Advertisement
Advertisement

1917, SUCCESSION, FLEABAG, CHERNOBYL, and More Win Top Honors At The 31st Annual Producers Guild Awards; Full List!

Article Pixel
1917, SUCCESSION, FLEABAG, CHERNOBYL, and More Win Top Honors At The 31st Annual Producers Guild Awards; Full List!

The Producers Guild of America (PGA) hosted the 31st Annual Producers Guild Awards on the evening of Saturday, January 18 at the Hollywood Palladium. A full list of winners is below.

Presenters and nominees at the ceremony included Jane Fonda, Lily Tomlin, Reese Witherspoon, Quentin Tarantino, Melissa McCarthy, BEN FALCONE, Frances McDormand, Jimmy Kimmel, Al Pacino, Robert De Niro, Taika Waititi, Kate Beckinsale, Don Johnson, Laura Dern, Greta Gerwig, Caitriona Balfe, Zazie Beetz, Choi Woo-shik, Constance Wu, Jared Harris, Rachel Brosnahan, Eva Longoria, Billy Eichner, Nick Kroll, Zoey Deutch, KAITLYN DEVER, Yahya Abdul-Mateen II, Judith Light.

The 2020 Producers Guild Awards nominees and winners are listed in alphabetical order by category, with winning titles and producers reflected in bold:

The Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures

The Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television - Drama

  • Big Little Lies (Season 2)
    • Producers: David E. Kelley, Jean‐Marc Vallée, Andrea Arnold, Reese Witherspoon, Bruna Papandrea, Nicole Kidman, Per Saari, Gregg Fienberg, Nathan Ross, David Auge, Lauren Neustadter, Liane Moriarty
  • The Crown (Season 3)
  • Game of Thrones (Season 8)
    • Producers: DAVID BENIOFF, D.B. Weiss, Carolyn Strauss, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, David Nutter, Miguel Sapochnik, Bryan Cogman, Chris Newman, Greg Spence, Lisa McAtackney, Duncan Muggoch
  • Succession (Season 2)
    • Producers: Jesse Armstrong, Adam McKay, Frank Rich, Kevin Messick, Mark Mylod, Jane Tranter, Tony Roche, Scott Ferguson, Jon Brown, Georgia Pritchett, Will Tracy, Jonathan Glatzer, Dara Schnapper, Gabrielle Mahon
  • Watchmen (Season 1)

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television - Comedy

The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Limited Series Television

The Award for Outstanding Producer of Televised or Streamed Motion Pictures

  • American Son
  • Apollo: Missions to the Moon
    • Producers: Tom Jennings, David Tillman, Abe Scheuermann, Chris Morcom, Rob Kirk
  • Black Mirror: Striking Vipers
    • Producers: Annabel Jones, Charlie Brooker, Kate Glover
  • Deadwood: The Movie
    • Producers: David Milch, Carolyn Strauss, Gregg Fienberg, Scott Stephens, Daniel Minahan, Ian McShane, Timothy Olyphant, Regina Corrado, Nichole Beattie, Mark Tobey
  • El Camino: A BREAKING BAD Movie

The Award for Outstanding Producer of Documentary Motion Picture

  • Advocate
    • Producers: Philippe Bellaiche, Rachel Leah Jones
  • American Factory
    • Producers: Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert
  • Apollo 11
    • Producers: Todd Douglas Miller, Thomas Petersen
  • The Cave
    • Producers: Kirstine Barfod, Sigrid Dyekjaer
  • For Sama
    • Producers: Waas al-Kateab
  • Honeyland
    • Producers: Atanas Georgiev, Ljubomir Stefanov
  • One Child Nation
    • Producers: Christoph Jörg, Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn, Nanfu Wang, Jialing Zhang

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television

  • 30 for 30 (Season 10)
    • Producers: Libby Geist, Connor Schell, John Dahl, Rob King, Erin Leyden, Gentry Kirby, Deidre Fenton, Marquis Daisy, Jenna Anthony, Adam Neuhaus
  • 60 Minutes (Season 51, Season 52)
    • Producers: Bill Owens
  • Leaving Neverland
  • Queer Eye (Season 3, Season 4)
  • Surviving R. Kelly (Season 1)
    • Producers: Joel Karsberg, dream hampton, Jesse Daniels, Tamra Simmons, Brie Miranda Bryant, Jessica Everleth, Mary Bissell, Maria Pepin, Charlotte Glover, Allison Brandin, Laura Hoeppner

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television

  • The Daily Show with Trevor Noah (Season 25)
    • Producers: Trevor Noah, Jennifer Flanz, Jill Katz, Justin Melkmann, Zhubin Parang, Jocelyn Conn, Max Browning, Eric Davies, Pamela DePace, Ramin Hedayati, David Kibuuka, Elise Terrell, Dave Blog, Adam Chodikoff, Jimmy Donn, Jeff Gussow, Kira Klang Hopf, Allison MacDonald, Ryan Middleton
  • Dave Chappelle: Sticks & Stones
  • Last Week Tonight with John Oliver (Season 6)
  • The Late Show with Stephen Colbert (Season 5)
    • Producers: Stephen Colbert, Chris Licht, Tom Purcell, Jon Stewart, Barry Julien, Denise Rehrig, Tanya Michnevich Bracco, Paul Dinello, Matt Lappin, Opus Moreschi, Emily Gertler, Michael Brumm, Bjoern Stejskal, Paige Kendig, Jake Plunkett, Aaron Cohen, Sara Vilkomerson, Adam Wager
  • Saturday Night Live (Season 45)

The Award for Outstanding Producer of Game & Competition Television

  • The Amazing Race (Season 31)
  • The Masked Singer (Season 1)
    • Producers: Craig Plestis, Izzie Pick Ibarra, Nikki Varhely-Gillingham, Rosie Seitchik, Stacey Thomas-Muir, Nick Cannon, Ashley Sylvester, Lindsay Tuggle, Pete Cooksley, Chelsea Candelaria, Anne Chanthavong, Zoë Ritchken, Deena Katz, Erin Brady, Jeff Kmiotek, Lexi Shoemaker
  • RuPaul's Drag Race (Season 11)
    • Producers: Fenton Bailey, Randy Barbato, Tom Campbell, Mandy Salangsang, RuPaul Charles, Steven Corfe, Bruce McCoy, Michele Mills, Jacqueline Wilson, Thairin Smothers, John Polly, Michelle Visage, Jen Passovoy
  • Top Chef (Season 16)
    • Producers: Dan Cutforth, Jane Lipsitz, Doneen Arquines, Casey Kriley, Tara Siener, Justin Rae Barnes, Blake Davis, Patrick Schmedeman, Wade Sheeler, Tom Colicchio, Padma Lakshmi, Elida Carbajal Araiza, Brian Fowler, Caitlin Rademaekers, Steve Lichtenstein, Emily Van Bergen
  • The Voice (Season 16, Season 17)
    • Producers: John de Mol, Mark Burnett, Audrey Morrissey, Stijn Bakkers, Amanda Zucker, Kyra Thompson, Teddy Valenti, Kyley Tucker, Carson Daly

The Award for Outstanding Short-Form Program

The Award for Outstanding Sports Program

  • Hard Knocks: Training Camp with the Oakland Raiders (S14)
  • Lindsey Vonn: The Final Season
  • Real Sports with Bryant Gumbel (S25)
  • SportsCenter with Scott Van Pelt (S5)
  • What's My Name | Muhammad Ali

The Award for Outstanding Children's Program

  • Carmen Sandiego (S1, S2)
  • Green Eggs and Ham (S1)
  • Jim Henson's The Dark Crystal: Age of Resistance (S1)
  • A Series of Unfortunate Events (S3)
  • Sesame Street (S49)

The PGA Innovation Award

  • 20,000 Leagues Under the Sea: An Interactive Adventure
  • Artificial
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Bonfire
  • Cosmos Within Us
  • Eleven Eleven
  • First Man VR
  • How to Train Your Dragon: Fly with Toothless VR
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World Virtual Tour
  • Interactive Play at Sesame Street Land, SeaWorld, Orlando
  • Mesmerica
  • Tree VR
  • Vader Immortal: A Star Wars VR Series - Episode I
  • You vs. Wild

The Producers Guild Awards are often a bellwether for the Oscars. Since its inception, the PGA has predicted 21 of the 30 winners of the Academy Award for Best Picture.

The 2020 Producers Guild Awards honorees include Ted Sarandos (Milestone Award); Brad Pitt, Dede Gardner and Jeremy Kleiner of Plan B (David O. Selznick Achievement Award in Theatrical Motion Pictures); Marta Kauffman (Norman Lear Achievement Award in Television); Octavia Spencer (Visionary Award); and the Lionsgate film Bombshell (The Stanley Kramer Award).

Suzanne Todd is the Executive Producer of the 2020 Producers Guild Awards. Sponsors include: Chevrolet, Official Automotive Partner; Delta, Official Airline Partner and sponsor of the Visionary Award; GreenSlate, PGA annual partner and Cocktail Reception sponsor; and William Grant & Sons spirits.



Zoey's Playlist on NBC


Related Articles View More TV Stories

More Hot Stories For You

Advertisement
Advertisement