Skip to main content Skip to footer site map

Daytime Emmy Winners Announced For Children's, Lifestyle, and Animation Programming - ELENA OF AVALOR, RAPUNZEL'S TANGLED ADVENTURE, and More!

Alan Menken achieved EGOT status with his win for a song from Rapunzel's Tangled Adventure.

Daytime Emmy Winners Announced For Children's, Lifestyle, and Animation Programming - ELENA OF AVALOR, RAPUNZEL'S TANGLED ADVENTURE, and More!

The second round of the 47th Annual Daytime Emmy Awards were announced on Sunday night, honoring Children's, Lifestyle, and Animation programming.

The virtual ceremony was hosted by Loni Love, which saw winners accept their awards from their own homes. The big winners for the night were ELENA OF AVALOR which won three Daytime Emmys, as well as RAPUNZEL'S TANGLED ADVENTURE which also received three.

As BroadwayWorld previously reported, Alan Menken achieved EGOT status with his win for a song from Rapunzel's Tangled Adventure. You can read more about that here.

Check out the full list of winners from last night's Daytime Emmy Awards below!

Outstanding Preschool Children's Series

Sesame Street, HBO

Outstanding Children's or Family Viewing Program

Ghostwriter, Apple TV+

Outstanding Young Adult Program

Trinkets, Netflix

Outstanding Short Format Children's Program

Sesame Street in Communities: Meet Salia, YouTube.com

Outstanding Preschool Children's Animated Series

Ask the StoryBots, Netflix

Outstanding Children's Animated Series

The Dragon Prince, Netflix

Outstanding Special Class Animated Program

The Last Kids on Earth, Netflix

Outstanding Educational or Informational Series

Could You Survive the Movies? Youtube Originals

Outstanding Lifestyle Series

George to the Rescue, NBC

Outstanding Travel and Adventure Program

The Zimmern List, Travel Channel

Outstanding Special Class Series

The Day I Picked My Parents, A&E

Outstanding Special Class - Short Format Daytime Program

The Brave Great Big Story

Outstanding Principal Performance in a Daytime Program

Ryan Dillon as Elmo, Lefty the Salesman, Don Music HBO
Sesame Street's 50th Anniversary Celebration

Outstanding Limited Performance in a Daytime Program

Bill Cobbs as Mr. Hendrickson, Amazon Prime Video
Dino Dana

Outstanding Performer in an Animated Program

Tom Kenny as SpongeBob SquarePants, Nickelodeon
SpongeBob SquarePants

Outstanding Performer in a Preschool Animated Program

Matt Danner as Kermit, Rowlf, Mr. Waldorf, Disney Junior Beaker, Chef
Muppet Babies

Outstanding Host for a Daytime Program

Mike Rowe, Host, Facebook Watch
Returning the Favor

Outstanding Writing for a Special Class Series

The Henry Ford's Innovation Nation, CBS
Head Writer: Jim Lichtenstein
Writers, Stephanie Himango, John Murphy, Norma Rubio, Alie Ward

Outstanding Directing for a Children's or Young Adult Program

Sesame Street, HBO
Directors: Ken Diego, Rick Fernandes, Shannon Flynn, Benjamin Lehmann, Jack Jameson, Linda Mendoza, Liliana Olszewski, Scott Preston, Matt Vogel

Outstanding Original Song in a Children's, Young Adult or Animated Program

"Waiting in the Wings", Disney Channel, Rapunzel's Tangled Adventure
Composer: Alan Menken
Lyricist: Glenn Slater

Outstanding Interactive Media for a Daytime Program

Jeopardy!, Syndicated

Outstanding Culinary Host

Giada De Laurentiis, Food Network
Giada Entertains

Outstanding Informative Talk Show Host

Tamron Hall, Syndicated
Tamron Hall

Outstanding Writing for a Preschool Animated Program

Elena of Avalor, Disney Junior
Writer/Producer: Craig Gerber Story Editor Silvia Olivas
Writers: Kate Kondell, Tom Rogers, Rachel Ruderman, Cam Baity

Outstanding Writing for an Animated Program

Rapunzel's Tangled Adventure, Disney Channel
Head Writer/Story Editor: Jase Ricci
Writer: Ricky Roxburgh

Outstanding Writing for a Children's or Young Adult Program

Trinkets, Netflix
Writers: Amy Andelson, Stephanie Coggins, Linda Gase, Emily Meyer, Jess Meyer, Kirsten "Kiwi" Smith, Matt Shire

Outstanding Directing for a Preschool Animated Program

Tumble Leaf, Amazon Prime Video
Director: Drew Hodges
Animation Directors: Michael Granberry, Dan MacKenzie

Outstanding Directing for an Animated Program

Disney Mickey Mouse, Disney Channel
Director: Eddie Trigueros

Outstanding Directing for a Single Camera Daytime Program

Giada in Italy Capri, Food Network
Director: Anne Fox

Outstanding Directing for a Multiple Camera Daytime Program

Milk Street, PBS
Director: Jan Maliszewski

Outstanding Directing Special Class

Hate Among Us, Popstar TV
Director: David McKenzie

Outstanding Music Direction and Composition

The Tom & Jerry Show, Boomerang
Composers: Vivek Maddala, Steve Morrell

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

Green Eggs and Ham, Netflix
Casting Director: Mary Hidalgo

Outstanding Main Title and Graphic Design for a Live Action Program

Sesame Street's 50th Anniversary Celebration, HBO

Outstanding Main Title for an Animated Program

The Casagrandes, Nickelodeon

AND

Rapunzel's Tangled Adventure, Disney Channel

Outstanding Cinematography

Tumble Leaf, Amazon Prime Video

Outstanding Single Camera Editing

Peanuts in Space: Secrets of Apollo 10, Apple TV+

Outstanding Multiple Camera Editing

Sesame Street's 50th Anniversary Celebration, HBO

Outstanding Editing for an Animated Program

Disney Mickey Mouse, Disney Channel

Outstanding Sound Mixing

Articulate with Jim Cotter, PBS

Outstanding Sound Mixing for an Animated Program

Batman: Hush, Amazon Prime Video

Outstanding Sound Mixing for a Preschool Animated Program

Elena of Avalor, Disney Junior

Outstanding Sound Editing for a Live Action Program

Odd Squad, PBS

Outstanding Sound Editing for an Animated Program

Batman: Hush, Amazon Prime Video

Outstanding Sound Editing for a Preschool Animated Program

Elena of Avalor, Disney Junior

Outstanding Special Effects Costume, Makeup and Hairstyling

Dino Dana, Amazon Prime Video AND Sesame Street, HBO


Featured at the Theatre Shop

T-Shirts, Mugs, Phone Cases & More


Related Articles View More TV Stories

More Hot Stories For You