Skip to main content Skip to footer site map

2015 Creative Arts EMMY Winners Announced - Including 3 Way Tie!

The National Academy of Television Arts & Sciences (NATAS) today announced the winners of the 42nd Annual Daytime Creative Arts Emmy® Awards. The television stars Florence Henderson, "The Brady Bunch," and Alex Trebek, "Jeopardy!" hosted the sold-out, grand gala for over 1,200 attendees at the Universal Hilton, on Los Angeles, CA.

"Tonight's gala is a tribute to the hundreds of nominees that work behind the scenes to make Daytime television the most sophisticated combination of talk, cooking, animation, courtroom, children's programing and episodic drama on the planet" said Bob Mauro, President, NATAS. "With over 1,200 in attendance, the iconic Alex Trebek and Florence Henderson as our hosts, and our Lifetime Achievement for Craft going to Producer/Director Michael Gargiulo, it was a great evening for Daytime television!"

In addition to Ms. Henderson and Mr. Trebek, tonight's illustrious group of presenters included Darin Brooks and Lawrence Saint-Victor of "The Bold & the Beautiful"(CBS), Laura Wright and Chad Duell of "General Hospital" (ABC), Hunter King and Lachlan Buchanan of "The Young & the Restless" (CBS), Casey Moss and Jen Lilley of "Days of Our Lives" (NBC), Judge Marilyn Milian of "The People's Court (Syndicated), John Tesh of "Intelligence for Your Life" (Syndicated) and many others.

The Daytime Creative Arts Emmy® Awards recognize outstanding achievement in all fields of daytime television production and are presented to individuals and programs broadcast from 2:00 a.m. to 6:00 p.m. during the 2014 calendar year.

The 42nd Annual Daytime Creative Arts Emmy® Awards is a presentation of the National Academy of Television Arts & Sciences in cooperation with the Television Academy. A breakdown of the awards by network, as compiled by the independent accounting firm of Lutz & Carr, LLP, follows.

On The Web: http://emmyonline.org/

Daytime Emmys: https://www.facebook.com/DaytimeEmmyAwards

DAYTIME EMMYS Twitter: https://twitter.com/DaytimeEmmys

NATAS Press Contact:
Paul G. Pillitteri, SVP, Communications - ppillitteri@emmyonline.tv
NATAS PR LA /Social Media Contacts:
B. Harlan Boll - h.boll@dcpublicity.com 626-296-3757
Lisa England - lisa.england@dcpublicity.com

The 42nd Annual Creative Arts Emmy® Award Winners

NETWORK TOTALS

CBS .......................................................

17

PBS ......................................................

17

Nickelodeon ..........................................

6

SYNDICATED .......................................

5

Amazing Instant Video ............................

5

Netflix ..................................................

4

ABC ....................................................

3

Discovery Family Channel ........................

3

NBC ....................................................

3

Disney Jr. ...............................................

2

Univsion ...............................................

2

Youtube.com ............................................

2

Blip ....................................................

1

The CW ..............................................

1

Food Ntwork ............................................

1

HealthiNation ............................................

1

MeTV ..................................................

1

MTV ....................................................

1

OWN ....................................................

1

The 42nd Annual Creative Arts Emmy® Award Winners

MULTIPLE WINNERS BY PROGRAM

The Bold and the Beautiful .........................

8

Sesame Street ..........................................

5

Tumble Leaf ..........................................

5

All Hail KING JULIEN .................................

3

The Ellen DeGeneres Show .........................

3

General Hospital .....................................

3

The Mind of a Chef ..................................

3

R.L. Stine's The Haunting Hour: The Series ..

3

The Young and the RESTLESS ........................

3

Days of Our Lives .....................................

2

El Gordo Y La Flaca .........................................

2

Kung Fu Panda: LEGENDS of Awesomeness......

2

Odd Squad ..............................................

2

Cat # INDEX OF CATEGORIES Page #

PROGRAMS

2. New Approaches - Drama Series................................................................................... 8

NON-DRAMA

3. Pre-School Children's Series........................................................................................ 8

4. Children's Series......................................................................................................... 8

5. Pre-School Children's Animated Program.................................................................... 8

6. Children's Animated Program..................................................................................... 9

7. Special Class Animated Program.................................................................................. 9

10. Legal/Courtroom Program.......................................................................................... 9

11. Lifestyle Program..................................................................................................... 10

12. Travel Program......................................................................................................... 10

17. Entertainment Program in Spanish............................................................................ 10

19 Special Class Series................................................................................................... 11

20. Special Class Special................................................................................................. 11

21 Special Class - Short Format Daytime Program........................................................... 11

22 New Approaches - Enhancement to a Daytime Program or Series................................ 12

23. New Approaches - Original Daytime Program or Series............................................... 12

24. Promotional Announcement - Episodic.................................................................... 13

25. Promotional Announcement - Institutional.............................................................. 14

PERFORMERS

DRAMA

32. Special Guest Performer in a Drama Series................................................................. 14

33. Performer in a New Approaches Drama Series............................................................ 14

PERFORMERS

NON-DRAMA

34. Performer in a Children's or Pre-School Children's Series............................................... 15

35. Performer in an Animated Program.............................................................................. 15

36. Culinary Host.............................................................................................................. 15

37. Daytime Talent in a Spanish Language Program............................................................. 15

39. Host in a Lifestyle/Travel/Children's Program................................................................ 15

CRAFTS

DRAMA

44. Casting for a Drama Series............................................................................................... 15

45. Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series......................................... 16

46. Lighting Direction for a Drama Series .............................................................................. 16

47. Drama Series Technical Team .......................................................................................... 16

48. Multiple Camera Editing for a Drama Series ..................................................................... 16

49. Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series................................................... 17

50. Music Direction and Composition for a Drama Series ....................................................... 17

51. Original Song - Drama..................................................................................................... 17

52. Costume Design for a Drama Series.................................................................................. 17

53. Hairstyling for a Drama Series.......................................................................................... 17

54. Makeup for a Drama Series.............................................................................................. 18

NON-DRAMA

55. Casting for an Animated Series or Special ......................................................................... 18

56. Individual Achievement in Animation.............................................................................. 19

57. Writing in a Preschool Animated Program....................................................................... 20

58. Writing in an Animated Program..................................................................................... 20

59. Writing in a Children's or Pre-School Children' Series....................................................... 20

60. Writing Special Class....................................................................................................... 20

61. Directing in an Animated Program................................................................................... 20

62. Directing in a Children's or Pre-School Children's Series ................................................... 21

63. Directing in a Lifestyle/Culinary/Travel Program............................................................... 21

64. Directing in a Talk Show//Entertainment News/Morning Program..................................... 21

65. Directing in a Game show................................................................................................ 21

66. Directing Special Class.................................................................................................... 21

67 Art Direction/Set Decoration/Scenic Design...................................................................... 22

68. Main Title and Graphic Design......................................................................................... 22

69. Lighting Direction.......................................................................................................... 22

70. Technical Team............................................................................................................... 22

71. Single Camera Photography ............................................................................................ 23

72. Single Camera Editing..................................................................................................... 23

73. Multiple Camera Editing ................................................................................................. 23

74. Live and Direct to Tape Sound Mixing.............................................................................. 23

75. Sound Mixing - Live Action............................................................................................. 23

76. Sound Mixing - Animation.............................................................................................. 24

77. Sound Editing - Live Action............................................................................................. 24

78. Sound Editing - Animation.............................................................................................. 24

79. Music Direction and Composition .................................................................................. 25

80. Original Song.................................................................................................................. 25

81. Original Song - Main Title and Promo.............................................................................. 25

82. Costume Design/Styling.................................................................................................. 25

83. Hairstyling ..................................................................................................................... 25

84. Makeup ......................................................................................................................... 26

85. Stunt Coordination ........................................................................................................ 26

Outstanding New Approaches Drama Series

The Bay The Series Blip

Executive Producers

Kristos Andrews, Gregori J. Martin

Supervising Producer

Nadine Aronson

Coordinating Producer

Carol C. Hedgepeth

Producers

Anthony Aquilino, Braxton Davis, Devin DeVasquez, Mary Beth Evans, Celeste Fianna, Jade Harlow,

Lilly Melgar, Ronn Moss, Eric Nelsen, Sainty Nelsen, Jared Safier, Derrell Whitt, Salvatore V. Zannino

Outstanding Pre-School Children's Series

Dino Dan: Trek's Adventures Nickelodeon

Executive Producers

J.J. Johnson, Blair Powers

Co-Executive Producer

Christin Simms

Producer

Matthew J.R. Bishop

Outstanding Children's Series

R.L. Stine's The Haunting Hour: The Series Discovery Family Channel

Executive Producers

Dan Angel, Kim Arnott, Billy Brown, Harvey Kahn

Supervising Producers

Dawn Knight, Mandy Spencer-Phillips

Co-Executive Producers

Ted Biaselli, Allen Lewis, Margaret Loesch, Juliet Smith, Jane Stine, Joan Waricha, Marnie Young

Outstanding Pre-School Children's Animated Program

Tumble Leaf Amazon Instant Video

Executive Producers

Kelli Bixler, Drew Hodges

Co-Executive Producer

Alice Wilder, Ed. D.

Producers

Jodi Downs, Genevieve Ledoux

Line Producer

Trisha Gum

Outstanding Children's Animated Program

All Hail KING JULIEN Netflix

Executive Producers

Bret Haaland, Mitch Watson

Supervising Producers

Randy Dormans, Nick Filippi, Chris Neuhahn

Producer

Katie Ely

Outstanding Special Class Animated Program

Silent YouTube.com

Executive Producers

William Joyce, Vince Voron

Producers

Lampton Enochs, Trish Farnsworth-Smith, Angus McGilpin

Outstanding Legal/Courtroom Program

The People's Court SYNDICATED

Executive Producers

Stu Billett, David Scott

Supervising Producer

Philip Vandervort

Senior Producer

Michele Eppolito

Producers

Liz Marley, Theresa Milana, Kathryn Posch

Segment Producers

Heather Andrews Harkins, Katie Ferguson, Monique Gallo, Laura Malara-Rud,

Lori Mooney, Kristi Nizzo

Host

Judge Marilyn Milian

Co-Hosts

Curt Chaplin, Harvey Levin, Douglas McIntosh

Outstanding Lifestyle Program

Home Made Simple OWN

Executive Producers

Carl Buehl, Rob Eric, Gerrit Folsom, Steve Longo, Dawn Stroupe, Michael Williams

Supervising Producers

Jordan Bogdonavage, Stan Dembecki, Steve Joachim, Robert Mancini, Thomas O'Brien, Tina Weiss

Producers

Peter Alexander, Adria Castillo, Belinda Eagan, Tracey Finley, Taylor Garbutt, Janet Lee,

Tanya McRae, Courtney Sanders

Outstanding Travel Program

Rock the Park The CW

Executive Producers

Shannon Keenan Demers, Colleen Needles Steward

Co-Executive Producers

Chad Gajadhar, Heidi Ruen, Jack Steward

Line Producer

Erin Anzalone

Outstanding Entertainment Program in Spanish/

Programa Sobresaliente de Entretenimiento en Español

El Gordo y la Flaca Univision

Executive Producer

Mariela Cardona

General Producer

Carlos Medina

Producer Supervisor

Osmani Garcia

Senior Producer

Betty Miranda

Producers

Enrique Albis, Adela Cardoso, Eduardo Garcia, Patricia Kaplan, Adriana Lalinde, Indiana Leyton,

Luis Medina, Jennifer O'Neill, Oscar Petit, Tony Somoza

Segment Producer

Daniela Mavares

Writer

Arturo Alvarez

Producer / Correspondents

Elizabeth Curiel, Jessica Maldonado, Gelena Solano, Hiram Vega

Outstanding Special Class Series

The Henry Ford's INNOVATION NATION CBS

Executive Producers

Bryan Curb, David Doyle, Dave Morgan

Co-Executive Producers

Jim Lichtenstein, Pete Sniderman

Producers

Stephanie Himango, John Murphy

Line Producer

Jane Bloom

Outstanding Special Class Special

Laverne Cox Presents: The T Word MTV

Coordinating Producer

Leanne Mucci

Executive Producers

Laverne Cox, Marshall Eisen, Betsy Forhan, Stephen Friedman, Michael Hirschorn, Cheryl Horner Sirulnick, Ryan Kroft, Chris McCarthy, Eric Miclette, Jonathan Mussman, Wendy Roth

Producers

Casey Acierno, Noopur Agarwal, Mariana Agathoklis, Ronnie Cho, Ruth Cleary, Rich Ferraro, Tom Fishman,

Stephanie Perez, Mike Stafford, Charles Thornton

Line Producers

Marcie Baeza, Pamela Wagner

Outstanding Special Class - Short Format Daytime Program

True Champions: Depression HealthiNation

Executive Producer

Brendan Anderer

Producer

Jacquelyn Lobel

Outstanding New Approaches - Enhancement to a Daytime Program or Series

The Ellen DeGeneres Show SYNDICATED

Executive Producers

Ellen DeGeneres, Mary Connelly, Ed Glavin, Andy Lassner

Senior Digital Producer

Daniel Leary

Digital Producer

Brian Garrity

Digital Associate Producer

Ronni Saxon

New Media Coordinators

Mariah Maull, Ericha Richards, Coralee Trigger

Web Producer

Aly Ruiz-Vogel

Outstanding New Approaches - Original Daytime Program or Series

Design Squad PBS

Vice President for Children's Media and Educational Programming

Brigid Sullivan

Executive Producers

Marisa Wolsky, Bill Shribman

Senior Executive Producer

Kate Taylor

Producers

Geoff Adams, Melissa Carlson, Marcy Gunther, Eric Handler, Dave Peth

Designers

Stefan Mallette, Tara Taylor

Web Developers

Bharat Battu, Kit Buckley, Caz Downing-Bryant, Kal Gieber, Catherine Maldonado,

Tacita Morway, Michael Steadman

Performers

Nate Ball, Deysi Melgar

Outstanding Promotional Announcement - Episodic

Al Capone: Icon PBS

Senior Vice President, Marketing & Communications

Lesli Rotenberg

VP, Content Marketing & Audience Development, PBS

James Dreesen

Director of Production, PBS

Jared Traver

Writer/Producer, PBS

Michael Huddleston

Marketing Assistant, PBS

Anna Sherman

Senior Creative Editor, Interface Media Group

Tony Black

Director of Creative Editing, Interface Media Group

Bill Davis

Senior Creative Editor/Motion Designer, Interface Media Group

Rob Reinders

Director of Audio, Interface Media Group

Dennis Jacobson

AND

The Roosevelts: An Intimate HistoryExtraordinary Accomplishments

PBS

Senior Vice President, Marketing & Communications

Lesli Rotenberg

VP, Content Marketing & Audience Development, PBS

James Dreesen

Writer/Director, PBS

Eric Yeater

Director, Content Marketing Strategy

Sloan Carroll

Director of Production, PBS

Jared Traver

Senior Director, Primetime Strategy & Advertising PBS

Jennifer Allen

Creative Director, PBS

Derrick Chamlee

Creative Director, PBS

David Wilder

Editor, Interface Media Group

Bill Davis

Sound Designer, Interface Media Group

Dennis Jacobsen

Writer, Purview Media Productions

Laurie Wiggins

Outstanding Promotional Announcement - Institutional

PBS 2014 Preview Campaign, "Drama", "News", "Science" PBS

Senior Vice President, Marketing & Communications

Lesli Rotenberg

Senior Director, Primetime Strategy & Advertising, PBS

Jennifer Allen

Creative Director, PBS

Derrick Chamlee

Director of Production, PBS

Jared Traver

Producer, PBS

Kenitra Ford

Senior Editor, Image Factory DC

Dan Cooper

Senior Editor/Creative Director, DC Collective

Thuy Dinh

Sound Designer/Mixer, Sonichead

Jeff Mullen

Senior Sound Designer/Mixer, Clean Cuts Music & Sound Design

Harry Evans

Outstanding Special Guest Performer in a Drama Series

DONNA MILLS, as Madeline Reeves

General Hospital ABC

AND

FRED WILLARD, as John Forrester

The Bold and the Beautiful CBS

AND

RAY WISE, as Ian Ward

The Young and the RESTLESS CBS

Outstanding Performer in a New Approaches Drama Series

MARTHA BYRNE, as Alexis Jordan / Joanne Edwards

Anacostia YouTube.com

Outstanding Performer in a Children's or Pre-School Children's Series

MARGOT KIDDER, as Mrs. Worthington

R.L. Stine's The Haunting Hour The Series

Discovery Family Channel

Outstanding Performer in an Animated Program

DANNY JACOBS, as King Julien

All Hail KING JULIEN Netflix

Outstanding Culinary Host

BOBBY FLAY, Host

Bobby Flay's Barbecue Addiction Food Network

Outstanding Daytime Talent in a Spanish Language Program/

Talento Sobresaliente en un Programa Diurno en Español

CARLOS CALDERON, Correspondent

El Gordo y la Flaca Univision

Outstanding Lifestyle/Travel/Children's Series Host

BRANDON MCMILLAN, Host

Lucky Dog CBS

Outstanding Casting for a Drama Series

Mark Teschner, CSA

General Hospital ABC

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design for a Drama Series

Days of Our Lives NBC

Production Designer

Dan Olexiewicz

Art Director

Tom Early

Set Decorator

Danielle Mullen

Outstanding Lighting Direction for a Drama Series

The Young and the RESTLESS CBS

Lighting Directors

William Roberts, Ray Thompson

Outstanding Technical Team for a Drama Series

The Bold and the Beautiful CBS

Technical Director

Jim Dray

Camera Operators

Dean Lamont, Ted Morales, Gordon Sweeney

Video Control

Roberto Bosio, Scha Jani

Outstanding Multiple Camera Editing for a Drama Series

Days of Our Lives NBC

Supervising Editor

Lugh Powers

Editors

Michael Fiamingo, Judie Henninger, Tina Keller, Christopher Lewis, Joseph Lumer, Jenée Muyeau, Zoli Osaze

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing for a Drama Series

The Bold and the Beautiful CBS

Production Mixer

Aaron Lepley

Post-Production Mixer

Danny Lecuna

Re-Recording Mixer

Brian Connell

Sound Effects Mixer

Jerry Martz

Boom Operators

Brian Cuneen, Dave Golba, Tom Luth, Stan Sweeney

Outstanding Music Direction and Composition for a Drama Series

The Bold and the Beautiful CBS

Music Supervisor

Lothar Struff

Composers

Jack Allocco, Bradley Bell, David Kurtz, John Nordstrom

Outstanding Original Song - Drama

"Hands of Time"

The Bold and the Beautiful CBS

Bradley Bell, Anthony Ferrari, Casey Kasprzyk, Composers & Lyricists

Outstanding Costume Design for a Drama Series

The Bold and the Beautiful CBS

Costume Designer

Glenda Maddox

Outstanding Hairstyling for a Drama Series

The Young and the RESTLESS CBS

Head Hairstylist

George Guzman

Hairstylists

Shannon Bradberry, Gwen Huyen Tran, Adriana Lucio, Regina Rodriguez

Outstanding Makeup for a Drama Series

General Hospital ABC

Head Makeup Artist

Donna Messina

Makeup Artists

Angela Ackley, Caitlin Davison, Tamar Papirian, Bobbie Roberts

Outstanding Casting for an Animated Series or Special

Ania O'Hare

All Hail KING JULIEN Netflix

AND

Meredith Layne, CSA

Sarah Noonan, CSA

Gene Vassilaros, CSA

Teenage Mutant Ninja Turtles Nickelodeon

Outstanding Individual Achievement in Animation

WINNERS

MICHAEL GRANBERRY, Lead Animator

Tumble Leaf Amazon Instant Video

AND

DREW HODGES, Character Designer

Tumble Leaf Amazon Instant Video

AND

MÅRTEN JÖNMARK, Storyboard Artist

Peter Rabbit Nickelodeon

AND

JASON KOLOWSKI, Production Designer

Tumble Leaf Amazon Instant Video

AND

JAIRO LIZARAZU, Background Layout Designer

Disney JAKE AND THE NEVER LAND PIRATES Disney Jr.

AND

ROBYN YANNOUKOS, Colorist

Tumble Leaf Amazon Instant Video

Outstanding Writing in a Preschool Animated Program

Peg+Cat PBS

Head Writer

Billy Lopez

Writers

Billy Aronson, Kevin Del Aguila, Dustin Ferrer

Outstanding Writing in an Animated Program

WordGirl PBS

Creative Supervisor

Jack Ferraiolo

Head Writers

Tom Martin, Grant Moran

Writers

Eric Ledgin, Justin Shanes

Outstanding Writing in a Children's or Pre-School Children's Series

Sesame Street PBS

Head Writer

Joey Mazzarino

Writers

Molly Boylan, Annie Evans, Christine Ferraro, Michael Goldberg, Emily Kingsley, Luis Santeiro,

Ed Valentine, Belinda Ward, John Weidman

Outstanding Writing Special Class

The Talk CBS

Writers

Andrea Levin, John Redmann, Anjie Taylor

Outstanding Directing in an Animated Program

Silent Netflix

Directors

Limbert Fabian, Brandon Oldenburg

Outstanding Directing in a Children's or Pre-School Children's Series

Odd Squad PBS

Director

J.J. Johnson

Outstanding Directing in a Lifestyle/Culinary/Travel Program

A Chef's Life PBS

Director

Cynthia Hill

Outstanding Directing in a Talk Show/Entertainment News or Morning Program

The Ellen DeGeneres Show SYNDICATED

Director

Liz Patrick

Associate Directors

Diana Horn, Huck Hackstedt, John Zook

Outstanding Directing in a Game Show

Let's Make a Deal CBS

Director

Lenn Goodside

Outstanding Directing Special Class

88th Annual Macy's THANKSGIVING Day Parade NBC

Director

Gary Halvorson

Outstanding Art Direction/Set Decoration/Scenic Design

R.L. Stine's The Haunting Hour The Series Discovery Family Channel

Production Designer

Teresa Weston

Art Director

Michael Corrado

Set Decorator

Josh Plaw

Outstanding Main Title and Graphic Design

The Mind of a Chef PBS

Creative Director - Graphics

Adam Lupsha

Animator

Dan de Graaf

Character Design

Mike Houston

Outstanding Lighting Direction

The Ellen DeGeneres Show SYNDICATED

Lighting Director

Marisa Davis

Outstanding Technical Team

CBS This Morning CBS

Technical Directors

Louis Fernandez, Fountain Jones

Video

Kevin Fox, Gary Schaub

Camera Operators

Steve Ancona, Maximillian Avans, Nancy Baron, Scott Blass, Gregory Bracco, Dave Cabano, Mary Cody, Tom Durkin, Orin Frank, Shanta Fripp, Joe Gallucci, Pat Gillen, George Graffeo, Jared Hanna,

Rick Jefferson, Larry Jones, Aaron Judell, Randi Lennon, Joe Marcus, Lee McGuffey, Anthony Mirante, Dave Morris, Brian Mullen, Mike Mullen, Bill Naeder, Doug Neil, Mary Neubig, Nick Pancamo,

Anthony Planes, Patricia Riccardella, Julio Rivera, Al Schatz, Douglas Senger, Ken Smith, Greg Sovich,

Claus Stuhlweissenburg, Matt Suss

Outstanding Single Camera Photography

The Mind of a Chef PBS

Directors of Photography

Jeremy Leach, Ian McGlocklin, Ethan Mills

Outstanding Single Camera Editing

The Mind of a Chef PBS

Editors

Mustafa Bhagat, Angie Dix, Jon Philpot

Outstanding Multiple Camera Editing

Sesame Street PBS

Supervising Editor

Todd James

Editors

Jesse Averna, John Tierney

Outstanding Live and Direct to Tape Sound Mixing

The Price Is Right CBS

Production Mixer

Edward J. Greene CAS

House Production Mixer

Brian Rushing

Music Playback Mixer

Nancy Perry

Post Production Mixers

Jennifer M. Fah, Frankie Le Nguyen, Nicole M. Katz

Outstanding Sound Mixing - Live Action

Born to Explore with Richard Wiese SYNDICATED

Production Mixer

Hunt Beaty

Re-Recording Mixers

Bill Cavanaugh, Cory Choy, Robin Shore

Outstanding Sound Mixing - Animation

Kung Fu Panda: LEGENDS of Awesomeness Nickelodeon

Production Mixers

Justin Brinsfield, Matt Corey

Re-Recording Mixer

Thomas J Maydeck C.A.S.

SFX Mixer

Rob McIntyre

Foley Mixer

Roberto Dominguez Alegria

Outstanding Sound Editing - Live Action

Sesame Street PBS

Supervising Sound Editors

Michael Barrett, Chris Prinzivalli

Supervising Music Editor

Michael Croiter

Music Editor

Jorge Muelle

Sound Editor

Chris Sassano

Sound Effects Editor

Dick Maitland

Outstanding Sound Editing - Animation

Kung Fu Panda: LEGENDS of Awesomeness Nickelodeon

Supervising Sound Editor

Gary Falcone

Sound Designers

Rob McIntyre, Marc Schmidt

Supervising Music Editors

Jeremy Zuckerman, Benjamin Wynn

Supervising Dialogue Editor

Anna Adams

Sound Effects Editors

Andrew Ing, Thomas J Maydeck C.A.S.

Foley Editor

Roberto Dominguez Alegria

Foley Artist

Cynthia Merrill

Outstanding Music Direction and Composition

Disney SOFIA THE FIRST Disney Jr.

Composer

Kevin Kliesch

Outstanding Original Song

"Power of Yet"

Sesame Street PBS

Bill Sherman, Composer

Joey Mazzarino, Lyricist

Outstanding Original Song - Main Title and Promo

"Dora And Friends: Into The City! Theme Song"

Dora and Friends: Into the City! Nickelodeon

Matthew Gerrard, Elizabeth Ashley Saunig, Composers and Lyricists

Outstanding Costume Design/Styling

Sesame Street PBS

Costume Designer/Live Actors

Brian Hemesath, Jared Leese

Costume Designer/Muppets

Erin Slattery Black, Elizabeth Hara, Liz Hara, Michelle Hickey, John Douglas James, Rollie Krewson,

Sarah Lafferty, Lara Mclean, Anney Ozar, Connie Peterson, Jane Pien, Sarah Schoening,

Polly Smith, Jason Weber

Outstanding Hairstyling

Odd Squad PBS

Key Hairstylist

Patricia Cuthbert

Outstanding Makeup

Green Screen Adventures MeTV

Makeup Artists

Jessica Carleton, Scott Gryder

Outstanding Stunt Coordination

The Bold and the Beautiful CBS

Stunt Coordinators

Mike Cassidy

AND

The Bold and the Beautiful CBS

Stunt Coordinators

Mickey Cassidy



Related Articles View More TV Stories

From This Author BWW Special Coverage