Olivier Awards
Click Here for More Articles on Olivier Awards

Olivier Awards 2018 - Full List of Winners!

Olivier Awards 2018 - Full List of Winners!

We'll be updating the list of nominees LIVE throughout this evening's Olivier Awards from London's Royal Albert Hall - winners are indicated IN BOLD!

FULL NOMINATIONS LIST FOR THE OLIVIER AWARDS 2018 WITH MASTERCARD

Best Actor In A Supporting Role In A Musical:

Michael Jibson for Hamilton at Victoria Palace Theatre ** WINNER!
Ross Noble for Young Frankenstein at Garrick Theatre
Jason Pennycooke for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Cleve September for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best Actress In A Supporting Role In A Musical

Sheila Atim for Girl From The North Country at The Old Vic ** WINNER!
Tracie Bennett for Follies at National Theatre - Olivier
Rachel John for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Lesley Joseph for Young Frankenstein at Garrick Theatre

Outstanding Achievement In Music

Everybody's Talking About Jamie - Music and Orchestrations by Dan Gillespie Sells, his debut as a musical theatre composer and orchestrator at Apollo Theatre

Follies - The Orchestra, under the Music Supervision of Nicholas Skilbeck and Music Director Nigel Lilley at National Theatre - Olivier

Girl From The North Country - Music & Lyrics by Bob Dylan, Original Orchestrations & Arrangements by Simon Hale at The Old Vic

Hamilton - Composer-Lyricist Lin-Manuel Miranda at Victoria Palace Theatre ** WINNER!

Best New Dance Production

Flight Pattern by Crystal Pite at Royal Opera House ** WINNER!
Goat by Ben Duke for Rambert Dance Company at Sadler's Wells
Grand Finale by Hofesh Shechter at Sadler's Wells
Tree Of Codes by Wayne McGregor and The Paris Opera Ballet at Sadler's Wells

Outstanding Achievement In Dance

Rocío Molina for pushing the boundary of flamenco in Fallen From Heaven (Caída Del Cielo) at Barbican Theatre

Francesca Velicu for her performance in English National Ballet's production of Pina Bausch's Le Sacre Du Printemps at Sadler's Wells ** WINNER!

Zenaida Yanowsky for her performance in Liam Scarlett's Symphonic Dances at Royal Opera House

Best Entertainment And Family

David Walliams' Gangsta Granny at Garrick Theatre
Derren Brown: Underground at Playhouse Theatre
Dick Whittington at London Palladium ** WINNER!
Five Guys Named Moe at Marble Arch Theatre

Best Theatre Choreographer

Andy Blankenbuehler for Hamilton at Victoria Palace Theatre ** WINNER!
Bill Deamer for Follies at National Theatre - Olivier
Kate Prince for Everybody's Talking About Jamie at Apollo Theatre
Randy Skinner for 42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
Christopher Wheeldon for An American In Paris at Dominion Theatre

Magic Radio Best Musical Revival

42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
Follies at National Theatre - Olivier ** WINNER!
On The Town at Regent's Park Open Air Theatre

Best Actor In A Musical

Ciarán Hinds for Girl From The North Country at The Old Vic
John McCrea for Everybody's Talking About Jamie at Apollo Theatre
Giles Terera for Hamilton at Victoria Palace Theatre ** WINNER!
Jamael Westman for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Best Actress In A Musical

Janie Dee for Follies at National Theatre - Olivier
Shirley Henderson for Girl From The North Country at The Old Vic ** WINNER!
Imelda Staunton for Follies at National Theatre - Olivier
Josie Walker for Everybody's Talking About Jamie at Apollo Theatre

Best Revival

Angels In America at National Theatre - Lyttelton ** WINNER!
Hamlet at Almeida Theatre
Who's Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre
Witness For The Prosecution at London County Hall

Best New Comedy

Dry Powder at Hampstead Theatre
Labour Of Love at Noël Coward Theatre ** WINNER!
Mischief Movie Night at Arts Theatre
The Miser at Garrick Theatre

Outstanding Achievement In Affiliate Theatre

The B*easts at Bush Theatre
Killology at Jerwood Theatre Upstairs at The Royal Court Theatre ** WINNER!
The Red Lion at Trafalgar Studios 2
The Revlon Girl at Park Theatre

White Light Award For Best Lighting Design

Howell Binkley for Hamilton at Victoria Palace Theatre ** WINNER!
Paule Constable for Angels In America at National Theatre - Lyttelton
Paule Constable for Follies at National Theatre - Olivier
Jan Versweyveld for Network at National Theatre - Lyttelton

Best Sound Design

Tom Gibbons for Hamlet at Almeida Theatre
Gareth Owen for Bat Out Of Hell The Musical at London Coliseum
Eric Sleichim for Network at National Theatre - Lyttelton
Nevin Steinberg for Hamilton at Victoria Palace Theatre ** WINNER!

Best Costume Design

Hugh Durrant for Dick Whittington at London Palladium
Roger Kirk for 42nd Street at Theatre Royal Drury Lane
Vicki Mortimer for Follies at National Theatre - Olivier ** WINNER!
Paul Tazewell for Hamilton at Victoria Palace Theatre

Blue-i Theatre Technology Award For Best Set Design

Bunny Christie for Ink at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre
Bob Crowley and 59 Productions for An American In Paris at Dominion Theatre ** WINNER!
Rob Howell for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre
Vicki Mortimer for Follies at National Theatre - Olivier

Best Actor In A Supporting Role

Bertie Carvel for Ink at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre ** WINNER!
John Hodgkinson for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre
James McArdle for Angels In America at National Theatre - Lyttelton
Peter Polycarpou for Oslo at Harold Pinter Theatre

Best Actress In A Supporting Role

Bríd Brennan for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre
Denise Gough for Angels In America at National Theatre - Lyttelton ** WINNER!
Dearbhla Molloy for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre
Imogen Poots for Who's Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre

Best New Opera Production

La Bohème at Trafalgar Studios 2
The Exterminating Angel at Royal Opera House
Semiramide at Royal Opera House ** WINNER!

Outstanding Achievement In Opera

Paul Brown for his set and costume designs for Iolanthe at London Coliseum

Joyce DiDonato and Daniela Barcellona for their performances in Semiramide at Royal Opera House ** WINNER!

Roderick Williams for his performance in The Royal Opera's The Return Of Ulysses at the Roundhouse

Best Actor

Paddy Considine for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre
Bryan Cranston for Network at National Theatre - Lyttelton ** WINNER!
Andrew Garfield for Angels In America at National Theatre - Lyttelton
Andrew Scott for Hamlet at Almeida Theatre

Best Actress

Laura Donnelly for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre ** WINNER!
Lesley Manville for Long Day's Journey Into Night at Wyndham's Theatre
Audra McDonald for Lady Day At Emerson's Bar & Grill at Wyndham's Theatre
Imelda Staunton for Who's Afraid Of Virginia Woolf? at Harold Pinter Theatre

Best Director

Dominic Cooke for Follies at National Theatre - Olivier
Marianne Elliott for Angels In America at National Theatre - Lyttelton
Rupert Goold for Ink at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre
Thomas Kail for Hamilton at Victoria Palace Theatre
Sam Mendes for The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre ** WINNER!

American Airlines Best New Play

The Ferryman at Gielgud Theatre and Jerwood Theatre Downstairs at The Royal Court Theatre ** WINNER!
Ink at Almeida Theatre and Duke of York's Theatre
Network at National Theatre - Lyttelton
Oslo at Harold Pinter Theatre

Mastercard Best New Musical

An American In Paris at Dominion Theatre
Everybody's Talking About Jamie at Apollo Theatre
Girl From The North Country at The Old Vic
Hamilton at Victoria Palace Theatre ** WINNER!
Young Frankenstein at Garrick Theatre




Related Articles


From This Author BWW News Desk

Before you go...

Like Us On Facebook
Follow Us On Twitter
Follow Us On Instagram