BWW Regional Awards

Two Weeks Left To Vote For the BWW Dallas Awards; Round 2 Launches Today!

Voting continues for the 218 BroadwayWorld Dallas Awards, brought to you by BroadwayHD! Nominations were reader-submitted and now our readers get to vote for their favorites.

Regional productions, touring shows, and more are all included in the awards, honoring productions which opened between October 1, 217 through September 3, 218. Our local editors set the categories, our readers submitted their nominees, and now you get to vote for your favorites! Voting will continue through December 31st, 218.

Today we're launching round 2 of the Dallas awards! As previously announced, we've cut down categories to the top 8 nominees!

If you haven't voted yet, click here to vote! If you have voted already, tell your friends.

Here are the current standings for Dallas:

Performance Award (Adult): Best Actor in a Musical
Ian Ferguson - ONCE - Theatre Three
Stephen Hersack - THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre
Andy Stratton - BAT BOY: THE MUSICAL - Outcry Theatre
Aaron Lett - THE ADDAMS FAMILY - Rockwall Community Playhouse
Brad Justice - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company
Sadat Hossain - THE LITTLE MERMAID - Artisan Center Theater
TJ Mundell - LITTLE MISS SUNSHINE - OhLook Performing Arts Center
Ian Bridgman - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Family Music Theatre

Performance Award (Adult): Best Actor in a Play
Bryce Lederer - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
Cole Shuffield - CHARLEY'S AUNT - Rover Dramawerks
Zak Reynolds - EVERY BRILLIANT THING - Circle Theatre
Chance Gibbs - RICHARD III - Denton Community Theatre
JaceSon P. Barrus - CHEAPER BY THE DOZEN - Plaza Theatre Company
Daniel Frank - TO KILL A MOCKINGBIRD - Art Centre Theatre
Selmore Haines - THURGOOD - Bishop Arts Theatre Center/ Jubilee Theatre
John Broyles - TO KILL A MOCKINGBIRD - Plaza Theatre Company

Performance Award (Adult): Best Actress in a Musical
Megan Demsky - THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre
Cora Grace Winstead - ONCE - Theatre Three
Claire Marie Crenshaw - HEATHERS: THE MUSICAL - Denton Community Theatre
Mia Fisher - SISTER ACT - Repertory Company Theatre
Meghann Dodd - CATS - Art Centre Theatre
Meredith Browning - ZORRO - Plaza Theatre Company
Caitlin Galloway - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - NTPA - Repertory
Jenna Caire - BAT BOY: THE MUSICAL - Outcry Theatre
Jenn McMillan - DAMN YANKEES - Repertory Company Theatre

Performance Award (Adult): Best Actress in a Play
Mira Agustin - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
Sydney Wheat - THE ADDAMS FAMILY - Rockwall Community Playhouse
Madison Heaps - STEEL MAGNOLIAS - Plaza Theatre Company
Micha Marie Stevens - OTHER DESERT CITIES - Denton Community Theatre
Alyssa Cavasos - PERFECT ARRANGEMENT - Uptown Players
Mandy Davis - HOUSE OF YES - Art Centre Theatre
Tina Barrus - CHEAPER BY THE DOZEN - Plaza Theatre Company
Kennedy Waterman - SHE KILLS MONSTERS - Theatre Three

Performance Award (Adult): Best Supporting Actor in a Musical
Alex Branton - ONCE - Theatre Three
Jason Johnson-Spinos - BAT BOY: THE MUSICAL - Outcry Theatre
Zak Reynolds - NEWSIES - Lyric Stage
Seth Monhollon - THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre
Nolan Moralez - WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company
Brandon Wilhelm - THE FULL MONTY - Uptown Players
Cole Shuffield - DOGFIGHT - ONSTAGE in Bedford
Sheridan Monroe - THE LITTLE MERMAID - Artisan Center Theater

Performance Award (Adult): Best Supporting Actor in a Play
Andy Stratton - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
Gavin Clark - TO KILL A MOCKINGBIRD - Plaza Theatre Company
Aaron Gallagher - LEND ME A TENOR - Repertory Company Theatre
Seth Nelson - THE ODD COUPLE - NTPA - Repertory
David Lugo - ANGELS IN AMERICA, PART TWO: PERESTROIKA - Uptown Players
Daniel Frank - HOUSE OF YES - Art Centre Theatre
Paul Fried - ARSENIC AND OLD LACE - Art Centre Theatre
Vinnie Serionel - WELCOME TO ARROYO'S - Greater Lewisville Community Theatre

Performance Award (Adult): Best Supporting Actress in a Musical
Taylor O'Toole - HAIRSPRAY - Dallas Theater Center
Jacey Lett - THE ADDAMS FAMILY - Rockwall Community Playhouse
Meg Sullivan - THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre
Anna Chase Lanier - THE Will Rogers FOLLIES - Greater Lewisville Community Theatre
Megan A. Liles - WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company
Amanda Durbin - BEAUTY & THE BEAST - Repertory Company Theatre
Caitlin Kresta - BAT BOY: THE MUSICAL - Outcry Theatre
Amanda Thompson - SHREK THE MUSICAL - Repertory Company Theatre

Performance Award (Adult): Best Supporting Actress in a Play
Tabitha Ibarra - TO KILL A MOCKINGBIRD - Plaza Theatre Company
Emory Otto - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
Kourtney Leigh Harris - STEEL MAGNOLIAS - Plaza Theatre Company
Ilyena Metzger - WAIT UNTIL DARK - Lakeside Community Theatre
Alicia Nava - AUGUST: OSAGE COUNTY - Lakeside Community Theatre
Nicole Hanson - A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM - Art Centre Theatre
Mary Freeman - A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM - Art Centre Theatre
Callie Stearns - THE ODD COUPLE - NTPA - Repertory

Performance Award (Youth): Best Actor in a Musical
Cruz Albuquerque - CATS - Art Centre Theatre
Caleb Ross - A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre
Nolan Moralez - IN THE HEIGHTS - Plaza Theatre Company
Andy Stratton - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
Hunter Hall - NEWSIES - Genesis Children's Theatre
Tanner Garmon - BIG FISH - Junior Players
Hayden Hart - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Bryson Jackson - SWEENEY TODD - Casa Mañana

Performance Award (Youth): Best Actor in a Play
Andy Stratton - ROMEO + JULIET - Outcry Youth Theatre
Mason Buehner - THE BELLE OF WEST TEXAS - Rover Dramawerks
Chris Kocian - PETER AND THE STARCATCHER - Genesis Children's Theatre
Alex Duva - TWELFTH NIGHT - NTPA - Fairview
Ethan Horton - TO KILL A MOCKINGBIRD - Art Centre Theatre
Will McDonald - TREASURE ISLAND - Outcry Youth Theatre
Derril Lasseigne - PETER AND THE STARCATCHER - Genesis Children's Theatre
John Regan - THE ASH GIRL - CenterStage Youth Theatre

Performance Award (Youth): Best Actress in a Musical
Alexis Farrell - CHILDREN OF EDEN - Dallas Young Artists
Sydnee Lasseigne - NEWSIES - Genesis Children's Theatre
Sydney Enoch - BEAUTY AND THE BEAST JR - MYO Youth Theatre
Shelby Parker - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Ashley Woo - HEATHERS: THE MUSICAL (HIGH SCHOOL EDITION) - The Stage Door
Ashlyn Koford - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
Anna Chase Lanier - BIG FISH - Junior Players
Erica Walker - DOGFIGHT - Junior Players

Performance Award (Youth): Best Actress in a Play
Andie Pace - THE BELLE OF WEST TEXAS - Rover Dramawerks
Sierra Flad - THE ELEPHANT MAN - NTPA - Plano
Arianna Sy - ROMEO + JULIET - Outcry Youth Theatre
Lauren Secrest - PRIDE AND PREJUDICE - NTPA - Frisco
Hannah Moore - ANNE OF GREEN GABLES - Rockwall Community Playhouse
Halle Nicole Jones - I AM A STAR - Rover Dramawerks
Addison Ross - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Sydnee Lasseigne - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre

Performance Award (Youth): Best Supporting Actor in a Musical
Corbin Ross - NEWSIES - MYO Youth Theatre
Aidan Fenton - NEWSIES - Genesis Children's Theatre
Tanner Garmon - DOGFIGHT - Junior Players
Alejandro Saucedo - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Seth Autry - NEWSIES - NTPA - Fairview
Derril Lasseigne - KISS ME KATE - Genesis Children's Theatre
Alvaro Aguilar - IN THE HEIGHTS - Plaza Theatre Company
Nathan Salter - IN THE HEIGHTS - Plaza Theatre Company

Performance Award (Youth): Best Supporting Actor in a Play
Alex Duva - THE ODD COUPLE - NTPA - Plano
Aidan Fenton - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Evan Wolfe - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Thomas Schnaible - ALMOST, MAINE - The Stage Door
Preston Phillips - A CHRISTMAS CAROL - Genesis Children's Theatre
Zachary Hart - MUCH ADO ABOUT NOTHING - CenterStage Youth Theatre
Kevin Hyland - I AM A STAR - Rover Dramawerks
Max Swenson - PETER AND THE STARCATCHER - Genesis Children's Theatre

Performance Award (Youth): Best Supporting Actress in a Musical
Amy Kate Schonberg - NEWSIES - Genesis Children's Theatre
Grace Moore - KISS ME KATE - Genesis Children's Theatre
Marissa Wheat - IN THE HEIGHTS - Plaza Theatre Company
Madeleine Norton - DOGFIGHT - Junior Players
Matilda McSpadden - A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre
Shelby Priddy - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Ashley Woo - THE 25TH ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE - The Stage Door
Sydney Wheat - ANNE OF GREEN GABLES - Rockwall Community Playhouse

Performance Award (Youth): Best Supporting Actress in a Play
Alicia Enoch - THE BEST CHRISTMAS PAGEANT EVER - MYO Youth Theatre
Scout Mayberry - PETER AND THE STARCATCHER - Genesis Children's Theatre
Zoey Wall - TWELFTH NIGHT - NTPA - Fairview
Ashley Woo - ALMOST, MAINE - The Stage Door
Sara Massoudi - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Lauren Secrest - JULIUS CAESAR - NTPA - Fairview
Ally Spiel - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Madeline Carter - PETER PAN - Outcry Youth Theatre

Performance Award: Best Cabaret Performer (Male or Female)
EMILY FABREGA - Genesis Children's Theatre
B.J. CLEVELAND
Janelle lutz - Brick Road Theatre
Blake McIver - Uptown Players
Janelle lutz
AMANDA THOMPSON - Repertory Company Theatre
AVERY BURNS - CenterStage Youth Theatre
LAURA ALLEY - Repertory Company Theatre

Performance Award: Best Ensemble Performance
A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre
NEWSIES - Genesis Children's Theatre
SWEENEY TODD - Casa Mañana
THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company
BIG FISH - Junior Players
PIPPIN - CenterStage Youth Theatre
THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company

Production Award (Adult): Best Overall Production of a Musical
ONCE - Theatre Three
THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre
BAT BOY: THE MUSICAL - Outcry Theatre
HAIRSPRAY - Dallas Theater Center
SWEENEY TODD - The Stage Door
THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company
WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company
PRISCILLA, QUEEN OF THE DESERT - Uptown Players

Production Award (Adult): Best Overall Production of a Play
SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
TO KILL A MOCKINGBIRD - Plaza Theatre Company
THE ODD COUPLE - NTPA - Repertory
TO KILL A MOCKINGBIRD - Art Centre Theatre
CALENDAR GIRLS - Denton Community Theatre
HAND TO GOD - WaterTower Theatre
STEEL MAGNOLIAS - Plaza Theatre Company
ANGELS IN AMERICA, PART TWO: PERESTROIKA - Uptown Players
SELF INJURIOUS BEHAVIOR - Theatre Three

Production Award (Youth): Best Overall Production of a Musical
SWEENEY TODD - Casa Mañana
A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre
THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
NEWSIES - Genesis Children's Theatre
IN THE HEIGHTS - Plaza Theatre Company
BIG FISH - Junior Players
PIPPIN - CenterStage Youth Theatre
35MM: A MUSICAL EXHIBITION - OhLook Performing Arts Center

Production Award (Youth): Best Overall Production of a Play
THE BEST CHRISTMAS PAGEANT EVER - MYO Youth Theatre
PETER AND THE STARCATCHER - Genesis Children's Theatre
TWELFTH NIGHT - NTPA - Fairview
PETER PAN - Outcry Youth Theatre
A MIDSUMMER NIGHT'S DREAM - Art Centre Theatre
ROMEO + JULIET - Outcry Youth Theatre
ALMOST, MAINE - The Stage Door
THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
A CHRISTMAS CAROL - Genesis Children's Theatre
2, LEAGUES UNDER THE SEA - Outcry Youth Theatre
CINDERELLA KIDS - NTPA - Plano
SHE KILLS MONSTERS - Art Centre Theatre
THE INSANITY OF MARY GIRARD - CenterStage Youth Theatre
ELEPHANT'S GRAVEYARD - The Stage Door
THE BELLE OF WEST TEXAS - Rover Dramawerks
TREASURE ISLAND - Outcry Youth Theatre
THE SEAGULL - Outcry Youth Theatre

Production Award: Best Touring Production
WAITRESS - Dallas Summer Musicals
SCHOOL OF ROCK - Bass Hall
BRIGHT STAR - AT&T Performing Arts Center
LOVE NEVER DIES - Dallas Summer Musicals
DIARY OF A WORM, A SPIDER, AND A FLY - Dallas Children's Theatre
THE HUNGRY CATERPILLAR SHOW - Dallas Children's Theatre
STIFF - Risk Theater Initiative

Technical Award: Best Choreography
Karen Rose - NEWSIES - MYO Youth Theatre
Tabitha Ibarra - WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company
Becca Johnson-Spinos - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
Merrill West - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Lauren Secrest/ Emma-Cate Hardin - FIDDLER ON THE ROOF - NTPA - Fairview
Kaite West - NEWSIES - Genesis Children's Theatre
Jeremy Dumont - A CHORUS LINE - Uptown Players
Ishita Patel - HEATHERS: THE MUSICAL - Art Centre Theatre

Technical Award: Best Costume Design
Valerie Enoch - BEAUTY AND THE BEAST JR - MYO Youth Theatre
Meg Sullivan - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Tammy Spencer - HELLO, DOLLY! - Casa Mañana
Alison Kingwell - THE ADDAMS FAMILY - The Stage Door
Robin Koford - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
Tina Barrus - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company
Fara Goldsmith - ROMEO + JULIET - Outcry Youth Theatre
Suzi Cranford/ Jessie Chavez - PRISCILLA, QUEEN OF THE DESERT - Uptown Players

Technical Award: Best Direction
Doug Valentine/ Karen Rose - NEWSIES - MYO Youth Theatre
Aaron and Milette Siler - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company
Becca Johnson-Spinos - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
Noah Putterman - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Meg Sullivan - PETER AND THE STARCATCHER - Genesis Children's Theatre
JaceSon P. Barrus/ Tina Barrus - WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company
Marianne Galloway - ONCE - Theatre Three
Angi Burns - PIPPIN - CenterStage Youth Theatre

Technical Award: Best Hair and Makeup Design
Cat Petty-Rogers - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Michael Moore/ Coy Covington - PRISCILLA, QUEEN OF THE DESERT - Uptown Players
Jessica Metcalf - THE ADDAMS FAMILY - The Stage Door
Addison Ross - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Victor Newman Brockwell - GYPSY - The Firehouse Theatre
Gabrielle Grafrath - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
Addison Ross - SHREK THE MUSICAL, JR. - Genesis Children's Theatre
Madelyn Magson - CHICAGO (HIGH SCHOOL EDITION) - NTPA - Plano

Technical Award: Best Lighting Design
Adam Honoré - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Doug Valentine - HEATHERS: THE MUSICAL (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre
Hannah Winkler - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
Grayson Schnaible - THE 25TH ANNUAL PUTNAM COUNTY SPELLING BEE - The Stage Door
Meg Sullivan - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Cameron Barrus - WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company
Paul Fried - HEATHERS: THE MUSICAL - Art Centre Theatre
Cameron Barrus - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company

Technical Award: Best Musical Direction
Ashley Bouras - A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre
Meredith Browning - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company
Brenda Christophersen - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
Noah Putterman - SWEENEY TODD - Casa Mañana
Scott Eckert - ONCE - Theatre Three
Angi Burns - PIPPIN - CenterStage Youth Theatre
Rachel Catlett - THE ROCKY HORROR SHOW - Art Centre Theatre
Tristan Hipolito - HEATHERS: THE MUSICAL - Southern Methodist University 24-Hour Musical

Technical Award: Best Original Script and/or Score of a New Work
Regina Taylor - BREAD - WaterTower Theatre
Becca and Jason Johnson-Spinos - 2, LEAGUES UNDER THE SEA - Outcry Youth Theatre
Logan Beutel - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
Jessica Cavenaugh - SELF INJURIOUS BEHAVIOR - Theatre Three
Adam Adolfo - ELEMENTAL: NATURE'S RHAPSODY - AT&T Performing Arts Center Elevator Project
Bruce R. Coleman - HAUNTED - Our Productions
Natalia Borja, Michael Corbett, Jacie Hood, Jeff Poteat, and Michelle Redding - TECH TOCK: A SKETCH COMEDY REVUE - Stomping Ground Comedy
Max Hartman, Cameron Cobb, Michael Federico - POMPEII!! - Kitchen Dog Theater

Technical Award: Best Props Design
Soni Barrus - THE ADDAMS FAMILY - Plaza Theatre Company
Amy Luckie - THE LITTLE MERMAID - Artisan Center Theater
Kierstin Esposito - THE ADDAMS FAMILY - The Stage Door
Emily Probus - ONCE - Theatre Three
Doug Valentine - HEATHERS: THE MUSICAL (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre
Karen Rose - NEWSIES - MYO Youth Theatre
Adam Kullman - AIDA - The Firehouse Theatre
Elaine Plybon - INTO THE WOODS - Rockwall Summer Musicals

Technical Award: Best Scenic Design
Doug Valentine/ Karen Rose - NEWSIES - MYO Youth Theatre
Tony Hall - NEWSIES - Genesis Children's Theatre
Steve McMurray - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre
Lisa-Marie Cortez - THE ADDAMS FAMILY - The Stage Door
Chase Hughes - THE ROCKY HORROR SHOW - Art Centre Theatre
Wendy Searcy-Woode - WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company
Eric Luckie - THE LITTLE MERMAID - Artisan Center Theater
Wendy Searcy-Woode - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company

Technical Award: Best Sound Design
Jason Johnson-Spinos - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre
Meg Sullivan - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre
Tom Grugle - THE PRODUCERS - NTPA - Repertory
Jill Blalock Lord - CABARET - OhLook Performing Arts Center
G. Aaron Siler - THE ADDAMS FAMILY - Plaza Theatre Company
G. Aaron Siler - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company
Kathryn Marbry - LITTLE WOMEN - The Firehouse Theatre
Jake Nice - SELF INJURIOUS BEHAVIOR - Theatre Three

Venue Award: Best Performance Venue Over 5 Seats
Winspear Opera House
Casa Mañana
The Majestic Theatre
Music Hall at Fair Park
Wyly Theatre
Rockwall High School Performing Arts Center
Moody Performance Hall

Venue Award: Best Performance Venue Under 5 Seats
Dallas Children's Theatre
The Firehouse Theatre
Plaza Theatre Company
Outcry Youth Theatre
Art Centre Theatre
The Stage Door
OhLook Performing Arts Center
WaterTower Theatre

Give the gift of Broadway to your friends and loved ones this holiday season with BroadwayHD! The revolutionary streaming platform offers subscribers unlimited on-demand access to over 25+ Broadway & West End productions, concerts and one-of-a-kind specials. From Cats to Cirque du Soleil, Gypsy and PUFFS, there is something for every theatre lover to enjoy. Watch your favourites over and over again from the comfort of your own couch. For more information on Broadway anytime, anywhere, head over to BroadwayHD.com

Two Weeks Left To Vote For the BWW Dallas Awards; Round 2 Launches Today!

Related Articles






From This Author BWW Staff

Before you go...

Like Us On Facebook
Follow Us On Twitter
Follow Us On Instagram instagram
   
popup



  SHARE