PRISCILLA, JERSEY BOYS Win Big in BWW Toronto Awards!

‚Äč

BWW_Announces_Winners_of_2010_Toronto_Awards_20010101

The votes have all been counted and audited and we're VERY excited to announce the results of the first ever BroadwayWorld.com Toronto Awards! Tens of thousands of votes were cast during six weeks of intensive voting on over 430 nominees in 25 categories. 

Thank you to all who voted and congratulations to all the winners!


Best Community Theatre Production:
*** Winner: RENT (Brampton Music Theatre)
- 1st Runner up: Annie (Scarborough Music Theatre)
- 2nd Runner up: Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Brampton Music Theatre)
- 3rd Runner up: The 25th Annual Putnam County Spelling Bee (Encore Entertainment)

Best Dance Production:
*** Winner: Burn the Floor
- 1st Runner up: Steam Heat: A Fosse Celebration
- 2nd Runner up (tie): I Move Forward
  2nd Runner up (tie): Fly Away With Me
- 3rd Runner up: Helix Dance Company

Best Direction of a Musical:
*** Winner: Simon Phillips, Priscilla Queen of the Desert
- 1st Runner up: Des McAnuff, Jersey Boys
- 2nd Runner up: Kristin Hanggi, Rock of Ages
- 3rd Runner up (tie): Adam Brazier, Assassins
  3rd Runner up (tie): Amanda Sinclair, Annie

Best Direction of a Play:
*** Winner: Tim Carroll, Peter Pan
- 1st Runner up: Des McAnuff, The Tempest
- 2nd Runner up: Karen Carpenter, Love, Loss, and What I Wore
- 3rd Runner up: Albert Schultz, Death of a Salesman

Best Independent Theatre Production:
*** Winner: Bosco & Jones
- 1st Runner up: Assassins
- 2nd Runner up: Love, Loss, and What I Wore
- 3rd Runner up (tie): [title of show]
  3rd Runner up (tie): Light in the Piazza

Best Leading Actor (Musical):
*** Winner: Josh Young, Evita
- 1st Runner up: Aaron Walpole, Rock of Ages
- 2nd Runner up: Jeff Madden, Jersey Boys
- 3rd Runner up (tie): James R. Woods, Annie
  3rd Runner up (tie): Yvan Pedneault, Rock of Ages

Best Leading Actor (Play):
*** Winner: Christopher Plummer, The Tempest
- 1st Runner up: Michael Therriault, Peter Pan
- 2nd Runner up: Evan Buliung, Art
- 3rd Runner up (tie): Tom McCamus, Dangerous Liaisons
  3rd Runner up (tie): Paul Nolan, As You Like It

Best Leading Actress (Musical):
*** Winner: Elicia MacKenzie, Rock of Ages
- 1st Runner up (tie): Janna Polzin, The Sound of Music
  1st Runner up (tie): Chilina Kennedy, Evita
- 2nd Runner up (tie): Devin Ceccheto, Annie
  2nd Runner up (tie): Lisa Horner, My Mother's Lesbian, Jewish, Wiccan Wedding
- 3rd Runner up: Erin Hyde, RENT

Best Leading Actress (Play):
*** Winner: Andrea Martin, Love, Loss, and What I Wore
- 1st Runner up (tie): Sara Topham, Peter Pan
  1st Runner up (tie): Seana McKenna, Dangerous Liaisons
- 2nd Runner up: Margot Kidder, Love, Loss, and What I Wore
- 3rd Runner up (tie): Lucy Peacock, For the Pleasure of Seeing Her Again
  3rd Runner up (tie): Seana McKenna, The Year of Magical Thinking
  3rd Runner up (tie): Lisa Horner, Love, Loss, and What I Wore
  3rd Runner up (tie): Akosua Ado-Adem, The Middle Place

Best Musical:
*** Winner: Jersey Boys (Dancap)
- 1st Runner up: Rock of Ages (Mirvish)
- 2nd Runner up: Priscilla Queen of the Desert (Mirvish)
- 3rd Runner up: Bosco & Jones (The McCaigs)

Best Musical Direction:
*** Winner (tie): Ethan Popp, Rock of Ages
      Winner (tie): Ron Melrose, Jersey Boys
- 1st Runner up: Josh Priess, RENT
- 2nd Runner up (tie): Anthony Bastianon, [title of show]
  2nd Runner up (tie): Len McCarthy, Annie
- 3rd Runner up (tie): David Hein, My Mother's Lesbian Jewish Wiccan Wedding
  3rd Runner up (tie): Rick Fox, Evita

Best Opera Production:
*** Winner: AIDA
- 1st Runner up: Death in Venice
- 2nd Runner up: Carmina Burana
- 3rd Runner up: Dark Star Requiem

Best Original Choreography:
*** Winner: Ross Coleman and Andy Hallsworth, Priscilla Queen of the Desert
- 1st Runner up: Sergio Trujillo, Jersey Boys
- 2nd Runner up: Kelly Devine, Rock of Ages
- 3rd Runner up: Amy Helsby, Annie

Best Original Costume Design:
*** Winner: Lizzy Gardiner/Tim Chappel, Priscilla Queen of the Desert
- 1st Runner up: Gregory Gale, Rock of Ages
- 2nd Runner up: Jess Goldstein, Jersey Boys
- 3rd Runner up: Charmaine Huculak, Annie

Best Original Lighting Design:
*** Winner: Nick Schlieper, Priscilla Queen of the Desert
- 1st Runner up: Howell Binkley, Jersey Boys
- 2nd Runner up: Karen Brown, Annie
- 3rd Runner up (tie): Kenneth Posner, The Toxic Avenger
  3rd Runner up (tie): Kevin Fraser, Evita
  3rd Runner up (tie): Michael Walton, The Tempest

Best Original Set Design:

*** Winner: Brian Thomson, Priscilla Queen of the Desert
- 1st Runner up: Beowulf Boritt, The Toxic Avenger
- 2nd Runner up (tie): Carolyn M. Smith, Peter Pan
  2nd Runner up (tie): Doughlas Parashuk, Evita
- 3rd Runner up (tie): Michael Yeargan, South Pacific
  3rd Runner up (tie): Michael Anania, Miss Saigon

Best Original Sound Design:
*** Winner (tie): Peter Hylinski, Rock of Ages
      Winner (tie): Jonathan Deans, Priscilla Queen of the Desert

- 1st Runner up: Steve Canyon Kennedy, Jersey Boys
- 2nd Runner up: Jim Neil, Evita
- 3rd Runner up: Kurt Eric Fischer, The Toxic Avenger

Best Performance by a Female in a Feature Role/Ensemble (Musical):
*** Winner: Alison Smyth, Jersey Boys
- 1st Runner up: Valerie Stanois, Rock of Ages
- 2nd Runner up: Patty Sullivan, Annie
- 3rd Runner up (tie): Jamie Birnbaum, RENT
  3rd Runner up (tie): J. Elaine Marcos, Priscilla Queen of the Desert
  3rd Runner up (tie): Cleopatra Williams, Beauty and the Beast
  3rd Runner up (tie): Chilina Kennedy, Kiss Me, Kate

Best Performance by a Female in a Feature Role/Ensemble (Play):
*** Winner (tie): Seana McKenna, The Winter's Tale
      Winner (tie): Julyana Soelistyo, The Tempest

- 1st Runner up: Cara Ricketts, As You Like It
- 2nd Runner up (tie): Lucy Peacock, As You Like It
  2nd Runner up (tie): Martha Henry, Dangerous Liaisons
  2nd Runner up (tie): Adrianna Prosser, Two Noble Kinsman
- 3rd Runner up: Sara Topham, Dangerous Liaisons

Best Performance by a Male in a Featured Role/Ensemble (Musical):

*** Winner: Cody Scott Lancaster, Rock of Ages
- 1st Runner up: Steven Sutcliffe, A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
- 2nd Runner up: Steve Ross, Kiss Me, Kate
- 3rd Runner up (tie): Caleb Cosman, Rock of Ages
  3rd Runner up (tie): Steve Ross, Assassins

Best Performance by a Male in a Featured Role/Ensemble (Play):
*** Winner: Colin Mochrie, Art
- 1st Runner up (tie): Bruce Dow, The Tempest
  1st Runner up (tie): Tom McCamus, Peter Pan
- 2nd Runner up: Michael Therriault, Dangerous Liaisons
- 3rd Runner up (tie): Joseph Zeigler, Death of a Salesman
  3rd Runner up (tie): Tim Campbell, Death of a Salesman

Best Play:

*** Winner: The Tempest (Stratford)
- 1st Runner up: Love, Loss and What I Wore (Michael Rubinoff in association with Daryl Roth)
- 2nd Runner up: Peter Pan (Stratford)
- 3rd Runner up: Cloud 9 (Mirvish)

Best Theatrical Special Event:
*** Winner: Andrea Martin: Final Days! Everything Must Go!
- 1st Runner up: Marc Kimmelman's 'I Move Forward'
- 2nd Runner up (tie): Best of Fringe Uptown Series
  2nd Runner up (tie): Seth Rudetsky: Deconstructing Broadway
  2nd Runner up (tie): Sharron Matthew's World Domination Tour Fundraiser

Best Touring Production:
*** Winner: Wicked (Mirvish)
- 1st Runner up: South Pacific (Dancap)
- 2nd Runner up (tie): Rent (Mirvish)
  2nd Runner up (tie): August: Osage County (Mirvish)
- 3rd Runner up: An Evening With Mandy Patinkin and Patti LuPone (Mirvish)

Best Youth Theatre Production:
*** Winner: RENT (Toronto Youth Theatre)
- 1st Runner up: A Year With Frog and Toad (LKTYP)
- 2nd Runner up: Seussical (Toronto Youth Theatre)
- 3rd Runner up: Fairy Tale Ending (Hutton/MacMillan)

Theatrical Venue of the Year:
*** Winner: Princess of Wales Theatre
- 1st Runner up: Toronto Centre for the Arts
- 2nd Runner up: Royal Alexandra Theatre
- 3rd Runner up: Avon Theatre Stratford

 

Related Articles



Comment & Share

About Author

Subscribe to Author Alerts