The 2017 Suzi Bass Awards Winners Announced- Full List!

The 2017 Suzi Bass Awards Winners Announced- Full List!Atlanta professional theatre artists, producers, and patrons gathered to celebrate the 2016-2017 season of plays and musicals at the 13th Annual Suzi Bass Awards November 6 at Oglethorpe University's Conant Performing Arts Center.

BroadwayWorld Atlanta updated the winners here and on the @BWW_Atlanta Twitter, and now the official list of winners can be seen below.


THE SPIRIT OF SUZI AWARD

**WINNER- Lois Reitzes**

THE 2017 LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

**WINNER (S)- Anita and Robert "Bob" Farley**

VOLUNTEER OF THE YEAR AWARD

**WINNER- Susan Stiegel**

AUDIENCE CHOICE AWARD

**WINNER- Sychronicity Theatre**

THE GENE-GABRIEL MOORE PLAYWRITING AWARD

Another Mother by G. M. Lupo, produced by Essential Theatre

**WINNER-Greetings Friend Your Kind Assistance is Required, by Topher Payne, produced by Georgia Ensemble Theatre**

Troubadour, Conceived & Written by Janece Shaffer, Original Music by Kristian Bush

THE CALLBOARD AWARD

**WINNER-MC Park**

OUTSTANDING DIRECTION - MUSICAL
**WINNER- Justin Anderson for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre**
Susan V. Booth for Troubadour at the ALLIANCE THEATRE
Brian Clowdus for Grease at Serenbe Playhouse
Heidi McKerley for Nobody Loves You at Horizon Theatre
Casey Nicholaw for The Prom at the ALLIANCE THEATRE

OUTSTANDING MUSICAL DIRECTION
Brandon Bush for Troubadour at the ALLIANCE THEATRE
Mary-Mitchell Campbell for The Prom at the ALLIANCE THEATRE
Alli Lingenfelter for Nobody Loves You at Horizon Theatre
Chika Kaba Ma'atunde for Simply Simone at Theatrical Outfit
**WINNER- Ann-Carol Pence for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre**

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY
Ricardo Aponte for The Legend of Georgia McBride at Actor's Express
Bubba Carr for Grease at Serenbe Playhouse
Heidi McKerley & Jeff McKerley for Nobody Loves You at Horizon Theatre
**WINNER- Casey Nicholaw for The Prom at the ALLIANCE THEATRE**
Melissa Zaremba for Smokey Joe's Cafe at The Legacy Theatre

OUTSTANDING LEAD FEMALE ACTOR - MUSICAL
Kylie Brown* for Ghost the Musical at Georgia Ensemble Theatre
Randi Garza* for Grease at Serenbe Playhouse
Caitlin Kinnunen* for The Prom at the ALLIANCE THEATRE
Beth Leavel* for The Prom at the ALLIANCE THEATRE
**WINNER- Kristin Markiton for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre**

OUTSTANDING LEAD MALE ACTOR - MUSICAL
Brooks Ashmanskas* for The Prom at the ALLIANCE THEATRE
Andrew Benator* for Troubadour at the ALLIANCE THEATRE
Chase Peacock* for Ghost the Musical at Georgia Ensemble Theatre
Travis Smith* for Big Fish at Theatrical Outfit
**WINNER- Travis Smith* for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre**

OUTSTANDING FEATURED FEMALE ACTOR - MUSICAL
Jennifer Alice Acker for Nobody Loves You at Horizon Theatre
Kandice Arrington for Ghost the Musical at Georgia Ensemble Theatre
Wendy Melkonian* for Nobody Loves You at Horizon Theatre
Valerie Payton* for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre
**WINNER-Julissa Sabino* for Grease at Serenbe Playhouse**

OUTSTANDING FEATURED MALE ACTOR - MUSICAL
Rob Cleveland* for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre
**WINNER-Don Finney* for The Threepenny Opera at 7 Stages**
Matt Lewis for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre
Brad Raymond* for Nobody Loves You at Horizon Theatre
Austin Tijerina* for Nobody Loves You at Horizon Theatre

OUTSTANDING ACTING ENSEMBLE - MUSICAL
The cast of Church Basement Ladies at The Legacy Theatre
(Amanda Lyn Hornberger, Autumn O'Ryan, Katie Patterson, Nikki Savitt, Jeremy Skidmore)

The cast of Company at Actor's Express
(Lowrey Brown*, Rhyn Saver*, Daniel Burns, Jimmica Collins, Laura Floyd, Dan Ford, Jill Hames, Steve Hudson, Phillip Lynch, Kelly Chapin Martin, Jessica Miesel, Emily Stembridge, Craig Waldrip, Libby Whittemore)

**WINNER- The cast of Million Dollar Quartet at Georgia Ensemble Theatre & Atlanta Lyric Theatre
(
Chase Peacock*, Allison Wilhoit, Chris Damiano*, Christopher Kent*, Justin D. Thompson, Ethan Ray Parker, Andrew Patton, Kroy Presley)**

The cast of Smokey Joe's Cafe at The Legacy Theatre
(Nick Abbott, Amanda Bridgette, Brian L. Boyd, Meg Dickens, Jordan Ellis, Rakeem Lawrence, Allie Richardson, Hillary Scales-Lewis, Christopher "CJ" Williams)

OUTSTANDING COSTUME DESIGN - MUSICAL
**WINNER- DeeDee Chmielewski for The Threepenny Opera at 7 Stages**
Lex Liang for Troubadour at the ALLIANCE THEATRE
Brandon McWilliams for Grease at Serenbe Playhouse
Linda Patterson for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre
Ann Roth & Matthew Pachtman for The Prom at the ALLIANCE THEATRE

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN - MUSICAL
Bradley Bergeron for Grease at Serenbe Playhouse
**WINNER-Kevin Frazer for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre**
Kenneth Posner for The Prom at the ALLIANCE THEATRE
Bryan Rosengrant for Ghost the Musical at Georgia Ensemble Theatre
Ken Yunker for Troubadour at the ALLIANCE THEATRE

OUTSTANDING SCENIC DESIGN - MUSICAL
Kat Conley for Courtenay's Cabaret: Home for the Holidays at the ALLIANCE THEATRE
Isabel Curley-Clay & Moriah Curley-Clay for Nobody Loves You at Horizon Theatre
Scott Pask for The Prom at the ALLIANCE THEATRE
Julie Allardice Ray for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre
**WINNER- Todd Rosenthal for Troubadour at the ALLIANCE THEATRE**

OUTSTANDING SOUND DESIGN - MUSICAL
Clay Benning for Troubadour at the ALLIANCE THEATRE
Rob Brooksher for Nobody Loves You at Horizon Theatre
Preston Goodson for Ghost the Musical at Georgia Ensemble Theatre
Peter Hylenski for The Prom at the ALLIANCE THEATRE
John McKenzie for Million Dollar Quartet at Georgia Ensemble Theatre & Atlanta Lyric Theatre
**WINNER-Daniel Pope for The Bridges of Madison County at Aurora Theatre**

OUTSTANDING WORLD PREMIERE
The Prom at the ALLIANCE THEATRE
**WINNER- Singles in Agriculture at Aurora Theatre**
Strait of Gibraltar at Synchronicity Theatre
Too Heavy for Your Pocket at the ALLIANCE THEATRE
Troubadour at the ALLIANCE THEATRE

OUTSTANDING PRODUCTION - PLAY
**WINNER- The Crucible at Actor's Express**
Eclipsed at Synchronicity Theatre
King Henry VI Parts 1, 2, & 3 at Atlanta Shakespeare Company
Singles in Agriculture at Aurora Theatre
Ugly Lies the Bone at the ALLIANCE THEATRE

OUTSTANDING PRODUCTION - MUSICAL
Big Fish at Theatrical Outfit
**WINNER- The Bridges of Madison County at Aurora Theatre**
Nobody Loves You at Horizon Theatre
The Prom at the ALLIANCE THEATRE
Troubadour at the ALLIANCE THEATRE

OUTSTANDING DIRECTION - PLAY
Justin Anderson for Singles in Agriculture at Aurora Theatre
Freddie Ashley for The Crucible at Actor's Express
Jessica Holt for Ugly Lies the Bone at the ALLIANCE THEATRE
**WINNER- Tinashe Kajese-Bolden for Eclipsed at Synchronicity Theatre**
Jeff Watkins for King Henry VI Parts1, 2, & 3 at Atlanta Shakespeare Company

OUTSTANDING LEAD FEMALE ACTOR - PLAY
Cynthia D. Barker* for The Mountaintop at Aurora Theatre
Lauren Lane for Singles in Agriculture at Aurora Theatre
Julie Jesneck* for Ugly Lies the Bone at the ALLIANCE THEATRE
**WINNER- Christina Leidel for The Miracle Worker at Gypsy Theatre Company**
Brooke Owens for Anne Boleyn at Synchronicity Theatre
Courtney Patterson* for The Crucible at Actor's Express

OUTSTANDING LEAD MALE ACTOR - PLAY
Jeremy Aggers for Singles in Agriculture at Aurora Theatre
Neal Ghant* for The Mountaintop at Aurora Theatre
**WINNER- Jonathan Horne* for The Crucible at Actor's Express**
Brian Kurlander* for How To Use A Knife at Horizon Theatre
Geoffrey D. Williams* for Thurgood at Theatrical Outfit

OUTSTANDING FEATURED FEMALE ACTOR - PLAY
**WINNER-Shelli Delgado for The Crucible at Actor's Express**
Ellen McQueen* for The Tragedy of King Richard III at Atlanta Shakespeare Company
Wendy Melkonian* for Ugly Lies the Bone at the ALLIANCE THEATRE
Falashay Pearson for The Crucible at Actor's Express
Vallea E. Woodbury for Singles in Agriculture at Aurora Theatre

OUTSTANDING FEATURED MALE ACTOR - PLAY
Adeoye* for Moby Dick at the ALLIANCE THEATRE
Bryan Davis for The Crucible at Actor's Express
**WINNER- Jeff McKerley* for The Legend of Georgia McBride at Actor's Express**
Lee Osorio* for Ugly Lies the Bone at the ALLIANCE THEATRE
Tamil Periasamy for The Crucible at Actor's Express
Drew Reeves* for King Henry VI Parts 1, 2 & 3 at Atlanta Shakespeare Company

OUTSTANDING ACTING ENSEMBLE - PLAY
The cast of The Canterbury Tales at Atlanta Shakespeare Company
(Laura Cole*, Nicholas Faircloth, Rivka Levin*, Drew Reeves*, Adam King, Enoch King*, Amanda Lindsey, Kirstin Calvert)

The cast of The Comedy of Errors at Atlanta Shakespeare Company
(Chris Hecke, Steve Hudson, Gina Rickicki, Andrew Houchins*, J.L.Reed, Enoch King*, Matt Felten, Jennifer Lamort, India Tyree, Matt Nichie*, Amanda Lindsey, Dani Herd)

**WINNER- The cast of Eclipsed at Synchronicity Theatre
(Asha Duniani*,
Charity Purvis Jordan, Shayla Love*, Parris Sarter, Isake Akanke*)**

The cast of Father Comes Home from the Wars (Parts 1, 2 & 3) at Actor's Express
(Seun Soyemi, Damian Lockhart, Meagan Dilworth, Jason-Jamal Ligon, Rob Cleveland*, Evan Cleaver*, Brittany Inge, Marcus Hopkins-Turner, Richard McDonald, Bryan Davis)

The cast of Too Heavy for Your Pocket at the ALLIANCE THEATRE
(Rob Demery, Eboni Flowers*, Markita Prescott*, Stephen Ruffin)

OUTSTANDING COSTUME DESIGN - PLAY
Deyah Brenner for The Legend of Georgia McBride at Actor's Express
Anné Carole Butler for King Henry VI Parts 1, 2, & 3 at Atlanta Shakespeare Company
**WINNER- Nyrobi Moss for Eclipsed at Synchronicity Theatre**
Abby Parker for Anne Boleyn at Synchronicity Theatre
Erik Teague for The Crucible at Actor's Express

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN - PLAY
**WINNER-William C. Kirkham for Moby Dick at the ALLIANCE THEATRE**
Liz Lee for Ugly Lies the Bone at the ALLIANCE THEATRE
Joseph P. Monaghan III for The Crucible at Actor's Express
Mary Parker for Constellations at Horizon Theatre
Kathy A. Perkins for Eclipsed at Synchronicity Theatre

OUTSTANDING SCENIC DESIGN - PLAY
Isabel Curley-Clay & Moriah Curley-Clay for Appropriate at Actor's Express
**WINNER- Isabel Curley-Clay & Moriah Curley-Clay for Eclipsed at Synchronicity Theatre**
Isabel Curley-Clay & Moriah Curley-Clay for Freed Spirits at Horizon Theatre
Isabel Curley-Clay & Moriah Curley-Clay for How to Use a Knife at Horizon Theatre
Leslie Taylor for The Legend of Georgia McBride at Actor's Express

OUTSTANDING SOUND DESIGN - PLAY
**WINNER-Preston Goodson for The Legend of Georgia McBride at Actor's Express**
Chika Kaba Ma'atunde and Joshuia Campbell for Simply Simone at Theatrical Outfit
Kate Marvin for Ugly Lies the Bone at the ALLIANCE THEATRE
Kay Richardson for Eclipsed at Synchronicity Theatre
Ed Thrower for The Crucible at Actor's Express

OUTSTANDING PRODUCTION - THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
Cinderella and Fella at the Alliance Theatre
From Head to Toe at the Alliance Theatre
Old MacDonald's Farm at Center for Puppetry Arts
**WINNER- The Three Billy Goats Gruff at Aurora Theatre**

OUTSTANDING NEW WORK - THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
Cinderella and Fella at the Alliance Theatre
The Dancing Granny at the Alliance Theatre
The Dancing Handkerchief at Theatrical Outfit
**WINNER- From Head to Toe at the Alliance Theatre**

OUTSTANDING DIRECTION - THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
Cinderella and Fella at the Alliance Theatre: Rosemary Newcott, Director; S. Renee Clark, Music Director
From Head to Toe at the Alliance Theatre: Rosemary Newcott, Director
**WINNER (S)- Old MacDonald's Farm at Center for Puppetry Arts: Amy Sweeney, Director; Dolph Amick, Music Director**
The Three Billy Goats Gruff at Aurora Theatre: Justin Anderson, Director; Ann-Carol Pence, Music Director

OUTSTANDING PERFORMANCE/ENSEMBLE - THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
The cast of Cinderella and Fella at the Alliance Theatre:
Terry Burrell, S. Renee Clark, Courtenay Collins, Molly Coyne, Scott E. DePoy, Jeremiah Parker Hobbs, India S. Tyree, Brian Walker

**WINNER- The cast of Old MacDonald's Farm at Center for Puppetry Arts:
Seth Langer,
Amy Sweeney**

Chris Hecke for The One and Only Ivan at Synchronicity Theatre

The cast of The Three Billy Goats Gruff at Aurora Theatre:
Jenise Cook, Elliott Felds, Juan Carlos Unzueta, Amber Hamilton, Candice Mclellan, Bryan Montemayor

OUTSTANDING DESIGN - THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
The design team of Cinderella and Fella at the Alliance Theatre:
Kat Conley, Scenic Design; Sydney Roberts, Costume Design; Jake DeGroot, Lighting Design; Clay Benning, Sound Design

The design team of Cinderella Della Circus at Center for Puppetry Arts:
Jason Hines, Puppet Design; Rochelle Shinn, Scenic Design; Liz Lee, Lighting Design; Mimi Epstein and Gregory Montague, Sound Design

The design team of Old MacDonald's Farm at Center for Puppetry Arts:
Jason Hines, Puppet Design; Ryan Sbaratta, Scenic Design; Carole D'Agostino, Costume Design; Gregory Montague, Lighting Design; Dolph Amick, Sound Design

The design team of Robin Hood at Serenbe Playhouse:
Scott Sargent, Scenic Design; DeeDee Chmielewski, Costume Design; Stephanie Polhemus, Properties Design

**WINNER- The design team of The Three Billy Goats Gruff at Aurora Theatre
Isabel Curley-Clay & Moriah Curley-Clay, Scenic and Costume Design; Andre C. Allen, Lighting Design; Thom Jenkins, Sound Design**


Related Articles

Atlanta THEATER Stories | Shows  Follow BWW Atlanta


From This Author Sarah Fitts

Before you go...