Skip to main content Skip to footer site map
Review: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadle

Review: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadle

Do Stavovského divadla přijela z Hamburku Tramvaj do stanice Touha.

John Neumeier působí již přes 50 let ve funkci šéfa hamburského baletu. Za tu dobu přivedl na jeviště mnoho literárních děl s velkým ohlasem baletní veřejnosti. Národní divadlo pokračuje v sérii baletních inscenací inspirovaných literárními díly, posledně jsme takto mohli vidět například Kafkův Proces nebo Leonce a Lenu. Tramvaj byla zvolena jako další pokračování tohoto trendu a v prosinci si balet odtančil svou premiéru v Praze, a to po téměř čtyřiceti letech od své premiéry v Hamburku. Jak se představení povedlo?

Tramvaj přichází do Stavovského divadla v zajímavých podmínkách. Jen o pár bloků dál, v Činoherním klubu, mají diváci již několik let možnost zhlédnout úspěšnou inscenaci této činoherní klasiky. Filmový fajnšmekr zase mohl zhlédnout původní filmové zpracování tohoto díla Tennesseeho Williamse s Vivien Leigh a Marlonem Brandonem v hlavních rolích. Přesto bude divák u baletu překvapený. První dějství se totiž odehrává mimo původní děj dramatu, respektive odehraje klíčovou scénu pro celý příběh z pohledu hlavní postavy, Blanche.

Review: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadle V činohře a filmu jsme svědci toho, jak životem pokřivená Blanche, starší ze dvou sester, přichází z velkopanského sídla do malého ošuntělého bytu své mladší sestry v divokém městě New Orleans. Neumeier se rozhodl postavit post-traumatický syndrom hlavní postavy do středu děje svého baletu, a tak divákovi odkrývá naprosto otevřeně jeho příčinu. Balet totiž začíná svatbou Blanche a končí vrcholným okamžikem, o kterém víme v původním díle pouze zprostředkovaně.

Toto první dějství je úchvatné. Alina Nanu tančící jako Blanch je nejen talentovanou tanečnicí ale očividně i herečkou. V její tváří můžeme číst emoce hlavní postavy stejně tak dobře jako z jejího pohybu. Jejího manžela zde tančí a taktéž úctyhodně odehraje Federico Ievoli. Scéna je v principu jednoduchá, poskytuje dostatek prostoru k pohybu a celý sbor dotváří dojem významné události, kterou svatba bezesporu je. Jelikož je ale svatba pouhou vzpomínkou Blanche, neustále na ni doléhá realita současnosti, kterou symbolizují tři muži: voják, obchodník a zásobovač. Opět, Alina tento střet dvou realit zdramatizuje perfektně, a tak je divákovi děj jasný. Pouze pokřikování vojáka na Blanche v angličtině se silným akcentem do děje nezapadalo. Mohlo být nejspíš nahrazeno jinou neverbální formou, která by dojem nekazila.

Review: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadle Po přestávce je divák svědkem druhého dějství, které se odehrává ve shodné časové dimenzi jako film. Pár odlišností od původního děje ale divák najde. Stanley, kterého ztvárnil Paul Irmatov nepracuje v továrně, ale spolu se svým kamarádem Mitchem se věnují profesionálně boxu. Možná to je příčinou, proč se Irmatovovi nepodařilo přivést postavu Stanleyho Kowalskeho naplno k životu. V původním díle se jedná o charismatického a cílevědomého muže. Irmatov Stanleyho obdivuhodně odtančil, ale jeho postavě chyběla hloubka. Spojeno s tím, že Neumeier v baletu explicitně prezentuje scénu znásilnění si divák nemůže ke Stanleymu vytvořit jiný než negativní vztah a druhé dějství se tak sleduje o dost hůře. I Patrik Holeček v roli Mitche tančí skvěle, ve scénách kdy musí boxovat se Stanleym ale nemá prostor k dokreslení postavy. Naopak je škoda, že více prostoru nemá v baletu Stella, Blanchina sestra. Irina Burduja je totiž v této roli skvělá a více prostoru by si zasloužila. Probíhající revoluce v pozadí scény byla i pro diváka znalého předlohy matoucí a nadbytečná. Kvůli avantgardnímu hudebnímu podkresu je navíc druhé dějství už tak dost náročné pro běžného diváka.

Review: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadle Každý návštěvník by si měl raději dramatické dílo před představením alespoň zběžně nastudovat. Užitečný je k tomu dramaturgický úvod občasně pořádaný v Mozartově salonku před začátkem představení. Stejně tak ale poslouží i původní filmové zpracování. Každý by měl očekávat, že druhou půlku představení je místy nepříjemné sledovat, obsahuje totiž inscenované násilí na ženě. Pro rozvedení původního děje prvním dějstvím a výkon Alice Nanu, či Federica Ievoliho ale určitě stojí na Tramvaj zajít. Jen nečekejte, že zde nějakou tramvaj skutečně uvidíte. Ta je hlavním symbolem dříve recenzovaného představení Rej.

Snímky z představení zachycují jiné obsazení než uvádí text. Představení fotografoval Pavel Hejný a pochází z webu Národního divadla.CINDERELLA is Now Playing at the National Theatre in Prague Photo
The remake of the popular ballet Cinderella made by the world-famous French choreographer Jean-Christophe Maillot to the music of Sergei Prokofiev reflects another dramaturgical line of the Czech National Ballet – an effort to return titles that have become very popular in the past and whose quality and significance will never lose its artistic value or topical message.

TURANDOT Kicks Off This Week at the National Theatre in Prague Photo
Turandot kicks off this week at the National Theatre in Prague. Performances run through 29 April.

KLEIDER MACHEN LEUTE Comes to the National Theatre in Prague Photo
Kleider Machen Leute is now playing at the National Theatre in Prague. Performances will run through 18 June 2023 before picking up again in March 2024.

Review: DĚJINY NÁSILÍ odkrývány ve Švandově divadle Photo
Po roce od premiéry Švandovo divadlo nadále uvádí úspěšnou inscenaci Dějiny násilí z pera Édouarda Louise, kterou pro jeviště adaptoval režisér Tomáš Loužný. Stejně jako jsou ve školách vyučovány překroucené dějiny našeho světa můžeme v divadle zhlédnout překroucenou událost z prosince roku 2012. Jak je autorovo znásilnění v Paříži tlumočeno?


From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musical... (read more about this author)


Review: DĚJINY NÁSILÍ odkrývány ve Švandově divadleReview: DĚJINY NÁSILÍ odkrývány ve Švandově divadle
February 27, 2023

Po roce od premiéry Švandovo divadlo nadále uvádí úspěšnou inscenaci Dějiny násilí z pera Édouarda Louise, kterou pro jeviště adaptoval režisér Tomáš Loužný. Stejně jako jsou ve školách vyučovány překroucené dějiny našeho světa můžeme v divadle zhlédnout překroucenou událost z prosince roku 2012. Jak je autorovo znásilnění v Paříži tlumočeno?

Review: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadleReview: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadle
January 18, 2023

John Neumeier působí již přes 50 let ve funkci šéfa hamburského baletu. Za tu dobu přivedl na jeviště mnoho literárních děl s velkým ohlasem baletní veřejnosti. Národní divadlo pokračuje v sérii baletních inscenací inspirovaných literárními díly, posledně jsme takto mohli vidět například Kafkův Proces nebo Leonce a Lenu.

Review: ROMEO ET JULIETTE v Národním divadleReview: ROMEO ET JULIETTE v Národním divadle
January 10, 2023

Národní divadlo uvedlo ve Státní opeře v obnovené premiéře operu Romeo et Juliette francouzského skladatele Charlese Gounoda v režii Slávy Daubnerové z roku 2016. V představení vystupují současné hvězdy opery přední české operní scény. Jak se aktualizace téměř šest let staré inscenace povedla?

Review: HORDUBAL v Národním divadleReview: HORDUBAL v Národním divadle
December 11, 2022

Hordubal v Národním je pohřební hostinou v Sokolovně

Review: REJ ve Stavovském divadleReview: REJ ve Stavovském divadle
November 5, 2022

Začátkem listopadu odehrál soubor činohry Národního divadla premiérový titul Rej na půdě Stavovského divadla. 2. 11. jsme měli možnost zhlédnout předpremiéru tohoto představení v režii Francouze Arthura Nauzyciela. Jak se původně kontroverznímu dílu z pera Arthura Schnitzlera povede obstát ve 21. století?