Skip to main content Skip to footer site map

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu

Premiéra Williamsovi hry v Činoherním klubu

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu Činoherní klub uvedl 19. 4. 2022 premiéru Kočky na rozpálené plechové střeše. Po Tramvaji do stanice Touha se jedná o již druhou hru Tennesseeho Williamse v repertoáru Činoherního klubu. Na co se mohou diváci těšit?

Kočka na rozpálené plechové střeše je hra o třech jednáních, v Činoherním klubu uváděná s přestávkou po druhém jednání. Ústředním tématem hry jsou mezilidské vztahy na několika úrovních. V prvním jednání nám Anna Fialová s Janem Hájkem odehrají etudu z manželského života. Začátek představení bude divácky asi nejpopulárnější částí hry. Anna Fialová jako Margaret alias Maggie je silná žena bývalého úspěšného fotbalisty a komentátora Bricka, který propadl alkoholu.

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
Anna Fialová v roli kočky Maggie

Anna Fialová hraje kočku excelentně. Je pohotově vtipná, přesvědčivá, zároveň se nebojí vytasit drápy. Na červeném koberci, který symbolizuje rozpálenou střechu, se pohybuje na první pohled jistě až později divákovi odhaluje svou nejistotu a nenaplněnou touhu po svém manželovi. Maggie se po jevišti nosí jako opravdová kočka, ale s jejím manželem alkoholikem to vůbec nic nedělá. Jan Hájek hraje fyzicky i psychicky raněného manžela skvěle. Zkušeně balancuje mezi frázemi, při kterých téměř ani nehne brvou s těmi, kdy se rozvášní a dokonce vztáhne na svou ženu ruku. Divák tak postupně pochopí, že se nejedná o veselé představení o manželských etudách, nýbrž suchou realitu narušeného manželského vztahu.

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
Kočka Anny Fialové a alkoholik Brick Jana Hájka

V dalších jednáních poznáváme zbytek obsazení, Matěje Dadáka v roli Goopera, bratra alkoholika Bricka, a jeho ženu Mae ztvárněnou Gabrielou Míčovou. Ti nemají ve hře tolik prostoru rozvést psychologii charakterů do hloubky, oba však ztvárňují nesympatické příbuzné důvěryhodně. Záhy se na jevišti objeví také Mamča ztvárněná Naďou Konvalinkovou. Mamča zastává úlohu diváka v představení, sympatizuje s hlavními postavami, zavrhuje ty vedlejší a říká to, co má publikum na srdci nahlas. Naďu Konvalinkovou navíc lze jen těžko nemít rád, a proto je její obsazení do role Mamči trefné. Poslední postavou, která přijde na jeviště je Taťka. Vladimír Kratina ztvárňuje oslavence, kvůli kterému se zde celá rodina sešla. Slaví 65. narozeniny, které ale narušuje hrozba diagnózy rakoviny. Taťkova nemoc otevírá jedno z hlavních témat hry: smrt. Hra nám pak ukazuje různé pohledy na otázku smrti, každý se s některým názorem může ztotožnit.

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
Rodinnou sešlost naruší hrozba smrti

Kočka diváky pobaví i donutí k zamyšlení. Rozhodně se nejedná o představení pro průměrného diváka. Pokud se ale nebojíte konfrontovat své rodinné zkušenosti s dramatickým příběhem na jevišti, budete spokojeni.

Snímky laskavě poskytlo PR Činoherního klubu.

TodayTix


From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musical... (read more about this author)


Review: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadleReview: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadle
June 21, 2022

V Národním divadle v Praze se od října hraje nové zpracování komické opery Lazebník sevillský Gioachina Rossiniho. V tomto uvedení se můžete těšit na jedny z největších jmen současné české operní scény a lákavé cizojazyčné jméno nové sólistky opery.

BWW Review: MY FAIR LADY v Divadle J. K. TylaBWW Review: MY FAIR LADY v Divadle J. K. Tyla
May 13, 2022

Po povedené pražské návštěvě Divadla J. K. Tyla v rámci Festivalu Opera jsme oslovili divadlo za účelem návštěvy jejich domovské scény. Volba padla na klasický muzikál My Fair Lady. Vyplatí se výlet z Prahy na Novou scénu plzeňského divadla?

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubuKOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
April 26, 2022

Činoherní klub uvedl 19. 4. 2022 premiéru Kočky na rozpálené plechové střeše. Po Tramvaji do stanice Touha se jedná o již druhou hru Tennesseeho Williamse v repertoáru Činoherního klubu. Na co se mohou diváci těšit?

BWW Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOSBWW Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOS
March 9, 2022

Divadlo J. K. Tyla uvedlo v rámci festivalu hudebního divadla Opera 2022 v Praze operu Leoše Janáčka Věc Makropulos. Libreto opery vychází se slavné hry Karla Čapka, který dal Janáčkovi ke vzniku textu svolení. V Plzni se hraje vůbec poprvé. Jak se návštěva na pražské scéně povedla?

BWW Review: ABSOLVENT v Divadle Na FidlovacceBWW Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
February 24, 2022

Divadlo na Fidlovačce odehrálo 12. 2. 2022 českou premiéru hořkosladké komedie Absolvent na motivy novely Charlese Webba, ze které vzešel světoznámý snímek s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli.