KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu

Premiéra Williamsovi hry v Činoherním klubu

By: Apr. 26, 2022

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu Činoherní klub uvedl 19. 4. 2022 premiéru Kočky na rozpálené plechové střeše. Po Tramvaji do stanice Touha se jedná o již druhou hru Tennesseeho Williamse v repertoáru Činoherního klubu. Na co se mohou diváci těšit?

Kočka na rozpálené plechové střeše je hra o třech jednáních, v Činoherním klubu uváděná s přestávkou po druhém jednání. Ústředním tématem hry jsou mezilidské vztahy na několika úrovních. V prvním jednání nám Anna Fialová s Janem Hájkem odehrají etudu z manželského života. Začátek představení bude divácky asi nejpopulárnější částí hry. Anna Fialová jako Margaret alias Maggie je silná žena bývalého úspěšného fotbalisty a komentátora Bricka, který propadl alkoholu.

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
Anna Fialová v roli kočky Maggie

Anna Fialová hraje kočku excelentně. Je pohotově vtipná, přesvědčivá, zároveň se nebojí vytasit drápy. Na červeném koberci, který symbolizuje rozpálenou střechu, se pohybuje na první pohled jistě až později divákovi odhaluje svou nejistotu a nenaplněnou touhu po svém manželovi. Maggie se po jevišti nosí jako opravdová kočka, ale s jejím manželem alkoholikem to vůbec nic nedělá. Jan Hájek hraje fyzicky i psychicky raněného manžela skvěle. Zkušeně balancuje mezi frázemi, při kterých téměř ani nehne brvou s těmi, kdy se rozvášní a dokonce vztáhne na svou ženu ruku. Divák tak postupně pochopí, že se nejedná o veselé představení o manželských etudách, nýbrž suchou realitu narušeného manželského vztahu.

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
Kočka Anny Fialové a alkoholik Brick Jana Hájka

V dalších jednáních poznáváme zbytek obsazení, Matěje Dadáka v roli Goopera, bratra alkoholika Bricka, a jeho ženu Mae ztvárněnou Gabrielou Míčovou. Ti nemají ve hře tolik prostoru rozvést psychologii charakterů do hloubky, oba však ztvárňují nesympatické příbuzné důvěryhodně. Záhy se na jevišti objeví také Mamča ztvárněná Naďou Konvalinkovou. Mamča zastává úlohu diváka v představení, sympatizuje s hlavními postavami, zavrhuje ty vedlejší a říká to, co má publikum na srdci nahlas. Naďu Konvalinkovou navíc lze jen těžko nemít rád, a proto je její obsazení do role Mamči trefné. Poslední postavou, která přijde na jeviště je Taťka. Vladimír Kratina ztvárňuje oslavence, kvůli kterému se zde celá rodina sešla. Slaví 65. narozeniny, které ale narušuje hrozba diagnózy rakoviny. Taťkova nemoc otevírá jedno z hlavních témat hry: smrt. Hra nám pak ukazuje různé pohledy na otázku smrti, každý se s některým názorem může ztotožnit.

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
Rodinnou sešlost naruší hrozba smrti

Kočka diváky pobaví i donutí k zamyšlení. Rozhodně se nejedná o představení pro průměrného diváka. Pokud se ale nebojíte konfrontovat své rodinné zkušenosti s dramatickým příběhem na jevišti, budete spokojeni.

Snímky laskavě poskytlo PR Činoherního klubu.Videos