Nominees Announced for 2014 Gypsy Rose Lee Awards!

Nominees Announced for 2014 Gypsy Rose Lee Awards!

Seattle Theater Writers, a critics' circle of local theater writers and reviewers, today announces the 2013 slate of nominees of the third annual Gypsy Rose Lee Awards, theater awards devoted to recognizing excellence across the economic spectrum of professional Seattle theaters.

"The range of nominees is a terrific representation of the enormous variety of excellent theatrical performances last year in Seattle, as well as the variety of opinions from our writers!" said Seattle Theater Writers founder, Miryam Gordon. "We feel our final slate reflects a real cornucopia of delights from a critics' choice perspective."

Winners will be announced on Wednesday, January 22, 2014!

The 2013 Gypsy Rose Lee Award Nominees (in alphabetical order by individual's last name or title of play) are as follows:

Excellence in Production of a Play

Large Budget:

August: Osage County (Balagan Theatre)

She's Come Undone (Book It Repertory Theatre)

The Taming of the Shrew (Seattle Shakespeare Co.)

The Trial (New Century Theatre Co.)

The Whipping Man (Taproot Theatre)

Trouble in Mind (Intiman Theatre)

Small Budget:

Bengal Tiger in the Baghdad Zoo (Washington Ensemble Theatre)

Edith Can Shoot Things and Hit Them (Seattle Public Theatre)

Gruesome Playground Injuries (Azeotrope)

The Gingerbread House (Theater Schmeater)

Undo (Annex Theatre)

Excellence in Production of a Musical

Altar Boyz (Seattle Musical Theatre)

Hedwig and the Angry Inch (Balagan Theatre)

Les Miserables (Village Theatre)

The Music Man (The 5th Avenue Theatre)

The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Excellence in Direction of a Play

(Large Budget):

John Kazanjian - The Walworth Farce (New Century Theatre Co.)

M. Burke Walker - Master Harold...and the Boys (West of Lenin)

Scott Nolte - The Whipping Man (Taproot Theatre)

Shawn Belyea - August: Osage County (Balagan Theatre)

Valerie Curtis-Newton - Trouble in Mind (Intiman Theatre)

(Small Budget):

David Gassner - Edith Can Shoot Things and Hit Them (Seattle Public Theatre)

Desdemona Chiang - Gruesome Playground Injuries (Azeotrope)

Erin Kraft - Undo (Annex Theatre)

Kelly Kitchens - The Understudy (Seattle Public Theatre)

Michael Place - Bengal Tiger in the Baghdad Zoo (Washington Ensemble Theatre)

Excellence in Direction of a Musical

Bill Berry - The Music Man (The 5th Avenue Theatre)

Corey D. McDaniel - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Steve Tomkins - Les Miserables (Village Theatre)

Excellence in Performance as a Lead Actor (Male)

(Large Budget):

Greg Stone - Les Miserables (Village Theatre)

G. Valmont Thomas - Master Harold...and the Boys (West of Lenin)

Jerick Hoffer - Hedwig and the Angry Inch (Balagan Theatre)

Peter Crook - The Walworth Farce (New Century Theatre Co.)

Sean G. Griffin - Sugar Daddies (ACT Theatre)

William Hall Jr. - The Whipping Man (Taproot Theatre)

(Small Budget):

Jose Abaoag - Edith Can Shoot Things and Hit Them (Seattle Public Theatre)

Mark Fullerton - Soft Click of a Switch (MAP Theatre)

Mike Dooly - The Understudy (Seattle Public Theatre)

Richard Nguyen Sloniker - Gruesome Playground Injuries (Azeotrope)

Troy Wageman - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Excellence in Performance as a Lead Actor (Female)

(Large Budget):

Emily Chisholm - Sugar Daddies (ACT Theatre)

Hannah Mootz - Bo-Nita (Seattle Repertory Theatre)

Jocelyn Maher - She's Come Undone (Book It Repertory Theatre)

Shellie Shulkin - August: Osage County (Balagan Theatre)

Tracey Michelle Hughes - Trouble in Mind (Intiman Theatre)

(Small Budget):

Mariel Neto - Red Light Winter (Azeotrope)

Mary Ewald - Homebody (New City Theater)

Sara L. Porkalob - Edith Can Shoot Things and Hit Them (Seattle Public Theatre)

Sarah Coates - The Gingerbread House (Theater Schmeater)

Sydney Andrews - Undo (Annex Theatre)

Tori Spero - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Excellence in Performance as a Supporting Actor (Male) - any non-lead

(Large Budget):

Adam Standley - We Won't Pay! (Intiman Theatre)

Eric Polani Jensen - Les Miserables (Village Theatre)

G. Valmont Thomas - Trouble in Mind (Intiman Theatre)

Trick Danneker - Financial Lives of Poets (Book-It Repertory Theatre)

John Q. Smith - August: Osage County (Balagan Theatre)

(Small Budget):

Ben Wynant - Floyd Collins (STAGEright Theatre)

Brandon Ryan - A Behanding in Spokane (Theater Schmeater)

Erwin Galan - Bengal Tiger in the Baghdad Zoo (WET)

Tim Gouran - Red Light Winter (Azeotrope)

Tim Smith-Stewart - Edith Can Shoot Things and Hit Them (Seattle Public Theatre)

Excellence in Performance as a Supporting Actor (Female) - any non-lead

(Large Budget):

Amy Thone - The Trial (New Century Theatre Co.)

Cynthia Lauren Tewes - Good People (Seattle Repertory Theatre)

Jayne Muirhead - James and the Giant Peach (Seattle Children's Theatre)

Priscilla Lauris - Rapture, Blister, Burn (ACT Theatre)

Suzy Hunt - Grey Gardens (ACT Theatre/The 5th Avenue Theatre)

(Small Budget):

Allison Standley - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Chelsea LeValley - Floyd Collins (STAGEright Theatre)

Elinor Gunn - Holiday of Errors (Sound Theatre Co.)

Libby Barnard - 25 Saints (Azeotrope)

Lori Stein - Beating Up Bachman (Radial Theatre Co.)

Excellence in Performance as an Ensemble

(Large Budget):

August: Osage County (Balagan Theatre)

Master Harold...and the Boys (West of Lenin)

Middletown (ACT Theatre)

The Walworth Farce (New Century Theatre Co.)

The Whipping Man (Taproot Theatre)

(Small Budget):

Altar Boyz (Seattle Musical Theatre)

Edith Can Shoot Things and Hit Them (Seattle Public Theatre)

Floyd Collins (STAGEright Theatre)

Holiday of Errors (Sound Theatre Co.)

The Understudy (Seattle Public Theatre)

Excellence in Set Design

(Large Budget):

Andrea Bryn Bush - Love's Labours (Seattle Shakespeare Co.)

Carey Wong - Boeing Boeing (Seattle Repertory Theatre)

Jennifer Zeyl - The Trial (New Century Theatre Co.)

L.B. Morse - The Hound of the Baskervilles (Seattle Repertory Theatre)

Nina Moser - The Walworth Farce (New Century Theatre Co.)

Scott Fyfe - Les Miserables (Village Theatre)

(Small Budget):

Clare Strasser & Montana Tippett - reWilding (Satori Group)

Deanna Zibello - Gruesome Playground Injuries (Azeotrope)

Richard Schaefer - The Understudy (Seattle Public Theatre)

Richard Schaefer - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Tommer Peterson - Bengal Tiger at the Baghdad Zoo (Washington Ensemble Theatre)

Excellence in Costume Design

(Large Budget):

Catherine Hunt - James and the Giant Peach (Seattle Children's Theatre)

Frances Kenny - Boeing Boeing (Seattle Repertory Theatre)

Karen Ann Ledger - Chicago (Village Theatre)

Kimberley Newton - The Trial (New Century Theatre Co.)

Pete Rush - Rapture Blister Burn (ACT Theatre)

(Small Budget):

Candace Frank - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Doreen Sayegh - Undo (Annex Theatre)

Excellence in Lighting Design

(Large Budget):

Alex Berry - Other Desert Cities (ACT Theatre)

Geoff Korf - The Trial (New Century Theatre Co.)

L.B. Morse - Boeing Boeing (Seattle Repertory Theatre)

L.B. Morse - The Hound of the Baskervilles (Seattle Repertory Theatre)

Tom Sturge - Les Miserables (Village Theatre)

(Small Budget):

Andrew D. Smith - 25 Saints (Azeotrope)

Chris Frickland - Altar Boyz (Seattle Musical Theatre)

Richard Schaefer - The Understudy (Seattle Public Theatre)

Richard Schaefer - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Jessica Trundy - Bengal Tiger at the Baghdad Zoo (Washington Ensemble Theatre)

Excellence in Sound Design

(Large Budget):

Matt Starritt - The Financial Lives of Poets (Book It Repertory Theatre )

Paul James Prendergast - The Hound of the Baskervilles (Seattle Repertory Theatre)

Robertson Witmer - The Trial (New Century Theatre Co.)

(Small Budget):

Evan Mosher - Gruesome Playground Injuries (Azeotrope)

Joshua Blaisdell - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Robertson Witmer - Bengal Tiger at the Baghdad Zoo (Washington Ensemble Theatre)

Excellence in Musical Direction

Carl Petrillo - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Joel Fram - The Music Man (The 5th Avenue Theatre)

RJ Tancioco - Les Miserables (Village Theatre)

Excellence in Choreography or Movement

(Large Budget):

Bob Richard - The Music Man (The 5th Avenue Theatre)

James Rocco - The Pirates of Penzance (The 5th Avenue Theatre)

Kathryn Van meter - Xanadu (Village Theatre)

(Small Budget):

Jessica Low - The Wild Party (Sound Theatre Co.)

Troy Wageman - Altar Boyz (Seattle Musical Theatre)

Excellence in Local Playwriting

David Pichette and R. Hamilton Wright - The Hound of the Baskervilles (Seattle Repertory Theatre)

Elizabeth Heffron - Bo-Nita (Seattle Repertory Theatre)

Frank Lawler and Daniel Flint - Holiday of Errors (Sound Theatre Co.)

Holly Arsenault - Undo (Annex Theatre)

Kelly Kitchens - Adaptation of She's Come Undone (Book It Repertory Theatre)

Excellence in Local Composing

Annastasia Workman - Smoked (Café Nordo)

Gretta Harley & Sarah Rudinoff - These Streets (Harley-Rudinoff Prods. with ACT Theatre's Central Heating Lab)

Jesse McNeese - The Gingerbread House (Theater Schmeater)

The nine Seattle theater writers and reviewers that participated in this year's slate have come together to award their choices for excellence in theater and include: Jose Amador (Seattle Star), Alice Kaderlan (Feet First), RoseMary Jones (The Examiner), Miryam Gordon (Seattle Gay News), Jerry Kraft (Seattle Actor), Nancy Worssam (Arts Stage/Seattle Rage), Michael Strangeways (Gay Seattle Scene), Dusty Somers (Blogcritics) and Scott Taylor (Seattle Stage Revue). All members see and review a significant number of performances throughout the year in order to recommend nominees for excellence in theater. Group members may alter each year.

The awards are limited to fully staged, professional theater performances of a play or a musical within the Greater Seattle area. For more information, contact Miryam Gordon at (206) 367-7130 or seattletheater@gmail.com.

Founded in 2011 by Miryam Gordon and comprised of local writers and reviewers, Seattle Theater Writers is a group dedicated to raising public awareness of theater practitioners and the work produced by professional Equity and non-Equity theater organizations. Born from this mission are the annual Gypsy Rose Lee Awards, recognizing excellence in Seattle theater across 29 categories-the most comprehensive and inclusive local theater awards to date!

Seattle Articles More...


Comment & Share


About Author

Subscribe to Author Alerts
 
🔀SEATTLE SHOWS
Once Upon a Mattress in SeattleOnce Upon a Mattress
(Runs 7/17 - 8/2)
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat in SeattleJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
(Runs 7/31 - 8/3)
All Shook Up
(Runs 7/25 - 8/3)
Cats in SeattleCats
(Runs 8/8 - 8/9)
The Sound of Music in SeattleThe Sound of Music
(Runs 7/18 - 8/9)
Once Upon a Mattress in SeattleOnce Upon a Mattress
(Runs 8/1 - 8/10)
The Sound of Music in SeattleThe Sound of Music
(Runs 8/15 - 8/16)

More Shows | Add a Show

Message Board

BWW BLOGS