Lucille Lortel Award Nominees Announced

​
The League of Off-Broadway Theatres and Producers today announced the nominations for The 23rd Annual Lucille Lortel Awards For Outstanding Achievement Off-Broadway, which will be presented on Monday, May 5th at the Union Square Theatre (100 East 17th Street).
 
A limited number of tickets for the ceremony only will go on sale to the public on April 1st through the Union Square Theatre Box Office and TicketMaster.com (212/307-7171).

A cocktail reception to congratulate all of the nominees will be held on April 21st at The Penthouse at American Airlines Theatre (227 West 42nd Street).

The 2007-2008 Lucille Lortel Awards nominating/voting committee is appointed by the League of Off-Broadway Theatres & Producers, the Lucille Lortel Foundation, Actors' Equity Association, Society of Stage Directors & Choreographers, and also includes journalists, educators, and other Off-Broadway theatre professionals.

Awarded since 1986, the Lucille Lortel Awards are produced by the League by special arrangement with the Lucille Lortel Foundation.  Additional support is provided by Theatre Development Fund. Support also provided by Ketel One Vodka and Pepper Bridge Winery.

Three special awards will also be presented:

Edith Oliver Award for Sustained Excellence
Theodore Mann

Outstanding Body of Work

Primary Stages

Unique Theatrical Experience

Horizon, Produced by New York Theatre Workshop

Nominations: 

Outstanding Play

Betrayed
Written by George Packer
Produced by Culture Project

Blackbird
Written by David Harrower
Produced by Manhattan Theatre Club

The Brothers Size
Written by Tarell Alvin McCraney
Produced by The Public Theater, in association with The Foundry Theatre

New Jerusalem: The Interrogation of Baruch de Spinoza at Talmud Torah Congregation: Amsterdam, July 27, 1656
Written by David Ives
Produced by Classic Stage Company, by special arrangement with Bob Boyett

Opus
Written by Michael Hollinger
Produced by Primary Stages

 
Outstanding Musical

Adding Machine
Original Music by Joshua Schmidt, Libretto by Jason Loewith and Joshua Schmidt
Produced by Scott Morfee, Tom Wirtshafter, and Margaret Cotter
 
Next to Normal
Music by Tom Kitt, Book and Lyrics by Brian Yorkey
Produced by Second Stage Theatre

Passing Strange
Book and Lyrics by Stew, Music by Stew and Heidi Rodewald, Created in Collaboration with Annie Dorsen
Produced by The Public Theater, in association with Berkeley Repertory Theatre

The Slug Bearers of Kayrol Island (or the Friends of Dr. Rushower)
Libretto and Drawings by Ben Katchor, Music by Mark Mulcahy
Produced by Vineyard Theatre

Wanda's World
Book by Eric H. Weinberger, Music and Lyrics by Beth Falcone, Story by Eric H. Weinberger and Beth Falcone
Produced by Amas Musical Theatre, in association with Terry Schnuck
Outstanding Solo Show
Beyond Glory
Written and Performed by Stephen Lang
Produced by Roundabout Theatre Company
 
Dai (enough)
Written and Performed by Iris Bahr
Produced by Bernie Kukoff, Jonathan Pollard, Jon Cutler in association with Highbrow Entertainment
 
Liberty City
Written by Jessica Blank and April Yvette Thompson
Performed by April Yvette Thompson
Produced by New York Theatre Workshop

Tings Dey Happen
Written by Dan Hoyle, Developed with Charlie Varon
Performed by Dan Hoyle
Produced by Culture Project
 

Outstanding Revival


Beckett Shorts
Written by Samuel Beckett
Produced by New York Theatre Workshop

Dividing the Estate
Written by Horton Foote
Produced by Primary Stages, in association with Jamie DeRoy

The Misanthrope
Written by Molière, Translation by Tony Harrison
Produced by New York Theatre Workshop

Ohio State Murders
Written by Adrienne Kennedy
Produced by Theatre for a New Audience
 
Seussical
Music by Stephen Flaherty, Lyrics by Lynn Ahrens, Book by Lynn Ahrens and Stephen Flaherty, Co-Conceived by Lynn Ahrens, Stephen Flaherty, and Eric Idle, Based on the works of Dr. Seuss
Produced by Theatreworks US
 
 
Outstanding Director

David Cromer, Adding Machine
Annie Dorsen, Passing Strange
Elizabeth LeCompte, The Wooster Group's HAMLET
Bob McGrath, The Slug Bearers of Kayrol Island (or the Friends of Dr. Rushower)
Terrence J. Nolen, Opus
 

Outstanding Choreographer

Marcia Milgrom Dodge, Seussical
Peter Pucci, Queens Boulevard (the musical)
Lynne Taylor-Corbett, Wanda's World

Outstanding Lead Actor

Jeff Daniels, Blackbird
André De Shields, Black Nativity
Joel Hatch, Adding Machine
Morlan Higgins, Exits and Entrances
Jeremy Strong, New Jerusalem: The Interrogation of Baruch de Spinoza at Talmud Torah Congregation: Amsterdam, July 27, 1656

Outstanding Lead Actress


Elizabeth Franz, The Piano Teacher
Lisa Gay Hamilton, Ohio State Murders
Jayne Houdyshell, The Receptionist
Alison Pill, Blackbird
Lynn Redgrave, Grace

Outstanding Featured Actor


Francis Jue, Yellow Face
David Margulies, The Accomplices
Brian Murray, Gaslight
Lorenzo Pisoni, Election Day
Aaron Tveit, Next to Normal
 
 
Outstanding Featured Actress

Veanne Cox, Paradise Park
Veanne Cox, Spain
Zoe Kazan, 100 Saints You Should Know
Amy Warren, Adding Machine
Mare Winningham, 10 Million Miles


Outstanding Scenic Design


Scott Bradley, Eurydice
Jim Findlay and Jeff Sugg, The Slug Bearers of Kayrol Island (or the Friends of Dr. Rushower)
Derek McLane, 10 Million Miles
Scott Pask, Blackbird
David Zinn, The Four of Us
 

Outstanding Costume Design


Mara Blumenfeld, The Glorious Ones
Michael Bottari & Ronald Case, and Jessica Jahn, Die Mommie Die!
Tracy Christensen, Seussical
Kristine Knanishu, Adding Machine
Jenny Mannis, The Drunken City

Outstanding Lighting Design


Kevin Adams, Passing Strange
Kevin Adams, Next to Normal
Russell H. Champa, Eurydice
Peter Mumford, Drunk Enough to Say I Love You?
Keith Parham, Adding Machine

Outstanding Sound Design


Geoff Abbas, Joby Emmons, and Matt Schloss, The Wooster Group's HAMLET
Daniel Baker, The Four of Us
Jorge Cousineau, Opus
Frank Gaeta, Dai (enough)
Darron L West, Dead Man's Cell Phone

Related Articles



Comment & Share


About Author

Subscribe to Author Alerts
 
Advertisement Advertisement