Skip to main content Skip to footer site map
aa

Tony Award Winners by Year

pixeltracker

Search

Note: Award winners will appear on a background
Year Category Nominee Show Nom
2019 Best Choreography David Neumann Hadestown
2017 Best Choreography Sam Pinkleton Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812
2018 Best Choreography Christopher Gattelli My Fair Lady
2018 Best Choreography Christopher Gattelli SpongeBob SquarePants
2018 Best Choreography Steven Hoggett Harry Potter and the Cursed Child
2018 Best Choreography Casey Nicholaw Mean Girls
2018 Best Choreography Justin Peck Carousel Award winner
2019 Best Choreography Camille A. Brown Choir Boy
2019 Best Choreography Warren Carlyle Kiss Me, Kate
2019 Best Choreography Denis Jones Tootsie
2017 Best Choreography Denis Jones Holiday Inn
2019 Best Choreography Sergio Trujillo Ain't Too Proud: The Life and Times of the Temptations Award winner
2020 Best Choreography Sidi Larbi Cherkaoui Jagged Little Pill
2020 Best Choreography Sonya Tayeh Moulin Rouge! Award winner
2020 Best Choreography Anthony Van Laast Tina: The Tina Turner Musical
2022 Best Choreography Camille A. Brown for colored girls who have considered suicide / when the rainbow is enuf
2022 Best Choreography Warren Carlyle The Music Man
2022 Best Choreography Carrie-Anne Ingrouille SIX
2022 Best Choreography Bill T. Jones Paradise Square
2022 Best Choreography Christopher Wheeldon MJ The Musical
2016 Best Choreography Andy Blankenbuehler Hamilton Award winner
2015 Best Choreography Joshua Bergasse On the Town
2015 Best Choreography Christopher Gattelli The King and I
2015 Best Choreography Scott Graham The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
2015 Best Choreography Steven Hoggett The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
2015 Best Choreography Casey Nicholaw Something Rotten!
2015 Best Choreography Christopher Wheeldon An American in Paris Award winner
1956 Best Choreography Boris Runanin Pipe Dream
1967 Best Choreography Danny Daniels Annie Get Your Gun
1949 Best Choreography Gower Champion Lend an Ear Award winner
2014 Best Choreography Susan Stroman Bullets Over Broadway: The Musical
2016 Best Choreography Savion Glover Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
2016 Best Choreography Hofesh Shechter Fiddler on the Roof
2016 Best Choreography Randy Skinner Dames at Sea
2016 Best Choreography Sergio Trujillo On Your Feet! The Story of Emilio and Gloria Estefan
2017 Best Choreography Andy Blankenbuehler Bandstand Award winner
2017 Best Choreography Peter Darling Groundhog Day
2017 Best Choreography Ellen Kane Groundhog Day
2017 Best Choreography Kelly Devine Come From Away
1988 Best Choreography Michael Smuin Anything Goes Award winner
1999 Best Choreography Matthew Bourne Swan Lake production took place the previous year Award winner
1999 Best Choreography Patricia Birch Parade
1999 Best Choreography Rob Marshall Little Me production took place the previous year
1999 Best Choreography A. C. Ciulla Footloose production took place the previous year
1977 Best Choreography Talley Beatty Your Arm's Too Short to Box With God producer, production took place the previous year
1977 Best Choreography Patricia Birch Music Is production took place the previous year
1977 Best Choreography Peter Gennaro Annie Award winner
2000 Best Choreography Susan Stroman Contact Award winner
2000 Best Choreography Kathleen Marshall Kiss Me, Kate production took place the previous year
2000 Best Choreography Susan Stroman The Music Man
2000 Best Choreography Lynne Taylor-Corbett Swing! production took place the previous year
1978 Best Choreography Bob Fosse Dancin' Award winner
1978 Best Choreography Arthur Faria Ain't Misbehavin'
1978 Best Choreography Ron Lewis The Act
1978 Best Choreography Elizabeth Swados Runaways
2001 Best Choreography Susan Stroman The Producers Award winner
2001 Best Choreography Jerry Mitchell The Full Monty
2001 Best Choreography Jim Moore Blast!
2001 Best Choreography George Pinney Blast!
2001 Best Choreography Randy Skinner 42nd Street
1979 Best Choreography Michael Bennett Ballroom production took place the previous year Award winner
1979 Best Choreography Bob Avian Ballroom producer, production took place the previous year
1979 Best Choreography Henry LeTang Eubie!
1979 Best Choreography Billy Wilson Eubie!
1979 Best Choreography Dan Siretta Whoopee!
1979 Best Choreography Tommy Tune The Best Little Whorehouse in Texas
2002 Best Choreography Rob Ashford Thoroughly Modern Millie Award winner
2002 Best Choreography John Carrafa Into the Woods
2002 Best Choreography John Carrafa Urinetown The Musical production took place the previous year
2002 Best Choreography Susan Stroman Oklahoma!
1980 Best Choreography Tommy Tune A Day in Hollywood/A Night in the Ukraine Award winner
1980 Best Choreography Thommie Walsh A Day in Hollywood/A Night in the Ukraine Award winner
1980 Best Choreography Ernest Flatt Sugar Babies
1980 Best Choreography Larry Fuller Evita
1980 Best Choreography Joe Layton Barnum
1981 Best Choreography Gower Champion 42nd Street production took place the previous year. Award winner
1981 Best Choreography Graciela Daniele The Pirates of Penzance
1981 Best Choreography Henry le Tan Sophisticated Ladies
1981 Best Choreography Donald McKayle Sophisticated Ladies
1981 Best Choreography Michael Smuin Sophisticated Ladies
1981 Best Choreography Roland Petit Can-Can
1982 Best Choreography Michael Bennett Dreamgirls producer, production took place the previous year. Award winner
1982 Best Choreography Michael Peters Dreamgirls producer, production took place the previous year. Award winner
1982 Best Choreography Peter Gennaro Little Me
1982 Best Choreography Tony Tanner Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
1982 Best Choreography Tommy Tune Nine
1983 Best Choreography Tommy Tune My One and Only Award winner
1983 Best Choreography Thommie Walsh My One and Only Award winner
1983 Best Choreography George Faison Porgy and Bess
1983 Best Choreography Gillian Lynne Cats
1983 Best Choreography Donald Saddler On Your Toes
1984 Best Choreography Danny Daniels The Tap Dance Kid production took place the previous year. Award winner
1984 Best Choreography Wayne Cilento Baby
1984 Best Choreography Scott Salmon La Cage aux Folles
1986 Best Choreography Bob Fosse Big Deal Award winner
1986 Best Choreography Graciela Daniele The Mystery of Edwin Drood production took place the previous year
1986 Best Choreography Peter Martins Song and Dance
1986 Best Choreography Tango Argentino Dancers Tango Argentino producer, production took place the previous year
1987 Best Choreography Gillian Gregory Me and My Girl Award winner
1987 Best Choreography Ron Field Rags