Skip to main content Skip to footer site map

Video: Národní divadlo přináší online balet PUPPET

Balet PUPPET Národního divadla online

Video: Národní divadlo přináší online balet PUPPET

V novém roce nastartovalo Národní divadlo v Praze mnoho aktivit, díky kterým se můžou diváci vracet do divadla i za podmínek pandemie. Divadla jsou fyzicky zavřená, ale Národní divadlo vítá své fanoušky v online prostředí.

Tento týden pro Vás připravilo baletní dílo PUPPET choreografa Douglase Lee, který čerpal pro tuto tvorbu inspiraci ve svém dětství a předcházejícím představení Petruška, kde experimentoval s tanečníky jako loutkami. Princip jeho tvorby stojí na tom, že tělo tanečníka ovládá nějaká externí síla.

Video: Národní divadlo přináší online balet PUPPET

Pro tento koncept nachystal autor společně s českým designérem Danielem Tesařem chytře pojatou scénu, jejíž hlavními prvky jsou pohyblivé válce. Ty slouží jako místo, na němž se loutky prezentují, ze kterého povstávají a zároveň jako dramatické celky scény. Společně se světly pak tvoří válce v kombinaci s tanečníky akční prvek díla.

Video: Národní divadlo přináší online balet PUPPET

Třicetiminutové dílo je plné akce a nečekaných přechodů mezi scénami, každý pohyb tanečníka je do detailu promyšlený a precizní, v úvodní scéně zaujme práce sboristy Danila Lo Monaca. Podívejte se až do středy 24. 3. níže na to, jaké různé vlivy ovládají choreografovy loutky. Věřím, že vás zaujme také intimní zvuková kompozice díla.

EDIT: Video již není k dispozici, pusťte si tedy trailer a po otevření divadel můžete navštívit inscenaci Phoenix, jíž je Puppet součástí.

Fotografie: Balet NDRelated Stories
Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS Photo
Po úspěšném uvedení první inscenace z programu Phoenix, baletu PUPPET, přináší tento týden Národní divadlo již druhý baletní kus, DES SOLES SOLOS.


From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musical... (read more about this author)


Review: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadleReview: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadle
January 18, 2023

John Neumeier působí již přes 50 let ve funkci šéfa hamburského baletu. Za tu dobu přivedl na jeviště mnoho literárních děl s velkým ohlasem baletní veřejnosti. Národní divadlo pokračuje v sérii baletních inscenací inspirovaných literárními díly, posledně jsme takto mohli vidět například Kafkův Proces nebo Leonce a Lenu.

Review: ROMEO ET JULIETTE v Národním divadleReview: ROMEO ET JULIETTE v Národním divadle
January 10, 2023

Národní divadlo uvedlo ve Státní opeře v obnovené premiéře operu Romeo et Juliette francouzského skladatele Charlese Gounoda v režii Slávy Daubnerové z roku 2016. V představení vystupují současné hvězdy opery přední české operní scény. Jak se aktualizace téměř šest let staré inscenace povedla?

Review: HORDUBAL v Národním divadleReview: HORDUBAL v Národním divadle
December 11, 2022

Hordubal v Národním je pohřební hostinou v Sokolovně

Review: REJ ve Stavovském divadleReview: REJ ve Stavovském divadle
November 5, 2022

Začátkem listopadu odehrál soubor činohry Národního divadla premiérový titul Rej na půdě Stavovského divadla. 2. 11. jsme měli možnost zhlédnout předpremiéru tohoto představení v režii Francouze Arthura Nauzyciela. Jak se původně kontroverznímu dílu z pera Arthura Schnitzlera povede obstát ve 21. století?

Review: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadleReview: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadle
June 21, 2022

V Národním divadle v Praze se od října hraje nové zpracování komické opery Lazebník sevillský Gioachina Rossiniho. V tomto uvedení se můžete těšit na jedny z největších jmen současné české operní scény a lákavé cizojazyčné jméno nové sólistky opery.