Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOS

Divadlo J. K. Tyla uvedlo v rámci festivalu hudebního divadla Opera 2022 v Praze operu Leoše Janáčka Věc Makropulos.

By: Mar. 09, 2022

Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOS

Divadlo J. K. Tyla uvedlo v rámci festivalu hudebního divadla Opera 2022 v Praze operu Leoše Janáčka Věc Makropulos. Libreto opery vychází se slavné hry Karla Čapka, který dal Janáčkovi ke vzniku textu svolení. V Plzni se hraje vůbec poprvé. Jak se návštěva na pražské scéně povedla?

Věc Makropulos je na programu Opera 2022 jednou z mála oper klasického repertoáru. Plzeňské zpracování ovšem přináší mnoho inovací, které vám tato recenze stručně představí. Předně je však třeba vyzdvihnout výkon Ivany Veberové v hlavní roli. Za dvě hodiny představení v podstatě neopouští jeviště. Její přednes je úctyhodný. Kromě zpěvu diváky zaujme i svými hereckými schopnostmi, kdy se nebojí pustit uzdu klasicky zpívané opery, ale naopak si ušpiní ruce i hrou s rekvizitami a kontaktem s dalšími herci na jevišti. Bravurně ji na jevišti sekundoval i Jiří Kubík jako Jaroslav Prus, či František Zahradníček v roli advokáta Kolenatého. Philippe Castagner v roli Alberta Gregora bohužel trpí na jazykovou bariéru, která je pro českého posluchače až příliš výrazná, a to hlavně ve spojení s jeho ne vždy čistě znělým hlasem.

Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOS
Ivana Veberová v hlavní roli

Přes drobné technické problémy, které se sebou přenesení představení z domácí scény občas přináší, je ale Věc Makropulos technicky vyspělým dílem. Šikovná práce se třemi promítačkami zvládne úspěšně měnit tvář scény v několika vteřinách. Mimo to jsou navíc projekce i na plátnech daleko nahoře a vzadu na jevišti, což dotváří monumentální efekt představení. Promítání je doplněné rekvizitami na jevišti. Ve vzduchu zavěšené kulisy jsou už možná nadbytečné, jelikož zbytečně blokují výhled na zadní plátna a v provedení v Národním divadle na ně bylo navíc promítáno, což efekt kazí.

Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOS
Technicky pokročile řešená scéna

Samostatnou kapitolou jsou kostýmy. Dana Haklová zvolila pro jednotlivé mužské postavy originální výrazně syté obleky, zatímco Emilia Marty, hlavní role, je většinu představení v černém kostýmu, případně v odstínech šedivé. Pojetí působí příjemně symbolicky a zároveň skvěle funguje pro snadné rozeznávání jednotlivých postav na scéně. Celkově si scénické zpracování představení zaslouží velkou pochvalu, kromě Dany Haklové ještě Daniel Dvořák, Petr Hloušek a Antonín Pfleger.

Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOS
Syté kostýmy v kontrastu s tmavě laděnou Emilií

Představení bylo osvěžením na scéně Národního divadla, ukázal místním divákům, že i za hranicemi Prahy lze potkat opravdu povedená operní představení a možná dokonce pozval na návštěvu Plzně. Snad se mu bude na domácí scéně dařit a udrží se dlouhou dobu. V Praze se těšíme i na další skvělá představení v rámci tohoto, či následujících ročníků festivalu hudebního divadla. Jeho program naleznete zde.

Snímky Martiny Root použité v textu pochází z webu DJKT.RELATED STORIES - Prague

1
Review: NÁPOJ LÁSKY v Národním divadle Photo
Review: NÁPOJ LÁSKY v Národním divadle

L’elisir d’Amore Gaetana Donizettiho na scéně Státní opery Národního divadla sklidil v Praze velké ovace jak na první premiéře, kterou jsme navštívili, tak i při druhé premiéře s jejím alternativním obsazením. Přináší Nápoj lásky dlouho očekávané osvěžení do repertoáru první opery?

2
THE BEAUTY AND THE BEAST Comes to the National Theatre in Prague Photo
THE BEAUTY AND THE BEAST Comes to the National Theatre in Prague

The Beauty and the Beast comes to the National Theatre in Prague this month. Performances run 23 September - 24 March 2024. Learn more about the production and how to get tickets here!

3
HORDUBAL is Now Playing at the National Theatre in Prague Photo
HORDUBAL is Now Playing at the National Theatre in Prague

Hordubal comes to the National Theatre in Prague, playing now through 21 April 2024. Learn more about the production and how to get tickets here!

4
420PEOPLE - MAY Comes to the National Theatre in Prague Photo
420PEOPLE - MAY Comes to the National Theatre in Prague

420PEOPLE - MAY comes to the National Theatre in Prague. Performances run 7 September - 26 November. Learn more about the performance and how to get tickets here!

From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musicals a... Krystof Petrasek">(read more about this author)

VideosRecommended For You