The BroadwayWorld Chicago Award Nominations for 2014 Are Announced: CST's ROAD SHOW, Hypocrites' ALL OUR TRAGIC, Big Noise's RAGTIME, Goodman and More Lead the Way!

BroadwayWorld.com is proud once again to announce the nominations for the BroadwayWorld Chicago Awards, Chicago's only comprehensive, fan-voted theater awards, now in our 5th fantastic year.

And the Chicago Shakespeare Theater leads the way, with a whopping 15 nominations overall, including 6 for its spring production of Stephen Sondheim's "Road Show," directed by Gary Griffin. CST is recognized for 7 productions in all, including "Gypsy," "King Lear," "Henry V," the visiting production of "Tristan and Yseult," the TYA "Seussical" and the Shakespeare in the Parks production of "A Midsummer Night's Dream."

Director and adapter Sean Graney is nominated for 2 of the 6 awards that The Hypocrites' day-long immersion into ancient myth, "All Our Tragic," represents on our list (actor Walter Briggs is pictured above in the production). That is the most nominations for any play on out list, followed by the Strawdog Theatre Company's "Great Expectations" with 4. Director David Cromer is nominated as an actor for his role in TimeLine Theatre company's "The Normal Heart," one of 10 productions with 3 nominations.

Besides Griffin and Cromer, nominated artists with a national profile include the oldest still-performing member of Actors' Equity, Mike Nussbaum, actor Michael Urie, the stars of "Amazing Grace," Josh Young and Erin Mackey, and director Robert Falls. The new Broadway musical "The Last Ship" receives four nominations for its tryout run here in June, for Best Touring Production, actors Michael Esper and Fred Applegate and actress Rachel Tucker.

With 4 nominations for "Sweeney Todd," 3 coming from "How to Succeed in Business without Really Trying" and 2 from "Ain't Misbehavin', the Porchlight Music Theatre receives 9 nominations overall. Also with 9 overall is the Goodman Theatre, including 4 for its revisal of "Brigadoon." The Big Noise Theatre Company, based in Winnetka and performing in Des Plaines, receives 8 nominations, including 4 for its production of "Ragtime." And Bailiwick Chicago is on the list of 181 nominees 8 times, including 4 for "The Wild Party" and 3 for "Dessa Rose."

Mercury Theater Chicago's production of "Avenue Q" is nominated 5 times, as is American Blues Theater's remount of "Hank Williams: Lost Highway." That company has 8 nods overall. Theo Ubique Cabaret Theatre's "Passion" has 4 nominations, with "A Musical Tribute to the Andrews Sisters" giving the company its 5th nod. Other companies with 5 nominations include Williams Street Repertory and Lifeline Theatre. The Paramount Theatre in Aurora has 6 nominations in all, with 2 each for "42nd Street," "Rent" and "Cats." And Pride Films and Plays has 8 nominations, spread among 5 productions.

A total of 94 productions from 53 theaters are being nominated, representing tours, resident Equity and non-Equity companies and special theatrical events. 128 individuals are nominated, including 8 artists with dual nominations. Sound designer Christopher Kriz is recording an impressive 5 nominations in 2 categories, whereas director and choreographer Brenda Didier is receiving 4 nominations, spread among 4 different categories.

There are now 36 categories in all! Equity and Non-Equity productions are eligible, as long as they opened between November 1, 2013 and October 31, 2014.

And now, the voting will begin! Join your friends in online voting via BroadwayWorld's unique voting software. You can track how your favorite nominees are doing in real time. Voting will be open from now until New Year's Eve, December 31, 2014. So there's plenty of time to get involved with the voting!

CLICK HERE TO BEGIN VOTING FOR THE 2014 BROADWAYWORLD CHICAGO AWARDS!

The BroadwayWorld Chicago Awards Celebration will take place for the 5th year in a row at The Call Bar in the Andersonville neighborhood, on Wednesday, January 7, 2015. We'll be there from 8:00 pm till midnight (21+ only, please), where winners will be revealed, certificates handed out, and showtune videos watched, played by "Curtains Up Wednesday" VJ Michael Hogan. Nominees will wear yellow ribbons, casts will reunite, and all facets of the Chicagoland theater community will come together for a relaxing night of fun with friends, fans and theater folk alike. The Call is located at 1547 N. Bryn Mawr Avenue, between Clark and Ashland. Come one, come all, to The Call!

We'll be celebrating the winners, the nominees and the whole theater season with like-minded folks. You make the party a great one!

HERE IS THE COMPLETE LIST OF NOMINEES FOR THE 2014 BROADWAYWORLD CHICAGO AWARDS:

Best Actor in a Musical or Revue (Resident Equity)

Larry Adams - 42nd Street - Paramount Theatre

Matthew Brumlow - Hank Williams: Lost Highway - American Blues Theater

David Girolmo - Sweeney Todd - Porchlight Music Theatre

Michael Aaron Lindner - Road Show - Chicago Shakespeare Theater

Andrew Rothenberg - Road Show - Chicago Shakespeare Theater

Best Actor in a Musical or Revue (Resident Non­Equity)

Brett Baleskie - Crazy for You - Fremont Street Theater Company

Billy Dawson - A New Brain - Brown Paper Box Co.

David Geinosky - Cabaret - BrightSide Theatre

Deric Gochenauer - She Loves Me - Williams Street Repertory

Taylor Okey - Big Fish - Jedlicka Performing Arts Center

Best Actor in a Play (Resident Equity)

Patrick Andrews - The Normal Heart - TimeLine Theatre Company

Brad Armacost - The Seafarer - Seanachai Theatre Company

David Cromer - The Normal Heart - TimeLine Theatre Company

Mike Nussbaum - Smokefall - Goodman Theatre

Larry Yando - King Lear - Chicago Shakespeare Theater

Best Actor in a Play (Resident Non-Equity)

Nick Bailey - The Submission - Pride Films and Plays

Geoff Button - All Our Tragic - The Hypocrites

Mark Mahallak - Barefoot in the Park - Williams Street Repertory

Nelson Rodriguez - Some Men - Pride Films and Plays

Mike Tepeli - Great Expectations - Strawdog Theatre Company

Patrick Whalen - Exit Strategy - Jackalope Theatre

Best Actor in a Touring Production

Fred Applegate - The Last Ship - Bank of America Theatre

Michael Esper - The Last Ship - Bank of America Theatre

David Sajewich - Evil Dead - Broadway Playhouse

Michael Urie - Buyer and Cellar - Broadway Playhouse

Josh Young - Amazing Grace - Bank of America Theatre

Best Actress in a Musical or Revue (Resident Equity)

Rebecca Finnegan - Sweeney Todd - Porchlight Music Theatre

Heidi Kettenring - The King and I - Marriott Theatre

Jessica Rush - Gypsy - Chicago Shakespeare Theater

Jennie Sophia - Brigadoon - Goodman Theatre

Lauren Villegas - Cats - Paramount Theatre

Best Actress in a Musical or Revue (Resident Non­Equity)

Sydney Charles - Dessa Rose - Bailiwick Chicago

Harmony France - Dessa Rose - Bailiwick Chicago

Amanda Horvath - Ragtime - Big Noise Theatre Company

Callie Johnson - Carrie - Bailiwick Chicago

Danni Smith - Passion - Theo Ubique Cabaret Theatre

Best Actress in a Play (Resident Equity)

Brenda Barrie - The Downpour - Route 66 Theatre Company

Mary Beth Fisher - Luna Gale - Goodman Theatre

Kate Fry - Hedda Gabler - Writers Theatre

Lindsey Page Morton - Lost in Yonkers - Northlight Theatre

Gwendolyn Whiteside - Grounded - American Blues Theater

Best Actress in a Play (Resident Non-Equity)

Erin Barlow - All Our Tragic - The Hypocrites

Amanda Drinkall - Great Expectations - Strawdog Theatre Company

Amanda Flahive - The Search for Signs of Intelligent Life in the Universe - Williams Street Repertory

Julie Stevens - Alone Together - Big Noise Theatre Company

Nora Lise Ulrey - The Children's Hour - Pride Films and Plays

Best Actress in a Touring Production

Julie Baird - Evil Dead - Broadway Playhouse

Erin Mackey - Amazing Grace - Bank of America Theatre

Allison Semmes - Motown - Oriental Theatre

Rachel Tucker - The Last Ship - Bank of America Theatre

Danielle Wade - The Wizard of Oz - Cadillac Palace Theatre

Best Choreography (Resident Equity)

Brenda Didier - How to Succeed in Business without Really Trying - Porchlight Music Theatre

Tammy Mader - 42nd Street - Paramount Theatre

Tommy Rapley - The King and I - Marriott Theatre

Rachel Rockwell - Brigadoon - Goodman Theatre

Katie Spelman - Rent -Paramount Theatre

Best Choreography (Resident Non­Equity)

Dina DiCostanzo - Crazy for You - Fremont Street Theater Company

Brenda Didier - The Wild Party - Bailiwick Chicago

Annie Jo Ermel - Shrek - Big Deal Productions

Zachary L. Gray - Legally Blonde - Big Noise Theatre Company

Daniel Spagnuolo - A New Brain - Brown Paper Box Co.

Best Costume Design (Resident Equity)

Mara Blumenfeld - Brigadoon - Goodman Theatre

Mara Blumenfeld - The White Snake - Goodman Theatre

Nancy Missimi - The King and I - Marriott Theatre

Bill Morey - How to Succeed in Business without Really Trying - Porchlight Music Theatre

Mariann S. Verheyen - Henry V - Chicago Shakespeare Theater

Best Costume Design (Resident Non-Equity)

Patty Halajian & Jean Rebeka - Crazy for You - Fremont Street Theater Company

Theresa Ham - Amadeus - Bohemian Theatre Ensemble

Beth Laske-Miller - Coraline - Black Button Eyes Productions

Emily McConnell - Monstrous Regiment - Lifeline Theatre

Alison Siple - All Our Tragic - The Hypocrites

Best Direction of a Musical or Revue (Resident Equity)

Jim Corti - Rent - Paramount Theatre

Brenda Didier - Ain't Misbehavin' - Porchlight Music Theatre

Gary Griffin - Road Show - Chicago Shakespeare Theater

Damon Kiely - Hank Williams: Lost Highway - American Blues Theater

L. Walter Stearns - Avenue Q - Mercury Theater Chicago

Best Direction of a Musical or Revue (Resident Non-Equity)

Fred Anzevino - Passion - Theo Ubique Cabaret Theatre

Brenda Didier - The Wild Party - Bailiwick Chicago

Stacey Flaster - Ragtime - Big Noise Theater Company

Derek Van Barham - Songs from an Unmade Bed - Pride Films and Plays

Scott Weinstein -Titanic - Griffin Theatre Company

Best Direction of a Play (Resident Equity)

Nick Bowling - The Normal Heart - TimeLine Theatre Company

Robert Falls - Luna Gale - Goodman Theatre

Barbara Gaines - King Lear - Chicago Shakespeare Theater

Matt Miller - The Seafarer - Seanachai Theatre Company

Erica Weiss - The Downpour - Route 66 Theatre Company

Best Direction of a Play (Resident Non-Equity)

Catherine Davis - Alone Together - Big Noise Theatre Company

Jason Gerace - Great Expectations - Strawdog Theatre Company

Sean Graney - All Our Tragic - The Hypocrites

Marti Lyons - Seminar - Haven Theatre

David Zak & Derek Van Barham - Some Men - Pride Films and Plays

Best Ensemble (Resident)

All Our Tragic - The Hypocrites

Great Expectations - Strawdog Theatre Company

Hank Williams: Lost Highway - American Blues Theater

Native Son - Court Theatre & American Blues Theater

Road Show - Chicago Shakespeare Theater

Best Lighting Design (Resident Equity)

Nick Belley & Jess Goings - Avenue Q - Mercury Theater Chicago

Brian Sidney Bembridge - Cicada - Route 66 Theatre Company

Charles Cooper - Mill Fire - Shattered Globe Theatre

Greg Hofmann - Les Miserables - Drury Lane Theatre

Philip S. Rosenberg - Henry V - Chicago Shakespeare Theater

Best Lighting Design (Resident Non-Equity)

Nick Belley & Garvin Jellison - Good Boys and True - Raven Theatre

Diane D. Fairchild - A Tale of Two Cities - Lifeline Theatre

Chazz Malott - Coraline - Black Button Eyes Productions

Cat Wilson - A New Brain - Brown Paper Box Co.

Cat Wilson - She Loves Me - Williams Street Repertory

Best Musical Direction (Resident Equity)

Austin Cook - Hair - American Theater Company

Eugene Dizon - Avenue Q - Mercury Theater Chicago

Michael Mahler - Road Show - Chicago Shakespeare Theater

Doug Peck - Sweeney Todd - Porchlight Music Theatre

Malcolm Ruhl - Hank Williams: Lost Highway - American Blues Theater

Best Musical Direction (Resident Non­Equity)

Aaron Benham - The Wild Party - Bailiwick Chicago

Roger L. Bingaman - Fiddler on the Roof - Light Opera Works

Robert Deason - Ragtime - Big Noise Theatre Company

Linda Madonia - Suds - Williams Street Repertory

Robert Ollis - Songs from an Unmade Bed - Pride Films and Plays

Best New Work/New Adaptation (Resident)

All Our Tragic (Sean Graney) - The Hypocrites

Churchill (Ronald Keaton) - Greenhouse Theater Center

Days Like Today (Laura Eason & Alan Schmuckler) - Writers Theatre

Exit Strategy (Ike Holter) - Jackalope Theatre

The Jungle (Matt Foss) - Oracle Productions

Best Revival of a Musical (Resident Equity)

Avenue Q - Mercury Theater Chicago

Brigadoon - Goodman Theatre

Hank Williams: Lost Highway - American Blues Theater

How to Succeed in Business without Really Trying - Porchlight Music Theatre

Road Show - Chicago Shakespeare Theater

Best Revival of a Musical (Resident Non­Equity)

Dessa Rose - Bailwick Chicago

Passion - Theo Ubique Cabaret Theatre

Ragtime - Big Noise Theatre Company

Titanic - Griffin Theatre Company

The Wild Party - Bailwick Chicago

Best Revival of a Play (Resident Equity)

Hedda Gabler - Writers Theatre

King Lear - Chicago Shakespeare Theater

Mill Fire - Shattered Globe Theatre

The Normal Heart - TimeLine Theatre

The Seafarer - Seanachai Theatre Company

Best Revival of a Play (Resident Non-Equity)

All My Sons - Raven Theatre

Look Back in Anger - Redtwist Theatre

The Mother - Oracle Productions

Seminar - Haven Theatre

Some Men - Pride Films and Plays

Best Revue (Resident)

Apes of Wrath - The Second City e.t.c.

Ain't Misbehavin' - Porchlight Music Theatre

Depraved New World - The Second City

A Musical Tribute to the Andrews Sisters - Theo Ubique Cabaret Theatre

Woz - Victory Gardens Theater

Best Scenic Design (Resident Equity)

Brian Sidney Bembridge - Cicada - Route 66 Theatre Company

Kevin Depinet - Cats - Paramount Theatre

Alan Donahue - Avenue Q - Mercury Theater Chicago

Todd Rosenthal - Luna Gale - Goodman Theatre

Jeffrey D. Kmiec - Sweeney Todd - Porchlight Music Theatre

Best Scenic Design (Resident Non-Equity)

David Geinosky - Ragtime - Big Noise Theatre Company

Joanna Iwanicka - Monstrous Regiment - Lifeline Theatre

Andrei Onegin, Kristein Abhalter, & Zhanna Albertini - The Playboy of the Western World - Raven Theatre

Adam Veness - Fiddler on the Roof - Light Opera Works

Adam Veness - Passion - Theo Ubique Cabaret Theatre

Best Sound Design (Resident Equity)

Lindsay Jones - Grounded - American Blues Theater

Christopher Kriz - Cicada - Route 66 Theatre Company

Christopher Kriz - The Gravedigger - First Folio Theatre

Kevin O'Donnell - Dorian - The House Theatre of Chicago

Josh Schmidt - The Dance of Death - Writers Theatre

Best Sound Design (Resident Non-Equity)

Thomas Dixon - Exit Strategy - Jackalope Theatre

Andrew Hansen - A Tale of Two Cities - Lifeline Theatre

Christopher Kriz - Jane Eyre - Lifeline Theatre

Christopher Kriz - Look Back in Anger - Redtwist Theatre

Christopher Kriz - Titanic - Griffin Theatre Company

Best Special Theatrical Event

A Midsummer Night's Dream (Chicago Shakespeare in the Parks) - Chicago Shakespeare Theater

Proud at Mary's - Brown Paper Box Co.

Simply Sensational - Pride Films and Plays

The Sound of Music - Lyric Opera of Chicago

Summer Concert in Millennium Park - Broadway in Chicago

Best Theater Production for Young Audiences

Charlotte's Web - Emerald City Theatre

Schoolhouse Rock Live! - Marriott Theatre

Seussical - Chicago Shakespeare Theater

Sleeping Beauty - Drury Lane Theatre

The Very Hungry Caterpillar and Other Eric Carle Favorites - Chicago Children's Theatre

Best Touring Production

Buyer and Cellar - Broadway Playhouse

The Last Ship - Bank of America Theatre

Motown - Oriental Theatre

The Phantom of the Opera - Cadillac Palace Theatre

Tristan and Yseult - Chicago Shakespeare Theater

Theater with nominations - 53

Theaters with multiple nominations:

Chicago Shakespeare Theater - 15

Goodman Theatre - 9

Porchlight Music Theatre - 9

American Blues Theater - 8

Bailiwick Chicago - 8

Big Noise Theatre Company - 8

Pride Films and Plays - 8

Bank of America Theatre - 6

The Hypocrites - 6

Paramount Theatre - 6

Lifeline Theatre - 5

Mercury Theater Chicago - 5

Route 66 Theatre Company - 5

Theo Ubique Cabaret Theatre - 5

Williams Street Repertory - 5

Broadway Playhouse - 4

Brown Paper Box Co. - 4

Marriott Theatre - 4

Strawdog Theatre Company - 4

TimeLine Theatre Company - 4

Writers Theatre - 4

Griffin Theatre Company - 3

Jackalope Theatre - 3

Raven Theatre - 3

Seanachai Theatre Company - 3

Black Button Eyes Productions - 2

Cadillac Palace Theatre - 2

Drury Lane Theatre - 2

Fremont Street Theater Company - 2

Light Opera Works - 2

Oracle Productions - 2

Oriental Theatre - 2

Redtwist Theatre - 2

Shattered Globe Theatre - 2

Productions with nominations - 94

Productions with multiple nominations:

All Our Tragic - 6

Road Show - 6

Avenue Q - 5

Hank Williams: Lost Highway - 5

Brigadoon - 4

Great Expectations - 4

The Last Ship - 4

Passion - 4

Ragtime - 4

Sweeney Todd - 4

The Wild Party - 4

Cicada - 3

Dessa Rose - 3

Exit Strategy - 3

How to Succeed in Business without Really Trying - 3

King Lear - 3

Luna Gale - 3

A New Brain - 3

The Normal Heart - 3

The King and I - 3

The Seafarer - 3

Some Men - 3

Titanic - 3

Ain't Misbehavin' - 2

Amazing Grace - 2

Buyer and Cellar - 2

Cats - 2

Coraline - 2

Crazy for You - 2

The Downpour - 2

Evil Dead - 2

Fiddler on the Roof - 2

42nd Street - 2

Grounded - 2

Hedda Gabler - 2

Henry V - 2

Look Back in Anger - 2

Mill Fire - 2

Monstrous Regiment - 2

Motown - 2

Rent - 2

Seminar - 2

She Loves Me - 2

Songs from an Unmade Bed - 2

A Tale of Two Cities - 2

Artists with nominations - 128

Artists with multiple nominations:

Christopher Kriz - 5

Brenda Didier - 4

Nick Belley - 2

Brian Sidney Bembridge - 2

Mara Blumenfeld - 2

David Geinosky - 2

Sean Graney - 2

Derek Van Barham - 2

Adam Veness - 2

Cat Wilson - 2



Related Articles View More Chicago Stories   Shows

From This Author Paul W. Thompson

Paul W. Thompson, a contributor to BroadwayWorld.com since 2007, is a Chicago-based singer, actor, musical director, pianist, vocal coach, composer and commentator. His career as (read more...)