Skip to main content Skip to footer site map

Who Won at the OSCARS? See the Full List of Winners Here!

The 93rd Academy Awards aired tonight at 8 p.m. EST on ABC.

Who Won at the OSCARS? See the Full List of Winners Here!

The 93rd Academy Awards aired tonight at 8 p.m. EST on ABC!

Viola Davis and the late Chadwick Boseman were nominated for their Leading Actor roles in "Ma Rainey's Black Bottom," the Netflix film adaptation of the 1982 play by August Wilson. The film won the awards for for Best Costumes, Best Makeup and Hairstyling.

The film adaptation of Kemp Powers' play "One Night in Miami" took home nominations for Best Adapted Screenplay and Best Supporting Actor for "Hamilton" star Leslie Odom Jr.

Additionally, Anthony Hopkins and Olivia Colman were nominated for their work in the film adaptation of "The Father"; Hopkins took home the award for Best Leading Actor. Florian Zeller won the award for Best Adapted Screenplay for his 2012 French stage play.

Production design nominees included "The Father" and "Ma Rainey's Black Bottom"; "The Father" and "The Trial of the Chicago Seven" were nominated for Best Editing.

Playwright and screenwriter Aaron Sorkin was honored with a nomination for his work on the script for "The Trial of the Chicago 7." The film was also nominated for Best Cinematography.

For Best Original Song, "Speak Now" from One Night in Miami and "Hear My Voice" from "The Trial of the Chicago Seven" are both in consideration.

Finally, "The Father," and "The Trial of the Chicago Seven" are both up for the biggest award of the night: Best Picture.

See the full list of winners below; winners are marked **WINNER**.


Best Picture

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland **WINNER**
Promising Young Woman
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Actor

Riz Ahmed, Sound of Metal
Chadwick Boseman, Ma Rainey's Black Bottom
Anthony Hopkins, The Father **WINNER**
Gary Oldman, Mank
Steven Yeun, Minari

Best Actress

Viola Davis, Ma Rainey's Black Bottom
Andra Day, The United States vs. Billie Holiday
Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
Frances McDormand, Nomadland **WINNER**
Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best Supporting Actor

Sacha Baron Cohen ("The Trial of the Chicago 7")
Daniel Kaluuya ("Judas and the Black Messiah") **WINNER**
Leslie Odom Jr. ("One Night in Miami")
Paul Raci ("Sound of Metal")
Lakeith Stanfield ("Judas and the Black Messiah")

Best Supporting Actress

Maria Bakalova ('Borat Subsequent Moviefilm")
Glenn Close ("Hillbilly Elegy")
Olivia Colman ("The Father")
Amanda Seyfried ("Mank")
Youn Yuh-jung ("Minari") **WINNER**

Best Director

Lee Isaac Chung, Minari
Emerald Fennell, Promising Young Woman
David Fincher, Mank
Chloé Zhao, Nomadland **WINNER**
Thomas Vinterberg, Another Round

Best Original Song

"Husavik (My Hometown)," Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
"Fight for You," Judas and the Black Messiah **WINNER**
"Io Se (Seen)," The Life Ahead
"Speak Now," One Night in Miami...
"Hear My Voice," The Trial of the Chicago 7

Best Original Score

Da 5 Bloods
Mank
Minari
News of the World
Soul **WINNER**

Best Cinematography

Judas and the Black Messiah
Mank **WINNER**
News of the World
Nomadland
The Trial of the Chicago 7

Best Adapted Screenplay

Borat Subsequent Moviefilm
The Father **WINNER**
Nomadland
One Night in Miami...
The White Tiger

Best Original Screenplay

Judas and the Black Messiah
Minari
Promising Young Woman **WINNER**
Sound of Metal
The Trial of the Chicago 7

Best Animated Feature

Onward
Over the Moon
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Soul **WINNER**
Wolfwalkers

Best Documentary Short Subject

Colette **WINNER**
A Concerto is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
A Love Song For Latasha

Best Documentary Feature

Collective
Crip Camp
The Mole Agent
My Octopus Teacher **WINNER**
Time

Best International Feature

Another Round **WINNER**
Better Days
Collective
The Man Who Sold His Skin
Quo Vadis, Aida?

Best Film Editing

The Father
Nomadland
Promising Young Woman
Sound of Metal **WINNER**
The Trial of the Chicago 7

Best Costume Design

Emma
Ma Rainey's Black Bottom **WINNER**
Mank
Mulan
Pinocchio

Best Hair and Makeup

Emma
Hillbilly Elegy
Ma Rainey's Black Bottom **WINNER**
Mank
Pinocchio

Best Production Design

The Father
Ma Rainey's Black Bottom
Mank **WINNER**
News of the World
Tenet

Best Visual Effects

Love and Monsters
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Tenet **WINNER**

Best Sound

Greyhound
Mank
News of the World
Soul
Sound of Metal **WINNER**

Best Animated Short Film

"Burrow"
"Genius Loci"
"If Anything Happens I Love You" **WINNER**
"Opera"
"Yes People"

Best Live Action Short Film

"Feeling Through"
"The Letter Room"
"The Present"
"Two Distant Strangers" **WINNER**
"White Eye"


Related Articles

Featured on Stage Door

Shoutouts, Classes, and More from Your Favorite Broadway Stars

From This Author Sarah Jae Leiber