tv.broadwayworld.com

2014 Creative Arts Emmy Winners - Complete List!

The Television Academy (Saturday, August 16, 2014) presented the 2014 Creative Arts Emmy® Awards for programs and individual achievements at the Nokia Theatre L.A. LIVE in Los Angeles. This first ceremony of the 66th Emmy Awards honored guest performers on television dramas and comedy series, as well as the many talented artists and craftspeople behind the scenes to create television excellence. Produced for the 20th year by SPIKE Jones, Jr., this year's Creative Arts Awards featured an array of notable presenters, among them Jane Lynch, Tony Hale, Amy Schumer, Allison Janney, Tim Gunn and Heidi Klum, Comedy Central's Key & Peele, Fred Armisen and Carrie Brownstein, Morgan Freeman, Tony Goldwyn, Aisha Tyler, Joe Manganiello and Carrie Preston. Highlights included Jon Voight's moving posthumous presentation of the Academy's prestigious Governors Award to casting icon, Marion Dougherty. Voight was one of Dougherty's discoveries.

The awards, as tabulated by the independent accounting firm of Ernst & Young LLP, were distributed as follows:

This year's Creative Arts telecast partner is FXM; a two-hour edited version of the ceremony will air Sunday, August 24 at 8:00 PM ET/PT with an encore at 10:00 PM ET/PT on FXM. The program will be streamed in its entirety as part of the Backstage LIVE! show on Emmys.com at 12:00 PM PT/3:00 PM ET on Monday, August 25.

Emmys in 26 other categories will be presented at the 66th Emmy Awards telecast on Monday, August 25, 2014, 8:00 PM ET/5:00 PM PT, on NBC.

A complete list of all awards presented tonight is attached. The final page of the attached list includes a recap of all programs with multiple awards.

Outstanding Casting For A Comedy Series

Jennifer Euston, CSA, Casting Director Netflix

Orange Is The New Black

Outstanding Casting For A Miniseries, Movie Or A Special

Rachel Tenner, CSA, Casting Director FX Networks

Jackie Lind, CSA, Casting Director

Stephanie Gorin, CSA, Casting Director

Fargo

Outstanding Casting For A Drama Series

Alexa L. Fogel, CSA, Casting Director HBO

Christine Kromer, CSA, Casting Director

Meagan Lewis, CSA, Casting Director

True Detective

Outstanding Picture Editing For Reality Programming

Josh Earl, A.C.E., Supervising Editor Discovery Channel

Rob Butler, A.C.E., Editor

Art O'Leary, Editor

Deadliest Catch

Careful What You Wish For

Outstanding Picture Editing For Nonfiction Programming

Pedro Kos, Edited by Netflix

Christopher de la Torre, Edited by

Mohamed El Manasterly, Edited by

The Square

Outstanding Picture Editing For Short-Form Segments And

Variety Specials

(Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has 50% approval, no award).

Eric Davies, Editor Comedy Central

The Daily Show With Jon Stewart

McConnelling (Segment)

Outstanding Guest Actor In A Drama Series

Joe Morton as Rowan ABC

Scandal

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Miniseries Or A Movie

Yan Miles, Editor PBS

Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)

Outstanding Multi-Camera Picture Editing For A Comedy Series

Peter Chakos, Edited by CBS

The Big Bang Theory

The Cooper Extraction

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Drama Series

Skip MacDonald, A.C.E., Edited by AMC

Breaking Bad

Felina

Outstanding Single-Camera Picture Editing For A Comedy Series

William Turro, Editor Netflix

Orange Is The New Black

Tit Punch

Outstanding Art Direction For A Contemporary Or Fantasy Series (Single-Camera)

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

Deborah Riley, Production Designer HBO

Paul Ghirardani, Art Director

Rob Cameron, Set Decorator

Game Of Thrones

The Laws Of Gods And Men/The Mountain And The Viper

Outstanding Art Direction For A Period Series, Miniseries Or A Movie (Single-Camera)

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

Bill Groom, Production Designer HBO

Adam Scher, Art Director

Carol Silverman, Set Decorator

Boardwalk Empire

Erlkönig/The Old Ship Of Zion/Farewell Daddy Blues

Outstanding Art Direction For A Contemporary Program

(Half-Hour Or Less)

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

Ray Yamagata, Production Designer Showtime

Chikako Suzuki, Art Director

Tim Stepeck, Set Decorator

House Of Lies

Wreckage/Middlegame/Zhang

Outstanding Art Direction For Variety, Nonfiction, Reality or

Reality-Competition Program

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

Derek McLane, Production Designer ABC

Joe Celli, Art Director

Gloria Lamb, Art Director

The Oscars

Outstanding Animated Program

Bob's Burgers Fox

Mazel Tina

Loren Bouchard, Executive Producer

Jim Dauterive, Executive Producer

Dan Fybel, Co-Executive Producer

Rich Rinaldi, Co-Executive Producer

Greg Thompson, Co-Executive Producer

Jon Schroeder, Co-Executive Producer

Mark McJimsey, Supervising Producer/

Animation Executive Producer

Nora Smith, Supervising Producer

Scott Jacobson, Producer

Joel Kuwahara, Animation Executive Producer

Scott Greenberg, Animation Executive Producer

Janelle Momary-Neely, Animation Producer

Holly Schlesinger, Writer

Brian LoSchiavo, Director

Bernard Derriman, Supervising Director

Randy Ludensky, Animation Timing Supervisor

Outstanding Short-Format Animated Program

Disney Mickey Mouse Disney Channel

'O Sole Minnie

Paul Rudish, Executive Producer/Directed by/Written by

Derek Dressler, Written by

Clay Morrow, Written by

Alonso Ramirez Ramos, Written by

Aaron Springer, Written by

Graham MacDonald, Animation Director

Outstanding Individual Achievement In Animation

(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the possibility of one, more than one, or no award).

Nick Jennings, Art Director Cartoon Network

Adventure Time

Wizards Only, Fools

* * * * * * *

Ian Worrel, Art Director Disney Channel

Disney Gravity Falls

Dreamscaperers

* * * * * * *

Narina Sokolova, Background Painter Disney Channel

Disney Mickey Mouse

'O Sole Minnie

* * * * * * *

Valerio Ventura, Background Designer Disney Channel

Disney Mickey Mouse

The Adorable Couple

* * * * * * *

Sean Szeles, Storyboard Artist CartoonNetwork.com

Long Live The Royals

* * * * * * *

Jasmin Lai, Background Painter Cartoon Network

The Powerpuff Girls: Dance Pantsed

* * * * * * *

Cameron Baity, Animator Adult Swim

Robot Chicken DC Comics Special II: Villains In Paradise

* * * * * * *

Dmitry Malanitchev, Color Design Director FOX

The Simpsons

Treehouse of Horror XXIV

* * * * * * *

Charles Ragins, Background Designer FOX

The Simpsons

Treehouse of Horror XXIV

* * * * * * *

Nick Edwards, Character Designer Cartoon Network

Uncle Grandpa

Afraid of the Dark

Outstanding Costumes For A Miniseries, Movie Or A Special

Lou Eyrich, Costume Designer FX Networks

Elizabeth Macey, Costume Supervisor

Ken Van Duyne, Assistant Costume Designer

American Horror Story: Coven

Bitchcraft

Outstanding Costumes For A Series

Michele Clapton, Costume Designer HBO

Sheena Wichary, Costume Supervisor

Alexander Fordham, Assistant Costume Designer

Nina Ayres, Assistant Costume Designer

Game Of Thrones

The Lion And The Rose

Outstanding Costumes For A Variety Program Or A Special

(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the possibility of one, more than one, or no award).

Tom Broecker, Costume Designer NBC

Eric Justian, Costume Designer

Saturday Night Live

Host: Jimmy Fallon

* * * * * * *

Marina Toybina, Costume Designer FOX

Grainne O'Sullivan, Costume Supervisor

So You Think You Can Dance

Episode 1008

Outstanding Hairstyling For A Miniseries Or A Movie

Monte C. Haught, Department Head Hairstylist FX Networks

Michelle Ceglia, Key Hairstylist

Yolanda Mercadel, Hairstylist

Daina Daigle, Additional Hairstylist

American Horror Story: Coven

Outstanding Hairstyling For A Multi-Camera Series Or Special

Bettie O. Rogers, Department Head Hairstylist NBC

Jodi Mancuso, Key Hairstylist

Inga Thrasher, Hairstylist

Jennifer Serio Stauffer, Hairstylist

Cara Hannah Sullivan, Hairstylist

Joe Whitmeyer, Hairstylist

Saturday Night Live

Host: Anna Kendrick

Outstanding Hairstyling For A Single-Camera Series

Magi Vaughan, Department Head Hairstylist PBS

Adam James Phillips, Key Hairstylist

Downton Abbey

Episode 8

Outstanding Guest Actress In A Drama Series

Allison Janney as Margaret Scully Showtime

Masters of Sex

Outstanding Sound Editing For A Miniseries, Movie Or A Special

Doug Sinclair, Supervising Sound Editor PBS

Stuart McCowan, Sound Editor

Jon Joyce, Sound Editor

Paul McFadden, Sound Editor

William Everett, Foley Editor

Sue Harding, Foley Artist

Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)

Outstanding Sound Editing For Nonfiction Programming

(Single Or Multi-Camera)

Christopher Harvengt, Supervising Sound Editor FOX/NatGeo

Richard S. Steele, Sound Designer

Jeff Carson, Music Editor

Jason Tregoe Newman, Music Editor

Bob Costanza, Sound Effects Editor

Lisa Varetakis, Dialogue / ADR Editor

Bill Bell, Foley Supervisor / Sound Editor

Tim Chilton, Foley Artist

Jill Sanders, Foley Artist

COSMOS: A SpaceTime Odyssey

Standing Up In The Milky Way

Outstanding Sound Editing For A Series

Benjamin Cook, Supervising Sound Editor Starz

Iain Eyre, Sound Editor

Sue Cahill, Sound Editor

Jeffrey A. Pitts, Sound Editor

Tim Tuchrello, Sound Editor

Brett Voss, Sound Editor

Michael Baber, Music Editor

Jeffrey Wilhoit, Foley Artist

James "Jimmy" Moriana, Foley Artist

Black Sails

I.

Outstanding Makeup For A Miniseries Or A Movie (Non-Prosthetic)

Eryn Krueger Mekash, Department Head Makeup Artist HBO

Sherri Berman Laurence, Key Makeup Artist

Nicky Pattison, Makeup Artist

LuAnn Claps, Makeup Artist

Mike Mekash, Makeup Artist

Carla White, Personal Makeup Artist

The Normal Heart

Outstanding Makeup For A Single-Camera Series (Non-Prosthetic)

Felicity Bowring, Department Head Makeup Artist HBO

Wendy Bell, Key Makeup Artist

Ann Pala, Makeup Artist

Kim Perrodin, Makeup Artist

Linda Dowds, Personal Makeup Artist

True Detective

The Secret Fate Of All Life

Outstanding Makeup For A Multi-Camera Series Or Special

(Non-Prosthetic)

Louie Zakarian, Department Head Makeup Artist NBC

Amy Tagliamonti, Additional Makeup Artist

Sarah Egan, Additional Makeup Artist

Daniela Zivkovic, Additional Makeup Artist

Melanie Demitri, Additional Makeup Artist

Saturday Night Live

Host: Jimmy Fallon

Outstanding Prosthetic Makeup For A Series, Miniseries, Movie Or A Special

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

Jane Walker, Department Head Makeup Artist HBO

Barrie Gower, Prosthetic Designer

Game Of Thrones

The Children

Outstanding Sound Mixing For A Variety Series Or Special

(Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has 50% approval, no award).

Tom Holmes, Broadcast Production Mixer CBS

Eric Johnston, Playback Mixer

John Harris, Broadcast Music Mixer

Eric Schilling, Broadcast Music Mixer

Mikael Stewart, House Production Mixer

Ron Reaves, House Music Mixer

Tom Pesa, Stage Mixer

Michael Parker, Stage Mixer

Pablo Munguia, Playback Mixer

Josh Morton, Package Mixer

Bob LaMasney, Sweetening Mixer

The 56th Grammy Awards

Outstanding Sound Mixing For Nonfiction Programming

Eddie Kramer, Music Mixing PBS

Steve Crook, Re-Recording Mixer

American Masters

Jimi Hendrix: Hear My Train A Comin'

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (One Hour)

Lorenzo Millan, Production Mixer Netflix

Nathan Nance, Re-Recording Mixer

Scott R. Lewis, Re-Recording Mixer

House Of Cards

Chapter 14

Outstanding Sound Mixing For A Comedy Or Drama Series (Half-Hour)

And Animation

(Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has 50% approval, no award).

Jan McLaughlin, C.A.S., Production Sound Mixer Showtime

Peter Waggoner, Re-Recording Mixer

Nurse Jackie

The Lady With The Lamp

Outstanding Sound Mixing For A Miniseries Or A Movie

Bruce Litecky, C.A.S., Production Mixer HBO

Andy Kris, Re-Recording Mixer

Blake Leyh, Music Mixer

Treme

Sunset On Louisianne

Governors Award

Marion Dougherty

Outstanding Music Direction

Don Was, Music Director CBS

The Beatles: The Night That Changed America

Outstanding Music Composition For A Series (Original Dramatic Score)

Alan Silvestri, Music by FOX/NatGeo

COSMOS: A SpaceTime Odyssey

Standing Up In The Milky Way

Outstanding Original Main Title Theme Music

Alan Silvestri, Theme by FOX/NatGeo

COSMOS: A SpaceTime Odyssey

Outstanding Main Title Design

Patrick Clair, Creative Director HBO

Raoul Marks, Animator

Jennifer Sofio Hall, Creative Producer

True Detective

Outstanding Music Composition For A Miniseries, Movie Or A Special (Original Dramatic Score)

David Arnold, Music by PBS

Michael Price, Music by

Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)

Outstanding Original Music And Lyrics

Tom Kitt, Music by CBS

Lin-Manuel Miranda, Lyrics by

67th Annual Tony Awards

Song Title: Bigger!

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A

Miniseries, Movie Or A Special

Emmett Loughran, Technical Director NBC

Robert Muller, Technical Director

Rob Balton, Camera

Jerry Cancel, Camera

Leslie Hankey, Camera

Ray Hoover, Camera

Charlie Huntley, Camera

Andrew Jansen, Camera

Jay Kulick, Camera

Jeff Latonero, Camera

Pat Minietta, Camera

Brian Phraner, Camera

Claus Stuhl Weissenburg, Camera

Mark Whitman, Camera

Susan Noll, Video Control

Yoneet Solange, Video Control

The Sound Of Music Live!

Outstanding Technical Direction, Camerawork, Video Control For A Series

(Area Award: Possibility of one, more than one or, if none has 50% approval, no award).

Charles Ciup, Technical Director ABC

Bert Atkinson, Camera

Larry Heider, Camera

Bettina Levesque, Camera

Dave Levisohn, Camera

Mike Malone, Camera

Adam Margolis, Camera

Rob Palmer, Camera

Hector Ramirez, Camera

Brian Reason, Camera

Seth Saint Vincent, Camera

Damien Tuffereau, Camera

Easter Xua, Camera

Chris Gray, Video Control

Dancing With The Stars

Episode 1711A

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Series

Simon Miles, Lighting Designer ABC

Suzanne Sotelo, Lighting Director

Matthew Cotter, Lighting Director

Dancing With The Stars

Episode 1711A

Outstanding Lighting Design/Lighting Direction For A Variety Special

Al Gurdon, Lighting Designer NBC

Peter Canning, Lighting Director

Michael Owen, Lighting Director

Ross Williams, Lighting Director

Sochi 2014 Olympic Winter Games Opening Ceremony

Outstanding Guest Actor In A Comedy Series

Jimmy Fallon, Host NBC

Saturday Night Live

Outstanding Special And Visual Effects

Joe Bauer, Lead Visual Effects Supervisor HBO

Joern Grosshans, Visual Effects Supervisor

Steve Kullback, Lead Visual Effects Producer

Adam Chazen, Visual Effects Coordinator

Eric Carney, Visual Effects Previs Lead

Sabrina Gerhardt, Visual Effects Animation Producer

Matthew Rouleau, CG Supervisor

Thomas H. Schelesny, CG Sequence Supervisor

Robert Simon, Visual Effects Concept Designer

Game Of Thrones

The Children

Outstanding Special And Visual Effects In A Supporting Role

Erik Henry, Senior Visual Effects Supervisor Starz

Paul Graff, Visual Effects Supervisor

George Murphy, Visual Effects Supervisor

Annemarie Griggs, Visual Effects Producer

Mitch Claspy, Visual Effects Coordinator

Jeremy Hattingh, Visual Effects On-set Lead

Doug Hardy, Special Effects Lead

Nick Hsieh, Compositing Lead

Steve Messing, Matte Artist

Black Sails

I.

Outstanding Stunt Coordination For A Drama Series, Miniseries Or Movie

Cort L. Hessler III, Stunt Coordinator NBC

The Blacklist

Outstanding Stunt Coordination For A Comedy Series Or A Variety Program

Norman Howell, Stunt Coordinator FOX

Brooklyn Nine-Nine

Outstanding Character Voice-Over Performance

Harry Shearer as Kent Brockman, FOX

Mr. Burns, Younger Burns, Smithers

The Simpsons

Four Regrettings And A Funeral

Outstanding Children's Program

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

One Last Hug: Three Days At Grief Camp HBO

Sheila Nevins, Executive Producer

Sara Bernstein, Supervising Producer

Greg DeHart, Produced by

Paul Freedman, Produced by

Outstanding Narrator

Jeremy Irons, Narrator Nat Geo WILD

Game Of Lions

Outstanding Commercial

Misunderstood

Apple

Park Pictures, Production Company

TBWAMedia Arts Lab, Ad Agency

Outstanding Cinematography For A Miniseries Or Movie

Neville Kidd, Director of Photography PBS

Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)

Outstanding Cinematography For Reality Programming

Cinematography Team Discovery Channel

Deadliest Catch

Careful What You Wish For

Outstanding Cinematography For Nonfiction Programming

Jehane Noujaim, Director of Photography Netflix

Muhammed Hamdy, Director of Photography

Ahmed Hassan, Director of Photography

Cressida Trew, Director of Photography

The Square

Outstanding Cinematography For A Single-Camera Series

Adam Arkapaw, Director of Photography HBO

True Detective

Who Goes There

Outstanding Cinematography For A Multi-Camera Series

Christian La Fountaine, Director of Photography CBS

How I Met Your Mother

Daisy

Outstanding Directing For Nonfiction Programming

Jehane Noujaim, Directed by Netflix

The Square

Outstanding Writing For Nonfiction Programming

Ann Druyan, Written by FOX/NatGeo

Steven Soter, Written by

COSMOS: A SpaceTime Odyssey

Standing Up In The Milky Way

Exceptional Merit In Documentary Filmmaking

(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the possibility of one or no award).

Life According To Sam HBO

Sheila Nevins, Executive Producer

Nancy Abraham, Senior Producer

Sean Fine, Produced by

Andrea Nix Fine, Produced by

Outstanding Documentary Or Nonfiction Special

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

JFK (American Experience) PBS

Mark Samels, Executive Producer

Sharon Grimberg, Senior Producer

Susan Bellows, Produced by

Outstanding Documentary Or Nonfiction Series

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

American Masters PBS

Susan Lacy, Executive Producer

Julie Sacks, Supervising Producer / Series Producer

Junko Tsunashima, Supervising Producer

Dori Berinstein, Produced by

* * * * * * *

Years of Living Dangerously Showtime

Joel Bach, Executive Producer

David Gelber, Executive Producer

Daniel Abbasi, Executive Producer

James Cameron, Executive Producer

Jerry Weintraub, Executive Producer

Arnold Schwarzenegger, Executive Producer

Solly Granatstein, Co-Executive Producer

Jennifer Latham, Supervising Producer

Adam Bolt, Senior Producer

Jacob Kornbluth, Producer

Outstanding Informational Series Or Special

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

Anthony Bourdain: Parts Unknown CNN

Anthony Bourdain, Executive Producer

Chris Collins, Executive Producer

Lydia Tenaglia, Executive Producer

Sandra Zweig, Executive Producer

Nick Brigden, Producer

Michael Steed, Producer

Tom Vitale, Producer

Jared Andrukanis, Producer

* * * * * * *

Vice HBO

Bill Maher, Executive Producer

Shane Smith, Executive Producer

Eddy Moretti, Executive Producer

BJ Levin, Executive Producer

Jedd Thomas, Senior Producer

Jonah Kaplan, Series Producer

Outstanding Special Class Program

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

67th Annual Tony Awards CBS

Ricky Kirshner, Executive Producer

Glenn Weiss, Executive Producer

Neil Patrick Harris, Producer / Host

Outstanding Short-Format Live-Action Entertainment Program

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

Between Two Ferns with Zach Galifianakis: FunnyOrDie.com

President Barack Obama

Scott Aukerman, Executive Producer

Zach Galifianakis, Executive Producer

BJ Porter, Executive Producer

Mike Farah, Executive Producer

Sean Boyle, Producer

Rachel Goldberg, Producer

Outstanding Short-Format Nonfiction Program

(Area Award: Possibility of one or more than one award).

30 For 30 Shorts ESPN

Connor Schell, Executive Producer

John Dahl, Executive Producer

Bill Simmons, Executive Producer

Maura Mandt, Executive Producer

Dan Silver, Producer

Tate Donovan, Producer

Outstanding Interactive Program

The Tonight Show Starring NBC

Jimmy Fallon Digital Experience

NBC Entertainment Digital

Outstanding Creative Achievement In Interactive Media

(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the possibility of one, more than one, or no award).

Multiplatform Storytelling

Discovery Channel's Skywire Discovery Channel

Live with Nik Wallenda

Guhan Selvaretnam, SVP, Digital Media

Scott Lewers, SVP, Programming

Brian Dean, Senior Producer

Josh Arensberg, VP, Engineering

Jessica Wolfley, Director, Digital Strategy

Original Interactive Program

Just A Reflektor justareflektor.com

AATOAA

Google Creative Lab

UNIT9

Vincent Morisset, Director, AATOAA

Aaron Koblin, Creative Director, Google Creative Lab

Social TV Experience

hitRECord On TV pivot.tv

hitRECord

Pivot

Brian Graden Media

* * * * * * *

Live From Space National Geographic

Channel

Matthew Zymet, Director, Digital Media

Alison Walsh, Senior Producer, Digital Media

Katy Anadale, Director, Digital Marketing

Jon Eick, Manager, Social Media

Char Serwa, Vice President, Production

User Experience And Visual Design

Game of Thrones Viewers Guide HBO

HBO

HBO Digital and Social Media

Definition 6

* * * * * * *

XFINITY TV On The X1 Platform comcast.com

Comcast User Experience

Outstanding Choreography

(Juried Award: All entrants are screened by a jury of appropriate branch members with the possibility of one or more than one award given).

Tabitha Dumo, Choreographer FOX

Napoleon Dumo, Choreographer

So You Think You Can Dance

Routines: Puttin' on the Ritz / Gold Rush / Run the World

Outstanding Directing For A Variety Series

Don Roy King, Directed by NBC

Saturday Night Live

Host: Jimmy Fallon

Outstanding Writing For A Variety Series

Opus Moreschi, Head Writer Comedy Central

Stephen Colbert, Writer

Tom Purcell, Writer

Richard Dahm, Writer

Barry Julien, Writer

Michael Brumm, Writer

Rob Dubbin, Writer

Jay Katsir, Writer

Frank Lesser, Writer

Glenn Eichler, Writer

Meredith Scardino, Writer

Max Werner, Writer

Eric Drysdale, Writer

Paul Dinello, Writer

Nate Charny, Writer

Sam Kim, Writer

Aaron Cohen, Writer

Gabe Gronli, Writer

Matt Lappin, Writer

The Colbert Report

Outstanding Variety Special

AFI Life Achievement Award: TNT

A Tribute To Mel Brooks

Bob Gazzale, Executive Producer

Cort Casady, Supervising Producer

Chris Merrill, Producer

Martin Short, Performer / Host

Outstanding Unstructured Reality Program

Deadliest Catch Discovery Channel

Thom Beers, Executive Producer

Jeff Conroy, Executive Producer

John Gray, Executive Producer

David Pritikin, Executive Producer

R. Decker Watson, Jr., Co-Executive Producer

Johnny Beechler, Supervising Producer

Geoff Miller, Supervising Producer

Outstanding Structured Reality Program

Shark Tank ABC

Mark Burnett, Executive Producer

Clay Newbill, Executive Producer

Phil Gurin, Executive Producer

Yun Lingner, Co-Executive Producer

Jim Roush, Co-Executive Producer

Max Swedlow, Co-Executive Producer

Bill Gaudsmith, Supervising Producer

Becky Blitz, Senior Producer

Sami Aziz, Producer

Heather M. Dreiling, Producer

Michael Kramer, Producer

Laura Roush, Producer

Kate Ryu, Producer

Outstanding Host For A Reality Or Reality-Competition Program

Jane Lynch, Host NBC

Hollywood Game Night

Outstanding Guest Actress In A Comedy Series

Uzo Aduba as Suzanne "Crazy Eyes" Warren Netflix

Orange Is The New Black

PROGRAMS WITH MULTIPLE AWARDS

Saturday Night Live

5

COSMOS: A SpaceTime Odyssey

4

Game Of Thrones

4

Sherlock: His Last Vow (Masterpiece)

4

True Detective

4

Deadliest Catch

3

Disney Mickey Mouse

3

Orange Is The New Black

3

The Simpsons

3

The Square

3

67th Annual Tony Awards

2

American Horror Story: Coven

2

American Masters

2

Black Sails

2

Dancing With The Stars

2

So You Think You Can Dance

2


BLOGS
Spoiler Alert! Recap and Review: THE VOICE Top 12 Performance Show 11/17; Full Results! Fortunately the Show Finished Strong!Spoiler Alert! Review & Recap: THE VOICE Fortunately Finished Strong! BWW Interview: Ricky Ubeda & Valerie Rockey Chat SYTYCD Tour, Living in Close Quarters,  Future Plans
BWW Interview: Ricky & Valerie Chat SYTYCD Tour, Future Career Plan

Become a Fan, Follower & Subscriber

   
Advertisement