Review: DĚJINY NÁSILÍ odkrývány ve Švandově divadle

Dějiny násilí odkrývány ve Švandově divadle

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla

Po roce od premiéry Švandovo divadlo ve svém Studiu i nadále uvádí úspěšnou inscenaci Dějiny násilí z pera Édouarda Louise, kterou pro jeviště adaptoval režisér Tomáš Loužný. Stejně jako jsou ve školách vyučovány překroucené dějiny našeho světa můžeme v divadle zhlédnout překroucenou událost z prosince roku 2012. Jak je autorovo znásilnění v Paříži tlumočeno?

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadlaHlavního hrdinu, chlapce Édouarda, hraje mladá hvězda činoherní scény Oskar Hes. Ten se kromě divadelních rolí ve Švandově divadle objevuje i před televizní kamerou. Édouarda cestou ze štědrovečerní večeře osloví Kabal jménem Reda, a přesvědčí ho, aby spolu strávili zbytek slavnostního dne. Jak už nám sám název napovídá, zbytek děje nejspíš nebude žádná pohádka.

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla

Édouard se odhodlá sdělit své trauma všem povolaným, lékařům, policii, své sestře. K jeho hrůze má ale každý z nich na věc svůj vlastní pohled a Édouardova frustrace z toho, že je jeho výpověď překrucována a reinterpretována, je očividná. Sám Édouard je navíc sám nespolehlivým vypravěčem. Některé události zjemňuje možná proto, že má potřebu Redu bránit i poté, co mu tak ublížil. K nelibosti všech přítomných.

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla

Reda, kterého hraje Jan Grundman, mu pronikl hluboko pod kůži. V tom má naprosto jasno Édouardova sestra, kterou hraje Natálie Řehořová. Ta v jedné větě sice zmiňuje, že jeho rodina Édouardovu orientaci přijmula, přesto ji označuje za problematickou. Zástupce státu pak sehrává duo Marie Štípková a David Punčochář. Posledním aktérem, který na jevišti produkuje hudební doprovod na mixážním pultu a hrou na elektrickou kytaru je talentovaný Ivo Sedláček. Ten bravurně dotváří atmosféru a díky přítomnosti na scéně umožňuje Édouardovi dotvářet atmosféru své výpovědi aktivně.

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadlaTomáši Loužnému se podařilo vytvořit inscenaci o opravdu náročném tématu, která ale umí diváka nejen rozesmutnět, či dojmout, ale i pobavit a překvapit. Každý si v něm totiž může nalézt svůj symbol, ať už to jsou zvuky pračky, precizní čištění bytu po aktu znásilnění, či chodící nákupní tašky. Jednoduše je zde pro každého něco, a tak může být představení o znásilnění homosexuálního muže, které by bylo prvoplánově mnoha divákům vzdálené, každému daleko bližší. Oskar Hes, který neopouští během představení jeviště je naprosto přesvědčivý. Ostatní herci jeho traumatický zážitek úspěšně dotváří a zpráva o nespravedlnosti je tak úspěšně doručena.

Autory snímků z představení jsou M. Hančovský a R. Moučka.
RELATED STORIES - Prague

La Mama Rebuild To Be Presented At Prague Quadrennial 2023

From 8-18 June, La Mama design architect Meg White will make her debut at Prague Quadrennial, the renowned international festival of Performance Design and Space (PQ).

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla

4. května 2023 se ve Stavovském divadle odehrála premiéra nového zpracování románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti. Oproti tradici se však neodehrála divadelní hra Christophera Hamptona, která se v Čechách tradičně inscenuje pod názvem Nebezpečné vztahy, nýbrž přímo adaptace původního románu se zachováním originální formy. Dopisů.

BABYLATERNA Comes to the National Theatre in Prague

Toddlers aged 6 months to 3 years and their adult companions will enter the theatre, which will turn into babies’ magic world – tempting, charming and inviting to make new discoveries.

LA SYLPHIDE Comes to the National Theatre in Prague

The Czech National Ballet in Prague will stage an adaptation of the ballet La Sylphide by Johan Kobborg, a Bournonville connoisseur.


From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musicals a... (read more about this author)

VideosRecommended For You