Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce

Divadelní hra na motivy stejnojmenného románu a filmu s Dustinem Hoffmanem.

By: Feb. 24, 2022

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce Divadlo na Fidlovačce odehrálo 12. 2. 2022 českou premiéru hořkosladké komedie Absolvent na motivy novely Charlese Webba, ze které vzešel světoznámý snímek s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Jako femme fatale Mrs. Robinson se představila Jitka Schneidrová, Daniel Krejčík pak hraje nezkušeného absolventa Benjamina. Jak se podařilo přenést známý snímek na divadelní prkna?

Absolvent je představení o přerodu v muže. Benjamin Braddock právě ukončil vysokou školu, na kterou se v Americe nahlíží podobně jako u nás na maturitu, tedy zkoušku dospělosti. Od první chvíle představení je očividné, že Benjamin sice zkouškou prošel, ale necítí se tak. Neví totiž, jak se svým životem naložit dále. Rodiče, kteří oslavují jeho doposavad největší úspěch, mu lezou příšerně na nervy. Rodiče jsou pak z jeho chování frustrovaní. V tomto dilema se každý divák najde. Je to často náročné spolu komunikovat napříč generacemi. Některý divák se dokáže vcítit do role rodiče, druhý lépe do jejich syna. Kdo se tomuto typickému schématu rodinných etud vymyká je paní Robinsonová. A právě v ní najde mladý Benjamin možnost se nadále rozvíjet.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
Jitka Schneidrová jako Mrs. Robinson

Není se čemu divit. Jitka Schneidrová je opravdu okouzlující. Zdařile balancuje na hranici mezi dospělou zaopatřenou ženou a svůdně flirtující dračicí. Danielu Krejčíkovi se podařilo vyobrazit nezkušeného Benjamina na výbornou. V tom mu úspěšně pomáhají jeho divadelní rodiče Dana Černá a Daniel Rous jako manželé Braddockovi. Na všech čtyřech je vidět úsilí, které do zkoušení společných scén vložili. Každý moment je totiž vypointovaný, a tak nezapadne žádná komická situace. Zde je potřeba pochválit také hru mimo jeviště, se kterou si režisérka Natália Deáková poradila moc dobře.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
Braddockovi

Scéna je v podstatě velmi jednoduchá. Postavy buď stojí, či sedí v prostoru zastupujícím postel/gauč v přední části jeviště. Vše odpovídá stylu amerických šedesátek tak, jak si to fanoušci mohou pamatovat z filmového zpracování. Při představení se hodně kouří, což sice působí autenticky, nicméně diváci v prvních řadách budou mít občas potíže se nadechnout (respirátory situaci jistě zhoršují). Právě díky cigaretám byli diváci premiéry svědky ne úplně zábavné situaci, kdy na jevišti začal stoupat dým od upadnuté cigarety. Tu se nejprve Daniel Krejčík s Martinou Jindrovou pokoušeli pět minut marně uhasit nohou až Daniel zasáhl rukou a požáru zamezil udušením dýmajícího papírku v dlani. Snad se moc nespálil.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
Cigarety jsou v představení významným prvkem.

O Martině Jindrové je potřeba zmínit se detailněji. Právě ona je velkým překvapením tohoto představení. Mladá herečka zde interpretuje dceru paní Robinsonové a objekt zájmu mladého Benjamina současně. Její role je asi stejně komplexní jako ta hlavního hrdiny. Bije se v ní chuť mladé ženy dělat samostatná rozhodnutí a její oddanost Václavu Vašákovi v roli jejího otce. Martina Jindrová se tohoto úkolu zhostila s přehledem a až překvapivě uvěřitelně. Zároveň si umí ze své postavy udělat legraci, a tak si její dilema snadno prožijí diváci s ní.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
Martina Jindrová v roli Elaine.

Absolvent potěší jak zkušené divadelní diváky, tak i ty příležitostné. Úspěšně pobaví dospělé i jejich dorůstající mládež (pozor dětem do 15 let nepřístupno!). Nejspíš se tedy zařadí mezi další oblíbené tituly Fidlovačky vedle představení jako jsou Eva tropí hlouposti nebo Sugar (Někdo to rád horké).


Snímky z představení pochází z webu divadla.RELATED STORIES - Prague

1
Review: HAMLET at Národní Divadlo Photo
Review: HAMLET at Národní Divadlo

Činohra Národního divadla uvedla premiéru Hamleta po 25 letech. Jedná se o první inscenaci režijního dua SKUTR v Národním divadle od převzetí funkce šéfů Činohry naší první scény. Představení staví na známých postupech režijního dua, které mohli diváci vidět již v představeních Kytice, Nebezpečné známosti, či v jejich dřívější tvorbě jinde.

2
CHERRY MAN is Now Playing in Prague Photo
CHERRY MAN is Now Playing in Prague

Cherry Man is now playing at the National Theatre in Prague. Performances run through 5 May 2024.

3
National Theatre of Prague Cancels Performances of THE LAND OF BODY Due to Illness Photo
National Theatre of Prague Cancels Performances of THE LAND OF BODY Due to Illness

Due to the sudden illness of the main protagonist of the Land of Body, the National Theatre of Prague had to cancel several performances.

4
BALL IM SAVOY is Now Playing at the National Theatre in Prague Photo
BALL IM SAVOY is Now Playing at the National Theatre in Prague

Ball im Savoy is now playing at the National Theatre in Prague. Performances run through 5 April 2024.

From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musicals a... Krystof Petrasek">(read more about this author)

VideosRecommended For You