Skip to main content Skip to footer site map

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce

Divadelní hra na motivy stejnojmenného románu a filmu s Dustinem Hoffmanem.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce Divadlo na Fidlovačce odehrálo 12. 2. 2022 českou premiéru hořkosladké komedie Absolvent na motivy novely Charlese Webba, ze které vzešel světoznámý snímek s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli. Jako femme fatale Mrs. Robinson se představila Jitka Schneidrová, Daniel Krejčík pak hraje nezkušeného absolventa Benjamina. Jak se podařilo přenést známý snímek na divadelní prkna?

Absolvent je představení o přerodu v muže. Benjamin Braddock právě ukončil vysokou školu, na kterou se v Americe nahlíží podobně jako u nás na maturitu, tedy zkoušku dospělosti. Od první chvíle představení je očividné, že Benjamin sice zkouškou prošel, ale necítí se tak. Neví totiž, jak se svým životem naložit dále. Rodiče, kteří oslavují jeho doposavad největší úspěch, mu lezou příšerně na nervy. Rodiče jsou pak z jeho chování frustrovaní. V tomto dilema se každý divák najde. Je to často náročné spolu komunikovat napříč generacemi. Některý divák se dokáže vcítit do role rodiče, druhý lépe do jejich syna. Kdo se tomuto typickému schématu rodinných etud vymyká je paní Robinsonová. A právě v ní najde mladý Benjamin možnost se nadále rozvíjet.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
Jitka Schneidrová jako Mrs. Robinson

Není se čemu divit. Jitka Schneidrová je opravdu okouzlující. Zdařile balancuje na hranici mezi dospělou zaopatřenou ženou a svůdně flirtující dračicí. Danielu Krejčíkovi se podařilo vyobrazit nezkušeného Benjamina na výbornou. V tom mu úspěšně pomáhají jeho divadelní rodiče Dana Černá a Daniel Rous jako manželé Braddockovi. Na všech čtyřech je vidět úsilí, které do zkoušení společných scén vložili. Každý moment je totiž vypointovaný, a tak nezapadne žádná komická situace. Zde je potřeba pochválit také hru mimo jeviště, se kterou si režisérka Natália Deáková poradila moc dobře.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
Braddockovi

Scéna je v podstatě velmi jednoduchá. Postavy buď stojí, či sedí v prostoru zastupujícím postel/gauč v přední části jeviště. Vše odpovídá stylu amerických šedesátek tak, jak si to fanoušci mohou pamatovat z filmového zpracování. Při představení se hodně kouří, což sice působí autenticky, nicméně diváci v prvních řadách budou mít občas potíže se nadechnout (respirátory situaci jistě zhoršují). Právě díky cigaretám byli diváci premiéry svědky ne úplně zábavné situaci, kdy na jevišti začal stoupat dým od upadnuté cigarety. Tu se nejprve Daniel Krejčík s Martinou Jindrovou pokoušeli pět minut marně uhasit nohou až Daniel zasáhl rukou a požáru zamezil udušením dýmajícího papírku v dlani. Snad se moc nespálil.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
Cigarety jsou v představení významným prvkem.

O Martině Jindrové je potřeba zmínit se detailněji. Právě ona je velkým překvapením tohoto představení. Mladá herečka zde interpretuje dceru paní Robinsonové a objekt zájmu mladého Benjamina současně. Její role je asi stejně komplexní jako ta hlavního hrdiny. Bije se v ní chuť mladé ženy dělat samostatná rozhodnutí a její oddanost Václavu Vašákovi v roli jejího otce. Martina Jindrová se tohoto úkolu zhostila s přehledem a až překvapivě uvěřitelně. Zároveň si umí ze své postavy udělat legraci, a tak si její dilema snadno prožijí diváci s ní.

Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
Martina Jindrová v roli Elaine.

Absolvent potěší jak zkušené divadelní diváky, tak i ty příležitostné. Úspěšně pobaví dospělé i jejich dorůstající mládež (pozor dětem do 15 let nepřístupno!). Nejspíš se tedy zařadí mezi další oblíbené tituly Fidlovačky vedle představení jako jsou Eva tropí hlouposti nebo Sugar (Někdo to rád horké).


Snímky z představení pochází z webu divadla.
From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musical... (read more about this author)


Review: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadleReview: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadle
June 21, 2022

V Národním divadle v Praze se od října hraje nové zpracování komické opery Lazebník sevillský Gioachina Rossiniho. V tomto uvedení se můžete těšit na jedny z největších jmen současné české operní scény a lákavé cizojazyčné jméno nové sólistky opery.

BWW Review: MY FAIR LADY v Divadle J. K. TylaBWW Review: MY FAIR LADY v Divadle J. K. Tyla
May 13, 2022

Po povedené pražské návštěvě Divadla J. K. Tyla v rámci Festivalu Opera jsme oslovili divadlo za účelem návštěvy jejich domovské scény. Volba padla na klasický muzikál My Fair Lady. Vyplatí se výlet z Prahy na Novou scénu plzeňského divadla?

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubuKOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
April 26, 2022

Činoherní klub uvedl 19. 4. 2022 premiéru Kočky na rozpálené plechové střeše. Po Tramvaji do stanice Touha se jedná o již druhou hru Tennesseeho Williamse v repertoáru Činoherního klubu. Na co se mohou diváci těšit?

BWW Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOSBWW Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOS
March 9, 2022

Divadlo J. K. Tyla uvedlo v rámci festivalu hudebního divadla Opera 2022 v Praze operu Leoše Janáčka Věc Makropulos. Libreto opery vychází se slavné hry Karla Čapka, který dal Janáčkovi ke vzniku textu svolení. V Plzni se hraje vůbec poprvé. Jak se návštěva na pražské scéně povedla?

BWW Review: ABSOLVENT v Divadle Na FidlovacceBWW Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
February 24, 2022

Divadlo na Fidlovačce odehrálo 12. 2. 2022 českou premiéru hořkosladké komedie Absolvent na motivy novely Charlese Webba, ze které vzešel světoznámý snímek s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli.