BWW Regional Awards

Vote For The BroadwayWorld Dallas Awards! Round 1 Closes Saturday!

Voting is open for the 2018 BroadwayWorld Dallas Awards, brought to you by BroadwayHD! Nominations were reader-submitted and now our readers get to vote for their favorites.

Regional productions, touring shows, and more are all included in the awards, honoring productions which opened between October 1, 2017 through September 30, 2018. Our local editors set the categories, our readers submitted their nominees, and now you get to vote for your favorites!

Voting will continue through December 31st, 2018. The first round of voting will conclude at the end of the day on Saturday, December 8th and the top 8 nominees will be selected for the second round, opening December 10th.

Winners will be announced in January!

This year the BroadwayWorld Regional Awards are bigger and better than ever, including over 100 cities across America, Canada, Central and South America, Europe, and Asia!

Give the gift of Broadway to your friends and loved ones this holiday season with BroadwayHD! The revolutionary streaming platform offers subscribers unlimited on-demand access to over 250+ Broadway & West End productions, concerts and one-of-a-kind specials. From Cats to Cirque du Soleil, Gypsy and PUFFS, there is something for every theatre lover to enjoy. Watch your favourites over and over again from the comfort of your own couch. For more information on Broadway anytime, anywhere, head over to BroadwayHD.com

Vote For The BroadwayWorld Dallas Awards! Round 1 Closes Saturday!

If you haven't voted yet, click here to vote! If you have voted already, tell your friends.

Here are the current standings for Dallas:

Performance Award (Adult): Best Actor in a Musical
Stephen Hersack - THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre 5%
Ian Ferguson - ONCE - Theatre Three 5%
Andy Stratton - BAT BOY: THE MUSICAL - Outcry Theatre 4%

Performance Award (Adult): Best Actor in a Play
Bryce Lederer - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre 7%
Cole Shuffield - CHARLEY'S AUNT - Rover Dramawerks 7%
Zak Reynolds - EVERY BRILLIANT THING - Circle Theatre 5%

Performance Award (Adult): Best Actress in a Musical
Megan Demsky - THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre 5%
Cora Grace Winstead - ONCE - Theatre Three 5%
Claire Marie Crenshaw - HEATHERS: THE MUSICAL - Denton Community Theatre 4%

Performance Award (Adult): Best Actress in a Play
Mira Agustin - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre 6%
Sydney Wheat - THE ADDAMS FAMILY - Rockwall Community Playhouse 5%
Madison Heaps - STEEL MAGNOLIAS - Plaza Theatre Company 5%

Performance Award (Adult): Best Supporting Actor in a Musical
Alex Branton - ONCE - Theatre Three 4%
Zak Reynolds - NEWSIES - Lyric Stage 4%
Jason Johnson-Spinos - BAT BOY: THE MUSICAL - Outcry Theatre 4%

Performance Award (Adult): Best Supporting Actor in a Play
Andy Stratton - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre 11%
Gavin Clark - TO KILL A MOCKINGBIRD - Plaza Theatre Company 9%
Aaron Gallagher - LEND ME A TENOR - Repertory Company Theatre 5%

Performance Award (Adult): Best Supporting Actress in a Musical
Taylor O'Toole - HAIRSPRAY - Dallas Theater Center 5%
Jacey Lett - THE ADDAMS FAMILY - Rockwall Community Playhouse 5%
Meg Sullivan - THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre 4%

Performance Award (Adult): Best Supporting Actress in a Play
Tabitha Ibarra - TO KILL A MOCKINGBIRD - Plaza Theatre Company 11%
Emory Otto - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre 7%
Kourtney Leigh Harris - STEEL MAGNOLIAS - Plaza Theatre Company 6%

Performance Award (Youth): Best Actor in a Musical
Cruz Albuquerque - CATS - Art Centre Theatre 11%
Caleb Ross - A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre 8%
Nolan Moralez - IN THE HEIGHTS - Plaza Theatre Company 7%

Performance Award (Youth): Best Actor in a Play
Andy Stratton - ROMEO + JULIET - Outcry Youth Theatre 10%
Mason Buehner - THE BELLE OF WEST TEXAS - Rover Dramawerks 10%
Alex Duva - TWELFTH NIGHT - NTPA - Fairview 8%

Performance Award (Youth): Best Actress in a Musical
Alexis Farrell - CHILDREN OF EDEN - Dallas Young Artists 5%
Sydnee Lasseigne - NEWSIES - Genesis Children's Theatre 5%
Shelby Parker - SWEENEY TODD - Casa Mañana 4%

Performance Award (Youth): Best Actress in a Play
Hannah Moore - ANNE OF GREEN GABLES - Rockwall Community Playhouse 8%
Halle Nicole Jones - I AM A STAR - Rover Dramawerks 7%
Addison Ross - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre 7%

Performance Award (Youth): Best Supporting Actor in a Musical
Corbin Ross - NEWSIES - MYO Youth Theatre 6%
Aidan Fenton - NEWSIES - Genesis Children's Theatre 5%
Tanner Garmon - DOGFIGHT - Junior Players 5%

Performance Award (Youth): Best Supporting Actor in a Play
Alex Duva - THE ODD COUPLE - NTPA - Plano 7%
Aidan Fenton - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre 6%
Evan Wolfe - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre 5%

Performance Award (Youth): Best Supporting Actress in a Musical
Amy Kate Schonberg - NEWSIES - Genesis Children's Theatre 5%
Grace Moore - KISS ME KATE - Genesis Children's Theatre 5%
Marissa Wheat - IN THE HEIGHTS - Plaza Theatre Company 5%

Performance Award (Youth): Best Supporting Actress in a Play
Alicia Enoch - THE BEST CHRISTMAS PAGEANT EVER - MYO Youth Theatre 10%
Scout Mayberry - PETER AND THE STARCATCHER - Genesis Children's Theatre 8%
Zoey Wall - TWELFTH NIGHT - NTPA - Fairview 8%

Performance Award: Best Cabaret Performer (Male or Female)
B.J. CLEVELAND 12%
EMILY FABREGA - Genesis Children's Theatre 12%
Janelle lutz - Brick Road Theatre 10%

Performance Award: Best Ensemble Performance
A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre 5%
NEWSIES - Genesis Children's Theatre 4%
SWEENEY TODD - Casa Mañana 4%

Production Award (Adult): Best Overall Production of a Musical
ONCE - Theatre Three 6%
THE DROWSY CHAPERONE - Genesis Theatre 5%
BAT BOY: THE MUSICAL - Outcry Theatre 4%

Production Award (Adult): Best Overall Production of a Play
SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre 8%
TO KILL A MOCKINGBIRD - Plaza Theatre Company 7%
THE ODD COUPLE - NTPA - Repertory 7%

Production Award (Youth): Best Overall Production of a Musical
SWEENEY TODD - Casa Mañana 10%
A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre 7%
THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre 6%

Production Award (Youth): Best Overall Production of a Play
THE BEST CHRISTMAS PAGEANT EVER - MYO Youth Theatre 11%
PETER AND THE STARCATCHER - Genesis Children's Theatre 10%
TWELFTH NIGHT - NTPA - Fairview 8%

Production Award: Best Touring Production
WAITRESS - Dallas Summer Musicals 44%
SCHOOL OF ROCK - Bass Hall 20%
BRIGHT STAR - AT&T Performing Arts Center 10%

Technical Award: Best Choreography
Karen Rose - NEWSIES - MYO Youth Theatre 5%
Tabitha Ibarra - WEST SIDE STORY - Plaza Theatre Company 5%
Becca Johnson-Spinos - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre 4%

Technical Award: Best Costume Design
Valerie Enoch - BEAUTY AND THE BEAST JR - MYO Youth Theatre 5%
Meg Sullivan - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre 5%
Tammy Spencer - HELLO, DOLLY! - Casa Mañana 4%

Technical Award: Best Direction
Doug Valentine/ Karen Rose - NEWSIES - MYO Youth Theatre 5%
Aaron and Milette Siler - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company 4%
Becca Johnson-Spinos - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre 3%

Technical Award: Best Hair and Makeup Design
Cat Petty-Rogers - SWEENEY TODD - Casa Mañana 11%
Michael Moore/ Coy Covington - PRISCILLA, QUEEN OF THE DESERT - Uptown Players 10%
Jessica Metcalf - THE ADDAMS FAMILY - The Stage Door 10%

Technical Award: Best Lighting Design
Adam Honoré - SWEENEY TODD - Casa Mañana 9%
Hannah Winkler - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre 6%
Doug Valentine - HEATHERS: THE MUSICAL (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre 6%

Technical Award: Best Musical Direction
Ashley Bouras - A CHORUS LINE (HIGH SCHOOL EDITION) - MYO Youth Theatre 6%
Meredith Browning - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Plaza Theatre Company 6%
Brenda Christophersen - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre 5%

Technical Award: Best Original Script and/or Score of a New Work
Regina Taylor - BREAD - WaterTower Theatre 15%
Becca and Jason Johnson-Spinos - 20,000 LEAGUES UNDER THE SEA - Outcry Youth Theatre 14%
Logan Beutel - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre 14%

Technical Award: Best Props Design
Soni Barrus - THE ADDAMS FAMILY - Plaza Theatre Company 13%
Amy Luckie - THE LITTLE MERMAID - Artisan Center Theater 9%
Kierstin Esposito - THE ADDAMS FAMILY - The Stage Door 9%

Technical Award: Best Scenic Design
Doug Valentine/ Karen Rose - NEWSIES - MYO Youth Theatre 8%
Tony Hall - NEWSIES - Genesis Children's Theatre 8%
Steve McMurray - THE HUNCHBACK OF NOTRE DAME - Outcry Youth Theatre 7%

Technical Award: Best Sound Design
Jason Johnson-Spinos - SPRING'S AWAKENING - Outcry Theatre 9%
Meg Sullivan - THE TEMPEST - Genesis Children's Theatre 8%
Tom Grugle - THE PRODUCERS - NTPA - Repertory 7%

Venue Award: Best Performance Venue Over 500 Seats
Winspear Opera House 28%
Casa Mañana 22%
The Majestic Theatre 16%

Venue Award: Best Performance Venue Under 500 Seats
Dallas Children's Theatre 14%
The Firehouse Theatre 10%
Plaza Theatre Company 9%

Related Articles



More Hot Stories For You

Advertisement

Before you go...

Like Us On Facebook
Follow Us On Twitter
Follow Us On Instagram instagram
   
popup



  SHARE