Skip to main content Skip to footer site map

2012 Barrymore Award Nominees Announced - THE ALIENS, TWELFTH NIGHT, THE KING AND I, THE SCOTTSBORO BOYS & More!

The Barrymore Awards for Excellence in Theatre have announced their 2012 nominees. Scroll below for a full listing!

Since 1994, The Barrymore Awards for Excellence in Theatre have been the Greater Philadelphia region's only comprehensive theatre awards program, recognizing artists for excellence and innovation while serving to increase awareness of the richness of the local theatre community. The Barrymore Awards are a nationally recognized symbol of excellence for theatre in this region, raising the bar for the work produced by local theatres and individual artists, and generating significant coverage in all the local newspapers and in national trade publications.

Each year, more than 120 shows produced by the region's professional theatres are reviewed by the Barrymore Voters. At the annual awards presentation each Fall, the Barrymore Awards are presented to honor the community’s collective achievement.

THE 2012 BARRYMORE AWARD NOMINEES ARE:

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Jiri Zizka (1953 – 2012)
Founding Co-Artistic Director, The Wilma Theater

F. OTTO HAAS AWARD FOR AN EMERGING PHILADELPHIA THEATRE ARTIST

Charlotte Ford
Jacqueline Pardue Goldfinger
Justin Jain
Steve Pacek
Thom Weaver

THE BROWN MARTIN PHILADELPHIA AWARD

Fallow by Kenneth Lin - People's Light & Theatre Company
Our Class by Tadeusz Slobodzianek - The Wilma Theater
Slip/Shot by Jacqueline Pardue Goldfinger - Flashpoint Theatre Company
Branch by Walt Vail - Society Hill Playhouse
The Tempermentals by Jon Marans - Maukingbird Theatre Company

OUTSTANDING OVERALL PRODUCTION OF A PLAY

The Aliens - Theatre Exile
Angels in America part one: Millennium Approaches - Wilma Theater
Body Awareness - The Wilma Theater
The Outgoing Tide - Philadelphia Theatre Company
TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company

OUTSTANDING OVERALL PRODUCTION OF A MUSICAL

Crowns – Delaware Theatre Company
A Grand Night for Singing - Walnut Street Theatre
The King and I - Walnut Street Theatre
Ordinary Days - 11th Hour Theatre Company
The Scottsboro Boys - Philadelphia Theatre Company

INDEPENDENCE FOUNDATION AWARD FOR OUTSTANDING NEW PLAY

Kenneth Lin – Fallow - Peoples Light & Theatre Company
Eisa Davis - The History of Light - Passage Theatre Company
Ray Saraceni - Maroons: The Anthracite Grid - The Centre Theater
Madi Distefano - MEANWHILE… - Brat Productions
Jacqueline Goldfinger - Slip/Shot - Flashpoint Theatre Company

OUTSTANDING DIRECTION OF A PLAY

Blanka Zizka - Angels in America part one: Millennium Approaches - Wilma Theater
Anne Baker - Body Awareness - The Wilma Theater
James J. Christy - The Outgoing Tide - Philadelphia Theatre Company
Sanford Robbins - Skin of Our Teeth - Resident Ensemble Players
Dan Rothenberg -TWELFTH NIGHT- Pig Iron Theatre Company
Matt Pfeiffer -The Whipping Man - Arden Theatre Company

OUTSTANDING DIRECTION OF A MUSICAL

Bruce Lumpkin - A Grand Night for Singing - Walnut Street Theatre
Kevin Ramsey - Crowns - Delaware Theatre Company
Bud Martin - My Fair Lady - Act II Playhouse
Joe Calarco - Ordinary Days - 11th Hour Theatre Company
Pete Pryor - Treasure Island: A Musical Panto - Peoples Light & Theatre Company

OUTSTANDING LEADING ACTOR IN A PLAY

Aubrey Decker - Angels in America part one: Millennium Approaches -Wilma Theater
Dustin Ingram - Body Awareness -The Wilma Theater
Frank X - The Island - Lantern Theater Company
Richard Poe - The Outgoing Tide - Philadelphia Theatre Company
Graham Smith - Shipwrecked! - Peoples Light & Theatre Company

THE Charlotte Cushman AWARD FOR OUTSTANDING LEADING ACTRESS IN A PLAY

Lavita Shaurice – Antigone - Quintessence Theatre Group
Grace Gonglewski - Body Awareness - The Wilma Theater
Mary Martello - Body Awareness - The Wilma Theater
Genevieve Perrier - Private Lives - Lantern Theater Company
Elizabeth Heflin - Skin of Our Teeth - Resident Ensemble Players

GARFIELD REFINING COMPANY AWARD FOR OUTSTANDING LEADING ACTOR IN A MUSICAL

Fran Prisco - A Grand Night for Singing - Walnut Street Theatre
Michael Philip O'Brien - A Grand Night for Singing - Walnut Street Theatre
Doug Eskew – Crowns - Delaware Theatre Company
Rodney Hicks - The Scottsboro Boys - Philadelphia Theatre Company
Richard Ruiz - Treasure Island: A Musical Panto - Peoples Light & Theatre Company

GARFIELD REFINING COMPANY AWARD FOR OUTSTANDING LEADING ACTRESS IN A MUSICAL

Jennie Eisenhower - A Grand Night for Singing - Walnut Street Theatre
Barbara D. Mills – Crowns - Delaware Theatre Company
Rachel York - The King and I - Walnut Street Theatre
Elisa Matthews - The Sound of Music - The Media Theatre
Ann Crumb - Wings - The Media Theatre

EARL GIRLS AWARD FOR OUTSTANDING SET DESIGN

Thom Weaver - Knives in Hens - Theatre Exile
David Gordon -The Outgoing Tide - Philadelphia Theatre Company
Takeshi Kata - Skin of Our Teeth - Resident Ensemble Players
Stefanie Hansen - The Cripple of Inishmaan - Resident Ensemble Players
Maiko Matsushima - TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company

PECO AWARD FOR OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

Thom Weaver - The Aliens - Theatre Exile
Thom Weaver - Body Awareness - The Wilma Theater
Thom Weaver - Knives in Hens - Theatre Exile
R. Lee Kennedy - The Outgoing Tide - Philadelphia Theatre Company
Matthew Richards - Skin of Our Teeth - Resident Ensemble Players
Tyler Micoleau - TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company

OUTSTANDING COSTUME DESIGN

Rosemarie McKelvey - Body Awareness - The Wilma Theater
Martha Hally - Skin of Our Teeth - Resident Ensemble Players
Rosemarie McKelvey - Shipwrecked! - Peoples Light & Theatre Company
Rosemarie McKelvey - Treasure Island: A Musical Panto - Peoples Light & Theatre Company
Olivera Gajic - TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company

CLEAR SOUND AWARD FOR OUTSTANDING SOUNDDESIGN

Christopher Colucci & Daniel Perelstien - Knives in Hens - Theatre Exile
Christopher Colucci - The Mouse Trap - Walnut Street Theatre
Dan Perelstein - Shipwrecked! - Peoples Light & Theatre Company
James Sugg - TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company
Christopher Colucci - The Whipping Man - Arden Theatre Company

OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC

Robert Kaplowitz - Body Awareness - The Wilma Theater
Christopher Colucci - Of Mice and Men - Peoples Light & Theatre Company
Robert Maggio - The Outgoing Tide - Philadelphia Theatre Company
Daniel Perelstein - Shipwrecked! - Peoples Light & Theatre Company
Rosie Langabeer - TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION

David Jenkins - A Grand Night for Singing - Walnut Street Theatre
e' Marcus Harper – Crowns - Delaware Theatre Company
Eric Ebbenga - Ordinary Days - 11th Hour Theatre Company
Eric Ebbenga - The Scottsboro Boys - Philadelphia Theatre Company
Rosie Langabeer - TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company

OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT

Michelle Gaudette - A Grand Night for Singing - Walnut Street Theatre
Jenn Rose - Robin Hood - Arden Theatre Company
Samantha Bellomo - Shipwrecked! - Peoples Light & Theatre Company
Samantha Bellomo - Treasure Island: A Musical Panto - Peoples Light & Theatre Company
Brett Cassidy - TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A PLAY

Aubie Merrylees - The Aliens - Theatre Exile
James Ijames - Angels in America part one: Millennium Approaches - The Wilma Theater
Benjamin Pelteson - Angels in America part one: Millennium Approaches - The Wilma Theater
Christopher Coucill - Body Awareness - The Wilma Theater
Scott Greer - TWELFTH NIGHT - Pig Iron Theatre Company

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A PLAY

Mary Martello - August: Osage County - Arden Theatre Company
Mary Elizabeth Scallen - Angels in America part one: Millennium Approaches - The Wilma Theater
Elizabeth Heflin - Noises Off - Resident Ensemble Players
Genevieve Perrier - Reason to be Pretty - Philadelphia Theatre Company
Kathleen Pirkl Tague - Skin of Our Teeth - Resident Ensemble Players

OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL

Austin Ku -The King and I - Walnut Street Theatre
Forrest McClendon -The Scottsboro Boys - Philadelphia Theatre Company
JC Montgomery - The Scottsboro Boys - Philadelphia Theatre Company
Clinton Roane - The Scottsboro Boys - Philadelphia Theatre Company
Chris Faith -Treasure Island: A Musical Panto - Peoples Light & Theatre Company
Tom Teti - Treasure Island: A Musical Panto - Peoples Light & Theatre Company

OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL

Donna Jones – Crowns -Delaware Theatre Company
Joliet F. Harris – Crowns -Delaware Theatre Company
Kimberly S. Fairbanks – Crowns - Delaware Theatre Company
Lauren Blackwell – Crowns - Delaware Theatre Company
Manna Nichols - The King and I - Walnut Street Theatre

OUTSTANDING ENSEMBLE IN A PLAY

Angels in America part one: Millennium Approaches– The Wilma Theater
The Aliens– Theatre Exile
Body Awareness – The Wilma Theater
God of CarnageWalnut Street Theatre
Shipwrecked! – Peoples Light & Theatre Company

OUTSTANDING ENSEMBLE IN A MUSICAL

A Grand Night for SingingWalnut Street Theatre
Crowns – Delaware Theatre Company
Ordinary Days – 11th Hour Theatre Company
The Scottsboro BoysPhiladelphia Theatre Company
Treasure Island: A Musical Panto – Peoples Light & Theatre Company

 

 



Related Articles

From This Author BWW Special Coverage