Skip to main content Skip to footer site map

STAGE TUBE: 2010 Olivier Awards Trailer

The 2010 Olivier Awards will take place on 21 March 2010 at the Grosvenor House Hotel, with Spring Awakening, Enron, Jerusalem and A Little Night Music among the standouts of the season with the most nominations. The Laurence Olivier Awards were established in 1976 as The Society of West End Theatre Awards, and Lord Olivier agreed to have his name associated with them in 1984. The Awards are run by The Society of London Theatre but are adjudicated by panels that are equally made up of members of the theatregoing public and experts chosen for their knowledge and professional experience. For more information and updates, visit www.officiallondontheatre.co.uk/olivier_awards.

Courtesy of Reelkandi TV, BroadwayWorld brings you the 2010 Olivier Awards trailer!

The full list of nominees includes:

BEST ACTRESS
Gillian Anderson for A DOLL'S HOUSE at the Donmar
Lorraine Burroughs for THE MOUNTAINTOP at Trafalgar Studios 1
Imelda Staunton for ENTERTAINING MR SLOANE at Trafalgar Studios 1
Juliet Stevenson for DUET FOR ONE at the Almeida and Vaudeville
Rachel Weisz for A STREETCAR NAMED DESIRE at the Donmar

BEST ACTOR
James Earl Jones for CAT ON A HOT TIN ROOF at the Novello
Jude Law for HAMLET, Donmar at Wyndham
James McAvoy for THREE DAYS OF RAIN at the Apollo
Mark Rylance for JERUSALEM at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Apollo
Ken Stott for A VIEW FROM THE BRIDGE at the Duke of Yorks
Samuel West for ENRON at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Noel Coward

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Hayley Atwell for A VIEW FROM THE BRIDGE at the Duke of Yorks
Michelle Dockery for BURNT BY THE SUN at the Lyttelton
Alexandra Gilbreath for TWELFTH NIGHT at the Duke of Yorks
Keira Knightley for THE MISANTHROPE at the Comedy
Rachael Stirling for THE PRIORY at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court
Ruth Wilson for A STREETCAR NAMED DESIRE at the Donmar

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Mackenzie Crook for JERUSALEM at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Apollo
Rory Kinnear for BURNT BY THE SUN at the Lyttelton
Tim Pigott-Smith for ENRON at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Noel Coward
Eddie Redmayne for RED at the Donmar

BEST NEW PLAY
ENRON by Lucy Prebble at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Noel Coward
JERUSALEM by Jez Butterworth at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Apollo
THE MOUNTAINTOP by Katori Hall at Trafalgar Studios 1
RED by John Logan by at the Donmar Warehouse

BEST NEW COMEDY
CALENDAR GIRLS by Tim Firth at the Noel Coward
ENGLAND PEOPLE VERY NICE by Richard Bean at the Olivier
PARLOUR SONG by Jez Butterworth at the Almeida
THE PRIORY by Michael Wynne at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court

BEST MUSICAL REVIVAL
Irving Berlins ANNIE GET YOUR GUN music and lyrics by Irving Berlin, book by Herbert and Dorothy Fields at the Young Vic
HELLO DOLLY! book by Michael Stewart, music and lyrics by Jerry Herman, based on the play The Matchmaker by Thornton Wilder at the Open Air
A LITTLE NIGHT MUSIC music and lyrics by Stephen Sondheim, book by Hugh Wheeler, suggested by a film by Ingmar Bergman, originally produced and directed on Broadway by Harold Prince at the Garrick
Lionel Barts OLIVER! based on the original production by Sam Mendes at the Theatre Royal, Drury Lane

BEST NEW MUSICAL
DREAMBOATS AND PETTICOATS book by Laurence Marks and Maurice Gran at the Savoy
PRISCILLA QUEEN OF THE DESERT THE MUSICAL book by Stephan Elliott and Allan Scott, based on the Latent Image/Specific Films motion picture distributed by Metro-Goldwyn-Mayer Inc. at the Palace
SPRING AWAKENING music by Duncan Sheik, book and lyrics by Steven Sater, based on the play by Frank Wedekind at the Novello
SISTER ACT music by Alan Menken, lyrics by Glenn Slater, book by Cheri Steinkellner and Bill Steinkellner at The London Palladium

BEST ENTERTAINMENT
Arturo Brachetti: CHANGE written and directed by Sean Foley, original concept by Serge Denoncourt, based on the repertoire of Arturo Brachetti at the Garrick
Derren Brown: ENIGMA written by Derren Brown and Andy Nyman at the Adelphi
MORECAMBE by Tim Whitnall at the Duchess

BEST ACTRESS IN A MUSICAL OR ENTERTAINMENT
Melanie C for BLOOD BROTHERS at the Phoenix
Patina Miller for SISTER ACT at the London Palladium
Samantha Spiro for HELLO DOLLY! at the Open Air
Hannah Waddingham for A LITTLE NIGHT MUSIC at the Garrick
Charlotte Wakefield for SPRING AWAKENING at the Novello

BEST ACTOR IN A MUSICAL OR ENTERTAINMENT
Rowan Atkinson for OLIVER! at the Theatre Royal, Drury Lane
Aneurin Barnard for SPRING AWAKENING at the Novello
Bob Golding for MORECAMBE at the Duchess
Alexander Hanson for A LITTLE NIGHT MUSIC at the Garrick
Tony Sheldon for PRISCILLA QUEEN OF THE DESERT THE MUSICAL at the Palace

BEST SUPPORTING PERFORMANCE IN A MUSICAL OR ENTERTAINMENT
Sheila Hancock for SISTER ACT at the London Palladium
Maureen Lipman for A LITTLE NIGHT MUSIC at the Garrick
Kelly Price for A LITTLE NIGHT MUSIC at the Garrick
Iwan Rheon for SPRING AWAKENING at the Novello

BEST DIRECTOR
Rupert Goold for ENRON at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Noel Coward
Michael Grandage for HAMLET, Donmar at Wyndhams
Lindsay Posner for A VIEW FROM THE BRIDGE at the Duke of Yorks
Ian Rickson for JERUSALEM at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Apollo
Bijan Sheibani for OUR CLASS at the Cottesloe

BEST REVIVAL
ARCADIA directed by David Leveaux at the Duke of Yorks
CAT ON A HOT TIN ROOF directed by Debbie Allen at the Novello
THE MISANTHROPE directed by Thea Sharrock at the Comedy
A STREETCAR NAMED DESIRE directed by Rob Ashford at the Donmar Warehouse
A VIEW FROM THE BRIDGE directed by Lindsay Posner at the Duke of Yorks
THREE DAYS OF RAIN directed by Jamie Lloyd at the Apollo

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER
Matthew Bourne for OLIVER! at the Theatre Royal, Drury Lane
Bill T Jones for SPRING AWAKENING at the Novello
Anthony Van Laast for SISTER ACT at the London Palladium
Stephen Mear for HELLY DOLLY! at the Open Air

BEST LIGHTING DESIGN
BURNT BY THE SUN designed by Mark Henderson at the Lyttelton
ENRON designed by Mark Henderson the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Noel Coward
SPRING AWAKENING designed by Kevin Adams at the Novello
THREE DAYS OF RAIN designed by Jon Clark at the Apollo

BEST SET DESIGN
ENGLAND PEOPLE VERY NICE designed by Mark Thompson
ENRON designed by Anthony Ward at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Noel Coward
JERUSALEM designed by Ultz at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court and now at the Apollo
RED designed by Christopher Oram at the Donmar Warehouse

BEST COSTUME DESIGN
HELLO DOLLY! designed by Peter McKintosh at the Open Air
MADAME DE SADE designed by Christopher Oram, Donmar at Wyndhams
THE MISANTHROPE designed by Amy Roberts at the Comedy
PRISCILLA, QUEEN OF THE DESERT- THE MUSICAL designed by Tim Chappel and Lizzy Gardiner at the Palace

BEST SOUND DESIGN
Every Good Boy DESERVES FAVOUR designed by Christopher Shutt at the Olivier
JERUSALEM designed by Ian Dickinson for Autograph at the Jerwood Theatre Upstairs at the Royal Court and now at the Apollo
MOTHER COURAGE AND HER CHILDREN designed by Andrew Bruce and Nick Lidster for Autograph at the Olivier
SPRING AWAKENING designed by Brian Ronan at the Novello

THE AUDIENCE AWARD FOR MOST POPULAR SHOW
BILLY ELLIOT music by Elton John, books and lyrics by Lee Hall at the Victoria Palace
THE PHANTOM OF THE OPERA music and book by Andrew Lloyd Webber, lyrics by Charles Hart, book and additional lyrics by Richard Stilgoe at His Majestys
War Horse based on the novel by Michael Morpurgo, adapted by Nick Stafford at the New London
WE WILL ROCK YOU based on the songs of Queen, by Ben Elton in collaboration with Brian May and Roger Taylor at the Dominion
WICKED music and lyrics by Stephen Schwartz, book by Winnie Holzman at the Apollo Victoria

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE
Soho Theatre/ Tiata Fahodzi for IYA ILE (THE FIRST WIFE)
The Tricycle Theatre for THE GREAT GAME
The Royal Court for COCK at the Jerwood Theatre Upstairs

BEST NEW OPERA PRODUCTION
The Royal Operas DER FLIEGENDE HOLLNDER at the Royal Opera House
The Royal Operas LULU at the Royal Opera House
English National Operas PETER GRIMES at the London Coliseum
The Royal Operas TRISTAN UND ISOLDE at the Royal Opera House

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA
Anja Kampe for her performance in Royal Operas DER FLIEGENDE HOLLNDER at the Royal Opera House
Stuart Skelton for his performance in English National Operas PETER GRIMES at the London Coliseum
Nina Steme for her performance in the Royal Operas TRISTAN UND ISOLDE at the Royal Opera House
Michael Volle for his performances in the Royal Operas LULU and TRISTAN AND ISOLDE at the Royal Opera House

BEST NEW DANCE PRODUCTION
Russell Maliphants AFTERLIGHT at Sadlers Wells
Birmingham Royal Ballets E=MC at Sadlers Wells
Goldberg: The Brandstrup Rojo Project, ROH2 at the Royal Opera House
Rambert Dance Companys A LINHA CURVA at Sadlers Wells
Fabulous Beast Dances THE RITE OF SPRING at the London Coliseum

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE
Colin Dunne for his performance in OUT OF TIME at The Pit
Michael Hulls for his lighting designs for Russell Maliphants TWO:FOUR:TEN at the London Coliseum; and for Russell Maliphants AFTERLIGHT and for Ex Machina & Sylvie Guillems EONNAGATA at Sadlers Wells
Rambert Dance Company for an outstanding year of new work

 



Featured on Stage Door

Shoutouts, Classes, and More from Your Favorite Broadway Stars

Related Articles View More UK / West End Stories

More Hot Stories For You