Skip to main content Skip to footer site map

Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS

Video: Národní divadlo uvádí online další nový balet

Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS

Po úspěšném uvedení první inscenace z programu Phoenix, baletu PUPPET, přináší tento týden Národní divadlo již druhý baletní kus, DES SOLES SOLOS. Choreografie tohoto díla se ujal španělský choreograf Alejandro Cerrudo. Jeho tvorba vznikala přímo v Praze ve spolupráci se samotnými baletními sólisty, kteří mu byli během tvorby choreografie díla tou hlavní inspirací.

„Když přijdu na baletní sál, už nepřemýšlím o slunci, smrti ani znovuzrození. Jen poslouchám hudbu a pozoruji tanečníky a postupně spolu vytváříme něco nového," řekl sám autor Cerrudo. Des soles solos se dá přeložit jako dvě osamělá slunce a osvětlení hraje v tomto představení stejně zásadní roli jako v případě Puppet v minulém týdnu. Autor Daniel Tesař opět ukazuje své kvality a schopnost zaměřit pozornost diváka na aktuální dění na scéně.

Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS

Rozhodně si všimnete, že v každé scéně dochází k perfektnímu sladění všech tanečníků. Přestože jich je v inscenaci pouze šest, v každém obraze je neustále přítomná akce a baletní sólisté pracují jako jedno tělo, ať už ve skupinových scénách nebo ve dvojicích. Sólista Mathias Deneux opouští scénu maximálně na krátkou chvíli a je opravdovým pokladem pražského baletního souboru.

Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS

Toto dílo je stejně jako Puppet minulý týden k dispozici ke zhlédnutí pouze pár dní. Neváhejte tedy a podívejte se do středy 31. 3. níže na to, jak se spolu na scéně potýkají dvě osamělá slunce. Kromě dění na jevišti úchvatného Národní divadla si užijete i zvukový doprovod, který zaplní váš obývací pokoj a vtáhne vás do sedadla.

EDIT: Video již není k dispozici, můžete se ale podívat na trailer a po otevření divadel navštívit večer třech choreografií Phoenix.

Fotografie: Balet NDRelated Stories
Video: Národní divadlo přináší online balet PUPPET Photo
V novém roce nastartovalo Národní divadlo v Praze mnoho aktivit, díky kterým se můžou diváci vracet do divadla i za podmínek pandemie. Právě vyšel balet PUPPET v choreografii Douglase Lee. Podívejte se.


From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musical... (read more about this author)


Review: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadleReview: TRAMVAJ DO STANICE TOUHA ve Stavovském divadle
January 18, 2023

John Neumeier působí již přes 50 let ve funkci šéfa hamburského baletu. Za tu dobu přivedl na jeviště mnoho literárních děl s velkým ohlasem baletní veřejnosti. Národní divadlo pokračuje v sérii baletních inscenací inspirovaných literárními díly, posledně jsme takto mohli vidět například Kafkův Proces nebo Leonce a Lenu.

Review: ROMEO ET JULIETTE v Národním divadleReview: ROMEO ET JULIETTE v Národním divadle
January 10, 2023

Národní divadlo uvedlo ve Státní opeře v obnovené premiéře operu Romeo et Juliette francouzského skladatele Charlese Gounoda v režii Slávy Daubnerové z roku 2016. V představení vystupují současné hvězdy opery přední české operní scény. Jak se aktualizace téměř šest let staré inscenace povedla?

Review: HORDUBAL v Národním divadleReview: HORDUBAL v Národním divadle
December 11, 2022

Hordubal v Národním je pohřební hostinou v Sokolovně

Review: REJ ve Stavovském divadleReview: REJ ve Stavovském divadle
November 5, 2022

Začátkem listopadu odehrál soubor činohry Národního divadla premiérový titul Rej na půdě Stavovského divadla. 2. 11. jsme měli možnost zhlédnout předpremiéru tohoto představení v režii Francouze Arthura Nauzyciela. Jak se původně kontroverznímu dílu z pera Arthura Schnitzlera povede obstát ve 21. století?

Review: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadleReview: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadle
June 21, 2022

V Národním divadle v Praze se od října hraje nové zpracování komické opery Lazebník sevillský Gioachina Rossiniho. V tomto uvedení se můžete těšit na jedny z největších jmen současné české operní scény a lákavé cizojazyčné jméno nové sólistky opery.