Skip to main content Skip to footer site map

Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS

Video: Národní divadlo uvádí online další nový balet

Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS

Po úspěšném uvedení první inscenace z programu Phoenix, baletu PUPPET, přináší tento týden Národní divadlo již druhý baletní kus, DES SOLES SOLOS. Choreografie tohoto díla se ujal španělský choreograf Alejandro Cerrudo. Jeho tvorba vznikala přímo v Praze ve spolupráci se samotnými baletními sólisty, kteří mu byli během tvorby choreografie díla tou hlavní inspirací.

„Když přijdu na baletní sál, už nepřemýšlím o slunci, smrti ani znovuzrození. Jen poslouchám hudbu a pozoruji tanečníky a postupně spolu vytváříme něco nového," řekl sám autor Cerrudo. Des soles solos se dá přeložit jako dvě osamělá slunce a osvětlení hraje v tomto představení stejně zásadní roli jako v případě Puppet v minulém týdnu. Autor Daniel Tesař opět ukazuje své kvality a schopnost zaměřit pozornost diváka na aktuální dění na scéně.

Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS

Rozhodně si všimnete, že v každé scéně dochází k perfektnímu sladění všech tanečníků. Přestože jich je v inscenaci pouze šest, v každém obraze je neustále přítomná akce a baletní sólisté pracují jako jedno tělo, ať už ve skupinových scénách nebo ve dvojicích. Sólista Mathias Deneux opouští scénu maximálně na krátkou chvíli a je opravdovým pokladem pražského baletního souboru.

Video: Národní divadlo uvádí balet DOS SOLES SOLOS

Toto dílo je stejně jako Puppet minulý týden k dispozici ke zhlédnutí pouze pár dní. Neváhejte tedy a podívejte se do středy 31. 3. níže na to, jak se spolu na scéně potýkají dvě osamělá slunce. Kromě dění na jevišti úchvatného Národní divadla si užijete i zvukový doprovod, který zaplní váš obývací pokoj a vtáhne vás do sedadla.

EDIT: Video již není k dispozici, můžete se ale podívat na trailer a po otevření divadel navštívit večer třech choreografií Phoenix.

Fotografie: Balet ND

Regional Awards

Related Stories

From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musical... (read more about this author)


Review: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadleReview: LAZEBNÍK SEVILLSKÝ v Národním divadle
June 21, 2022

V Národním divadle v Praze se od října hraje nové zpracování komické opery Lazebník sevillský Gioachina Rossiniho. V tomto uvedení se můžete těšit na jedny z největších jmen současné české operní scény a lákavé cizojazyčné jméno nové sólistky opery.

BWW Review: MY FAIR LADY v Divadle J. K. TylaBWW Review: MY FAIR LADY v Divadle J. K. Tyla
May 13, 2022

Po povedené pražské návštěvě Divadla J. K. Tyla v rámci Festivalu Opera jsme oslovili divadlo za účelem návštěvy jejich domovské scény. Volba padla na klasický muzikál My Fair Lady. Vyplatí se výlet z Prahy na Novou scénu plzeňského divadla?

KOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubuKOČKA NA ROZPÁLENE PLECHOVE STŘEŠE v Činoherním klubu
April 26, 2022

Činoherní klub uvedl 19. 4. 2022 premiéru Kočky na rozpálené plechové střeše. Po Tramvaji do stanice Touha se jedná o již druhou hru Tennesseeho Williamse v repertoáru Činoherního klubu. Na co se mohou diváci těšit?

BWW Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOSBWW Review: DIVADLO J. K. TYLA NAVŠTÍVILO NÁRODNÍ DIVADLO V PRAZE SE SVOU VĚCÍ MAKROPULOS
March 9, 2022

Divadlo J. K. Tyla uvedlo v rámci festivalu hudebního divadla Opera 2022 v Praze operu Leoše Janáčka Věc Makropulos. Libreto opery vychází se slavné hry Karla Čapka, který dal Janáčkovi ke vzniku textu svolení. V Plzni se hraje vůbec poprvé. Jak se návštěva na pražské scéně povedla?

BWW Review: ABSOLVENT v Divadle Na FidlovacceBWW Review: ABSOLVENT v Divadle Na Fidlovacce
February 24, 2022

Divadlo na Fidlovačce odehrálo 12. 2. 2022 českou premiéru hořkosladké komedie Absolvent na motivy novely Charlese Webba, ze které vzešel světoznámý snímek s Dustinem Hoffmanem v hlavní roli.