Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla

Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla

By: May. 19, 2023
Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla

4. května 2023 se ve Stavovském divadle odehrála premiéra nového zpracování románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti. Oproti tradici se však neodehrála divadelní hra Christophera Hamptona, která se v Čechách tradičně inscenuje pod názvem Nebezpečné vztahy, nýbrž přímo adaptace původního románu se zachováním originální formy. Dopisů.

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla Hlavní role intrikářské Markýzy de Merteuil připadla Zuzaně Stivínové, Vikomta de Valmonta hraje Saša Rašilov. Stivínová hraje svůdnou a pletichářskou markýzu bravurně. Rašilovův Valmont je oproti očekávání trochu moc submisivní, jakoby pod pantoflem rázné markýzy. A i když má zrovna navrch, působí Markýza v tomto vztahovém duelu téměř vždy jako vítěz.

V dalších rolích divák uvidí šikovnou Denisu Barešovou v roli Cecile a skvělou Janu Pidrmanovou jako Madame de Tourvel. Méně přesvědčivý je Zdeněk Piškula jako Rytíř Danceny. Pravdou ale je, že ve hře obstojí a činohra dnes mnoho alternativ mladých herců nenabízí. Proto oceňuji věkovou blízkost s Denisou Barešovou, díky čemuž jsou jejich scény vyvážené. Dále se vám představí známé tváře jako Iva Janžurová, František Němec, Jana Boušková, Johanna Tesařová, či Martina a Jana Preissová. Za zmínku stojí krásný hudební doprovod na klavír Jany Vychodilové, který skvěle dotvářel atmosféru hry a zároveň sloužil jako dramatický prvek děje, což je opravdu moc důvtipné. Role Dívek, které na vztahovou scénu přihlížejí a občas ji komentují, se povedla méně. Herecky nepřesvědčily a vlastně k tomu ani neměly dostatek prostoru.

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla Režie se ujali noví šéfové Činohry Národní divadla, duo SKUTR. Představení si tak nese některé již známé prvky jejich tvorby. S novinkou ve formě dopisů si poradili skvěle. Dává to představení punc originality a zároveň dobrou nosnou linku. Věrnost předloze se cení, v době přehnaného modernizování původních děl působí Nebezpečné známosti osvěživě. Představení tak dobře poslouží i jako náhrada povinné školní četby pro středoškoláky. Pro běžného diváka je představení možná až moc dlouhé, klidně by si zasloužilo druhou přestávku, jako je tomu u Mistra a Markétky v Divadle v Dlouhé.

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla Vyloženě rušivě působí některé světelné efekty v první části, kdy rotující prosklená komora vysílá odrazy světla do hlediště. Světelné efekty jsou u představení plus, ale je třeba je vždy vytvořit s ohledem na pohodlí diváka, který je má ocenit. Jinak je scéna promyšlená, otáčivé jeviště je využito efektivně a nijak neruší. Pochvalu si tedy zaslouží Jakub Kopecký za její návrh a také Simona Rybákové za vkusné kostýmy.

Po veleúspěšné Kytici nezpůsobí nové představení mezi diváky stejně nadšený ohlas. Nicméně očekávání dalších představení nových šéfů Činohry jsou vysoká. Snad se brzy dočkáme.

Review: Nebezpečné známosti členů činohry Národního divadla

Fotografie z představení jsou z Click Hereod Pavla Hejného.
RELATED STORIES - Prague

1
HORDUBAL is Now Playing at the National Theatre in Prague Photo
HORDUBAL is Now Playing at the National Theatre in Prague

Hordubal comes to the National Theatre in Prague, playing now through 21 April 2024. Learn more about the production and how to get tickets here!

2
420PEOPLE - MAY Comes to the National Theatre in Prague Photo
420PEOPLE - MAY Comes to the National Theatre in Prague

420PEOPLE - MAY comes to the National Theatre in Prague. Performances run 7 September - 26 November. Learn more about the performance and how to get tickets here!

3
LE NOZZE DI FIGARO Continues at the National Theatre in Prague Photo
LE NOZZE DI FIGARO Continues at the National Theatre in Prague

The new National Theatre production of Le nozze di Figaro has been created by two distinguished female artists: the English conductor Julia Jones and the Czech stage director Barbora Horáková Joly. 

4
THE BARTERED BRIDE Opens in Prague This Week Photo
THE BARTERED BRIDE Opens in Prague This Week

The Bartered Bride will begin performances at the National Theatre in Prague this week. Performances run 25 August - 20 December.

From This Author - Krystof Petrasek

Krystof was born in Prague. His last two years of high school he spent at Rabun Gap, GA at an international boarding school. There he fell in love with theatre, performing in one act plays, musicals a... (read more about this author)

VideosRecommended For You