Review: ROMEO A JULIE ve Státní opeře

Premiéra baletu Sergeje Prokofjeva ve Státní opeře

By: Feb. 15, 2022
Get Access To Every Broadway Story

Unlock access to every one of the hundreds of articles published daily on BroadwayWorld by logging in with one click.
Existing user? Just click login.

Review: ROMEO A JULIE ve Státní opeře Národní divadlo odehrálo v budově Státní opery premiéru očekávaného baletu Sergeje Prokofjeva Romeo a Julie. Po moderně zpracované inscenaci Petra Zusky, která se hrála několik let, přichází tradičně zpracované provedení Romea a Julie v choreografii Johna Cranka, navíc v původním kostýmním a scénickém zpracování Jürgena Roseho z roku 1962. Po Labutím jezeře a Oněginovi se jedná o již několikáté baletní představení podle Crankovy choreografie.

Hned po předehře uchvátí diváky nového představení scéna. Ta je opravdu nádherná a dává divákům pocit opravdu výjimečného divadelního zážitku. Na jevišti je navíc živo. Je opravdu těžké věnovat pozornost všemu, co se na jevišti děje. V tom je Crankova choreografie opravdu unikátní, Jane Bourne si dala při nastudování opravdu záležet, že se Crankova verze provedla přesně dle autorovy vize. Zde si představení zaslouží první srovnání s předcházející inscenací Romea a Julie, která byla naopak minimalistická. Jako kontrast a přinesení něčeho nového do baletního repertoáru je nové velkolepé nastudování baletu na místě.

Review: ROMEO A JULIE ve Státní opeře
Na jevišti baletu stále probíhá akce

Na druhé premiéře se v hlavních rolích představili Federico Ievoli a Irina Burduja. Mladý Ital působí statečně a hodí se skvěle k drobné moldavské baletce. Její Julie je technicky skvěle zvládnutá. Přesto stále působí křehce a mladistvě. Oba odvádí na jevišti excelentní výkony po všech stránkách a divák jim jejich osudovou lásku věří na sto procent. Jejich skon tak každého přihlížejícího emotivně zasáhne. Velký ohlas diváků si vysloužil také Matěj Šust v roli Merkucia, který ve své nelehké úloze kombinuje komediální divadlo a náročné taneční úseky.

Review: ROMEO A JULIE ve Státní opeře
Uprostřed Matěj Šust v roli Merkucia

Ve vedlejších rolích zaujme John Powers v roli klauna, Krále karnevalu nebo Michaela Černá jako Hraběnka Kapuletová. Radek Vrátil jako Hrabě Kapulet naopak působil ve své roli nejistě a bude muset ještě pár představení k dokonalosti odehrát. Zbytek sboru je ve skupinových scénách jistý a až překvapivě sehraný. Balet tak působí vyváženě, sborové i sólové scény jsou na stejně vysoké úrovni. Crankova choreografie navíc zajišťuje, že každý výstup do děje skvěle zapadá. Nedá se říct, že by byl některý z tanců doplněn násilím. Divák sleduje vyloženě kompaktní divadelní představení.

Review: ROMEO A JULIE ve Státní opeře
V představení jsou několikrát použity profesionální sportovní kordy

Kromě nádherné scény nosí tanečníci i původní historizující kostýmy, které dokreslují monumentální scénu. Obzvlášť ložnice Julie působí vyloženě autenticky a dýchne na diváky atmosférou letní Verony. Na rozdíl od moderně zpracovaného Romea v režii Petra Zusky je však o chlup těžší rozeznat jednotlivé postavy a jejich příslušnost k rodu Monteků nebo Kapuletů. V Crankově Romeovi a Julii navíc musíme oželit postavu Královny Mab, která hrála vyloženě dramatizující roli v Zuskově inscenaci. Menší roli tak má i Páter Lorenzo v dvojroli s Vévodou veronským. Možná právě proto je však aktuální provedení přístupnější všem generacím a užijí si ji i méně frekventovaní diváci baletních představení.

Review: ROMEO A JULIE ve Státní opeře
Divák se dočká i romantických baletních scén

Nová inscenace baletu Romeo a Julie je po všech stránkách komplexním představením, které zaujme široké spektrum diváků. Každý si zde najde své a odejde z opery s emotivním zážitkem.

Foto: Snímky Pavla Hejného a Sergeie Ghercia pochází z webu Národního divadlaComments

To post a comment, you must register and login.Videos