Skip to main content Skip to footer site map
Emmy Coverage 2016
Click Here for More Articles on Emmy Coverage 2016

GREASE:LIVE Tops 2016 Creative Emmy Awards; Check Out Tonight's Full List of Winners!

pixeltracker

GREASE:LIVE Tops 2016 Creative Emmy Awards; Check Out Tonight's Full List of Winners! The Television Academy tonight presented Part 2 of its two 2016 Creative Arts Emmy Awards ceremonies for programs and individual achievements at the Microsoft Theater in Los Angeles. This initial awards ceremony of the 68th Emmys honors guest performers on television drama series and comedy series, as well as the many talented artists and craftspeople behind the scenes who create television excellence.

The Netflix documentary series MAKING A MURDERER was a top winner of the night with four wins. Also a big winner was FOX's broadcast of GREASE LIVE, which picked up wins for Technical Direction, Lighting Design, Production Design (HAMILTON's David Korins) and Outstanding Special Class Variety. NBC's THE WIZ LIVE! picked up an award for Paul Tazewell's Outstanding Costumes. One of the biggest surprises of the night was a win for Tony Award host James Corden, for Best Variety Special - LATE LATE SHOW: CARPOOL KARAOKE PRIMETIME SPECIAL. Another unexpected win was a nod for Best Choreography to CRAZY EX-GIRLFRIEND, a freshman series on The CW that stars Broadway's Santino Fontana and features a host of musical numbers throughout the episodes. Perhaps the biggest upset of the evening was RuPaul beating out Ryan Seacrest, Jane Lynch, tom Bergeron and more as Best Reality Host.

This is the first year that the Creative Arts Emmy Awards was split into two ceremonies. On Saturday night, awards were primarily related to scripted programming, while tonight's categories included those for reality, variety, short form and animation.

An edited version of the Creative Arts Emmys, combining highlights from both nights' awards, will air Saturday, September 17 at 8pm ET on FXX. The main Primetime Emmy Awards will be hosted by Jimmy Kimmel and will take place on Sunday, September 18, live on ABC.

The full list of winners of tonight's Creative Emmy Awards follows. Click here for the full list of Saturday night's winners.

ANIMATION

BEST ANIMATED PROGRAM
"Archer" ("The Figgis Agency") **WINNER**
"Bob's Burgers" ("The Horse Rider-er")
"Phineas and Ferb: Last Day of Summer"
"The Simpsons" ("Halloween of Horror")
"South Park" ("You're Not Yelping")

BEST SHORT FORM ANIMATED PROGRAM
"Adventure Time" ("Hall of Egress")
"The Powerpuff Girls" ("Once Upon a Townsville")
"Robot Chicken" ("Christmas Special: The X-Mas United") **WINNER**
"SpongeBob SquarePants" ("Company Picnic")
"Steven Universe" ("The Answer")

CHOREOGRAPHY

BEST CHOREOGRAPHY
Kathryn Burns, "Crazy Ex-Girlfriend" ("I'm So Good at Yoga"/"A Boy Band Made Up of Four Joshes"/"Settle for Me") **TIED FOR WIN**
Quest Crew, "America's Best Dance Crew" ("Runaway Baby"/"Take U There"/"Summer Thing") **TIED FOR WIN**
Derek Hough, "Dancing with the Stars" ("Footprints in the Sand"/"Grace Kelly"/"Cry Little Sister")
Anthony Morigerato, "So You Think You Can Dance" ("Dibidy Dop")
Travis Wall, "So You Think You Can Dance" ("Beautiful Friends"/"November"/"Gimme All Your Love")

CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY (NONFICTION)
"Anthony Bourdain: Parts Unknown" ("Cuba")
"Cartel Land" **WINNER**
"He Named Me Malala"
"Mapplethorpe: Look at the Pictures"
"What Happened, Miss Simone?"

BEST CINEMATOGRAPHY (REALITY)
"The Amazing Race" ("We're Only Doing Feaky Stuff Today")
"Deadliest Catch" ("Carpe Diem")
"Intervention" ("Sierra")
"Life Below Zero" ("Breaking Through") **WINNER**
"Project Runway" ("Mad Dash Mayhem")
"Survivor" ("Second Chance")

COSTUMES

BEST COSTUMES (VARIETY/NONFICTION/REALITY)
"Dancing with the Stars" ("Disney Night" - Only dancer costumes)
"Grease: Live" (All costumes)
"RuPaul's Drag Race" ("Keeping it 100!" - RuPaul only)
"Saturday Night Live" ("Host: Ryan Gosling" - All except musical guest)
"The Wiz Live!" (All costumes)**WINNER**

DIRECTING

BEST VARIETY SERIES DIRECTING
"Inside Amy Schumer" ("Madonna/Whore") **WINNER**
"Last Week Tonight with John Oliver" ("Episode 303")
"The Late Late Show with James Corden" ("Post-Super Bowl Episode")
"Saturday Night Live" ("Tina Fey and Amy Poehler")
"The Tonight Show Starring Jimmy Fallon" ("Episode 325")

BEST NONFICTION DIRECTING
"Cartel Land"
"Chef's Table" ("Gaggan Anand")
"He Named Me Malala"
"Making a Murderer" ("Fighting for Their Lives") **WINNER**
"What Happened, Miss Simone?"

EDITING

BEST PICTURE EDITING (SINGLE-CAMERA MOVIE/MINI)
"Fargo" ("Did You Do This? No, You Did It!")
"Fargo" ("Waiting for Dutch")
"The People v. O.J. Simpson" ("From the Ashes of Tragedy")
"The People v. O.J. Simpson" ("The Race Card") **WINNER**
"The People v, O.J. Simpson" ("The Verdict")

BEST PICTURE EDITING (VARIETY)
"Conan in Korea"
"Drunk History" ("Inventors")
"Key and Peele" ("The End")
"Last Week Tonight with John Oliver" ("Public Defenders" segment) **WINNER**
"Lemonade"

BEST PICTURE EDITING (NONFICTION)
"Cartel Land"
"He Named Me Malala"
"Making a Murderer" **WINNER**
"Vice"
"What Happened, Miss Simone?"

BEST PICTURE EDITING (STRUCTURED/COMPETITION REALITY)
"The Amazing Race" ("We're Only Doing Freaky Stuff Today")
"Shark Tank" ("Episode 702")
"Survivor" ("Signed, Sealed and Delivered")
"The Voice" ("Episode 1005")
"Who Do You Think You Are?" ("Bryan Cranston") **WINNER**

BEST PICTURE EDITING (UNSTRUCTURED REALITY)
"Born This Way" ("Don't Limit Me")
"Born This Way" ("Up Syndrome")
"Deadliest Catch" ("Carpe Diem")
"Naked and Afraid XL" ("40 Days Jungle Rich")
"Project Greenlight" ("Accident Waiting to Happen") **WINNER**

HAIRSTYLING

BEST HAIRSTYLING (MULTI-CAMERA)
"Dancing with the Stars" ("The Finals, Part 1")
"Grease: Live"
"Key and Peele" ("Y'all Ready for This")
"Saturday Night Live" ("Host: Fred Armisen") **WINNER**
"The Wiz Live!"

LIGHTING

BEST LIGHTING DESIGN/DIRECTION (VARIETY SERIES)
"American Idol" ("Finale")
"Dancing with the Stars" ("The Finals, Part 2")
"Saturday Night Live" ("Tina Fey and Amy Poehler")
"So You Think You Can Dance" ("Season 12 Finale")
"The Voice" ("Episode 917A") **WINNER**

BEST LIGHTING DESIGN/DIRECTION (VARIETY SPECIAL)
"Adele Live in New York City"
"Grease: Live" **WINNER**
"The Oscars"
"Super Bowl 50 Halftime Show"
"The Wiz Live!"

MAKEUP

BEST MAKEUP (MULTI-CAMERA NON-PROSTHETIC)
"Dancing with the Stars" ("Halloween Night")
"Grease: Live"
"Key and Peele" ("Y'all Ready for This") **WINNER**
"Saturday Night Live" ("Ryan Gosling")
"The Wiz Live!"

NONFICTION/REALITY

BEST DOCUMENTARY/NONFICTION SERIES
"American Masters"
"Chef's Table"
"Making a Murderer" - **WINNER**
"The Seventies"
"Woman with Gloria Steinem"

BEST DOCUMENTARY/NONFICTION SPECIAL
"Becoming Mike Nichols"
"Everything is Copy - Nora Ephron: Scripted and Unscripted"
"Listen to Me Marlon"
"Mapplethorpe: Look at the Pictures"
"What Happened, Miss Simone?" - **WINNER**

BEST INFORMATIONAL PROGRAM
"Anthony Bourdain: Parts Unknown" **WINNER**
"Inside the Actors Studio"
"Star Talk with Neil deGrasse Tyson"
"The Story of God with Morgan Freeman"
"Vice"

EXCEPTIONAL MERIT IN DOCUMENTARY FILMMAKING
"The Black Panthers: Vanguard of the Revolution (Independent Lens)"
"Cartel Land" - ** TIED for WIN**
"The Hunting Ground"
"Jim: The James Foley Story" - **TIED for WIN**
"Racing Extinction"
"Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom"

BEST STRUCTURED REALITY PROGRAM
"Antiques Roadshow"
"Diners, Drive-Ins and Dives"
"Lip Sync Battle"
"MythBusters"
"Shark Tank" **WINNER**
"Undercover Boss"

BEST UNSTRUCTURED REALITY PROGRAM
"Born This Way" **WINNER**
"Deadliest Catch"
"Gaycation with Ellen Page"
"Intervention"
"Project Greenlight"
"United Shades of America"

BEST REALITY HOST
Tom Bergeron, "Dancing with the Stars"
RuPaul Charles, "RuPaul's Drag Race" **WINNER**
Tim Gunn and Heidi Klum, "Project Runway"
Steve Harvey, "Little Big Shots"
Jane Lynch, "Hollywood Game Night"
Ryan Seacrest, "American Idol"

PRODUCTION DESIGN

BEST PRODUCTION DESIGN (VARIETY/REALITY/NONFICTION SERIES)
"Drunk History" ("New Jersey")
"Key and Peele" ("Y'all Ready for This," "The End")
"Portlandia" ("Family Emergency," "Pickathon," "Weirdo Beach") **WINNER**
"Saturday Night Live" ("Tina Fey & Amy Poehler," "Larry David," "Peter Dinklage")
"The Voice" ("Live Finale, Part 2," "Blind Auditions Premiere, Part 2," "Live Semifinal Performances")

BEST PRODUCTION DESIGN (VARIETY/NONFICTION/AWARD SPECIAL)
"Grease: Live" **WINNER**
"He Named Me Malala"
"Lemonade"
"The Oscars"
"The Wiz Live!"

SHORT FORM

BEST SHORT FORM COMEDY/DRAMA SERIES
"Childrens Hospital" **WINNER**
"Fear the Walking Dead: Flight 462"
"Hack Into Broad City"
"Her Story"
"UnREAL: The Auditions"

BEST SHORT FORM VARIETY SERIES
"Epic Rap Battles of History"
"Gay of Thrones"
"Honest Trailers"
"Making a Scene with James Franco"
"Park Bench with Steve Buscemi" **WINNER**

BEST SHORT FORM NONFICTION/REALITY SERIES
"Inside Look: The People v. O.J. Simpson" **WINNER**
"Jay Leno's Garage"
"National Endowment for the Arts: United States of Arts"
"Roots: A New Vision"
"A Year in Space"

BEST SHORT FORM ACTRESS
Michelle Ang, "Fear the Walking Dead: Flight 462"
Patrika Darbo, "Acting Dead"
Erinn Hayes, "Childrens Hospital"
Tracie Thoms, "Send Me"
Janet Varney," "Everyone's Crazy But Us"

BEST SHORT FORM ACTOR
Rob Corddry, "Childrens Hospital"**WINNER**
Rob Huebel, "Childrens Hospital"
Jack McBrayer, "Your Pretty Face is Going to Hell"
Oscar Nunez, "The Crossroads of History"
Lou Diamond Phillips, "The Crossroads of History"

SOUND

BEST SOUND EDITING (NONFICTION)
"Anthony Bourdain: Parts Unknown" ("Okinawa")
"Cartel Land" **WINNER**
"He Named Me Malala"
"Making a Murderer" ("Lack of Humility")
"What Happened, Miss Simone?"

BEST SOUND MIXING (VARIETY)
"Danny Elfman's Music from the Films of Tim Burton (Live from Lincoln Center)" **WINNER**
"Grease: Live"
"Last Week Tonight with John Oliver" ("Episode 225")
"The Oscars"
"The Voice" ("Episode 1018A")

BEST SOUND MIXING (NONFICTION)
"Anthony Bourdain: Parts Unknown" ("Ethiopia")
"Deadliest Catch" ("Carpe Diem")
"Making a Murderer" ("Lack of Humility")
"Vice" ("Fighting Isis") **WINNER**
"What Happened, Miss Simone?"

SPECIAL CLASS/VARIETY

BEST SPECIAL CLASS PROGRAM
"73rd Annual Golden Globe Awards"
"Grease: Live" **WINNER**
"The Oscars"
"Super Bowl 50 Halftime Show"
"69th Annual Tony Awards"

BEST VARIETY SPECIAL
"Adele Live in New York City"
"Amy Schumer: Live at the Apollo"
"Kennedy Center Honors"
"The Late Late Show: Carpool Karaoke Primetime Special" - **WINNER**
"Lemonade"

TECHNICAL DIRECTION

BEST TECHNICAL DIRECTION/CAMERAWORK/VIDEO CONTROL (SERIES)
"The Big Bang Theory" ("The Celebration Experimentation")
"Dancing with the Stars" ("The Finals, Part 2")**WINNER**
"Jimmy Kimmel Live" ("In Brooklyn")
"Last Week Tonight with John Oliver" ("Episode 303")
"Saturday Night Live" ("Ariana Grande")
"The Voice" ("Episode 917A")

BEST TECHNICAL DIRECTION/CAMERAWORK/VIDEO CONTROL (SPECIAL)
"Adele Live in New York City"
"Grease: Live" **WINNER**
"The Oscars"
"69th Annual Tony Awards"
"The Wiz Live!"

VOICE-OVER

BEST CHARACTER VOICE-OVER PERFORMANCE
Keegan-Michael Key, "SuperMansion" ("Puss in Books")
Seth MacFarlane, "Family Guy" ("Pilling Them Softly") **WINNER**
Trey Parker, "South Park" ("Stunning and Brave")
Chris Pine, "SuperMansion" ("The Inconceivable Escape of Dr. Devizo")
Matt Stone, "South Park" ("Tweek x Craig")

WRITING

BEST VARIETY SERIES WRITING
"Full Frontal with Samantha Bee"
"Inside Amy Schumer"
"Key and Peele"
"Last Week Tonight with John Oliver" **WINNER**
"Portlandia"
"Saturday Night Live"

BEST NONFICTION WRITING
"Anthony Bourdain: Parts Unknown" ("Borneo")
"Everything is Copy - Nora Ephron: Scripted and Unscripted"
"Jackie Robinson"
"Making a Murderer" ("Eighteen Years Lost") **WINNER**
"Walt Disney (American Experience)"


Related Articles

Featured on Stage Door

Shoutouts, Classes & More

From This Author Caryn Robbins