BWW Announces Winners of 2010 San Francisco Awards!

BWW_Announces_Winners_of_2010_San_Francisco_Awards_20010101

The votes have all been counted and audited and we're VERY excited to announce the results of the 2010 BroadwayWorld.com San Francisco Awards! Tens of thousands of votes were cast during six weeks of intensive voting on 190 nominees in 25 categories.

Thank you to all who voted and congratulations to all the winners!

Best Featured Actress in a Musical (Local):
*** Winner: Vanessa Gibens, The Full Monty, Summer Repertory Theatre
- 1st Runner up: Stephanie St. James, Rent, 6th Street Playhouse
- 2nd Runner up: Cary Ann Rosko, Emmeline, Cinnabar Theater
- 3rd Runner up: Shannon Rider, Rent, 6th Street Playhouse

Best Choreography (Local):
*** Winner: Chris Black, Jerry Springer the Opera, Ray of Light Theatre
- 1st Runner up: Anne McAlexander, Forever Plaid, Summer Repertory Theatre
- 2nd Runner up: Cynthia Pepper

Best Costume Design (Local):
*** Winner: Lisa Eldredge, Emmeline, Cinnabar Theatre
- 1st Runner up: Pam Enze, Cats, Raven Players Healdsburg
- 2nd Runner up (tie): Abra Berman, Antony and Cleopatra, Marin Shakespeare Company
- 2nd Runner up (tie): Maryanne Scozzari, Willy Wonka, SRJC
- 3rd Runner up: Maggie Whittaker, Jerry Springer the Opera, Ray of Light Theatre

Best Direction of a Musical (Local):
*** Winner: David Lear, Rent, 6th Street Playhouse
- 1st Runner up: Elly Lichenstein, Emmeline, Cinnabar Theater
- 2nd Runner up: Alex Wise, Forever Plaid, Summer Repertory Theatre
- 3rd Runner up: Scott Weinstein, Murder for Two

Best Direction of a Play (Local):
*** Winner: Johanna Pinzler, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Summer Repertory Theatre
- 1st Runner up: Jennifer King, Art, 6th Street Playhouse
- 2nd Runner up: Elizabeth Craven, We *Heart* You, Nosferatu!
- 3rd Runner up: Jacquelyn Wells, Wabi Sabi, Pegasus Theater

Best Featured Actor in a Musical (Local):
*** Winner: Michael Bulatao, Rent, 6th Street Playhouse
      Winner (tie): Tyler Costin, Rent, 6th Street Playhouse

- 1st Runner up: Jason Moody, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Summer Repertory Theatre
- 2nd Runner up: Barry Riggins, 1940s Radio Hour, 6th Street Playhouse
- 3rd Runner up: Adam Overett, Murder for Two, The Eureka Theatre

Best Featured Actor in a Musical (Touring):
*** Winner: German Santiago, West Side Story, Orpheum Theatre
- 1st Runner up: Chester Gregory, Dreamgirls, Curran Theatre
- 2nd Runner up (tie): David F.M. Vaughn, Shrek, Orpheum Theatre
- 2nd Runner up (tie): Joseph J. Simeone, West Side Story, Orpheum Theatre
- 3rd Runner up: Alan Mingo Jr., Shrek, Orpheum Theatre

Best Featured Actor in a Play (Local):

*** Winner: Nick Chuba, Rosencrantz & Guildenstern are Dead, Marin Summer Theater
- 1st Runner up: Peter Warden, Becoming Walt Whitman, 6th Street Playhouse
- 2nd Runner up: Ralph Avalon, Comedy of Errors, The Rep
- 3rd Runner up (tie): Dan Saski, I Hate Hamlet, The Rep
- 3rd Runner up (tie): Dodds Delzell, Art, 6th Street Playhouse
- 3rd Runner up (tie): Darren Bridgett, Travesties, Marin Shakespeare Company

Best Featured Actress in a Musical (Touring):
*** Winner: Arielle Jacobs, In the Heights, Curran Theatre

- 1st Runner up: Michelle Aravena, West Side Story, Orpheum Theatre

Best Featured Actress in a Play (Local):

*** Winner: Laura Lowry, Is He Dead?, Cinnabar Theater

1st Runner up (tie): Alexandra Matthew, Travesties, Marin Shakespeare Company
1st Runner up (tie): Margo Hall Marcus, Or The Secret of Sweet, American Conservative Theatre
- 2nd Runner up: Deb Fink, The Sisters Rosensweig, The Jewish Theatre

Best Leading Actor in a Musical (Local):
*** Winner: Tyler Costin, Rent, 6th Street Playhouse

- 1st Runner up: Jason Moody, Forever Plaid, Summer Repertory Theatre
- 2nd Runner up: Michael Bulatao, Man of La Mancha, Napa Valley College Theatre
- 3rd Runner up: Enrico Banson, Rent, The Royal Underground

Best Leading Actor in a Musical (Touring):
*** Winner: Kyle Beltran, In the Heights, Curran Theatre

- 1st Runner up: Harvey Fierstein, Fiddler on the Roof, Golden Gate Theater
- 2nd Runner up: Roger Bart, Young Frankenstein, Golden Gate Theater
- 3rd Runner up: Kyle Harris, West Side Story, Orpheum Theatre

Best Leading Actor in A Play (Local):
*** Winner: Tim Kniffin, Art, 6th Street Playhouse

- 1st Runner up: Buzz Halsing, November, Ross Valley Players
 2nd Runner up (tie): William Elsman, Travesties, Marin Shakespeare Company
- 2nd Runner up (tie): Nick Sholley, Is He Dead?, Cinnabar Theater
- 3rd Runner up: Aldo Billingslea, ...And Jesus Moonwalks the Mississippi, The Cuttingball Theatre

Best Leading Actress in a Musical (Local):
*** Winner: Stephanie St. James, Rent, 6th Street Playhouse

- 1st Runner up: Carrie Hennessey, Emmeline, Cinnabar Theater
- 2nd Runner up: Hannah Ray Darcy, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, Summer Repertory Theatre
- 3rd Runner up: Tika Moon, Cats, Raven Players

Best Leading Actress in a Musical (Touring):
*** Winner: Ali Ewoldt, West Side Story, Orpheum Theatre

- 1st Runner up: Eden Espinosa, Wicked, Orpheum Theatre
- 2nd Runner up: Alli Mauzey, Wicked, Orpheum Theatre
- 3rd Runner up: Moya Angela, Dreamgirls, Curran Theater

Best Leading Actress in a Play (Local):
*** Winner: Olympia Dukakis, Vigil, ACT

- 1st Runner up: Liz Jahren, Who's Afraid of Virginia Woolf, 6th Street Playhouse
- 2nd Runner up: Marcia Pizzo, Antony and Cleopatra, Marin Shakespeare Comany
- 3rd Runner up: Wayne Hovey, Emmeline, Cinnabar Theater

Best Lighting Design (Local):
*** Winner: Samantha Treible, Peter Pan, Summer Repertory Theatre

- 1st Runner up: Wayne Hovey, Emmeline, Cinnabar Theater
- 2nd Runner up: Cathie Anderson, Murder for Two, 42nd Street Moon Theatre
- 3rd Runner up: Paul Gilger, Ring of Fire, 6th Street Playhouse

Best Musical:
*** Winner: Rent, 6th Street Playhouse

- 1st Runner up: The Full Monty, Summer Repertory Theater
- 2nd Runner up: Wicked, Orpheum Theatre
- 3rd Runner up: Emmeline, Cinnabar Theater

Best Play:
*** Winner: Peter Pan, Summer Repertory Theatre

- 1st Runner up: Art, 6th Street Playhouse
- 2nd Runner up: Who's Afraid of Virginia Woolf, 6th Street Playhouse
- 3rd Runner up: Travesties, Marin Shakespeare Company

Best Scenic Design (Local):
*** Winner: Megan Lush, Cats, Raven Players
      Winner (tie): Adrienne Fraser, Rent, The Royal Underground

- 1st Runner up: Mark Robinson, Travesties, Marin Shakespeare Company
- 2nd Runner up: Maya Linke, Jerry Springer the Opera, Ray of Light Theatre
- 3rd Runner up: Mark Robinson, Is He Dead?, Cinnabar Theater

Best Sound Design (Local):
*** Winner: Jim Peterson, Travels With My Aunt, Cinnabar Theater

- 1st Runner up: Carole Davis, Murder for Two, 42nd Street Moon Theatre

Best Special Theater Event:
*** Winner: Prop 8 Love Stories, Cinnabar Theater

- 1st Runner up: Murder for Two, 42nd Street Moon Theater
- 2nd Runner up: The Brother/Sister Plays, Magic Theatre, ACT, Marin Theater Co.
- 3rd Runner up: Great Petaluma Chili Cook-Off, Cinnabar Theater

Best Touring Musical:
*** Winner: Wicked, Orpheum Theatre

- 1st Runner up: In The Heights,
- 2nd Runner up: West Side Story, Orpheum Theatre
- 3rd Runner up: Young Frakenstein, Golden Gate Theater

Person to Watch:

*** Winner: Kira Findling

- 1st Runner up: Tika Moon. Santa Rosa
- 2nd Runner up (tie): Peter Warden, 6th Street Playhouse
- 2nd Runner up (tie): Buzz Halsing
- 3rd Runner up: Tim Kniffin, 6th Street Playhouse

Theater of the Year:
*** Winner: 6th Street Playhouse

- 1st Runner up: Summer Repertory Theater
- 2nd Runner up: Cinnabar Theater
- 3rd Runner up: Marin Shakespeare Company

Related Articles






From This Author BWW

Before you go...

Like Us On Facebook
Follow Us On Twitter
Follow Us On Instagram
   



  SHARE