tv.broadwayworld.com

84th Annual Academy Awards Nominees & Winners- Complete List!

Related: 84th Annual Academy Awards

84th-Annual-Academy-Awards-are-Tonight-BroadwayWorld-is-Updating-Winners-LIVE-20010101

The 84th Annual Academy Awards for outstanding film achievements of 2011, hosted by Billy Crystal were presented on February 26, 2012 at the Kodak Theatre at Hollywood & Highland Center, and televised live on the ABC Television Network. The Oscar presentation was televised live in more than 200 countries worldwide.

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences is the world's preeminent movie-related organization, with a membership of more than 6,000 of the most accomplished men and women working in cinema. In addition to the annual Academy Awards - in which the members vote to select the nominees and winners - the Academy presents a diverse year-round slate of public programs, exhibitions and events; provides financial support to a wide range of other movie-related organizations and endeavors; acts as a neutral advocate in the advancement of motion picture technology; and, through its Margaret Herrick Library and Academy Film Archive, collects, preserves, restores and provides access to movies and items related to their history. Through these and other activities the Academy serves students, historians, the entertainment industry and people everywhere who love movies.

Click Here for Photos of All the 2012 Winners in the Press Room
Click Here for 2012 Red Carpet Photos - Part One
Click Here for 2012 Red Carpet Photos - Part Two

The complete list of Academy Award nominees and winners is:

Actor in a Leading Role

Demián Bichir in "A Better Life"
George Clooney in "The Descendants"
Jean Dujardin in "The Artist" ** WINNER
Gary Oldman in "Tinker Tailor Soldier Spy"
Brad Pitt in "Moneyball"

Actor in a Supporting Role

Kenneth Branagh in "My Week with Marilyn"
Jonah Hill in "Moneyball"
Nick Nolte in "Warrior"
Christopher Plummer in "Beginners" ** WINNER
Max Von Sydow in "Extremely Loud & Incredibly Close"

Actress in a Leading Role

Glenn Close in "Albert Nobbs"
Viola Davis in "The Help"
Rooney Mara in "The Girl with the Dragon Tattoo"
Meryl Streep in "The Iron Lady" ** WINNER
Michelle Williams in "My Week with Marilyn"

Actress in a Supporting Role

Bérénice Bejo in "The Artist"
Jessica Chastain in "The Help"
Melissa McCarthy in "Bridesmaids"
Janet McTeer in "Albert Nobbs"
Octavia Spencer in "The Help" ** WINNER

Animated Feature Film

"A Cat in Paris" Alain Gagnol and Jean-Loup Felicioli
"Chico & Rita" Fernando Trueba and Javier Mariscal
"Kung Fu Panda 2" Jennifer Yuh Nelson
"Puss in Boots" Chris Miller
"Rango" Gore Verbinski ** WINNER

Art Direction

"The Artist"
Production Design: Laurence Bennett; Set Decoration: RoBert Gould
"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2"
Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan
"Hugo"
Production Design: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo ** WINNER
"Midnight in Paris"
Production Design: Anne Seibel; Set Decoration: Hélène Dubreuil
"War Horse"
Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Lee Sandales

Cinematography

"The Artist" Guillaume Schiffman
"The Girl with the Dragon Tattoo" Jeff Cronenweth
"Hugo" Robert Richardson ** WINNER
"The Tree of Life" Emmanuel Lubezki
"War Horse" Janusz Kaminski

Costume Design

"Anonymous" Lisy Christl
"The Artist" Mark Bridges ** WINNER
"Hugo" Sandy Powell
"Jane Eyre" Michael O'Connor
"W.E." AriAnne Phillips

Directing

"The Artist" Michel Hazanavicius ** WINNER
"The Descendants" Alexander Payne
"Hugo" Martin Scorsese
"Midnight in Paris" Woody Allen
"The Tree of Life" Terrence Malick

Documentary (Feature)

"Hell and Back Again"
Danfung Dennis and Mike Lerner
"If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front"
Marshall Curry and Sam Cullman
"Paradise Lost 3: Purgatory"
Charles Ferguson and Audrey Marrs
"Pina"
Wim Wenders and Gian-Piero Ringel
"Undefeated"
TJ Martin, Dan Lindsay and Richard Middlemas ** WINNER

Documentary (Short Subject)

"The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement"
Robin Fryday and Gail Dolgin
"God Is the Bigger Elvis"
Rebecca Cammisa and Julie Anderson
"Incident in New Baghdad"
James Spione
"Saving Face"
Daniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy ** WINNER
"The Tsunami and the Cherry Blossom"
Lucy Walker and Kira Carstensen

Film Editing

"The Artist" Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
"The Descendants" Kevin Tent
"The Girl with the Dragon Tattoo" Kirk Baxter and Angus Wall ** WINNER
"Hugo" Thelma Schoonmaker
"Moneyball" Christopher Tellefsen

Foreign Language Film

"Bullhead" Belgium
"Footnote" Israel
"In Darkness" Poland
"Monsieur Lazhar" Canada
"A Separation" Iran ** WINNER

Makeup

"Albert Nobbs"
Martial Corneville, Lynn Johnston and Matthew W. Mungle
"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2"
Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
"The Iron Lady"
Mark Coulier and J. Roy Helland ** WINNER

Music (Original Score)

"The Adventures of Tintin" John Williams
"The Artist" Ludovic Bource ** WINNER
"Hugo" Howard Shore
"Tinker Tailor Soldier Spy" Alberto Iglesias
"War Horse" John Williams

Music (Original Song)

"Man or Muppet" from "The Muppets" Music and Lyric by Bret McKenzie ** WINNER
"Real in Rio" from "Rio" Music by Sergio Mendes and Carlinhos Brown Lyric by Siedah Garrett

Best Picture

"The Artist" Thomas Langmann, Producer ** WINNER
"The Descendants" Jim Burke, Alexander Payne and Jim Taylor, Producers
"Extremely Loud & Incredibly Close" Scott Rudin, Producer
"The Help" Brunson Green, Chris Columbus and Michael Barnathan, Producers
"Hugo" Graham King and Martin Scorsese, Producers
"Midnight in Paris" Letty Aronson and Stephen Tenenbaum, Producers
"Moneyball" Michael De Luca, Rachael Horovitz and Brad Pitt, Producers
"The Tree of Life" Nominees to be determined
"War Horse" Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers

Short Film (Animated)

"Dimanche/Sunday" Patrick Doyon
"The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore" William Joyce and Brandon Oldenburg ** WINNER
"La Luna" Enrico Casarosa
"A Morning Stroll" Grant Orchard and Sue Goffe
"Wild Life" Amanda Forbis and Wendy Tilby

Short Film (Live Action)

"Pentecost" Peter McDonald and Eimear O'Kane
"Raju" Max Zähle and Stefan Gieren
"The Shore" Terry George and Oorlagh George ** WINNER
"Time Freak" Andrew Bowler and Gigi Causey
"Tuba Atlantic" Hallvar Witzø

Sound Editing

"Drive" Lon Bender and Victor Ray Ennis
"The Girl with the Dragon Tattoo" Ren Klyce
"Hugo" Philip Stockton and Eugene Gearty ** WINNER
"Transformers: Dark of the Moon" Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
"War Horse" Richard Hymns and Gary Rydstrom ** WINNER

Sound Mixing

"The Girl with the Dragon Tattoo"
David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Bo Persson
"Hugo"
Tom Fleischman and John Midgley  **WINNER
"Moneyball"
Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco and Ed Novick
"Transformers: Dark of the Moon"
Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Peter J. Devlin
"War Horse"
Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson and Stuart Wilson

Visual Effects

"Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2"
Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
"Hugo"
Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman and Alex Henning ** WINNER
"Real Steel"
Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg
"Rise of the Planet of the Apes"
Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett
"Transformers: Dark of the Moon"
Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler and John Frazier

Writing (Adapted Screenplay)

"The Descendants" Screenplay by Alexander Payne and Nat Faxon & Jim Rash ** WINNER
"Hugo" Screenplay by John Logan
"The Ides of March" Screenplay by George Clooney & Grant Heslov and Beau Willimon
"Moneyball" Screenplay by Steven Zaillian and Aaron Sorkin Story by Stan Chervin
"Tinker Tailor Soldier Spy" Screenplay by Bridget O'Connor & Peter Straughan

Writing (Original Screenplay)

"The Artist" Written by Michel Hazanavicius
"Bridesmaids" Written by Annie Mumolo & Kristen Wiig
"Margin Call" Written by J.C. Chandor
"Midnight in Paris" Written by Woody Allen ** WINNER
"A Separation" Written by Asghar Farhadi

Click Here for Photos of All the 2012 Winners in the Press Room
Click Here for 2012 Red Carpet Photos - Part One
Click Here for 2012 Red Carpet Photos - Part Two

Related Links
Scoop: 66TH PRIMETIME EMMY AWARDS on NBC - Monday, August 25, 2014Scoop: 66TH PRIMETIME EMMY AWARDS on NBC - Monday, August 25, 2014
by TV Scoop - August 09, 2014
HOMELAND Among Director's Guild 2012 TV Nominations; Full List Revealed!HOMELAND Among Director's Guild 2012 TV Nominations; Full List Revealed!
January 09, 2013
DOWNTON ABBEY, HOMELAND Among Nominees of 17th Annual ART DIRECTORS GUILD AwardsDOWNTON ABBEY, HOMELAND Among Nominees of 17th Annual ART DIRECTORS GUILD Awards
January 03, 2013
ABC Has Stellar Night at 2012 EMMY AWARDSABC Has Stellar Night at 2012 EMMY AWARDS
September 24, 2012
Photo Flash: Jimmy Kimmel Prepares to Host 64th Primetime Emmy AwardsPhoto Flash: Jimmy Kimmel Prepares to Host 64th Primetime Emmy Awards
July 27, 2012


About Author

Subscribe to Author Alerts

BLOGS
Spoiler Alert!: Recap & Review of THE VOICE's Final Battle Round 10/21/; Updating LIVE!Spoiler Alert!: THE VOICE's Final Battle Round 10/21/; Updating LIVE! BroadwayWorld's Matt Tamanini Discusses Broadway, TV, Film on THAT'LL PLAY PODCAST
BWW's Matt Tamanini Discusses Theatre, TV, Film on THAT'LL PLAY PODCAST
dotted line
But, Wait! What's On TV Tonight? Tues, Oct. 21st: ABOUT A BOY as Good as Ads? 8:00: THE VOICE | NBC

8:00: The World Series: KC Royals vs SF Giants | Fox

9:30: ABOUT A BOY | NBC

Click for more picks!

Become a Fan, Follower & Subscriber