The New York Innovative Theatre Foundation Announces 2010 IT Awards Nominees

The New York Innovative Theatre Foundation, the organization dedicated to celebrating Off-Off-Broadway, announced the 2010 nominees at its annual sold-out event at the Carmine Street Recreation Center located at 25 Carmine Street. The 2010 IT Awards Ceremony will be on Monday, September 20, 2010.

This year the ceremony will be recognizing a new category, The Innovative Design Award. "This award recognizes those designers, whose work is such an intricate part of these productions, but is so often overlooked such as masks, props and audio/visual designs" says Shay Gines, Co-Executive Director of the New York Innovative Theatre Foundation. "This award is a direct result of feedback from the community and we are excited to be able to honor these theatre artists."

Over the past six years, the IT Awards has honored over 1,000 individual artists, over 350 productions, and 250 theatre companies; having collected over 22,000 ballots and disseminated more than 4,500 judges. The 2010 Nominees include 118 individual artists, 55 different productions and 50 Off-Off Broadway theatre companies. For more information, visit the website: http://www.nyitawards.com/

2010 Nominees:

OUTSTANDING ENSEMBLE

Christine Rebecca Herzog, Itsuko Higashi, Jubil Khan, Fêtes de la Nuit, WeildWorks

Kaela Crawford, Julia Giolzetti, Caitlin Mehner, Alison Scaramella, Stephanie Strohm, Pink!, Down Payment Productions

Marc Bovino, Joe Curnutte, Michael Dalto, Stephanie Wright Thompson, Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones

Jenny Bennett, Melissa D. Brown, John Graham, John J. Isgro, Courtney Kochuba, Kyle Minshew, Amanda Nichols, Katherine Nolan Brown, Jed Peterson, Sean Reidy, Miranda Shields, Douglas Taurel, Nate Washburn, The Disorder Plays, Milk Can Theatre Company

Joie Bauer, David Bishins, Gina Nagy Burns, James Patterson, Chris Skeries, Harris Yulin, Janet Zarish, The Glass House, Resonance Ensemble

Daniel Abeles, Craig Jorczak, Jacob Murphy, Anna O'Donoghue, Laura Ramadei, Claire Siebers, Too Little Too Late, Red Elevator Productions

 

OUTSTANDING SOLO PERFORMANCE

Dan Berkey, Remission, terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Festival

Michael Graves, The Report of My Death, One Armed Man, Inc. in association with Oracle Theatre, Inc. and Faux-Real Theatre Company

David Harrell, A Little Potato and Hard to Peel, ADH Enterprises

Erin Markey, Puppy Love: A Stripper's Tail, terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Festival

Brian McManamon, It or Her, terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Festival

Avery Pearson, Monster, Really Sketchy and terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Festival

Jesse Zaritt, Binding, Theatre C and terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Festival


OUTSTANDING ACTOR IN A FEATURED ROLE

Michael Cyril Creighton, MilkMilkLemonade, The Management & Horse Trade Theater Group

Amir Darvish, Psych, Cake Productions

Kyle Haggerty, The Hypochondriac, the cell theatre company

Douglas Scott Sorenson, The Hypochondriac, the cell theatre company

Evan Thompson, Loyalties, Unity Stage Company

Paco Tolson, The Brokenhearteds, I Mean! Productions


OUTSTANDING ACTRESS IN A FEATURED ROLE

Jess Barbagallo, MilkMilkLemonade, The Management & Horse Trade Theater Group

Nikole Beckwith, MilkMilkLemonade, The Management & Horse Trade Theater Group

Jessica Crandall, Agamemnon, LaMaMa Experimental Theater Club

Jennifer Harder, MilkMilkLemonade, The Management & Horse Trade Theater Group

Elaine O'Brien, Granada, Polybe + Seats

Anna O'Donoghue, Too Little Too Late, Red Elevator Productions


OUTSTANDING ACTOR IN A LEAD ROLE

Frank Anderson, The Return of Peter Grimm, Metropolitan Playhouse

Marc Bovino, Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones

Joe Curnutte, Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones

Christopher Domig, A Mysterious Way, Firebone Theatre

John Halbach, Children At Play, CollaborationTown

Harris Yulin, The Glass House, Resonance Ensemble


OUTSTANDING ACTRESS IN A LEAD ROLE

Elizabeth A. Davis, Emily, An Amethyst Remembrance, Firebone Theatre

Elyse Mirto, Next Year in Jerusalem, WorkShop Theater Company

Susan Louise O'Connor, Children At Play, CollaborationTown

Tanya O'Debra, Radio Star, Horse Trade Theater Group and Tanya O'Debra

Kristen Vaughan, The Desk Set, Retro Productions

Stephanie Wright Thompson, Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones


OUTSTANDING CHOREOGRAPHY/MOVEMENT

Nina Ashe, Manhattanpotamia IV, The Hyperion Theatre Project

Jonothon Lyons, The Tenement, The Associated Mask Ensemble

Austin McCormick, Le Serpent Rouge, Company XIV

Christine O'Grady, Children of Eden, Astoria Performing Arts Center

Kim Weild, Fêtes de la Nuit, WeildWorks

Jesse Zaritt, Binding, terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Festival


OUTSTANDING DIRECTOR

Daniel Brodie and Jonothon Lyons, The Tenement, The Associated Mask Ensemble

Heather Cohn, The Lesser Seductions of History, Flux Theatre Ensemble

Lila Neugebauer, Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones

Alex Roe, The Return of Peter Grimm, Metropolitan Playhouse

BrIan Smith, Pink!, Down Payment Productions

Kim Weild, Fêtes de la Nuit, WeildWorks


OUTSTANDING LIGHTING DESIGN

Tim Cryan, Welcome to the Woods, The InterNational Theatre Laboratory Workshop

Charles Foster, Fêtes de la Nuit, WeildWorks

Gina Scherr, Le Serpent Rouge, Company XIV

Joel Silver, Pink!, Down Payment Productions

John Tees III, Down Range, Delano Celli Productions

Christopher Weston, The Return of Peter Grimm, Metropolitan Playhouse


OUTSTANDING COSTUME DESIGN

Stephanie Alexander, Pink!, Down Payment Productions

Brooke Berry and Mark Mears, Psych, Cake Productions

Olivera Gajic, Le Serpent Rouge, Company XIV

Viviane Galloway, The Desk Set, Retro Productions

Julianne Kroboth, Craven Monkey and The Mountain of Fury, Piper McKenzie

Lisa Zinni, Killing Women, kef theatrical productions


OUTSTANDING SET DESIGN

Daniel Brodie, The Tenement, The Associated Mask Ensemble

Rebecca Cunningham, The Desk Set, Retro Productions

Michael P. Kramer, Children of Eden, Astoria Performing Arts Center

Zane Pihlstrom, Snow White, Company XIV

Brian Scott, Fêtes de la Nuit, WeildWorks

Amanda Stephens, Pink!, Down Payment Productions


OUTSTANDING SOUND DESIGN

The Broken Chord Collective, Thunder Above, Deeps Below, Second Generation Productions, Inc.

Stowe Nelson, Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones

Shane Rettig, Alice in Slasherland, Vampire Cowboys Theatre Company

Philip Rothman, Proof, Tongue in Cheek Theater Productions

Jeanne Travis, The Desk Set, Retro Productions

Mark Valadez, Caucasian Chalk Circle, Performance Lab 115


OUTSTANDING INNOVATIVE DESIGN

C. Andrew Bauer, Fêtes de la Nuit, WeildWorks

Daniel Brodie, The Tenement, The Associated Mask Ensemble

Heather E. Cunningham and Casandera M.J. Lollar, The Desk Set, Retro Productions

Daniel Heffernan, The Glass House, Resonance Ensemble

Jonothon Lyons, The Tenement, The Associated Mask Ensemble

Zane Pihlstrom, Snow White, Company XIV

Matt Tennie, Alice in Slasherland, Vampire Cowboys Theatre Company

David Valentine, Alice in Slasherland, Vampire Cowboys Theatre Company


OUTSTANDING ORIGINAL MUSIC

Michael Kosch, The Return of Peter Grimm, Metropolitan Playhouse

Jonothon Lyons, The Tenement, The Associated Mask Ensemble

Andrew Mauriello, Radio Star, Horse Trade Theater Group and Tanya O'Debra

Carl Riehl, Laika Dog in Space, New York Neo-Futurists

Colonna Sonora, 'Tis Pity She's a Whore, Toy Box Theatre Company

Mark Valadez, Caucasian Chalk Circle, Performance Lab 115


OUTSTANDING ORIGINAL SHORT SCRIPT

Lorraine Cink, Emilia's Wish in The Disorder Plays, Milk Can Theatre Company

Cheryl L. Davis, BMW in The Disorder Plays, Milk Can Theatre Company

Amy Herzog, Christmas Present in Too Little Too Late, Red Elevator Productions

ML Kinney, What If... in The Disorder Plays, Milk Can Theatre Company

Bethany Larsen, The Third Date in The Disorder Plays, Milk Can Theatre Company

Jonothon Lyons, The Tenement, The Associated Mask Ensemble


OUTSTANDING ORIGINAL FULL-LENGTH SCRIPT

James Comtois, Infectious Opportunity, Nosedive Productions

Stacy Davidowitz, Pink!, Down Payment Productions

Ashlin Halfnight, Balaton, Electric Pear Productions

Adam Kraar, Empire of the Trees, Wizard Oil Productions

Tanya O'Debra, Radio Star, Horse Trade Theater Group and Tanya O'Debra

Crystal Skillman, The Vigil or The Guided Cradle, Impetuous Theater Group & The Brick Theater


OUTSTANDING PERFORMANCE ART PRODUCTION

Binding, terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Festival

Craven Monkey and The Mountain of Fury, Piper McKenzie

Diagnosis of a Faun, LaMaMa Experimental Theater Club

Haunted House, Vortex Theater Company

Manhattanpotamia IV, The Hyperion Theatre Project

Remission, terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Festival

The Soup Show, New York Neo-Futurists


OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL

Caroline, or Change The Gallery Players

Children of Eden, Astoria Performing Arts Center

Romance, Romance, The Active Theater

Rootless: La No-Nostalgia, terraNOVA Collective's soloNOVA Arts Featival

The Cradle Will Rock, Theater Ten Ten

Top of the Heap, The Gallery Players


OUTSTANDING PRODUCTION OF A PLAY

Fêtes de la Nuit, WeildWorks

Pink!, Down Payment Productios

Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War, The Mad Ones

The Desk Set, Retro Productions

The Return of Peter Grimm, Metropolitan Playhouse

The Tenement, The Associated Mask Ensemble


The New York Innovative Theatre Foundation is a not-for-profit organization, which recognizes the great work of New York's Off-Off-Broadway-honoring its artistic heritage and providing an alliance for this extensive and richly varied community. As advocates for Off-Off-Broadway, they recognize its unique and essential role contributing to global culture.

Each season, The New York Innovative Theatre Foundation publicly recognizes excellence in Off-Off-Broadway, with a high-profile awards ceremony. The New York Innovative Theatre Awards celebrate the community and honor some of the previous year's greatest achievements. The IT Awards heighten audience awareness and foster greater appreciation of the New York theatre experience.



Related Articles View More Off-Off-Broadway Stories   Shows

More Hot Stories For You