Nominees for the 5th Annual Kevin Kline Awards Announced

By: Jan. 15, 2010
Get Access To Every Broadway Story

Unlock access to every one of the hundreds of articles published daily on BroadwayWorld by logging in with one click.




Existing user? Just click login.

The nominees for the 5th Annual Kevin Kline Awards have been announced. The annual ceremony will be held on Monday, March 22 at 7pm at the Loretto-Hilton Theater.

Nominees for the Fifth Annual Kevin Kline Awards

Outstanding Production for Young Audiences

My Father's Daughter, Repertory Theatre of St. Louis
Quick-Brewed Macbeth, Shakespeare Festival St. Louis
Fables, Metro Theater Company
Alice in Wonderland, Stages St. Louis
Portrait of My People, Avalon Theatre Company
Outstanding New Play or Musical

Woyzeck, Upstream Theater
Cockeyed, HotCity Theatre
My Heart is Always Shaking, Gitana Productions
Helver's Night, Upstream Theater
Unbeatable, Playhouse at Westport Plaza
Outstanding Costume Design

Betsy Krausnick and Tracy Christenson, Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
Lou Bird, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Vincent J. Scassellati, Michael Butteri & Ronald Case, Hairspray, The Muny
Lou Bird, Guys and Dolls, Stages St. Louis
Dorothy Marshall Englis, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
Outstanding Lighting Design

Michael Sullivan, An Almost Holy Picture, Mustard Seed Theatre
John Wylie, Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
Tyler Duenow, The Trial, Stray Dog Theatre
Matthew McCarthy, Guys and Dolls, Stages St. Louis
Sean Savoie, Neighborhood 3: Requisition of Doom, HotCity Theatre
Outstanding Set Design

Jim Burwinkel, The Good Person of Setzuan, St. Louis Actors' Studio
Michael Anania, The Music Man, The Muny
Mark Halpin, Guys and Dolls, Stages St. Louis
Mark Wilson, Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
Christie Johnston, Treasure Island, St. Louis Shakespeare
Outstanding Sound Design

Justin Been, The Trial, Stray Dog Theatre
Mac Murphy & Stuart Elmore, Guys and Dolls, Stages St. Louis
Chuck Harper, Neighborhood 3: Requisition of Doom, HotCity Theatre
Bobby Miller, Brooklyn Boy, New Jewish Theatre
Outstanding Ensemble in a Play

A Song for Coretta, The Black Rep
Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
Doubt, Dramatic License Productions
Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
Outstanding Supporting Actress in a Play

Cathy Simpson, A Song for Coretta, The Black Rep
Elisabeth Stanley, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
Kiersten Wylder, Wonder of the World, Orange Girls
Trish McCall, The Merry Wives of Windsor, Shakespeare Festival St. Louis
Theresa Doggett, A Man For All Seasons, St. Louis Actors' Studio
Outstanding Supporting Actor in a Play

Peter Mayer, Glengarry Glen Ross, HotCity Theatre
Jerry Russo, Glengarry Glen Ross, HotCity Theatre
Terry Meadows, The Ugly One, Echo Theatre
Stan Lanchow, Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
John Bratkowski, Woyzeck, Upstream Theater
Alan Knoll, Conversations With My Father, New Jewish Theatre
Travis Estes, Brooklyn Boy, New Jewish Theatre
Outstanding Lead Actress in a Play

Neva Rae Powers, Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
Emily Strembicki, A Shot in the Dark, West End Players Guild
Sarah Cannon, The Lady from Dubuque, Muddy Waters
Kim Furlow, Doubt, Dramatic License Productions
Andrea Frye, A Song for Coretta, The Black Rep
Kari Ely, Sonia Flew, New Jewish Theatre

Outstanding Lead Actor in a Play

Edwin Cahill, Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
John Contini, Barrymore, Avalon Theatre Company
Jason Cannon, Doubt, Dramatic License Productions
Andrew Long, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
Jim Poulos, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
Outstanding Director of a Play

Michael Evan Haney, Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
Jason Cannon, Doubt, Dramatic License Productions
Paul Mason Barnes, Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
Philip Boehm, Helver's Night, Upstream Theater
Risa Brainin, Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
Bobby Miller, Brooklyn Boy, New Jewish Theatre
Outstanding Production of a Play

A Song for Coretta, The Black Rep
Souvenir, Repertory Theatre of St. Louis
Glengarry Glen Ross, HotCity Theatre
Doubt, Dramatic License Productions
Amadeus, Repertory Theatre of St. Louis
Secret Order, Repertory Theatre of St. Louis
Brooklyn Boy, New Jewish Theatre
Outstanding Musical Direction

Charles Creath, Blues in the Night, The Black Rep
James Moore, The Music Man, The Muny
Ross Rawlings, Hairspray, The Muny
Lisa Campbell Albert, Guys and Dolls, Stages St. Louis
Dr. Diane White-Clayton, Black Nativity, The Black Rep
Outstanding Choreography

Kelly Barclay, 42nd Street, The Muny
Dana Lewis, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Michele Lynch, Hairspray, The Muny
Dana Lewis, Guys and Dolls, Stages St. Louis
Keith Tyrone Williams, Black Nativity, The Black Rep
Outstanding Ensemble in a Musical

The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Hairspray , The Muny
Unbeatable, Playhouse at Westport Plaza
Black Nativity, The Black Rep

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Molly Denninghoff, Quilters, Avalon Theatre Company
Christianne Tisdale, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Melinda Cohen, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Lisa M. Ramey, Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
Valisia Lakae, Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
Rashidra Scott, Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
Susann Fletcher, Hairspray, The Muny
Charity Dawson, Unbeatable, Playhouse at Westport Plaza
Outstanding Supporting Actor in a Musical

Lara Teeter, Hairspray, The Muny
Edward Juvier, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Brian Claussen, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
John Alban Coughlin, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Outstanding Lead Actress in a Musical

Anita Jackson, Blues in the Night, The Black Rep
Beth Leavel, Annie, The Muny
Joline Mujica, Hairspray, The Muny
Julia Cardia, Guys and Dolls, Stages St. Louis
Kristy Cates, Unbeatable, Playhouse at Westport Plaza

Outstanding Lead Actor in a Musical

Paul Vogt, Hairspray, The Muny
David Foley, Jr., Guys and Dolls, Stages St. Louis
Nicholas Kelly, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
Ben Nordstrom, Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
David Schmittou, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
David Elder, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Jerry Russo, Fiddler on the Roof, Mustard Seed Theatre
Outstanding Director of a Musical

Scott Miller, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
Michael Hamilton, The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Marc Bruni, The Music Man, The Muny
Matt Lenz, Hairspray, The Muny
Michael Hamilton, Guys and Dolls, Stages St. Louis
Outstanding Production of a Musical

Little Shop of Horrors, Stages St. Louis
The 25th Annual Putnam County Spelling Bee, New Line Theatre
The Drowsy Chaperone, Stages St. Louis
Hairspray, The Muny
Guys and Dolls, Stages St. Louis


Recognizing outstanding achievement in Professional Theatre in the Greater St. Louis Area, The Kevin Kline Awards honor theatre artists and productions in over 20 categories. The awards are named in honor of St. Louis' own Tony and Academy Award winner Kevin Kline.

The 5th Annual Kevin Kline Award Ceremony will be held on Monday, March 22 at 7pm at the Loretto-Hilton Theater.

For more information, please visit http://www.kevinklineawards.org/



Videos