2016 Tony Awards
2015 Tony Awards on CBS
Tony Awards Scorecard Tony Awards Nomations Tony Award Video Previews
Tony Awards Database Tony Awards Quiz Tony Awards Party Planner
Tony Awards Musicals Tony Awards Plays Vote Now in the 2016 BWW Awards

Click Here for the 2015 Winners!

1997 Tony Award Winners - Browse by Year

Hide Nominees | Back to Tony Awards Database...


Note: Award winners will appear on a RED BACKGROUND

Category
Nominee
Show
Best Actor (Musical) James Naughton Chicago

production took place the previous year

Best Actor (Musical) Robert Cuccioli Jekyll and Hyde

Best Actor (Musical) Jim Dale Candide

Best Actor (Musical) Daniel McDonald Steel Pier

Best Actor (Play) Christopher Plummer Barrymore

Best Actor (Play) Brian Bedford London Assurance

Best Actor (Play) Michael Gambon Skylight

production took place the previous year

Best Actor (Play) Antony Sher Stanley

Best Actress (Musical) Bebe Neuwirth Chicago

production took place the previous year

Best Actress (Musical) Pamela Isaacs The Life

Best Actress (Musical) Tonya Pinkins Play On!

Best Actress (Musical) Karen Ziemba Steel Pier

Best Actress (Play) Janet McTeer A Doll's House
Best Actress (Play) Julie Harris The Gin Game

Best Actress (Play) Shirley Knight The Young Man From Atlanta

Best Actress (Play) Lia Williams Skylight

production took place the previous year

Best Book (Musical) Peter Stone Titanic

Best Book (Musical) Leslie Bricusse Jekyll and Hyde

Best Book (Musical) David Thompson Steel Pier

Best Book (Musical) David Newman The Life

Best Book (Musical) Ira Gasman The Life

Best Book (Musical) Cy Coleman The Life

Best Choreographer Ann Reinking Chicago

production took place the previous year

Best Choreographer Wayne Cilento Dream

Best Choreographer Joey McKneely The Life

Best Choreographer Susan Stroman Steel Pier

Best Costume Designer Judith Dolan Candide

Best Costume Designer Ann Curtis Jekyll and Hyde

Best Costume Designer William Ivey Long Chicago

production took place the previous year

Best Costume Designer Martin Pakledinaz The Life

Best Director (Musical) Walter Bobbie Chicago

production took place the previous year

Best Director (Musical) Michael Blakemore The Life

Best Director (Musical) Scott Ellis Steel Pier

Best Director (Musical) Julie Taymor Juan Darien

production took place the previous year

Best Director (Play) Anthony Page A Doll's House

Best Director (Play) John Caird Stanley
Best Director (Play) Richard Eyre Skylight

production took place the previous year

Best Director (Play) Charles Nelson Reilly The Gin Game

Best Lighting Designer Ken Billington Chicago

production took place the previous year

Best Lighting Designer Beverly Emmons Jekyll and Hyde

Best Lighting Designer Donald Holder Juan Darien

production took place the previous year

Best Lighting Designer Richard Pilbrow The Life

Best Musical Dodger Endemol Theatricals Titanic

producer

Best Musical Richard S. Pechter Titanic

producer

Best Musical The John F. Kennedy Center Titanic

producer

Best Musical Lincoln Center Theater Juan Darien

producer, production took place the previous year

Best Musical Music-Theatre Group Juan Darien

producer, production took place the previous year

Best Musical Roger Berlind Steel Pier

producer

Best Musical Roger Berlind The Life

producer

Best Musical Martin Richards The Life

producer

Best Musical Cy Coleman The Life

producer

Best Musical Sam Crothers The Life

producer

Best Orchestrations Jonathan Tunick Titanic

Best Orchestrations Michael Gibson Steel Pier

Best Orchestrations Luther Henderson Play On!

Best Orchestrations Don Sebesky The Life

Best Orchestrations Harold Wheeler The Life

Best Original Musical Score Maury Yeston Titanic

music and lyrics

Best Original Musical Score Elliot Goldenthal Juan Darien

music and lyrics

Best Original Musical Score John Kander Steel Pier

music

Best Original Musical Score Fred Ebb Steel Pier

lyrics

Best Original Musical Score Cy Coleman The Life

music

Best Original Musical Score Ira Gasman The Life

Best Play Alfred Uhry The Last Night of Ballyhoo

Best Play Jane Harmon The Last Night of Ballyhoo

producer

Best Play Nina Keneally The Last Night of Ballyhoo

producer

Best Play Liz Oliver The Last Night of Ballyhoo

producer

Best Play David Hare Skylight

Best Play Robert Fox Skylight

producer, production took place the previous year

Best Play Roger Berlind Skylight

producer, production took place the previous year

Best Play Joan Cullman Skylight

producer, production took place the previous year

Best Play Scott Rudin Skylight

producer, production took place the previous year

Best Play The Shubert Organization Skylight

producer, production took place the previous year

Best Play Capital Cities/ABC Skylight

producer, production took place the previous year

Best Play The Royal National Theatre Skylight

producer, production took place the previous year

Best Play Pam Gems Stanley

Best Play Circle in the Square Stanley

Best Play Gregory Mosher Stanley

Best Play M. Edgar Rosenblum Stanley

producer

Best Play The Royal National Theatre Stanley

producer

Best Play Horton Foote The Young Man From Atlanta

Best Play David Richenthal The Young Man From Atlanta

producer

Best Play Anita Waxman The Young Man From Atlanta

producer

Best Play Jujamcyn Theaters The Young Man From Atlanta

producer

Best Play The Goodman Theatre The Young Man From Atlanta

producer

Best Play Robert Cole The Young Man From Atlanta

producer

Best Revival (Musical) Barry and Fran Weissler Chicago

producer, production took place the previous year

Best Revival (Musical) Kardana Productions, Inc Chicago

producer, production took place the previous year

Best Revival (Musical) Timothy Childs Annie

producer

Best Revival (Musical) Livent (U.S.), Inc Candide

producer

Best Revival (Musical) Dodger Productions Once Upon a Mattress

production took place the previous year

Best Revival (Musical) Joop Van den Ende Once Upon a Mattress

producer, production took place the previous year

Best Revival (Play) Bill Kenwright A Doll's House

producer

Best Revival (Play) Thelma Holt A Doll's House

producer

Best Revival (Play) Roundabout Theatre London Assurance

producer

Best Revival (Play) David Richenthal Present Laughter

producer, production took place the previous year

Best Revival (Play) Anita Waxman Present Laughter

producer, production took place the previous year

Best Revival (Play) Jujamcyn Theaters Present Laughter

producer, production took place the previous year

Best Revival (Play) National Actors Theatre The Gin Game

Best Scenic Designer Stewart Laing Titanic
Best Scenic Designer John Lee Beatty The Little Foxes

Best Scenic Designer G.W. Mercier Juan Darien

production took place the previous year

Best Scenic Designer Julie Taymor Juan Darien

production took place the previous year

Best Scenic Designer Tony Walton Steel Pier

Featured Actor in a Musical Chuck Cooper The Life

Featured Actor in a Musical Joel Blum Steel Pier

Featured Actor in a Musical André De Shields Play On!

Featured Actor in a Musical Sam Harris The Life
Featured Actor in a Play Terry Beaver The Last Night of Ballyhoo

Featured Actor in a Play Owen Teale A Doll's House

Featured Actor in a Play Brian Murray The Little Foxes

Featured Actor in a Play William Biff McGuire The Young Man From Atlanta

Featured Actress in a Musical Marcia Lewis Chicago

Featured Actress in a Musical Lillias White The Life

Featured Actress in a Musical Andrea Martin Candide

Featured Actress in a Musical Debra Monk Steel Pier

Featured Actress in a Play Lynne Thigpen An American Daughter

Featured Actress in a Play Helen Carey London Assurance

Featured Actress in a Play Dana Ivey The Last Night of Ballyhoo

Featured Actress in a Play Celia Weston The Last Night of Ballyhoo

Special Regional Theatre Award Berkeley Repertory Theatre

Special Tony Award for Lifetime Achievement in the Theatre Bernard B. Jacobs

posthumously





BROADWAYWORLD TV

Footloose
Palm Canyon Theatre
(Runs 7/8 - 7/17)
The Light in the Piazza
Altarena Playhouse
(Runs 5/13 - 6/12)
In the Heights
Empty Space Productions
(Runs 7/8 - 7/30)
I Love You, You're Perfect, Now Change
theTRIBE Productions
(Runs 7/15 - 7/30)
South Pacific
St. Elizabeth Parish School
(Runs 5/21 - 5/28)

VIEW ALL ADD A SHOW AUDITIONS