Gettysburg Community Theatre Announces Stage Door Award Nominations

Gettysburg Community Theatre (GCT) the not-for-profit 501c3 community theatre located at 49 York Street in historic downtown Gettysburg, will close its 10th Season with a its first ever Awards Night at 8pm Saturday, December 8th.

Voting for the GCT Awards is online now as a fundraiser for the theatre. Each vote is $2 to not only show appreciation to volunteers from 2018, but also to help raise funds for GCT. Votes must be received before Saturday and the winners will be announced at the red carpet style awards night at GCT. Anyone can vote as many times as they want, and anyone can buy a ticket to attend the awards show which will feature live entertainment, as well as wine and cheese reception.

The nominees for GCT's 1st Annual Stage Door Awards include:

BEST ACTOR

George Muschamp as Otto Frank in The Diary of Anne Frank

Shane Miller as Warbucks in Annie

Chuck Lambert as The Baker in Into The Woods

Drew Derreth as Jesus in Godspell

Mathew Barninger as Judas in Godspell

Steve Huete as Toad in A Year With Frog And Toad

BEST ACTRESS

Lindsey Ringquist as Baker's Wife in Into The Woods

Melissa Rosenfeld as The Witch in Into The Woods

Carrie Trax as Narrator in Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat

Sharon Kaya as Frog in A Year With Frog And Toad

BEST ACTOR UNDER AGE 18

Joshua Schriver in Children Of The Battlefield

Paul Kennedy as Beast in Disney's Beauty And The Beast jr.

Brandon Gladfelter as Peter in The Diary Of Anne Frank

TJ Williams as The Wizard in The Wizard Of Oz

BEST ACTRESS UNDER AGE 18

Brenna Yingling as Anne Frank in The Diary of Anne Frank

Tessa Trax as Annie in Annie

Jillian Dugan as Annie in Annie

Madelyn Greco as Belle in Disney's Beauty And The Beast jr.

Madison Prin as Aurora in Disney's Sleeping Beauty kids

Audrey Norwood as Maleficent in Disney's Sleeping Beauty kids

Ella Scott as Dorothy in The Wizard Of Oz

BEST SUPPORTING ACTOR

Matthew Barninger as Drake in Annie

Drew Derreth as Rooster in Annie

Rennes D. Carbaugh as Cinderella's Prince in Into The Woods

Greg Trax as Pharoah in Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat

Mike Krikorian as Narrator/Mysterious Man in Into The Woods

Kevin Foster as Jack in Into The Woods

Chris Walsh as FDR in Annie

James Hamilton as Mr. VanDaan in The Diary Of Anne Frank

Scott Hartwig as Lt. Ward in Annie

Mike Krikorian as Mr. Dussell in The Diary Of Anne Frank

BEST SUPPORTING ACTRESS

Debbie Williams as Lily St. Regis in Annie

Sophie Stromberg as Little Red in Into The Woods

Linden Carbaugh as Margot Frank in The Diary Of Anne Frank

Carrie Trax as Grace in Annie

Sue McCleaf Nespeca in A Year With Frog And Toad

Linda Fink as Mrs. VanDaan in The Diary Of Anne Frank

BEST SUPPORTING ACTOR UNDER AGE 18

Max Carlson as LeFou in Disney's Beauty And The Beast jr.

Harrison Crow as Maurice in Disney's Beauty And The Beast jr.

Spencer Kennedy as Gaston in Disney's Beauty And The Beast jr.

Rich Coursey as Cogsworth in Disney's Beauty & The Beast jr.

Joel Payne as The Lion in The Wizard Of Oz

BEST SUPPORTING ACTRESS UNDER AGE 18

Greta Hartley as Molly in Annie

Arianna Schanberger as Molly in Annie

Amaris Swisher as Mrs. Potts in Disney's Beauty And The Beast jr.

Leah Watson as Glinda in The Wizard of Oz

BEST ENSEMBLE MEMBER

Andrew Adcock in Godspell

Jeffrey Miller in Annie

Greta Hartley in Disney's Sleeping Beauty kids

April Howard in Annie

Kasey Duncan in The Wizard Of Oz

Amanda Wetzel in Godspell

BEST CREW MEMBER

Vinny Grippa The Diary of Anne Frank

Sarah & Emma Kirk Disney's Sleeping Beauty kids

Gwynn Hamilton The Diary Of Anne Frank

Vinny Grippa Disney's Beauty & The Beast jr.

Natalie Hurwitch Disney's Beauty & The Beast jr.

BEST SCENIC DESIGN

John Rudy The Diary of Anne Frank

Greg Trax Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat

Pamela Hurlbert A Year With Frog And Toad

BEST LIGHTING DESIGN

John Rudy The Diary of Anne Frank

Geoffrey Baker Into The Woods

Mike Connelly Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat

BEST SOUND DESIGN

Mike Connelly Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat

Mike Connelly Godspell

Geoffrey Baker Into The Woods

John Rudy The Diary Of Anne Frank

Geoffrey Baker Annie

BEST DIRECTION

Karen Land The Diary of Anne Frank

Buff Wills Disney's Sleeping Beauty kids

Shane Miller Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat

Bruce Moore Disney's Beauty And The Beast jr.

George Muschamp A Year With Frog And Toad

Marilyn Lopes Children Of The Battlefield

BEST MUSIC DIRECTION

Jane Johnston Godspell

Jane Johnston Annie

Nick Werner Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat

Nick Werner Into The Woods

Vanessa Rice A Year With Frog And Toad

Carrie Trax The Wizard Of Oz

Michael Frock The Rocky Horror Show

BEST CHOREOGRAPHY

Bruce Moore Disney's Beauty And The Beast jr.

Marilyn Lopes America The Beautiful

BEST STAGE MANAGEMENT

Sue McCleaf-Nespeca Godspell

Shane Miller The Diary Of Anne Frank

Andrea Stephenson Into The Woods

Don't see someone nominated that you think should be?

Cast a vote as a write in. Cast your vote as "OTHER" on the Ballot, then email the nominee name Chad@GettysburgCommunityTheatre.org and tell all your friends to do the same.

Tickets are $21 and includes a reception. As the theatre only seats 80, advanced purchase is highly recommended for all GCT shows. GCT is located at 49 York Street within the first block of Lincoln Square in historic downtown Gettysburg in the building that was once The Elks Lodge. GCT box office phone number is 717-334-2692 and the box office is always open one hour before any showtime if seats are available. Audition, ticket, educational, donation, volunteer opportunities and more information can be found online at www.GettysburgCommunityTheatre.org

Related Articles View More Central Pennsylvania Stories   Shows






More Hot Stories For You

Before you go...

Like Us On Facebook
Follow Us On Twitter
Follow Us On Instagram
   



  SHARE