tv.broadwayworld.com

2014 Imagen Award Nominees Announced

2014 Imagen Award Nominees Announced

The Imagen Foundation has announced the nominees for the 29th Annual Imagen (Spanish for "image") Awards, honoring portrayals of Latinos and Latino cultures in television and film. The awards will be presented at a gala black-tie dinner on Friday evening, August 1st, at the Beverly Hilton Hotel International Ballroom.

The Imagen Awards will air as a one hour special on PBS SoCal. (TBA)

Click here to view the official website.

Winners will be selected by an independent panel of entertainment industry executives and Latino community leaders and announced at the awards gala.

Following are the finalists for this year's Imagen Awards in their respective categories:

Best Primetime Television Program: Drama or Comedy

  • The Bridge (FX Networks/Shine America and FX Productions)
  • Chicago P.D. (NBC/Wolf Films/NBCUniversal Television)
  • The Fosters (ABC Family in association with Prodco, Inc.)
  • Law & Order: SVU (NBC/Wolf Films/NBCUniversal Television)
  • Switched at Birth (Prodco, Inc. in association with ABC Family)

Best Primetime Program: Special or Movie-of-the-Week

  • Historias Detras Del Diamante: Yasiel Puig (Time Warner Cable Deportes)
  • John Leguizamo's Ghetto Klown (HBO Entertainment in association with Silver Lining Entertainment, Insurgent Media and Rebel Films)
  • The 2013 NCLR ALMA Awards (BIG VIDA Entertainment)

Best Actor/Television

  • Demian Bichir, The Bridge (FX Networks/Shine America and FX Productions)
  • Raul Castillo, Looking (HBO Entertainment in association with Fair Harbor Productions)
  • Ian Gomez, Cougar Town (TBS)
  • Danny Pino, Law & Order: SVU (NBC/Wolf Films/NBCUniversal Television)

Best Actress/Television

  • Edy Ganem, Devious Maids (Lifetime/ABC Studios)
  • Yvette Gonzalez-Nacer, The Fresh Beat Band (Nickelodeon)
  • Ana Ortiz, Devious Maids (Lifetime/ABC Studios)
  • Dania Ramirez, Devious Maids (Lifetime/ABC Studios)
  • Judy Reyes, Devious Maids (Lifetime/ABC Studios)
  • Roselyn Sanchez, Devious Maids (Lifetime/ABC Studios)

Best Supporting Actor/Television

  • Frankie J. Alvarez , Looking (HBO Entertainment in association with Fair Harbor Productions)
  • Nestor Carbonell, Bates Motel (A&E/ Universal Television)
  • Al Madrigal, About a Boy (Universal Television)
  • Joe Minoso, Chicago Fire (NBC/Wolf Films/NBCUniversal Television)
  • Mel Rodriguez, Getting On (HBO Entertainment in association with Anima Sola Productions and BBC Worldwide)
  • Jon Seda, Chicago P.D. (NBC/Wolf Films/NBCUniversal Television)

Best Supporting Actress/Television

  • Stephanie Beatriz, Brooklyn Nine Nine (Universal Television)
  • Constance Marie, Switched at Birth (ABC Family/ ABC Studios)
  • Hayley Orrantia, The Goldbergs (ABC)
  • Aubrey Plaza, Parks and Recreation (Universal Television)
  • Monica Raymund, Chicago Fire (NBC/Wolf Films/NBCUniversal Television)
  • Emily Rios, The Bridge (FX Networks/Shine America and FX Productions)
  • Catalina Sandino Moreno, The Bridge (FX Networks/Shine America and FX Productions)

Best Young Actress/Television

  • Paola Andino, Every Witch Way (Nickelodeon in association with Cinemat)
  • Amber Montana, The Haunted Hathaways (Nickelodeon)
  • Fatima Ptacek, Dora the Explorer (Nickelodeon)
  • Bella Thorne, Shake It Up! (Disney Channel/ It's A Laugh Productions)

Best Young Actor/Television

  • Mateo Arias, Kickin' It (Disney XD/ Poor Soul/ It's A Laugh Productions)
  • Benjamin "lil-P-Nut" Flores Jr., The Haunted Hathaways (Nickelodeon)
  • Fabrizio Zacharee Guido, Welcome to the Family (NBC)
  • Adam Irigoyen, Shake It Up! (Disney Channel/ It's A Laugh Productions)
  • Xolo Mariduena, Parenthood (Universal Television)

Best Children's Programming


Become a Fan, Follower & Subscriber