Advertisement

SINKER, EYE ON THE SPARROW, et al. Nominated for Kevin Kline Awards

Twenty-two St. Louis theater companies are represented in the nominations for the Sixth Annual Kevin Kline Awards. Thirty plays and musicals produced in the St. Louis area during 2010 now share 112 nominations in 22 different categories for the coveted award.

The Muny received the most with 21 nominations, followed by The Repertory Theatre of St. Louis with 17 nominations and Stages St. Louis with 15.
 
Stages St. Louis' production of the musical Promises, Promises received 7 nominations, the highest of any musical nominated. The non-musical production with the highest number of nominations was High by The Repertory Theatre of St. Louis, receiving 8 nominations.
 
Fifty-eight actors, directors, choreographers, playwrights, composers and designers, along with an additional 13 acting Ensembles received nominations. Three artists received multiple nominations.
   
"We are incredibly lucky to have such an overwhelming amount of professional productions and talent in the St. Louis theatre community," said Edward Coffield of the Kevin Kline Awards. "2010 was an especially fantastic year for theatre in St. Louis, of which these nominations are just one testament."

The Professional Theatre Awards Council (PTAC), a non-profit, 501c(3) organization, was formed in 2004 to promote and celebrate excellence in St. Louis professional theatre. During the twelve months of 2010, 118 different plays and musicals were evaluated by a floating pool of 45 judges. Each show was seen by seven judges (children's shows were seen by three judges), and each judge was required to submit his or her ballot within 24 hours of attending a production, thus insuring that each production was weighed on its own merits rather than in comparison to others.

The Sixth Annual Kevin Kline Awards ceremony will be held on Monday, March 28, 2011, at the Loretto-Hilton Center in Webster Groves. Ticket information will be available soon on the Kevin Kline Awards website at www.kevinklineawards.org.

2010 Participants
Act Inc
Avalon Theatre Company
Bear Stage
Black Cat
The Black Rep
Blue Rose Collective
Citilites Theatre
DisAbility
Dramatic License Productions
Echo Theatre Company
First Run Theatre
Gitana
HotCity Theatre
Insight Theatre Company
ITC/The Repertory Theatre of St. Louis
JPEK
Max and Louie Productions
Metro Theatre Comapny
The Midnight Company
Muddy Waters Theatre
The Muny
Mustard Seed Theatre
New Jewish  Theatre
NewLine Theatre
Non-Prophet Theatrer Company
OnSite Theatre Company
Playback Theatre Workshop
Royal Dumpe
Slightly Askew Theatre Ensemble (SATE)
Shakespeare Festival St. Louis
Soundstage Productions
St. Louis Shakespeare/Magic Smoking Monkey
Stages St. Louis
St. Louis Actors Studio
Stray Dog Theatre
Temporary Theatre
Upstream Theater
West End Players Guild
Y-Rep

2010 NOMINATIONS

Outstanding Production for Young Audiences

  • "Delilah's Wish," Metro Theater Company
  • "A Peter Rabbit Tale," The Rep's Imaginary Theatre Company
  • "Amelia Earhart," The Rep's Imaginary Theatre Company
  • "The Aristocats," Stages St. Louis
  • "The Nutcracker," The Rep's Imaginary Theatre Company

Outstanding New Play or Musical

  • Jami Brandli, "The Sinker," HotCity Theatre
  • Lee Patton Chiles, "Eye on the Sparrow - The World Within St. Louis," Gitana Productions
  • David Slavitt, translator, from Sophocles, "Oedipus King," Upstream Theater
  • Sandra Marie Vago, "Treading Backwards Thru Quicksand Without Wearing Your Water Wings," Black Cat Theatre

Outstanding Costume Design

  • JC Krajicek, "Tartuffe," Mustard Seed Theatre
  • Dorothy Marshall Englis, "Hamlet," Shakespeare Festival St. Louis
  • John Inchiostro, "The Aristocats," Stages St. Louis
  • JC Krajicek, "Crumbs from the Table of Joy," Mustard Seed Theatre
  • Jess Goldstein, "High," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Lighting Design

  • Brian Sidney Bembridge, "Crime and Punishment," Repertory Theatre of St. Louis
  • Matthew McCarthy, "Big River," Stages St. Louis
  • Matthew McCarthy, "Promises, Promises," Stages St. Louis
  • John Lasiter, "High," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Set Design

  • Gianni Downs, "Crime and Punishment," Repertory Theatre of St. Louis
  • Christopher M. Waller, "It Had To Be You," Max and Louie Productions
  • Mark Halpin, "Promises, Promises," Stages St. Louis
  • Michael Heil, "Oedipus King," Upstream Theater
  • David Gallo, "High," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Sound Design

  • Mic Pool, "The 39 Steps," Repertory Theatre of St. Louis
  • Josh Limpert, "Outlying Islands," Upstream Theatre
  • Ann Slayton and Robin Weatherall, "Hamlet," Shakespeare Festival St. Louis
  • Chuck Harper, "Slasher," HotCity Theatre

Outstanding Ensemble in a Play

  • "The 39 Steps," Repertory Theatre of St. Louis
  • "Outlying Islands," Upstream Theater
  • "Hamlet," Shakespeare Festival St. Louis
  • "High," Repertory Theatre of St. Louis
  • "The Chosen," Mustard Seed Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Play

  • Kari Ely, "Why Torture Is Wrong, and the People Who Love Them," HotCity Theatre
  • Kimiye Corwin, "Hamlet," Shakespeare Festival St. Louis
  • Colleen Backer, "Our Town," Stray Dog Theatre
  • Patrese McClain, "Crumbs from the Table of Joy," Mustard Seed Theatre
  • Kelley Ryan, "Equus," HotCity Theatre
  • Betsy Bowman, "The Tempest," St. Louis Shakespeare
  • Susan Greenhill, "Next Fall," Repertory Theatre of St. Louis

Outstanding Supporting Actor in a Play

  • Jerry Vogel, "Outlying Islands," Upstream Theater
  • Bobby Miller, "Laughter on the 23rd Floor," New Jewish Theatre
  • Evan Jonigkeit, "High," Repertory Theatre of St. Louis
  • Richard Lewis, "The Chosen," Mustard Seed Theatre
  • Aaron Orion Baker, "Long Day's Journey Into Night," Muddy Waters Theatre

Outstanding Lead Actress in a Play

  • Michelle Hand, "Fires in the Mirror," Mustard Seed Theatre
  • Magan Wiles, "My Name Is Rachel Corrie," Blue Rose Stage Collective
  • Kathleen Turner, "High," Repertory Theatre of St. Louis
  • Kari Ely, "Long Day's Journey Into Night," Muddy Waters Theatre

Outstanding Lead Actor in a Play

  • Jason Cannon, "Outlying Islands," Upstream Theater
  • Scott McMasters, "Outlying Islands," Upstream Theater
  • Jim Butz, "Hamlet," Shakespeare Festival St. Louis
  • Drew Pannebacker, "Equus," HotCity Theatre
  • Alan Knoll, "This Wonderful Life," Dramatic License Productions

Outstanding Director of a Play

  • Philip Boehm, "Outlying Islands," Upstream Theater
  • Bruce Longworth, "Hamlet," Shakespeare Festival St. Louis
  • Doug Finlayson, "Equus," HotCity Theatre
  • Philip Boehm, "Oedipus King," Upstream Theater
  • Rob Ruggiero, "High," Repertory Theatre of St. Louis
  • Deanna Jent, "The Chosen," Mustard Seed Theatre

Outstanding Production of a Play

  • "Outlying Islands," Upstream Theater
  • "Hamlet," Shakespeare Festival St. Louis
  • "High," Repertory Theatre of St. Louis
  • "The Chosen," Mustard Seed Theatre

Outstanding Choreography

  • Lazette Rayford-O'Brien, "Five Guys Named Moe," the Black Rep
  • Heather Beal, "The Me Nobody Knows," the Black Rep
  • Mary MacLeod, "Damn Yankees," the Muny
  • Suzanne Viverito, "Cats," the Muny

Outstanding Musical Direction

  • Charles Creath, "Five Guys Named Moe," the Black Rep
  • Sallie duMaine, "Pump Boys and Dinettes," Bear Stage
  • Michael Horsley, "Damn Yankees," the Muny
  • Lisa Campbell Albert, "Promises, Promises," Stages St. Louis
  • Ben Whiteley, "The Sound of Music," the Muny
  • Catherine Majetka, "Show Boat," the Muny
  • Henry Palkes, "The Last of the Red Hot Mamas," New Jewish Theatre

Outstanding Ensemble in a Musical

  • "Five Guys Named Moe," the Black Rep
  • "The Wild Party," New Line Theatre
  • "Damn Yankees," the Muny
  • "Cats," the Muny
  • "The Aristocats," Stages St. Louis
  • "Show Boat," the Muny
  • "State Fair," Stages St. Louis
  • "The Last of the Red Hot Mamas," New Jewish Theatre

Outstanding Supporting Actress in a Musical

  • Sharisa Whatley, "The Me Nobody Knows," the Black Rep
  • Brandi Wooten, "Promises, Promises," Stages St. Louis
  • Jo Ann Hawkins-White, "Show Boat," the Muny
  • Johanna Elkana-Hale, "The Last of the Red Hot Mamas," New Jewish Theatre

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Outstanding Lead Actress in a Musical

Outstanding Lead Actor in a Musical

Outstanding Director of a Musical

  • Ron Himes, "Five Guys Named Moe," the Black Rep
  • Paul Blake, "Damn Yankees," the Muny
  • Michael Hamilton, "Promises, Promises," Stages St. Louis
  • Marc Bruni, "The Sound of Music," the Muny
  • Edward Coffield, "Man of La Mancha," Insight Theatre Company

Outstanding Production of a Musical

  • "Five Guys Named Moe," the Black Rep
  • "Big River," Stages St. Louis
  • "Damn Yankees," the Muny
  • "Promises, Promises," Stages St. Louis
  • "The Sound of Music," the Muny
  • "Show Boat," the Muny
  • "State Fair," Stages St. Louis


Zoey's Playlist on NBC


Related Articles View More St. Louis Stories   Shows

More Hot Stories For You

Advertisement