2014 AWARDS SEASON Articles
Click for More Articles on 2014 AWARDS SEASON...

2014 FREDDY Award Nominations Announced; Ceremony Set for 5/22

2014 FREDDY Award Nominations Announced; Ceremony Set for 5/22

Nominations for the 2014 FREDDY Awards were announced today, Thursday, May 8th, live on 69 WFMZ-TV during the Noon News broadcast. Scroll down for the complete 2014 Nominations list! These lists can also be found at www.freddyawards.org.

The 2014 FREDDY Awards Ceremony will be broadcast live from the State Theatre on 69 WFMZ-TV and wfmz.com on Thursday, May 22nd at 7 PM. Tickets for the Awards Ceremony on May 22nd are made available to the participating schools first. Any remaining tickets will go on sale to the public on Monday, May 19th at 10 AM at www.statetheatre.org.

The public can get a "sneak peak" of the 2014 FREDDY Awards TV production in action on Dress Rehearsal night, Wednesday, May 21st by choosing from two options: Rehearsal ticket for $25 adults/$10 students or the FREDDY Awards Preview Party for $85 per person.


2014 FREDDY Award Nominations:

Outstanding Performance by an Orchestra

Bangor Area HS - Seussical
Easton Area HS - The Scarlet Pimpernel
Emmaus HS - Disney's Beauty and the Beast
Freedom HS - Crazy For You
Liberty HS - Oliver!
Nazareth Area HS - Disney's Beauty and the Beast
Parkland HS - The Wizard of Oz

Outstanding Use of Scenery

Bangor Area HS - Seussical
Emmaus HS - Disney's Beauty and the Beast
Liberty HS - Oliver!
Parkland HS - The Wizard of Oz
Saucon Valley HS - Bye Bye Birdie
Southern Lehigh HS - Shrek, The Musical
Whitehall HS - South Pacific

Outstanding Use of Costuming

Bangor Area HS - Seussical
Easton Area HS - The Scarlet Pimpernel
Emmaus HS - Disney's Beauty and the Beast
Parkland HS - The Wizard of Oz
Phillipsburg HS - Pippin
Southern Lehigh HS - Shrek, The Musical
William Allen HS - The Wizard of Oz

Outstanding Performance by a Male Ensemble Member

Chad Schafer as Mr. Mayor, Bangor Area - Seussical
Andrew Stewart as Mary Sunshine, Dieruff - Chicago
Chris Mikus as Cogsworth, Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Colt Barron as Lefou, Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Ian Bethmann as Moose, Freedom - Crazy For You
Luis Martinez as Carlo/Ensemble, Warren County Tech - A Day in Hollywood/A Night in the Ukraine
Brian Kuntz as Mr. Laurence, Wilson Area - Little Women - The Musical

Outstanding Performance by a Female Ensemble Member

Madey Dundon as Mae Paris, Bethlehem Catholic - The Pajama Game
Cordova as Hunyak, Dieruff - Chicago
Katie Hanna as Babette, Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Casey Ward as Sylvia, Hackettstown - All Shook Up
Nicole LaValva as LeFou, Nazareth Area - Disney's Beauty and the Beast
Kasey Wayda as Jolene, Northern Lehigh - Dirty Rotten Scoundrels
Rachael Horun as Berthe, Phillipsburg - Pippin

Outstanding Use of Lighting

Bangor Area HS - Seussical
Emmaus HS - Disney's Beauty and the Beast
Freedom HS - Crazy For You
Notre Dame HS - Sweeney Todd
Parkland HS - The Wizard of Oz
Saucon Valley HS - Bye Bye Birdie
Whitehall HS - South Pacific

Outstanding Chorus

Bangor Area HS - Seussical
Dieruff HS - Chicago
Emmaus HS - Disney's Beauty and the Beast
Freedom HS - Crazy For You
Parkland HS - The Wizard of Oz
Phillipsburg HS - Pippin
Saucon Valley HS - Bye Bye Birdie
Whitehall HS - South Pacific

Outstanding Small Ensemble Performance

Garrett Toole, Kylie Dunne in "There Once was a Man", Bethlehem Catholic - The Pajama Game
Rachel Wingfield, Prescious Correa, Ashley Velazquez, Sabrina Joseph, Paris Cordova, Khalinta Otts in "Cell Block Tango", Dieruff - Chicago
Mason Trinkle, Megnot Toggia in "Me", Emmaus - Disney's Beauty and the Beaset
Daniel Youngelman, Justin Roth in "What Causes That?", Freedom - Crazy For You
Kylee Jacoby, Megan Keller in "Funny/The Joke", Moravian Academy - My Favorite Year
Alexandra Seman, Patrick Davis in "A Little Priest", Notre Dame - Sweeney Todd
Alexis Washburn, Sarah Leonhardt in "Some Things are Meant to Be", Wilson Area - Little Women - The Musical

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

Lauren Steinert as Gertrude McFuzz, Bangor Area - Seussical
Amanda Haag as Mrs. Potts, Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Megan Keller as Alice Miller, Moravian Academy - My Favorite Year
Megan Schmidt as Hunk/Scarecrow, Parkland - The Wizard of Oz
Sam Levisay as Catherine, Phillipsburg - Pippin
Rachel Altemose as Kim MacAfee, Saucon Valley - Bye Bye Birdie
Leka Ward as Bloody Mary, Whitehall - South Pacific

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

Dedrik Ramos as Amos Hart, Dieruff - Chicago
Mason Trinkle as Gaston, Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Justin Roth as Bela Zangler, Freedom - Crazy For You
Kurtis Reif as Rev. Shaw Moore, Northwestern Lehigh - Footloose
Nikola Georgievski as Anthony Hope, Notre Dame - Sweeney Todd
Evan Hall as Zeke/Cowardly Lion, Parkland - The Wizard of Oz
Chris Smith as Lord Farquaad, Southern Lehigh - Shrek, The Musical

Outstanding Performance by a Featured Dancer

Madey Dundon as Mae, Bethlehem Catholic - The Pajama Game
Paris Cordova as Hunyak/Featured Dancer, Dieruff - Chicago
Sabrina Joseph as June/Featured Dancer, Dieruff - Chicago
Daniel Youngelman as Bobby, Freedom - Crazy For You
Mya Nales as Featured Dancer/Ensemble, Lincoln Leadership Academy - In the Heights
Brie Williams as Gigi, Northern Lehigh - Dirty Rotten Scoundrels
Ashlei Carlson as Ensemble, Warren County Tech - A Day in Hollywood/A Night in the Ukraine

Outstanding Choreography

Bethlehem Catholic HS - The Pajama Game
Dieruff HS - Chicago
Emmaus HS - Disney's Beauty and the Beast
Freedom HS - Crazy For You
Hackettstown HS - All Shook Up
Parkland HS - The Wizard of Oz
Phillipsburg HS - Pippin
Saucon Valley HS - Bye Bye Birdie

Vic Kumma Award for Outstanding Solo Vocal Performance

Jared Cowley for "Corner of the Sky", Belvidere - Pippin
Nina Attinello for "When I Look at You", Easton Area - The Scarlet Pimpernel
Megnot Toggia for "A Change in Me", Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Hannah Arnold for "Someone to Watch Over Me", Freedom - Crazy For You
Mikaela Esposito for "A Change in Me", Nazareth Area - Disney's Beauty and the Beast
Patrick Davis for "Epiphany", Notre Dame - Sweeney Todd
Victoria Bartkavage for "Somewhere Over the Rainbow", Parkland - The Wizard of Oz
Leka Ward for "Bali Ha'i", Whitehall - South Pacific

Outstanding Featured Performance by an Actor

Kanyi Creppy as Jim, Catasauqua Area - Big River
Sawyer Long as Lumiere, Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Bradley Bickhardt as The Lover, North Warren Regional - The Who's Tommy
Aidan Burke as Freddy Benson, Northern Lehigh - Dirty Rotten Scoundrels
Mike Guerriere as Tobias Ragg, Notre Dame - Sweeney Todd
Michael Falco as Hickory/Tin Man, Parkland - The Wizard Oz
Carmelo Santiago as Luther Billis, Whitehall - South Pacific

Outstanding Featured Performance by an Actress

Abby Garza as Winnie Tate, Allentown Central - Annie Get Your Gun
Tessa Bakke as Mayzie La Bird, Bangor Area - Seussical
Rachel Wingfield as Velma Kelly, Dieruff - Chicago
Carlygrace Sunday as Sandra, Hackettstown - All Shook Up
Luli Colon as Daniela, Lincoln Leadership Academy - In the Heights
Karen Fucia as Mrs. Mae Peterson, Northampton Area - Bye Bye Birdie
Nicole Dischinat as Johanna, Notre Dame - Sweeney Todd
Sarah Leonhardt as Beth March, Wilson Area - Little Women - The Musical

Outstanding Production Number

Dieruff HS, "We Both Reached for the Gun" - Chicago
Emmaus HS, "Gaston" - Disney's Beauty and the Beast
Freedom HS, "Slap That Bass" - Crazy For You
Hackettstown HS, "Jailhouse Rock" - All Shook Up
Notre Dame HS, "The Ballad of Sweeney Todd" - Sweeney Todd
Parkland HS, "Merry Old Land of Oz" - The Wizard of Oz
Southern Lehigh HS, What's Up Duloc" - Shrek, The Musical

Outstanding Stage Crew

In honor of Capt. Christopher Seifert

Bangor Area HS - Seussical
Emmaus HS - Disney's Beauty and the Beast
Freedom HS - Crazy For You
Northern Lehigh HS - Dirty Rotten Scoundrels
Parkland HS - The Wizard of Oz
Saucon Valley HS - Bye Bye Birdie
Whitehall HS - South Pacific

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

Luke Nosal as Cat in the Hat, Bangor Area - Seussical
Jared Cowley as Pippin, Belvidere - Pippin
Anthony Sharp as Beast, Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Daniel Youngelman as Bobby, Freedom - Crazy For You
Drew Donaher as Fagin, Liberty - Oliver!
Noah Ruebeck as Benjy Stone, Moravian Academy - My Favorite Year
Patrick Davis as Sweeney Todd, Notre Dame - Sweeney Todd

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

Joelle Tshudy as Leading Player, Belvidere - Pippin
Amaris Colon as Roxie Hart, Dieruff - Chicago
Nina Attinello as Marguerite St. Just, Easton Area - The Scarlet Pimpernel
Megnot Toggia as Belle, Emmaus - Disney's Beauty and the Beast
Hannah Arnold as Polly, Freedom - Crazy For You
Alexandra Seman as Mrs. Lovett, Notre Dame - Sweeney Todd
Victoria Bartkavage as Dorothy, Parkland - The Wizard of Oz

Outstanding Overall Production by a Smaller School

Bethlehem Catholic HS - The Pajama Game
Hackettstown HS - Hall Shook Up
Moravian Academy - My Favorite Year
Northern Lehigh HS - Dirty Rotten Scoundrels
Notre Dame HS - Sweeney Todd
Saucon Valley HS - Bye Bye Birdie
Wilson Area HS - Little Women - The Musical

Outstanding Overall Production of a Musical

Bangor Area HS - Seussical
Dieruff HS - Chicago
Emmaus HS - Disney's Beauty and the Beast
Freedom HS - Crazy For You
Parkland HS - The Wizard of Oz

Related Articles


Comment & Share


About Author

Subscribe to Author Alerts

BROADWAYWORLD TV

 
🔀PHILADELPHIA SHOWS
Monty Python's Spamalot
(Runs 7/29 - 8/3)
The Sound of Music in PhiladelphiaThe Sound of Music
(Runs 8/1 - 8/3)
State Fair in PhiladelphiaState Fair
(Runs 7/25 - 8/3)
Footloose in PhiladelphiaFootloose
(Runs 8/3 - 8/4)
In the Heights in PhiladelphiaIn the Heights
(Runs 8/7 - 8/8)
Footloose in PhiladelphiaFootloose
(Runs 8/7 - 8/8)

More Shows | Add a Show

Message Board

BWW BLOGS