Biography

Latest News on

 

Awards and Nominations

(winners are in red)

 
Drama Desk Awards - 2016 - Outstanding Music
The LobbyistsNaked Angels
 
Drama Desk Awards - 2016 - Outstanding Revival of a Musical
The Golden BrideThe Golden Bride
The Golden BrideThe Golden Bride
 
Drama Desk Awards - 2016 - Outstanding Revival of a Play
Death of a SalesmanDeath of a Salesman
Women Without MenWomen Without Men
 
Drama Desk Awards - 2016 - Outstanding Set Design for a Musical
Emily OrlingFuturity
Eric FarberFuturity
 
Drama Desk Awards - 2016 - Outstanding Sound Design in a Play
Mikhail FikselFulfillment
Miles OlaskiFulfillment
 
Drama Desk Awards - 2016 - Outstanding Wig and Hair
Mia M. Neal, Shuffle Along Or The Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
 
Drama Desk Awards - 2016 - Special Drama Desk Award
Camp Broadway
 
Drama Desk Awards - 2016 - Unique Theatrical Experience
ADA/AVAADA/AVA
That Physics ShowThat Physics Show
The Very Hungry Caterpillar ShowThe Very Hungry Caterpillar Show
YOUARENOWHEREYOUARENOWHERE
 
Drama League Awards - 2016 - Outstanding Production of a Broadway or Off-Broadway Musical
American Psycho, American Psycho
Bright Star, Bright Star
Dear Evan Hansen, Dear Evan Hansen
FuturityFuturity
Hamilton, Hamilton
iOW@iOW@
On Your Feet, On Your Feet
School of Rock, School of Rock
Tuck Everlasting, Tuck Everlasting
Waitress, Waitress
 
Drama League Awards - 2016 - Outstanding Revival of a Broadway or Off-Broadway Musical
The Color Purple, The Color Purple
Dames at Sea, Dames at Sea
Fiddler on the Roof, Fiddler on the Roof
She Loves Me, She Loves Me
Spring Awakening, Spring Awakening
 
Olivier Awards - 2016 - Audience Award
The Phantom of the Opera
Matilda
 
Olivier Awards - 2016 - Best Actress in a Supporting Role
Catherine SteadmanOppenheimer
Melody GroveFarinello And The King
 
Olivier Awards - 2016 - Best Entertainment and Family
Showstopper! The Improvised MusicalShowstopper! The Improvised Musical
Alice's Adventures UndergroundAlice's Adventures Underground
Dr. Seuss's The LoraxDr. Seuss's The Lorax
I Want My Hat BackI Want My Hat Back
Peter PanPeter Pan
 
Olivier Awards - 2016 - Best Musical Revival
GypsyGypsy
Bugsy MaloneBugsy Malone
Guys And DollsGuys And Dolls
Seven Brides For Seven BrothersSeven Brides For Seven Brothers
 
Olivier Awards - 2016 - Best New Comedy
Hand to God
Peter Pan Goes Wrong
 
Olivier Awards - 2016 - Best New Dance Production
Woolf Works
He Who Falls (Celui Qui Tombe)
Romeo Et Juliette
 
Olivier Awards - 2016 - Best New Musical
Kinky BootsKinky Boots
Bend It Like BeckhamBend It Like Beckham
Mrs. Henderson PresentsMrs. Henderson Presents
 
Olivier Awards - 2016 - Best New Opera Production
Cavalleria Rusticana/Pagliacci
Morgen Und Abend
The Force Of Destiny
 
Olivier Awards - 2016 - Best New Play
HangmenHangmen
Farinelli And The KingFarinelli And The King
People, Places And ThingsPeople, Places And Things
The FatherThe Father
 
Olivier Awards - 2016 - Best Revival
Ma Rainey's Black BottomMa Rainey's Black Bottom
HamletHamlet
Les Liaisons DangereusesLes Liaisons Dangereuses
The Winter's TaleThe Winter's Tale
 
Olivier Awards - 2016 - Outstanding Achievement in Music
Bend It Like BeckhamBend It Like Beckham
Farinelli And The KingFarinelli And The King
Kinky BootsKinky Boots
 
Olivier Awards - 2016 - Outstanding Achievement in Opera
English National Opera Chorus and Orchestra
Antonio Pappano
Felicity PalmerThe Queen of Spades
 
Olivier Awards - 2016 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
FishambleSilent
BarbariansBarbarians
Phil DunsterPink Mist
Violence And SonViolence And Son
 
Olivier Awards - 2016 - Outstanding Achievement in Dance
Sasha WaltzSacre
 
The Lortels - 2016 - Outstanding Alternative Theatrical Experience
Angel Reapers
 
The Lortels - 2016 - Outstanding Musical
FUTURITY
Iowa
The Wildness: Sky-Pony's Rock Fairy Tale
 
The Lortels - 2016 - Outstanding Play
Gloria
 
The Lortels - 2016 - Outstanding Revival
Tis Pity She's a Whore
Women Without Men
 
The Lortels - 2016 - Outstanding Scenic Design
Emily OrlingFUTURITY
 
The Lortels - 2016 - Outstanding Solo Show
Forever
Mike Birbiglia: Thank God for Jokes
 
Tony Awards - 2016 - Best Book of a Musical
Steve Martin, Bright Star
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Julian Fellowes, School of Rock-The Musical
George C. Wolfe, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
 
Tony Awards - 2016 - Best Choreography
Andy Blankenbuehler, Hamilton
Savion Glover, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Hofesh Shechter, Fiddler on the Roof
Randy Skinner, Dames at Sea
Sergio Trujillo, On Your Feet! The Story of Emilio and Gloria Estefan
 
Tony Awards - 2016 - Best Costume Design of a Musical
Gregg Barnes, Tuck Everlasting
Jeff Mahshie, She Loves Me
Ann Roth, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Paul Tazewell, Hamilton
 
Tony Awards - 2016 - Best Costume Design of a Play
Jane Greenwood, Long Day's Journey Into Night
Michael Krass, Noises Off
Clint Ramos, Eclipsed
Tom Scutt, King Charles III
 
Tony Awards - 2016 - Best Direction of a Musical
Michael Arden, Spring Awakening
John Doyle, The Color Purple
Scott Ellis, She Loves Me
Thomas Kail, Hamilton
George C. Wolfe, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
 
Tony Awards - 2016 - Best Direction of a Play
Rupert Goold, King Charles III
Jonathen Kent, Long Day's Journey Into Night
Joe Mantello, The Humans
Liesl Tommy, Eclipsed
Ivo Van Hove, Arthur Miller's A View from the Bridge
 
Tony Awards - 2016 - Best Lighting Design of a Musical
Howell Binkley, Hamilton
Jules Fisher, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Peggy Eisenhauer, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Ben Stanton, Spring Awakening
Justin Townsend, American Psycho
 
Tony Awards - 2016 - Best Lighting Design of a Play
Natasha Katz, Long Day's Journey Into Night
Justin Townsend, The Humans
Jan Versweyveld, Arthur Miller's The Crucible
Jan Versweyveld, Arthur Miller's A View from the Bridge
 
Tony Awards - 2016 - Best Musical
Bright Star, Bright Star
Hamilton, Hamilton
School of Rock-The Musical, School of Rock-The Musical
Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Waitress, Waitress
 
Tony Awards - 2016 - Best Orchestrations
August Eriksmoen, Bright Star
Larry Hochman, She Loves Me
Alex Lacamoire, Hamilton
Daryl Waters, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
 
Tony Awards - 2016 - Best Original Score (Music and/or Lyrics) Written for the Theatre
Steve Martin (Music), Bright Star
Edie Brickell (Music, Lyrics), Bright Star
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Andrew Lloyd Webber (Music), School of Rock-The Musical
Glenn Slater (Lyrics), School of Rock-The Musical
 
Tony Awards - 2016 - Best Performance by an Actor in a Featured Role in a Musical
Daveed Diggs, Hamilton
Brandon Victor Dixon, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
Christopher Fitzgerald, Waitress
Jonathan Groff, Hamilton
Christopher Jackson, Hamilton
 
Tony Awards - 2016 - Best Performance by an Actor in a Featured Role in a Play
Reed Birney, The Humans
Bill Camp, Arthur Miller's The Crucible
David Furr, Noises Off
Richard Goulding, King Charles III
Michael Shannon, Long Day's Journey Into Night
 
Tony Awards - 2016 - Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Musical
Alex Brightman, School of Rock- The Musical
Danny Burstein, Fiddler on the Roof
Zachary Levi, She Loves Me
Lin-Manuel Miranda, Hamilton
Leslie Odom, Jr. , Hamilton
 
Tony Awards - 2016 - Best Performance by an Actor in a Leading Role in a Play
Gabriel Byrne, Long Day's Journey Into Night
Jeff Daniels, Blackbird
Frank Langella, The Father
Tim Pigott-Smith, King Charles III
Mark Strong, Arthur Miller's A View from the Bridge
 
Tony Awards - 2016 - Best Performance by an Actress in a Featured Role in a Musical
Daniele Brooks, The Color Purple
Renee Elise Goldsberry, Hamilton
Jane Krakowski, She Loves Me
Jennifer Simard, Disaster!
Adrienne Warren, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
 
Tony Awards - 2016 - Best Performance by an Actress in a Featured Role in a Play
Pascale Armand, Eclipsed
Megan Hilty, Noises Off
Jaybe Houdyshell, The Humans
Andrea Martin, Noises Off
Saycon Sengbloh, Eclipsed
 
Tony Awards - 2016 - Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Musical
Laura Benanti, She Loves Me
Carmen Cusack, Bright Star
Cynthia Erivo, The Color Purple
Jessie Mueller, Waitress
Phillipa Soo, Hamilton
 
Tony Awards - 2016 - Best Performance by an Actress in a Leading Role in a Play
Jessica Lange, Long Day's Journey Into Night
Laurie Metcalf, Misery
Lupita Nyong'o, Eclipsed
Sophie Okonedo, Arthur Miller's The Crucible
Michelle Williams, Blackbird
 
Tony Awards - 2016 - Best Play
Danai Gurira, Eclipsed
Florian Zeller, The Father
Stephen Karam, The Humans
Mike Bartlett, King Charles III
 
Tony Awards - 2016 - Best Revival of a Musical
The Color Purple, The Color Purple
Fiddler on the Roof, Fiddler on the Roof
She Loves Me, She Loves Me
Spring Awakening, Spring Awakening
 
Tony Awards - 2016 - Best Revival of a Play
Arthur Miller's The Crucible, Arthur Miller's The Crucible
Arthur Miller's A View from the Bridge, Arthur Miller's A View from the Bridge
Blackbird, Blackbird
Long Day's Journey Into Night, Long Day's Journey Into Night
Noises Off, Noises Off
 
Tony Awards - 2016 - Best Scenic Design of a Musical
Es Devlin, American Psycho
Finn Ross, American Psycho
David Korins, Hamilton
Santo Loquasto, Shuffle Along, Or the Making of the Musical Sensation of 1921 and All That Followed
David Rockwell, She Loves Me
 
Tony Awards - 2016 - Best Scenic Design of a Play
Beowulf Boritt, Therese Raquin
Christopher Oram, Hughie
Jan Versweyveld, Arthur Miller's A View from the Bridge
David Zinn, The Humans
 
Tony Awards - 2016 - Special Tony Awards
National Endowment for the Arts
 
- 2015 - Best Family Show
A Band of Angels
Camp Kappawanna
The Lightning Thief
The Little Prince
Swamp Juice
 
- 2015 - Best New Musical
Mighty Real: A Fabulous Sylvester Musical
 
- 2015 - Best New Play
Dry Land
 
- 2015 - Best Play Revival
Abundance
Agatha Christie's The Unexpected Guest
 
- 2015 - Best Unique Theatrical Experience
The Pigeoning
 
- 2015 - Dance Finalists
Gabe Stone Shayer
Joseph Gordon
 
- 2015 - Hall of Fame Awards
Arthur Gelb
 
Drama Desk Awards - 2015 - Outstanding Featured Actress in a Play
Paola Lazaro-MunozTo the Bone
 
Drama Desk Awards - 2015 - Outstanding Lighting Design
Maruit EvansDeliverance
 
Drama Desk Awards - 2015 - Outstanding Music in a Play
Danny BlackburnDeliverance
Bryce HodgsonDeliverance
Freddi PriceThe Pigeoning
 
Drama Desk Awards - 2015 - Unique Theatrical Experience
Queen of the NightQueen of the Night
Catch Me!Catch Me!
Everybody Gets CakeEverybody Gets Cake
The Human SymphonyThe Human Symphony
A Rap Guide to ReligionA Rap Guide to Religion
 
Drama League Awards - 2015 - Outstanding Revival of a Broadway or Off-Broadway Play
Moss Hart and George S. Kaufman, You Can't Take it with You
 
Evening Standard Awards - 2015 - Audience Award for Best Musical
Kinky BootsKinky Boots
AssassinsAssassins
Beautiful: The Carole King MusicalBeautiful: The Carole King Musical
Bend It Like BeckhamBend It Like Beckham
GypsyGypsy
 
Evening Standard Awards - 2015 - Beyond Theatre Award
Alexander McQueen
 
Evening Standard Awards - 2015 - Emerging Talent Award
David MoorstViolence And Son
Calvin DembaThe Red Lion
 
Evening Standard Awards - 2015 - Most Promising Playwright
Molly DaviesGod Bless The Child
Alistair McDowallPomona
Diana Nneka AtuonaLiberian Girl
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Choreography in a Musical, HELEN Production
Mark MinnickSpamalot Toby's
Michael J. BobbittMiss Nelson is Missing
Princess MhoonBlack Nativity
Mark MinnickMary Poppins
Christen SvingosMemphis, The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Choreography in a Play, HELEN Production
Jen BevanNightfall with Edgar Allan Poe
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Costume Design, HAYES Production
Helen HuangMarie Antoinette
Jeffrey StolzThe BFG
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Costume Design, HELEN Production
Kendra RaiThe Island of Dr. Moreau
Kendra RaiBeauty and the Beast
Kendra RaiTwelfth Night
Collin RanneyBlack Nativity
Collin RanneyTiny Tim's Christmas Carol
Collin RanneyThe Wonderful World of Dissocia
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Director of a Musical, HELEN Production
Steven RoyalBat Boy: The Musical
Melissa BaughmanSweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Christopher GoodrichDani Girl
Mark MinnickSpamalot
Eric RuffinBlack Nativity
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Director of a Play, HAYES Production
Kathryn Chase BryerThe BFG
Eric J. Van WykThe BFG
David MuseCock
Serge SeidenBad Jews
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Director of a Play, HELEN Production
Nathaniel MendezThe Wonderful World of Dissocia
Paata TsikurishviliTwelfth Night
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Emerging Theatre Company
Flying V
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Ensemblein a Musical, HAYES Production
The Kennedy CenterSide Show
Olney Theatre CenterHow to Succeed in Business Without Really Trying
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Ensemblein a Musical, HELEN Production
Theater AllianceBlack Nativity
1st StageBat Boy: The Musical
The Keegan TheatreHair
Creative CauldronJacques Brel is Alive and Well & Living in Paris
Toby's Dinner TheatreMemphis, The Musical
Toby's Dinner TheatreSpamalot
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Ensemblein a Play, HAYES Production
Imagination StageThe BFG
Olney Theatre CenterColossal
Woolly Mammoth Theatre CompanyWe Are Proud to Present?
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Ensemblein a Play, HELEN Production
Synetic TheaterTwelfth Night
The Hub TheatreFailure: A Love Story
Synetic TheaterThe Island of Dr. Moreau
No Rules Theatre CompanySeven Guitars
Theater AllianceThe Wonderful World of Dissocia
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Lead Actorin a Musical, HELEN Production
Alan NaylorJacques Brel is Alive and Well & Living in Paris
G. Carlos HendersonBlack Nativity
Lee LiebeskindNero/Pseudo
Roy Patten Jr. Black Nativity
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Lead Actress in a Musical, HELEN Production
Ny'a JohnsonBlack Nativity
Krislynn PerryBlack Nativity
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Lead Actress in a Play, HELEN Production
Nanna IngvarssonThe Amish Project
Karina HilleardThe Wonderful World of Dissocia
Nanna IngvarssonTerminus
Katie RyanTerminus
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Lighting Design, HAYES Production
Phillip S. RosenbergPrivate Lives
Colin K. BillsColossal
Colin K. BillsThe Totalitarians
Andrew CissnaSex With Strangers
Eric J. Van Wyk The BFG
Jared MezzocchiThe Totalitarians
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Lighting Design, HELEN Production
Heidi EckwallHealing Wars Arena Stage
Brian S. AllardThe Jungle Book Adventure Theatre MTC
Colin K. BillsTwelfth Night Synetic Theater
Brittany DilibertoThe Island of Dr. Moreau Synetic Theater
Corey Ryan FrankLa Senorita de Tacna/The Young Lady from Tacna GALA Hispanic Theatre
Riki K. The Island of Dr. Moreau Synetic Theater
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Musical Direction, HAYES Production
Jay CrowderViolet
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Musical Direction, HELEN Production
e'Marcus Harper-ShortBlack Nativity
Laura BradyDani Girl
Charles W. JohnsonSweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Jake NullHair
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Musical, HAYES Production
The Kennedy CenterSide Show
Olney Theatre CenterHow to Succeed in Business Without Really Trying
Signature TheatreSunday in the Park With George
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Musical, HELEN Production
Theater AllianceBlack Nativity
1st StageBat Boy: The Musical
The Keegan TheatreHair
Toby's Dinner TheatreMemphis, The Musical
Toby's Dinner TheatreSpamalot
Landless Theatre CompanySweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Performer, Visiting Production
Bethan CullinaneKing Lear
Alex MugnaioniKing Lear
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Play or Musical Adaptation
Patrick McDonnellThe Gift of Nothing
Andy MittonThe Gift of Nothing
Peter CunisBeauty and the Beast
Jack LudwigTiny Tim's Christmas Carol
Nathan WeinbergerThe Island of Dr. Moreau
Lloyd RoseThe Island of Dr. Moreau
Derek GoldmanThree Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog)
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Play, HAYES Production
CockStudio Theatre
Bad JewsStudio Theatre
ColossalOlney Theatre Center
Mother Courage and Her ChildrenArena Stage
TribesStudio Theatre
The Two Gentlemen of VeronaFolger Theatre
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Play, HELEN Production
The Wonderful World of DissociaTheater Alliance
The Amish ProjectFactory 449
Failure: A Love StoryThe Hub Theatre
Healing WarsArena Stage
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Production, Theatre For Young Audiences
The BFGImagination Stage
Cinderella: The RemixImagination Stage
The Jungle BookAdventure Theatre MTC
Pinocchio!Faction of Fools Theatre Company and NextStop Theatre Company
Stuart LittleAdventure Theatre MTC
Tiny Tim's Christmas CarolAdventure Theatre MTC
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Set Design, HAYES Production
Eric J. Van WykThe BFG
JD MadsenSex With Strangers
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Set Design, HELEN Production
Phil CharlwoodThe Island of Dr. Moreau
Collin RanneyThe Wonderful World of Dissocia
Greg StevensThe Amish Project
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Sound Design, HAYES Production
Christopher BaineColossal
Christopher BaineThe BFG
Roc LeeMother Courage and Her Children
James SuggMother Courage and Her Children
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Sound Design, HELEN Production
Matthew M. NielsonThe Wonderful World of Dissocia Theater Alliance
Matthew M. NielsonAbominable The Hub Theatre
Christopher BaineThe Wonderful World of Dissocia Theater Alliance
Thomas SowersThe Island of Dr. Moreau Synetic Theater
Thomas SowersTwelfth Night Synetic Theater
Tom TeasleyThe Love of the Nightingale Constellation Theatre Company
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Supporting Actor in a Musical, HELEN Production
Joshua SimonDani Girl
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Supporting Actress in a Musical, HELEN Production
Miranda MedugnoVisible Language
Lynne SiglerMemphis, The Musical
Sarah Anne SillerVisible Language
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Supporting Actress in a Play, HAYES Production
Katie duBuysSeminar
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Supporting Actress in a Play, HELEN Production
Maggie ErwinFailure: A Love Story
Bonita BriskerSeven Guitars
Lisa HodsollThe Wonderful World of Dissocia
 
Helen Hayes Awards - 2015 - Outstanding Visiting Production
Brief EncounterShakespeare Theatre Company
Famous Puppet Death ScenesWoolly Mammoth Theatre Company
Golda's BalconyTheater J
King LearFolger Theatre
PippinThe National Theatre
 
Helen Hayes Awards - 2015 - The Charles MacArthur Award for Outstanding Original New Play or Musical
Motti LernerThe Admission
Bill PulmanHealing Wars
Steve YockeyPluto
Peter Sinn NachtriebThe Totalitarians
 
Helen Hayes Awards - 2015 - The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor in a Play, HAYES Production
Zachary FineThe Two Gentlemen of Verona
 
Helen Hayes Awards - 2015 - The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor in a Play, HELEN Production
Wayne BennettSeven Guitars
Daniel CoreyOne Man, Two Guvnors
Michael Kevin DarnallFailure: A Love Story
 
Helen Hayes Awards - 2015 - The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor in a Play, HELEN Production
Chris DinolofStuart Little
Dylan MyersTerminus
 
IT Awards - 2015 - Caffe Cino Fellowship Award
Theatre 167
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Actor in a Featured Role
Dan McVeyPretty Babies
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Choreography/Movement
Isaac BushThe Mountain
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Costume Design
Debbi HobsonUnmentionables
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Ensemble
Olivia CaputoMuch Ado About Nothing
Michael Vincent CarreraMuch Ado About Nothing
Mary CavettMuch Ado About Nothing
Patrick HarveyMuch Ado About Nothing
Alexandrea HenriksonMuch Ado About Nothing
Jonathan HopkinsMuch Ado About Nothing
Lauren PennlineMuch Ado About Nothing
Georgina RichardsonMuch Ado About Nothing
Will SarrattMuch Ado About Nothing
Kim TaffMuch Ado About Nothing
Sophia TupyMuch Ado About Nothing
Corey WhelihanMuch Ado About Nothing
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Innovative Design
Stephanie Cox-WilliamsR & J & Z
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Performance Art Production
Night
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Premiere Production of a Play
In Vestments
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Production of a Musical
Merrily We Roll Along
 
IT Awards - 2015 - Outstanding Revival of a Play
Much Ado About Nothing
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2015 - Best Foreign Play
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2015 - Best Musical
, Hamilton
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2015 - Best Play
, Between Riverside and Crazy
, Father Comes Home from the Wars (Parts 1, 2 & 3)
 
Obie Awards - 2015 - Best New American Theatre Work
, Hamilton
 
Obie Awards - 2015 - Special Citations
, Bootycandy
Catch (performance series)
Dead Centre Theatre Company
Andrew SchneiderYouarenowhere
 
Olivier Awards - 2015 - Audience Award
WickedWicked
MatildaMatilda
 
Olivier Awards - 2015 - Best Actor in a Musical
John DagleishSunny Afternoon
 
Olivier Awards - 2015 - Best Actor in a Supporting Role in a Musical
George MaquireSunny Afternoon
 
Olivier Awards - 2015 - Best Actress in a Supporting Role
The Girls playing IrisThe Nether
 
Olivier Awards - 2015 - Best Entertainment and Family
La SoireeLa Soiree
Dance 'Til DawnDance 'Til Dawn
Hetty FeatherHetty Feather
 
Olivier Awards - 2015 - Best Lighting Design
Jon ClarkeKing Charles III
 
Olivier Awards - 2015 - Best Musical Revival
City of AngelsCity of Angels
CatsCats
The Gershwins' Porgy and BessThe Gershwins' Porgy and Bess
Miss SaigonMiss Saigon
 
Olivier Awards - 2015 - Best New Comedy
The Play That Goes Wrong
Handbagged
Shakespeare In Love
 
Olivier Awards - 2015 - Best New Dance Production
32 Rue Vandenbranden
Mats Ek?s Juliet And Romeo
Tabac Rouge
 
Olivier Awards - 2015 - Best New Musical
Sunny AfternoonSunny Afternoon
Beautiful: The Carole King MusicalBeautiful: The Carole King Musical
Here Lies LoveHere Lies Love
MemphisMemphis
 
Olivier Awards - 2015 - Best New Opera Production
The Mastersingers of NurembergThe Mastersingers of Nuremberg
Benvenuto CelliniBenvenuto Cellini
Dialogues Des CarmelitesDialogues Des Carmelites
Die Frau Ohne SchattenDie Frau Ohne Schatten
 
Olivier Awards - 2015 - Best New Play
King Charles IIIKing Charles III
The NetherThe Nether
Taken At MidnightTaken At Midnight
Wolf Hall and Bring Up The BodiesWolf Hall and Bring Up The Bodies
 
Olivier Awards - 2015 - Best Revival
A View From The BridgeA View From The Bridge
My Night With Reg My Night With Reg
SkylightSkylight
A Streetcar Named DesireA Streetcar Named Desire
 
Olivier Awards - 2015 - Outstanding Achievement in Music
The OrchestraBeautiful: The Carole King Musical
 
Olivier Awards - 2015 - Outstanding Achievement in Opera
Royal Opera House and Early Opera Company
Welsh National Opera Chorus
 
Olivier Awards - 2015 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Bull at The Maria
Four Minutes Twelve Seconds
 
Olivier Awards - 2015 - Outstanding Achievement in Dance
Crystal Pite
The Elders Project
Rocio Molina
 
Olivier Awards - 2015 - Special Award
Sylvie Guillem
 
The Lortels - 2015 - Outstanding Featured Actress in a Musical
Lulu Picart, DISENCHANTED! The Hilarious Hit Musical
 
The Lortels - 2015 - Outstanding Musical
, Hamilton
, The Fortress of Solitude
The Lightning Thief
, Nevermore
, Pretty Filthy
 
The Lortels - 2015 - Outstanding Play
, Between Riverside and Crazy
, Father Comes Home From the Wars (Parts 1, 2 & 3)
, The Invisible Hand
, My Mañana Comes
, The Nether
 
The Lortels - 2015 - Outstanding Revival
, Into the Woods
, Fashions for Men
, Indian Ink
, Sticks and Bones
, The Wayside Motor Inn
 
The Lortels - 2015 - Outstanding Solo Show
, Josephine and I
EVERY BRILLIANT THING
, Just Jim Dale
, The Lion
 
The Lortels - 2015 - Outstanding Sound Design
Mikhail Fiksel, My Mañana Comes
 
Tony Awards - 2015 - Best Musical
The Forstalls, Fun Home
Mint Theatrical, Fun Home
Delman Whitney, Fun Home
Carole L. Haber, An American in Paris
Apples and Oranges Studios, An American in Paris
Dominion Pictures, An American in Paris
Arch Road, An American in Paris
Triptyk Studios, An American in Paris
Spencer Ross, An American in Paris
Ed Walson, An American in Paris
Celia Atkin, An American in Paris
Eugene Beard, An American in Paris
Julie Boardman, An American in Paris
Kallish-Weinstein, An American in Paris
Sandy Robertson, An American in Paris
Suzanne Friedman, An American in Paris
Wonderful Productions, An American in Paris
The Leonore S. Gershwin 1987 Trust, An American in Paris
Jenkins-Taylor, An American in Paris
Proctors, An American in Paris
Sarabeth Grossman, An American in Paris
Jennifer Isaacson, An American in Paris
Raise the Curtain, An American in Paris
Broadway Global Ventures, Something Rotten!
CMC, Something Rotten!
Mastro/Goodman, Something Rotten!
Winkler/DeSimone, Something Rotten!
Harris/Karmazin, Something Rotten!
Bharat Mitra, The Visit
Bhavani Lev, The Visit
Bruno Wang Productions, The Visit
Taylor Cleghorn, The Visit
Ed Filipowski, The Visit
Blodgett Calvin Family, The Visit
Weatherby & Fishman LLC, The Visit
Jeremy Youett, The Visit
Veenerick & Katherine Vos Van Liempt, The Visit
42nd club, The Visit
Silva Theatrical, The Visit
Kate Cannova, The Visit
Terry Loftis, The Visit
 
Tony Awards - 2015 - Best Play
NT America, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Jenifer Evans, Disgraced
TNTDynaMite Productions, Disgraced
Darren DeVerna, Disgraced
Jere Harris, Disgraced
Alden Bergson, Disgraced
Broadway Global Ventures, Hand to God
CMC, Hand to God
Mariano V. Tolentino Jr., Hand to God
DeSimone/Winkler, Hand to God
WLE MSG, Wolf Hall, Parts One & Two
Georgia Gatti, Wolf Hall, Parts One & Two
 
Tony Awards - 2015 - Best Revival of a Musical
Severn Partners Entertainment, On the Town
Michael J. Moritz, Jr. , On the Town
Mahoney/Alden/Badway, On the Town
Margie Weingarten, On the Town
Bryan Weingarten, On the Town
Kim Schall, On the Town
Terry/Louise/Chris Lingner, On the Town
Laruffa & Hinderliter, On the Town
Rubinstein/Hadleman, On the Town
Lizabeth Bintz, On the Town
24 Hour Adventure Production, On the Town
A&A Gordon, On the Town
 
Tony Awards - 2015 - Best Revival of a Play
Jay Alix, Skylight
WLE MSG, LLC., The Elephant Man
Scott Zeilinger, The Elephant Man
Dominion Pictures, You Can't Take it with You
Gutterman & Winkler, You Can't Take it with You
Laruffa & Hinderliter, You Can't Take it with You
Spisto & Kierstead, You Can't Take it with You
Venuworks Theatricals, You Can't Take it with You
 
- 2014 - Best New Musical
, Fun Home
, Disaster!
, Heathers: The Musical
, Murder For Two
, What's It all About? Bacharach Reimagined
 
- 2014 - Best New Play
, Hand to God
, Bad Jews
, Breakfast with Mugabe
, The Heir Apparent
, Regular Singing
 
- 2014 - Best Revival
, Saint Joan
, I Remember Mama
Measure for Measure
, The Model Apartment
, The Mystery of Irma Vep
 
- 2014 - Best Unique Theatrical Experience
, La Soiree
Eager to Lose
, Cirkopolis
Queen of the Night
 
- 2014 - Dance Finalists
Russell Janzen
Harrison Ball
Devon Teuscher
 
- 2014 - Shut Up, Sit Down & Eat: Best Family Show
The Wong Kids in the Secret of the Space Chupacabra Go!
Dear Albert Einstein
, The Civil War
, Mr. Chickee's Funny Money
, The Greatest Pirate Story Never Told!
 
BroadwayWorld Awards - 2014 - Best Lighting Design
Paul Constable, Les Miserables
 
BroadwayWorld Awards - 2014 - Best Orchestrations
Stephen Mercalfe, Les Miserables
Stephen Brooke , Les Miserables
 
Drama Desk Awards - 2014 - Special Award
Soho Rep
 
Drama League Awards - 2014 - Unique Contribution to the Theatre
Key Brand Entertainment/Broadway Across America
 
Evening Standard Awards - 2014 - Best Actress
Tanya MoodieIntimate Apparel
 
Evening Standard Awards - 2014 - Best Musical
The Scottsboro Boys
Dogfight
Here Lies Love
Sunny Afternoon
 
Evening Standard Awards - 2014 - Beyond Theatre Award
Here Lies Love
 
Evening Standard Awards - 2014 - Editor's Award
Kate BushBefore the Dawn
 
Evening Standard Awards - 2014 - Emerging Talent Award
John DagleishSunny Afternoon
Robert HastieMy Night With Reg
 
Evening Standard Awards - 2014 - Most Promising Playwright
Beth SteelWonderland
Barney NorrisVisitors
 
Evening Standard Awards - 2014 - Revival of the Year
Skylight
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Innovative Leadership in the Theatre Community
Anacostia Playhouse
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Choreography, Resident Musical
Rachel Leigh DolanCabaret
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Murell HortonWallenstein
Helen HuangThe Convert
Sabrina Mandell4th Annual, ALL-NEW Cabaret Macabre
Kendra RaiThe Magic Finger
Katie TouartPeter Pan and Wendy
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Emerging Theatre Company
Pointless Theatre Company
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Ensemble, Resident Musical
Olney Theatre CenterA Chorus Line
The Keegan TheatreThe Full Monty
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Ensemble, Resident Play
Round House TheatreGlengarry Glen Ross
The Studio TheatreThe Apple Family Plays
1st StageNever the Sinner
Spooky Action TheaterOptimism! or Voltaire's Candide
Woolly Mammoth Theatre CompanyStupid Fucking Bird
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Sherri L . EdelenGypsy
Lori WilliamsLadies Swing the Blues
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Nancy MoricetteThe Convert
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Lead Actress, Visiting Production
Hilda CronjeMies Julie
Perri GaffneyThe Resurrection of Alice
Andrus NicholasBedlam's Saint Joan
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Andrew F. GriffinHenry V
Brian S. AllardNever the Sinner
Andrew F. GriffinThe Tempest
A.J. Guban36 Views
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
William HubbardGee's Bend
William KnowlesGee's Bend
Dr. Sherrie MaricleMaurice Hines is Tappin' Thru Life
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding New Play or Musical
Happenstance Theater4th Annual, ALL-NEW Cabaret Macabre
Matthew R. WilsonDon Juan
Michael J. BobbittThree Little Birds
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Outstanding Movement, Resident Play
Happenstance Theater4th Annual, ALL-NEW Cabaret Macabre
Robb HunterRed Speedo
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Production, Theatre For Young Audiences
Imagination StageAnime Momotaro
Adventure Theatre MTCGoodnight Moon
Imagination StageThe Magic Finger
Imagination StagePeter Pan and Wendy
Adventure Theatre MTCThree Little Birds
Adventure Theatre MTCWinnie the Pooh
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Resident Musical
Olney Theatre CenterA Chorus Line
Ford's Theatre and Signature TheatreHello, Dolly!
The Keegan TheatreCabaret
The Studio Theatre 2ndStageThe Rocky Horror Show
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Resident Play
Woolly Mammoth Theatre CompanyStupid Fucking Bird
Woolly Mammoth Theatre CompanyThe Convert
Round House TheatreGlengarry Glen Ross
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Set Design, Resident Production
A.J. Guban36 Views
Elizabeth Jenkins McFaddenThe House of the Spirits/La casa de los espirtus
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Christopher BaineRomeo & Juliet Folger Theatre
Carla KihlstedtRomeo & Juliet Folger Theatre
Matthew M. NielsonCarried Away on the Crest of a Wave
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Matthew DewberryThe Full Monty
John LoughneyThe Full Monty
Tobias YoungIn the Heights
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Kimberly GlbertStupid Fucking Bird
Kate Eastwood NorrisStupid Fucking Bird
 
Helen Hayes Awards - 2014 - Outstanding Visiting Production
The Kennedy CenterThe Book of Mormon
The Kennedy CenterAnything Goes
The Studio TheatreBaby Universe: A Puppet Odyssey
Woolly Mammoth Theatre CompanyThe Second City's America All Better!!
 
Helen Hayes Awards - 2014 - The Helen Hayes Tribute
Victor Shargai
 
Helen Hayes Awards - 2014 - The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Louis ButelloTwelfth Night
Rick FoucheuzStupid Fucking Bird
 
Helen Hayes Awards - 2014 - The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Julian Elijah Martinez9 Circles
 
IT Awards - 2014 - Caffe Cino Fellowship Award
Blessed Unrest
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Actor in a Featured Role
Noel Joseph AllainLuft Gangster
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Actress in a Featured Role
Jenny SeastoneThe Gin Baby
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Choreography/Movement
Carlos NetoGymnos: A Geek's Tragedy
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Director
DeLisa M. WhiteLights Narrow
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Ensemble
Becky BaumwollBroken Box Mime Theater
Tasha MilkmanBroken Box Mime Theater
Dinah BerkeleyBroken Box Mime Theater
Marissa MolnarBroken Box Mime Theater
Joe TuttleBroken Box Mime Theater
Dan ReckartBroken Box Mime Theater
Seikai IshizukaBroken Box Mime Theater
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Original Music
Sott MunsonSawbones & the Diamond Eater
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Performance Art Production
The God Projekt
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Premiere Production of a Play
Pirira
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Production of a Musical
Allegro
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Revival of a Play
Don Juan In Hell
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Solo Performance
Sandy MooreThe Simple Stories
 
IT Awards - 2014 - Outstanding Stage Manager
Haejin HanDon Juan In Hell
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2014 - Best American Play
, All the Way
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2014 - Best Musical
, Fun Home
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2014 - Best Play
, The Night Alive
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2014 - Special Citation
, Twelfth Night
, Richard III
 
Obie Awards - 2014 - Design/Music- Fight Direction and Choreography
Emmanuel Broan and Sonya Tayeh, Kung Fu
 
Obie Awards - 2014 - Grants
6 Highwaymen
48 Hours in Harlem
 
Obie Awards - 2014 - Musical Theater
Lisa Kron, Jeanine Tesori, Sam Gold, Fun Home
 
Obie Awards - 2014 - Special Citation
Mallory CatlettThis Was the End
Heather Christian, Jiyoun Chang, and Hannah WasileskiThe World is Round
Rattlestick Playwrights Theater and Lucy ThurberThe Hill Town Plays
 
Obie Awards - 2014 - The Ross Wetzsteon Award
Abrons Arts Center
 
Olivier Awards - 2014 - Audience Award
Matilda
The Phantom of the Opera
Wicked
 
Olivier Awards - 2014 - Best Entertainment and Family
The Wind In The WillowsThe Wind In The Willows
Barry Humphries' Farewell Tour- Eat, Pray, Laugh!Barry Humphries' Farewell Tour- Eat, Pray, Laugh!
Derren Brown: InfamousDerren Brown: Infamous
Eric And Little EmEric And Little Em
 
Olivier Awards - 2014 - Best Musical Revival
Merrily We Roll AlongMerrily We Roll Along
The Sound of MusicThe Sound of Music
Tell Me On a SundayTell Me On a Sunday
 
Olivier Awards - 2014 - Best New Comedy
Jeeves & WoosterJeeves & Wooster
The Duck HouseThe Duck House
The Full MontyThe Full Monty
The Same Deep Water As MeThe Same Deep Water As Me
 
Olivier Awards - 2014 - Best New Dance Production
Eastman - Sidi Larbi Cherkaoui
Compagnie 111 Aurelien Bory/Stephanie Fuster
Richard Alston Dance Company/Britten Sinfonia
 
Olivier Awards - 2014 - Best New Musical
The Book of MormonThe Book of Mormon
Charlie And The Chocolate FactoryCharlie And The Chocolate Factory
OnceOnce
The Scottsboro BoysThe Scottsboro Boys
 
Olivier Awards - 2014 - Best New Opera Production
Les V?pres Siciliennes
The Firework-Maker's Daughter
Wozzeck
 
Olivier Awards - 2014 - Best New Play
ChimericaChimerica
19841984
The Night AliveThe Night Alive
Peter And AlicePeter And Alice
 
Olivier Awards - 2014 - Best Revival
GhostsGhosts
The Amen CornerThe Amen Corner
OthelloOthello
Private LivesPrivate Lives
 
Olivier Awards - 2014 - Outstanding Achievement in Opera
English Touring Opera
 
Olivier Awards - 2014 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Handbagged
Fleabag
Oh What A Lovely War
 
Olivier Awards - 2014 - Outstanding Achievement in Dance
Michael Hulls
The Mark Morris Season at Sadler's Wells
 
Olivier Awards - 2014 - Special Award
Nicholas Hynter
 
The Lortels - 2014 - Outstanding Featured Actor in a Musical
Noah Hinsdale, Fun Home
 
The Lortels - 2014 - Outstanding Musical
, Fun Home
, Here Lies Love
, Natasha, Pierre and the Great Comet of 1812
, What's It all About? Bacharach Reimagined
 
The Lortels - 2014 - Outstanding Revival
, Good Person of Szechwan
, Hand to God
, London Wall
, The Model Apartment
, The Weir
 
The Lortels - 2014 - Outstanding Scenic Design
Matt Saunders, Good Person of Szechwan
 
The Lortels - 2014 - Outstanding Solo Show
, Buyer & Cellar
, August Wilson's How I Learned What I Learned
, Satchmo at the Waldorf
 
The Lortels - 2014 - Outstanding Sound Design
Matt Hobbs, Natasha, Pierre and the Great Comet of 1812
 
Tony Awards - 2014 - Best Musical
Jay Alix, A Gentleman's Guide to Love & Murder
Ron Simmons, A Gentleman's Guide to Love & Murder
Exeter Capital, A Gentleman's Guide to Love & Murder
Michael T. Cohen, A Gentleman's Guide to Love & Murder
Joseph Gleberman, A Gentleman's Guide to Love & Murder
Carson Gleberman, A Gentleman's Guide to Love & Murder
Harriet N. Leve, Beautiful: The Carole King Musical
Good Productions, Beautiful: The Carole King Musical
 
Tony Awards - 2014 - Best Play
Double Gemini Productions, All the Way
Barbara H. Freitag, All the Way
Loraine Alterman Boyle, Mothers and Sons
Ed Filipowski, Mothers and Sons
Brunish-Trinchero, Mothers and Sons
Sanford Robertson, Mothers and Sons
 
Tony Awards - 2014 - Best Revival
Shakespeare's Globe Centre USA, Twelfth Night
 
Tony Awards - 2014 - Best Revival of a Musical
Daniel Palladino, Violet
 
- 2013 - Best Family Show
Show Way
Wanda's Monster
 
- 2013 - Best New Play
Finks
 
- 2013 - Best Play Revival
Uncle Vanya
 
- 2013 - Best Unique Theatrical Experience
Jukebox Jackie
 
- 2013 - Dance Finalists
Lloyd Mayor
Talli Jackson
Calvin Royal III
 
- 2013 - Jonathan Larson Grants
Joshua Salzman
Ryan Cunningham
Kamala Sankaram
 
Drama Desk Awards - 2013 - Outstanding Music in a Play
Jiri Kaderabek, Mahir Cetiz, and Ana Milosavljevic Act Before You Speak: The Tragical History of Hamlet, Prince of Denmark
Jane WangStrange Tales of Liaozhai
 
Drama Desk Awards - 2013 - Outstanding Musical
, A Christmas Story, The Musical!
, Hands on a Hardbody
, Here Lies Love
, Matilda
, Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812
, The Other Josh Cohen
, Giant
 
Drama Desk Awards - 2013 - Outstanding Play
Joe GilfordFinks
 
Drama Desk Awards - 2013 - Outstanding Projection Design
Pedro PiresCirque du Soleil: Totem
 
Drama Desk Awards - 2013 - Outstanding Revival of a Musical or Revue
, Passion
, Pippin
, Cinderella
, The Golden Land
, The Mystery of Edwin Drood
Working: A Musical
 
Drama Desk Awards - 2013 - Outstanding Revival of a Play
, Who's Afraid of Virginia Woolf?
, Golden Boy
, Good Person of Szechwan
, The Piano Lesson
, The Trip to Bountiful
Uncle Vanya
 
Drama Desk Awards - 2013 - Outstanding Revue
, Forbidden Broadway: Alive & Kicking!
, Old Hats
, Old Jews Telling Jokes
 
Drama Desk Awards - 2013 - Unique Theatrical Experience
Bello ManiaBello Mania
, Chris March's The Butt-Cracker Suite! A Trailer Park Ballet
Cirque du Soleil: Totem
That Play: A Solo Macbeth
The Fazzino Ride
The Man Who Laughs
 
Drama League Awards - 2013 - Distinguished Production of a Broadway or Off-Broadway Musical
, Dogfight
, Here Lies Love
, Kinky Boots
, Matilda The Musical
, Motown: The Musical
, Murder Ballad
Natasha, Pierre and the Great Comet of 1812, Natasha, Pierre and the Great Comet of 1812
 
Drama League Awards - 2013 - Distinguished Production of a Broadway or Off-Broadway Play
, The Assembled Parties
, I'll Eat You Last: A Chat with Sue Mengers
, Lucky Guy
, The Nance
, Old Hats
, The Testament of Mary
, Vanya and Sonia and Masha and Spike
, The Whale
 
Drama League Awards - 2013 - Distinguished Revival of a Broadway or Off-Broadway Musical
, Annie
, Marry Me a Little
, The Mystery of Edwin Drood
, Passion
, Pippin
, Rodgers and Hammerstein's Cinderella
 
Drama League Awards - 2013 - Distinguished Revival of a Broadway or Off-Broadway Play
As You Like ItAs You Like It
, Golden Boy
, Macbeth
, The Piano Lesson
, The Trip to Bountiful
, Who's Afraid of Virginia Woolf?
 
Drama League Awards - 2013 - Unique Contribution to the Theatre
Madison Square Garden Entertainment and The Rockettes
 
Evening Standard Awards - 2013 - BestMusical
Merrily We Roll AlongMerrily We Roll Along
The Book of MormonThe Book of Mormon
The Light PrincessThe Light Princess
 
Evening Standard Awards - 2013 - Beyond Theatre Award
BBC Proms 213
 
Evening Standard Awards - 2013 - Lebedev Award
Andrew Lloyd-Webber
 
Evening Standard Awards - 2013 - Most Promising Playwright
Rachel De-LahayRoutes
Ror KinnearThe Heard
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Innovative Leadership in the Theatre Community
Capital Fringe
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Choreography, Resident Production
Anwar ThomasThe Color Purple
Septime WebreThe Lion, The Witch & The Wardrobe
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Judith BowdenMy Fair Lady
Murell HortonThe Government Inspector
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Director, Resident Musical
Serge SeidenJacques Brel is Alive and Well and Living in Paris
Kathryn Chase BryerRapunzel
Toby OrensteinThe Color Purple
Mark A. RheaSpring Awakening
Susan Marie RheaSpring Awakening
Janet StanfordThe Lion, The Witch & The Wardrobe
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Director, Resident Play
John VreekeThe Elaborate Entrance of Chad Deity
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Emerging Theatre Company
Dizzy Miss Lizzie's Roadside Revue
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Ensemble, Resident Musical
Imagination StageThe Lion, The Witch & The Wardrobe
GALA Hispanic TheatrePuerto Rico...fua!
Imagination StageRapunzel
The Keegan TheatreSpring Awakening
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Ensemble, Resident Play
The Studio TheatreInvisible Man
The Keegan TheatreAugust: Osage County
Woolly Mammoth Theatre CompanyThe Elaborate Entrance of Chad Deity
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Helen J. RussellWoody Sez: The Life & Music of Woody Guthrie Theater J
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Dayna QuincyThe Color Purple
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Rena Cherry BrownAugust: Osage County
Kathryn KelleyThe Belle of Amherst
Kate Eastwood NorrisThe Taming of the Shrew
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsBrother Russia
Colin K. BillsThe Elaborate Entrance of Chad Deity
Chuan-Chi ChanThe Servant of Two Masters
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Jonathan TuzmanMr. Burns, a post-electric play
Jake NullSpring Awakening
JmichaelPullman Porter Blues
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding New Play or Musical
Matthew R. WilsonA Commedia Christmas Carol
Renee CalarcoThe Religion Thing
Kathryn BryerThe Lion, The Witch & The Wardrobe
Janet StanfordThe Lion, The Witch & The Wardrobe
Septime WebreThe Lion, The Witch & The Wardrobe
Bari BiernThe Lion, The Witch & The Wardrobe
Matthew PierceThe Lion, The Witch & The Wardrobe
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Non-Resident Production
The Kennedy CenterMemphis
Theater JWoody Sez: The Life & Music of Woody Guthrie
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Production, Theatre For Young Audiences
Imagination StageThe Lion, The Witch & The Wardrobe
Adventure Theatre MTCA Little House Christmas
The Kennedy CenterThe Mostly True Adventures of Homer P. Figg
Imagination StageRapunzel
Adventure Theatre MTCThe Snowy Day
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Resident Musical
Toby's Dinner TheatreThe Color Purple
The Keegan TheatreSpring Awakening
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Resident Play
Woolly Mammoth Theatre CompanyThe Elaborate Entrance of Chad Deity
The Studio TheatreInvisible Man
Theater JOur Class
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Matthew M. NielsonThe Illusion
Christopher BaineThe Elaborate Entrance of Chad Deity
Cliff EberhardtThe Taming of the Shrew
Christopher BaineThe Taming of the Shrew
Brendon VierraHum
 
Helen Hayes Awards - 2013 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Christopher SaulHamlet
Robert JackBlack Watch
Tom LawrenceHamlet
Adam McNamaraBlack Watch
 
Helen Hayes Awards - 2013 - The James MacArthur Award for Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Adi HanashThe Elaborate Entrance of Chad Deity
 
IT Awards - 2013 - Caffe Cino Fellowship Award
terraNOVA Collective
 
IT Awards - 2013 - Doric Wilson Independent Playwright Award
Mariah MacCarthy
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Actor in a Featured Role
Justin DanforthThe Thirteenth Commandment
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Actor in a Lead Role
Nick SmerkanichThe Window: 4 ALICE,
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Actress in a Featured Role
Lauren PennlineThe Thirteenth Commandment
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Actress in a Lead Role
Amara HaaksmanThat Lady from Maxim's
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Choreography/Movement
Jessica BurrEurydice's Dream
Sonia VillaniEurydice's Dream
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Costume Design
Daniela Codarcea KamiliotisThe Window: 4 ALICE
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Ensemble
Ines BarciaThe Window: 4 ALICE,
Nick SmerkanichThe Window: 4 ALICE,
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Original Short Script
Jonathan DraxtonSoldier
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Performance Art Production
Doctor Faustus Lights the Lights
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Premiere Production of a Play
The Rise and Fall of a Teenage Cyberqueen
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Production of a Musical
That Lady from Maxim's
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Revival of a Play
Macbeth
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Set Design
Daniela Codarcea KamiliotisThe Window: 4 ALICE
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Solo Performance
Erin TreadwaySpaceman
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Sound Design
Leegrid StevensSpaceman
 
IT Awards - 2013 - Outstanding Stage Manager
Abbey Bay
 
IT Awards - 2013 - Stewardship Award
Dramatists Guild Fund
 
Obie Awards - 2013 - Obie Grant
Fulcrum Theater
Half Straddle
 
Obie Awards - 2013 - Performance
Eisa DaivsSustained Excellence
 
Obie Awards - 2013 - Special Citation
Nature Theater of OklahomaLife and Times: Episodes 1-4
 
Obie Awards - 2013 - The Ross Wetzsteon Award
Clubbed Thumb
 
Olivier Awards - 2013 - Audience Award
MatildaMatilda
The Phantom of the OperaThe Phantom of the Opera
WickedWicked
 
Olivier Awards - 2013 - Best Entertainment and Family
Goodnight Mister TomGoodnight Mister Tom
Cinderella: A FairytaleCinderella: A Fairytale
Hansel And GretelHansel And Gretel
Room On The BroomRoom On The Broom
 
Olivier Awards - 2013 - Best Musical Revival
CabaretCabaret
Kiss Me, KateKiss Me, Kate
 
Olivier Awards - 2013 - Best New Dance Production
AeternumAeternum
CactiCacti
A Streetcar Named DesireA Streetcar Named Desire
 
Olivier Awards - 2013 - Best New Musical
Top HatTop Hat
The BodyguardThe Bodyguard
LoservilleLoserville
Soul SisterSoul Sister
 
Olivier Awards - 2013 - Best New Opera Production
Einstein On The Beach
Caligula
La Traviata
 
Olivier Awards - 2013 - Best New Play
The Curious Incident of the Dog in the Night-TimeThe Curious Incident of the Dog in the Night-Time
ConstellationsConstellations
The AudienceThe Audience
This HouseThis House
 
Olivier Awards - 2013 - Best Revival
Long Day's Journey Into NightLong Day's Journey Into Night
MacbethMacbeth
Old TimesOld Times
 
Olivier Awards - 2013 - Best Set Design
Hildegrd BechtlerTop Hat
Wang GongxinWild Swans
 
Olivier Awards - 2013 - Outstanding Achievement in Opera
Music Theatre Wales
Scottish Opera
London Coliseum
Royal Opera House
 
Olivier Awards - 2013 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Jerwood Theatre Upstairs
Kate BondYou Me Bum Bum Train
Morgan LloydYou Me Bum Bum Train
Red Velvet
 
Olivier Awards - 2013 - Outstanding Achievement in Dance
Marianela Nunez
ILL-Abilities
Lex Brotherston
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding Book of a Musical (Broadway or Off-Broadway)
, Cinderella
, Chaplin: The Musical
, Dogfight
, Kinky Boots
, Matilda the Musical
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding Costume Design (Play or Musical)
Amy Clark & Martin Pakledinaz , Chaplin: The Musical
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding New Broadway Musical
, Chaplin: The Musical
, A Christmas Story
, Hands on a Hardbody
, Kinky Boots
, Matilda the Musical
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding New Broadway Play
, Grace
, Lucky Guy
, The Nance
, The Testament of Mary
, Vanya and Sonia and Masha and Spike
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding New Off-Broadway Musical
, February House
, Dogfight
, Giant
, Here Lies Love
, Murder Ballad
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding New Off-Broadway Play
,
, Cock
, My Name is Asher Lev
, Really Really
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding New Score (Broadway or Off-Broadway)
, Chaplin: The Musical
, Dogfight
, Hands on a Hardbody
, Here Lies Love
, Kinky Boots
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding Revival of a Musical (Broadway or Off-Broadway)
, Annie
, Cinderella
, The Mystery of Edwin Drood
, Passion
, Pippin
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Outstanding Revival of a Play (Broadway or Off-Broadway)
, Golden Boy
, Orphans
, The Piano Lesson
, The Trip to Bountiful
, Who's Afraid of Virginia Woolf?
 
Outer Critics Circle Awards - 2013 - Special Achievement Award
, Irish Repertory Theatre
 
The Lortels - 2013 - Outstanding Alternative Theatrical Experience
, Old Hats
 
The Lortels - 2013 - Outstanding Body of Work Award
Theatre Development Fund
 
The Lortels - 2013 - Outstanding Featured Actress
Da’Vine Joy Randolph, What Rhymes with America
 
The Lortels - 2013 - Outstanding Musical
, Dogfight
, Giant
, Murder Ballad
, The Other Josh Cohen
, Skippyjon Jones
 
The Lortels - 2013 - Outstanding Play
, The Whale
, Bethany
, Cock
, Detroit
, The Flick
 
The Lortels - 2013 - Outstanding Revival
, The Piano Lesson
, All in the Timing
, My Children! My Africa!
, Passion
, Talley's Folly
 
The Lortels - 2013 - Outstanding Solo Show
, All the Rage
, Jackie
, Title and Deed
 
Theatre World Awards - 2013 - Theatre World Award
Conrad Rocamora, Here Lies Love
 
Tony Awards - 2013 - Best Musical
Bring It On: The Musical, Bring It On: The Musical
A Christmas Story, The Musical, A Christmas Story, The Musical
Kinky Boots, Kinky Boots
Matilda The Musical, Matilda The Musical
 
Tony Awards - 2013 - Best Play
McCarter Theatre Center, Vanya and Sonia and Masha and Spike
 
Tony Awards - 2013 - Best Revival of a Musical
Stephen E. McManus, Pippin
Annie, Annie
The Mystery of Edwin Drood, The Mystery of Edwin Drood
Pippin, Pippin
Rodgers + Hammerstein's Cinderella, Rodgers + Hammerstein's Cinderella
Sanford Robertson, Rodgers + Hammerstein's Cinderella
Glass Slipper Productions LLC, Rodgers + Hammerstein's Cinderella
 
Tony Awards - 2013 - Best Revival of a Play
Amy Danis & Mark Johannes, Who's Afraid of Virginia Woolf?
Kirmser Ponturo Fund, Who's Afraid of Virginia Woolf?
 
Tony Awards - 2013 - Best Revival of a Play
Golden Boy, Golden Boy
Orphans, Orphans
The Trip to Bountiful, The Trip to Bountiful
Who's Afraid of Virginia Woolf?, Who's Afraid of Virginia Woolf?
 
Tony Awards - 2013 - Best Revival of a Play
Lucky VIII, Orphans
David R. Weinreb, The Trip to Bountiful
Carole L. Haber/Philip Geier, The Trip to Bountiful
Fifty Church Street Productions/Hallie Foote/Tyson and Kimberly Chandler, The Trip to Bountiful
Raymond Gaspard/Andréa M. Price, The Trip to Bountiful
Willette Murphy Klausner/Reginald M. Browne, The Trip to Bountiful
 
Tony Awards - 2013 - Tony Honors for Excellence in the Theatre
Career Transition For Dancers
The Lost Colony
Sophia Gennusa, Oona Laurence, Bailey Ryon and Milly Shapiro, Matilda the Musical
 
- 2012 - Best Family Show
Stinkykids, The Musical
Alice in Wonderland
, The Amazing Max and the Box of Interesting Things
, The Berenstain Bears LIVE!
, The Lion, the Witch and the Wardrobe
The Ohmies
 
- 2012 - Best Musical Revival
, Carrie
, Ionescopade
, Rent
 
- 2012 - Best New Musical
, SILENCE! The Musical
, The Blue Flower
, Once
, Queen of the Mist
Sistas: The Musical
 
- 2012 - Best New Play
, Tribes
, 4 Miles
, Milk Like Sugar
, Sons of the Prophet
, Unnatural Acts
 
- 2012 - Best Play Revival
, Cymbeline
Beyond the Horizon
, The Cherry Orchard
, The Lady From Dubuque
A Moon for the Misbegotten
 
- 2012 - Best Special Event
, Traces
, The Devil’s Music: The Life and Blues of Bessie Smith
An Iliad
The Patsy
, Voca People
 
- 2012 - Dance Finalists
Lauren Lovette
Ashley Murphy
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Actor in a Musical
Bryon SmithNext to Normal
Thaddeus PearsonMeet Me In St. Louis
Ed CohnA Little Night Music
Bentley BlackSmokey Joe's Cafe
Dalton TilghmanCaroline or Change
Stephan Michael JonesLegally Blonde
Jefferson CarsonJust South of Gihon
Devin ClevengerHairspray
Elliott Winston RobinsonSmokey Joe's Cafe
Tyler AshleyHairspray
Daniel VincentThe Gym
Abner RamirezSmokey Joe's Cafe
Elliott Winston RobinsonThe Gym
Elliott Winston RobinsonWilly Wonka the Musical
Jake Krave HarbourHairspray
Nathan McHenryJust South of Gihon
Travis BrazilPacific Overtures
Ryan GreenawaltThe Last Five Years
Michael SlaytonPacific Overtures
Ryan GreenawaltSmokey Joe's Cafe
Evan FaramTeen Santa
John T. LynesTeddy & Alice
Brett M. WilsonAnything Goes
Matt CornishHairspray
Vincent McCoyHow to Succeed in Business Without Really Trying
Jim WoodAnnie
Jimmy Donohue25th Annual Putnam County Spelling Bee
Michael CartwrightAssassins
Jim NassefLittle Women
Michael SullivanDesperate Measures
Corrado AlicataBoy in the Bathroom
Paul Lietz[title of show]
Ryan N. PhillipsThe Pirates of Penzance
Garth WestAssassins
Erick LochtefeldFebruary House
Cole TuckerGrease
Adam FontanaNext to Normal
Richard WagonerCats
Brett ChizeverNext to Normal
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Actor in a Play
Preston SchrefflerLeading Ladies
Ryan SzwajaThe Taming of the Shrew
Jay MiffolufAngel Street
Jeff NellA Behanding in Spokane
Jonathan BurgessMysterious Skin
John MaudlinOf Mice and Men
Matthew RosenbaumThe Antics of Romantics
Eddie GeorgeJulius Caesar
Daniel DeVaultThe Miss Firecracker Contest
Warren GoreElvis Has Left the Building
Ross BolenOf Mice and Men
Matthew RosenbaumDancing at Lughnasa
Derek WhitakerClybourne Park
Chip ArnoldAll My Sons
Eric D. Pasto-CrosbyAll My Sons
Miles GatrellThe Antics of Romantics
Chip ArnoldLa Belle et le Bete
Tony MortonClybourne Park
Miles GatrellDancing at Lughnasa
Rashad 'thaPoet' RayfordThe Mountaintop
Matt GrimesOver the River and Through the Woods
Charlie WintonThe Odd Couple
Chip ArnoldStand
Ricardo Andres PuertaCrumble (Lay Me Down Justin Timberlake)
JP SchuffmanBoom
Ryan LeyhueDearly Departed
Corey CaldwellBoeing Boeing
Phil BradyDeath and the Maiden
Patrick GoedickeColumbo: Prescription Murder
Corey CaldwellModern Love
Henry HaggardSuperior Donuts
Corey CaldwellElvis Has Left the Building
Eric LinkColumbo: Prescription Murder
Brian SchlangerTime Stands Still
Kevin ShellAngels without Wings
Kris WenteThe Memorandum
Michael RedmanThe Flu Season
David MoskeLaughter on the 23rd Floor
William HadenO Beautiful
Stephen EppA Doctor in Spite of Himself
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Actor Under 25
Camden SelbyOliver!
Alex WilkinsonAdventures of A Comic Book Artist
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Actress in a Musical
Bobbi BearNext to Normal
Lauren Elaine TaylorMeet Me In St. Louis
Debbie Smith-VoightA Little Night Music
Katie McCrearySmokey Joe's Cafe
Kacie PhillipsThe Last Five Years
Brooke Leigh DavisCaroline, or Change
Jillian GottliebXanadu
Jordan GonzalezJust South of Gihon
Jessica GroveThe Sound of Music
Carrie TillisGuys & Dolls
Olivia SkuraIt's Only Life
Allison MohlerBye Bye Birdie
Dawn BrownNext to Normal
Ellen Sena25th Annual Putnam County Spelling Bee
Michelle Rocheford JohnstonAnything Goes
Shayla BelangerLegally Blonde
Michelle GotayTeddy & Alice
Victoria MooneyHairspray
Alyssa Fontana25th Annual Putnam County Spelling Bee
Kelly BourqueJane Eyre
Jessica Ferraday[title of show]
Sydney TurnerTeddy & Alice
Shannon Sullivan25th Annual Putnam County Spelling Bee
Aline O'ConnorDesperate Measures
Meagan MacLeodLittle Women
Vera FarinaNumber the Stars
Lynn McNuttThe Pirates of Penzance
Katie Brunetto25th Annual Putnam County Spelling Bee
Laura SolociusHow to Succeed in Business Without Really Trying
Anne FowlerBoy in the Bathroom
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Actress in a Play
Sharia BennMa Rainey's Black Bottom
Aneesa NeibauerA Behanding in Spokane
Lynne DeMers-HuntBlithe Spirit
Franince Berk-GraverMysterious Skin
Jennifer Whitcomb OlivaClybourne Park
Adrienne HallDancing at Lughnasa
Gina d'ArcoDancing at Lughnasa
Kelly LapczynskiDixie Swim Club
Lindsay PhilpottThe Antics of Romantics
Emily LandhamThe Miracle Worker
Beth HendersonBrighton Beach Memoirs
Marin MillerLa Belle et le Bete
Heather AlexanderAnd Then There Were None
Ruth CordellAll My Sons
Cathy Jean SpencerCrimes of the Heart
Pat RulonMaster Class
Shannon HoppeClybourne Park
Jill Braddock WatsonThe Miss Firecracker Contest
JJ RodgersElvis Has Left the Building
Leah FincherThe Disappearance of Janie Jones
Jill Braddock WatsonDon't Mention My Name
Kellye MitchellThe Man From Earth
Sara GaddisCrumble (Lay Me Down Justin Timberlake)
Haley Rose MaurerBoom
Jackie JohnsonThe Flu Season
Olivia SaccomanoO Beautiful
Maggie SulkaI'm Connecticut
Khetanya HendersonIntimate Apparel
Kate AlexanderGolda's Balcony
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Actress Under 25
Anna Grace RosenthalMeet Me in St. Louis
Lucy PrattBeauty and the Beast
Sarah StarkAdventures of A Comic Book Artist
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Choreographer
Kristin PontzNext to Normal
Lauren Loercher-SobonFiddler on the Roof
Steven FlomJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Kerry LambertThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Kate Adams & David WilliamsLegally Blonde
Holly ShepardPippin
Emily Tello SpeckHairspray
Emily Tello SpeckSmokey Joe's Cafe
Emily Tello SpeckThe Sound of Music
Allisa MaddoxSailors Song
Kari SmithPacific Overtures
Shirley FleenerCompany
Leslie GallagherAnything Goes
Lisa FossHairspray
Cassie AbateMan of La Mancha
Posy KnightI'm Connecticut
Jessica McCuistonHow to Succeed in Business Without Really Trying
Christine Snitkin-Bouley[title of show]
Caitlin SailerLittle Women
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Community Theater Company
Circle Players
Pull-Tight Players
The Larry Keeton Theatre
Lakewood Theatre
ACT 1
Towne Centre Theatre
Destiny Theatre Experience
Hartford Children's Theatre
Seven Angels Stage II
Hole in the Wall Theatre
Little Theatre of Manchester
Young People's Center for Creative Arts
Colchester Community Theatre
Swing Bridge Arts Alliance
Newington Mainstage
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Connecticut Playwright
Jacques LamarreI Loved, I Lost, I Made Spaghetti
Mike ReissI'm Connecticut
Julia RosenblattFlipSide
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Costume Design
Kate WillmanTommy
Mercedes MaccarinoSmokey Joe's Cafe
Mary SnowThe Taming of the Shrew
Vanessa RiceBig River
Joyce O'DonnellLucky Stiff
Laura HigginsInto the Woods
June KingsburyPacific Overtures
June KingsburyJulius Caesar
Trish ClarkLittle Shop of Horrors
Raquel LawJust South of Gihon
Jessica MuellerThe House of Bernarda Alba
CJ TuckerTime Stands Still
Trish ClarkAll My Sons
Laura HigginsAnd Then There Were None
Vivianna LambHairspray
Allison MohlerBye Bye Birdie
Alyssa OpishinskiHairspray
Mathew PeoplesSpring Awakening
Sara EwingI'm Connecticut
Brandon McWilliamsLittle Women
Tiffany DelagattiThe Winter's Tale
Maureen FriedmanOdysseus DOA
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Director for a Musical
Dean SobonFiddler on the Roof
Kristin PontzTommy
Steven FlomJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Roque BerlangaChicago
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Director for a Play
Edward R. FernandezNight of the Iguana
Brian KreiderRomeo & Juliet
Chelsea SenicThe Taming of the Shrew
Don AlsedekTalk Radio
Marjorie BicknellA Behanding in Spokane
Marcie WarnerAngel Street
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Director of a Musical
Peter VannCaroline or Change
David ShamburgerHairspray
Catherine CokeBloody, Bloody Andrew Jackson
Rene CopelandLittle Shop of Horrors
David ShamburgerJust South of Gihon
Margee FormanThe Gym
Jamie LondonWilly Wonka the Musical
Jeffrey FrameGodspell
Isabel CarringtonNext to Normal
Wallis JohnsonAnything Goes
Jacqueline HubbardAlways...Patsy Cline
Semina DeLaurentisTeddy & Alice
Brett BernardiniBoy in the Bathroom
Tom ChuteHow to Succeed in Business Without Really Trying
Dan Checovetes25th Annual Putnam County Spelling Bee
Pam Pelligrine25th Annual Putnam County Spelling Bee
Cindy Lesser & Kelly BoucherAssassins
Lucia DresselThe King & I
Kelly BoucherMid-Life, The Crisis Musical
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Director of a Play
Lt Kirk and Jonathan BurgessMysterious Skin
Pete VannJunie B Jones
Travis BrazilOf Mice and Men
Lisa GillespieSteel Magnolias
Brent MaddoxThe Antics of Romantics
Rene CopelandClybourne Park
Bobby WyckoffDixie Swim Club
Wilhelm PetersThe Memorandum
Asa AmbristerA Laura Ingalls Wilder Christmas
Dan McGeachyMaster Class
Rene CopelandGod of Carnage
Elizabeth HayesThe Man From Earth
Eric LinkDon't Mention My Name
Kim BrettenTime Stands Still
Rene CopelandAll My Sons
Myra StephensUnconditional
Lynda GibbsCamping with Henry and Tom
Mitch MassaroBoom
Maggie McGlone JenningsLast Of The Red Hot Lovers
Debi FreundThe Vagina Monlogues
Anthony PoetellusVignettes of an I-talian American Girl
Sean HarrisMetamorphosis
Julia RosenblattTales of a Fourth Grade Nothing
Gregory TateFlipSide
Stephen SvobodaOdysseus DOA
Dale AJ RoseThe Winter's Tale
Christopher ShaysA Doctor in Spite of Himself
Hana SharifThe Whipping Man
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Ensemble Performance in a Musical
Marisa HooverXanadu
Lauren AdkinsTommy
Caroline or ChangeCaroline or Change
Dr. Horrible's Sing-Along BlogDr. Horrible's Sing-Along Blog
HairsprayHairspray
Legally BlondeLegally Blonde
Much Ado About NothingMuch Ado About Nothing
next to normalnext to normal
HairsprayHairspray
The Sound of MusicThe Sound of Music
PippinPippin
XanaduXanadu
The Rocky Horror ShowThe Rocky Horror Show
Into the WoodsInto the Woods
Little Shop of HorrorsLittle Shop of Horrors
Avenue QAvenue Q
The GymThe Gym
Fiddler on the RoofFiddler on the Roof
The Secret GardenThe Secret Garden
Pacific OverturesPacific Overtures
HairsprayHairspray
Ragtime in ConcertRagtime in Concert
CrownsCrowns
Tommy in ConcertTommy in Concert
Kiss Me, KateKiss Me, Kate
Too Old for the ChorusToo Old for the Chorus
CarouselCarousel
Spring AwakeningSpring Awakening
HairsprayHairspray
Teddy & AliceTeddy & Alice
Teen SantaTeen Santa
Anything GoesAnything Goes
[title of show][title of show]
25th Annual Putnam County Spelling Bee25th Annual Putnam County Spelling Bee
How to Succeed in Business Without Really TryingHow to Succeed in Business Without Really Trying
Man of La ManchaMan of La Mancha
The Pirates of PenzanceThe Pirates of Penzance
Into the WoodsInto the Woods
Little WomenLittle Women
AssassinsAssassins
Mid-Life, The Crisis MusicalMid-Life, The Crisis Musical
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Ensemble Performance in a Play
Elizabeth PatteyNight of the Iguana
Joan Crooks, Brenda Crooks, David Hurlbert, Hilary Snesrud, Kelly Clark, Karen Saltsgiver, Jeff LeinbachThe Women of Lockerbie
Chris McGuinnessThe Taming of the Shrew
Rebecca LeaseThe Taming of the Shrew
Glenn LehmanAngel Street
Mysterious SkinMysterious Skin
Steel MagnoliasSteel Magnolias
Julius CaesarJulius Caesar
A Country Christmas CarolA Country Christmas Carol
The Antics of RomanticsThe Antics of Romantics
Clybourne ParkClybourne Park
Dancing at LughnasaDancing at Lughnasa
Brighton Beach MemoirsBrighton Beach Memoirs
Southern Fried FuneralSouthern Fried Funeral
The Watsons Go to Birmingham 1963The Watsons Go to Birmingham 1963
Dixie Swim ClubDixie Swim Club
The Miracle WorkerThe Miracle Worker
Pride's CrossingPride's Crossing
Superior DonutsSuperior Donuts
God of CarnageGod of Carnage
Elvis Has Left the BuildingElvis Has Left the Building
The Servant of Two MastersThe Servant of Two Masters
La Belle et le BeteLa Belle et le Bete
Time Stands StillTime Stands Still
The Odd CoupleThe Odd Couple
Southern Fried NuptialsSouthern Fried Nuptials
The Man From EarthThe Man From Earth
The Disappearance of Janie JonesThe Disappearance of Janie Jones
SingleVilleSingleVille
Death and the MaidenDeath and the Maiden
BoomBoom
Master ClassMaster Class
Modern LoveModern Love
The Flu SeasonThe Flu Season
The Vagina MonologuesThe Vagina Monologues
A Raisin in the SunA Raisin in the Sun
I'm ConnecticutI'm Connecticut
Tales of a Fourth Grade NothingTales of a Fourth Grade Nothing
O BeautifulO Beautiful
The Odd CoupleThe Odd Couple
Odysseus DOAOdysseus DOA
FlipSideFlipSide
The Realistic JonesesThe Realistic Joneses
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Featured Actor in a Musical
Dalton TilghmanCaroline or Change
Calvin David MaloneHairspray
Brad BrownMuch Ado About Nothing
Erik J. ChristensenHairspray
Dalton TilghmanTommy in Concert
Bobby WyckoffLittle Shop of Horrors
J.T. LandryA Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Dan McGeachyPippin
Daniel Keith BissellAvenue Q
Jonathon PerryInto the Woods
Dann ProctorToo Old for the Chorus
Ben Van Deipennext to normal
Warren GoreToo Old for the Chorus
Corey CaldwellFiddler on the Roof
Tim BushTitanic the Musical
Nicholas OldhamCrowns
John C TaylorTommy in Concert
Chris BriggsInto the Woods
Daniel CarrollBye Bye Birdie
Thomas Beebe25th Annual Putnam County Spelling Bee
Jeff SavageHow to Succeed in Business Without Really Trying
Charles A. Della RoccoThe Mystery of Edwin Drood
Christopher OzmunAnything Goes
Steven HayesThe Pirates of Penzance
Nick GiffordOklahoma!
Richard GallacherAnything Goes
Josiah RoweHairspray
Daniel Brandl[title of show]
Nick D'AngeloLittle Women
Rob GgrachNumber the Stars
Josiah RoweLittle Women
Brandon NicholsNumber the Stars
Josh AlleyneHairspray
Michael PuscasAnything Goes
John MarionDesperate Measures
Frank CalamarroNumber the Stars
Corrado AlicataNumber the Stars
Keith JohnsonDesperate Measures
Connor HarveyNumber the Stars
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Featured Actor in a Play
John SilvestroOver the River and Through the Woods
Chuck LongMysterious Skin
LT KirkMaster Class
Corey CaldwellOf Mice and Men
Matthew Norvin SmithMysterious Skin
Shawn WhitsellThe Watsons Go to Birmingham 1963
Josh StuttsMysterious Skin
Kory James HoldenMysterious Skin
W. Preston CrookBrighton Beach Memoirs
Daniel HackmanSouthern Fried Funeral
Bob FishThe Man From Earth
Patrick GoedickeThe Man From Earth
David ThoresonThe Man From Earth
Mike ZizkaLaughter on the 23rd Floor
Patrick BeebeTales of a Fourth Grade Nothing
Hubert Point Du JourA Raisin in the Sun
Anthony GoesOdysseus DOA
Nat HolmesDriving Miss Daisy
Harrison HaneyIntimate Apparel
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Featured Actress in a Musical
DaJuana HammondsCaroline or Change
Emily WebbMuch Ado About Nothing
Sydni HayesHairspray
Emily Marie PalmerMuch Ado About Nothing
Elizabeth HayesInto the Woods
Jaime LondonLegally Blonde
Evelyn BrushAvenue Q
Lauren WrightJust South of Gihon
Aleta MylesLittle Shop of Horrors
Jordan TudorXanadu
Kelsey SelfThe Sound of Music
Charlette JordanCrowns
Libby HodgesSmokey Joe's Cafe
Laura Higgins, Titanic the Musical
Nichole FordeHairspray
Laura Gabriel, Titanic the Musical
Alix JansmaBye Bye Birdie
Jennifer RykowskiAnything Goes
Marci BingTeen Santa
Tara Michelle GeslingHairspray
Jeannine GallmeyerHow to Succeed in Business Without Really Trying
Trisha CarrHow to Succeed in Business Without Really Trying
Jill LubertoHairspray
Molly EvansThe Pirates of Penzance
Kelly BoucherAssassins
Kelly BourqueJane Eyre
Shauna GoodgoldDesperate Measures
Alison McMeansHairspray
Emely LarsonLittle Women
Diana SteingoldInto the Woods
Abby HeiserNumber the Stars
Anne FowlerNumber the Stars
Bethany FitzgeraldHairspray
Harmony McGivneyHow to Succeed in Business Without Really Trying
Shawn RuckerBoy in the Bathroom
Shannon SobolowLittle Women
Aysia ReedNumber the Stars
Kristin LattinNumber the Stars
Shawn RuckerNumber the Stars
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Featured Actress in a Play
Kallen ProstermanDancing at Lughnasa
Jillian GottliebTime Stands Still
Tamira HenryJulius Caesar
Aleta MylesThe Watsons Go to Birmingham 1963
Heather AlexanderThe Miss Firecracker Contest
Emily ApuzzoMaster Class
Tammy SutherlandThe Real Inspector Hound
Halee-Catherine CulicertoAngels without Wings
Allison CutlerThe Disappearance of Janie Jones
Beverley J TaylorLast Of The Red Hot Lovers
Kaitlyn GormanThe Winter's Tale
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Lighting Design
Jeff CusanoNext to Normal
Russel ThompsonFiddler on the Roof
Hunter SelbyBig River
Steve HokeMusic Man
Phil ReplogleAngel Street
Steven SteeleAvenue Q
Kelly LandryInto the Woods
Stephen MossThe Sound of Music
David Hardy & Stephen MossPacific Overtures
Anne WillighamJulius Caesar
Anne L. WillinghamMuch Ado About Nothing
Phillip FranckGod of Carnage
Scott LeathersThe Watsons Go to Birmingham 1963
Angela ScogginsThe Gym
Cathy Matthews, Titanic the Musical
Mitch MassaroThe House of Bernarda Alba
Scott LeathersJunie B's Jingle Bells
Kelly LandryKiss Me, Kate
Shannon J. SpencerCrumble (Lay Me Down Justin Timberlake)
Jameson WilleyHow to Succeed in Business Without Really Trying
Robyn JoyceHairspray
Richard ArsenaultAnything Goes
Greg PurnellSpring Awakening
Seth HarrisThe Little Dog Laughed
Chad LefebvreBoy in the Bathroom
Greg Purnell (Projection Design)O Beautiful
Tate BurmeisterDriving Miss Daisy
Sean NichollO Beautiful
Greg SolomonDesperate Measures
Chris AskerlindMy Name Is Asher Lev
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Musical
Fulton TheatreGypsy
Ephrata Performing Arts CenterNext to Normal
Dutch Apple Dinner TheatreFiddler On the Roof
Theatre HarrisburgA Little Night Music
ChicagoAllenberry Playhouse
Caroline or ChangeCaroline or Change
HairsprayHairspray
Legally BlondeLegally Blonde
Much Ado About NothingMuch Ado About Nothing
next to normalnext to normal
Bloody, Bloody Andrew JacksonBloody, Bloody Andrew Jackson
The Last Five YearsThe Last Five Years
HairsprayHairspray
Just South of GihonJust South of Gihon
Into the WoodsInto the Woods
XanaduXanadu
Avenue QAvenue Q
The Sound of MusicThe Sound of Music
Little Shop of HorrorsLittle Shop of Horrors
Fiddler on the RoofFiddler on the Roof
Much Ado About NothingMuch Ado About Nothing
Smokey Joe's CafeSmokey Joe's Cafe
PippinPippin
HairsprayHairspray
Pacific OverturesPacific Overtures
The GymThe Gym
Willy Wonka the MusicalWilly Wonka the Musical
The Last Five YearsThe Last Five Years
A Funny Thing Happened on the Way to the ForumA Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Damn YankeesDamn Yankees
Ragtime in ConcertRagtime in Concert
Kiss Me, KateKiss Me, Kate
CompanyCompany
It's Only LifeIt's Only Life
CarouselCarousel
Into the WoodsInto the Woods
February HouseFebruary House
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Musical Direction
Rollie MainsCaroline or Change
John Kennerly, Titanic the Musical
Rollie MainsTommy in Concert
Paul Carrol BinkleyLittle Shop of Horrors
Janet HolemanHairspray
Jaclyn BrownFiddler on the Roof
Randy CraftCrowns
Wilhelm PetersCompany
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Original/New Work
Jim ReylandStand
Chris Rayis & Ami ShibasakiJust South of Gihon
Margee Forman & Rayme SciaroniThe Gym
Donna DriverDon Coyote
Myra StephensUnconditional
Freddy RichardsonPunchinello
Jacques LamarreI Loved, I Lost, I Made Spaghetti
Mike ReissI'm Connecticut
Stephen SvobodaOdysseus DOA
Julia RosenblattFlipSide
Quiera Hudes, Water by the Spoonful
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Play
Mysterious SkinMysterious Skin
Of Mice and MenOf Mice and Men
Julius CaesarJulius Caesar
Say Goodnight GracieSay Goodnight Gracie
Clybourne ParkClybourne Park
Sherlock Holmes' Final AdventureSherlock Holmes' Final Adventure
Elvis Has Left the BuildingElvis Has Left the Building
The Antics of RomanticsThe Antics of Romantics
Southern Fried FuneralSouthern Fried Funeral
Dancing at LughnasaDancing at Lughnasa
Pride's CrossingPride's Crossing
The Miracle WorkerThe Miracle Worker
The Watsons Go to Birmingham 1963The Watsons Go to Birmingham 1963
God of CarnageGod of Carnage
The Miss Firecracker ContestThe Miss Firecracker Contest
All My SonsAll My Sons
Superior DonutsSuperior Donuts
The Odd CoupleThe Odd Couple
Time Stands StillTime Stands Still
StandStand
Camping with Henry and TomCamping with Henry and Tom
Death and the MaidenDeath and the Maiden
La Belle et le BeteLa Belle et le Bete
Over the River and Through the WoodsOver the River and Through the Woods
Dearly DepartedDearly Departed
Columbo: Prescription MurderColumbo: Prescription Murder
The Man From EarthThe Man From Earth
Modern LoveModern Love
The MountaintopThe Mountaintop
The Disappearance of Janie JonesThe Disappearance of Janie Jones
Boeing BoeingBoeing Boeing
Say Goodnight GracieSay Goodnight Gracie
BoomBoom
The Santaland DiariesThe Santaland Diaries
Crumble (Lay Me Down Justin Timberlake)Crumble (Lay Me Down Justin Timberlake)
The Flu SeasonThe Flu Season
Angels without WingsAngels without Wings
The MemorandumThe Memorandum
I'm ConnecticutI'm Connecticut
I Loved, I Lost, I Made SpaghettiI Loved, I Lost, I Made Spaghetti
The Vagina MonologuesThe Vagina Monologues
Tales of a Fourth Grade NothingTales of a Fourth Grade Nothing
MetamorphosesMetamorphoses
Bell, Book & CandleBell, Book & Candle
The Realistic JonesesThe Realistic Joneses
The Whipping ManThe Whipping Man
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Professional Theater Company
Street Theatre Company
Boiler Room Theatre
Nashville Shakespeare Festival
Tennessee Repertory Theatre
Studio Tenn
Nashville Children's Theater
Chaffin's Barn Dinner Theater
Tennessee Women's Theater Company
Blackbird Theatre Company
Actors Bridge Ensemble
Connecticut Repertory Theatre
Ivoryton Playhouse
Seven Angels Theatre
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Set Design
Steven SteeleSay Goodnight Gracie
Anthony Popolonext to normal
Andy BleilerAvenue Q
Jonathan HammelMuch Ado About Nothing
Jacob Street & Austin HuntExposure
Jordan Gonzalez & Liz MosimanJust South of Gihon
Gary C. HoffSuperior Donuts
Gary C. HoffGod of Carnage
Paul GattrellThe House of Bernarda Alba
Scott LeathersJunie B's Jingle Bells
Kirk BrownAirships at Vapor Station
Caleb BurkeBrighton Beach Memoirs
Eric Link/ Margee ForemanColumbo: Prescription Murder
Dan SadlerCompany
Gary C. HoffThe Santaland Diaries
JP SchuffmanTime Stands Still
Jason BolenCats
Czerton LimAltar Boyz
Von Del MarTeen Santa
Erik DiazHow to Succeed in Business Without Really Trying
Travis A. GeorgeSpring Awakening
Diana MatsuzakiAnything Goes
Mike BillingsBoy in the Bathroom
Christopher HoytMetamorphoses
Sara EwingThe Winter's Tale
Mimi LeinsMacbeth 1969
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Sound Design
Steven SteeleAvenue Q
Patrick LakeMuch Ado About Nothing
Danny NorthupThe Sound of Music
Rudd LanceKiss Me, Kate
Krystle HenningerJust South of Gihon
Paul Carrol BinkleyGod of Carnage
Mike TeeneyAirships at Vapor Station
Chuck HatcherTitanic
Seth Asa SengelCats
Jason HurleyCabaret
Michael DolinerFrankie & Johnny
Colleen TooleThe Trip to Bountiful
Seth Asa SengelThe Mystery of Irma Vep
Jonathan HerterNext to Normal
Eric StahlhammerAltar Boyz
Don TindallCall Me Waldo
Lesley GreeneOpus
Andrew WilhelmLend Me a Tenor
Ryan KilcourseNunsense
Jay HiltonCarousel
Trenton SpearsHow to Succeed in Business Without Really Trying
Jef WilsonTeen Santa
Michael FreyerO Beautiful
Alexandra WahlI Loved, I Lost, I Made Spaghetti
Bill WatsonAnything Goes
Steve HincheyDesperate Measures
Steven HincheyBoy in the Bathroom
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Touring Production
Mary PoppinsMary Poppins
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Younger Actor (under age 25)
Thomas DoelgerNext to Normal
Scott RedmondTeen Santa
Casey CannataOver the Tavern
Mason CordieroBye Bye Birdie
Thomas Beebe25th Annual Putnam County Spelling Bee
Jake PouliosTales of a Fourth Grade Nothing
Corrado AlicataBoy in the Bathroom
Paul Lietz[title of show]
William HadenO Beautiful
Karen VinickJane Eyre
Ryan N. PhillipsThe Pirates of Penzance
Timothy PerryTales of a Fourth Grade Nothing
Connor HarveyNumber the Stars
Patrick BeebeTales of a Fourth Grade Nothing
Harrison HaneyIntimate Apparel
 
BroadwayWorld Awards - 2012 - Best Younger Actress (under age 25)
Eloise KroppCarousel
Hillary PerroneTeen Santa
Theresa ElizabethNext to Normal
Shayla BelangerLegally Blonde
Casie Pepe-WinshellLittle Women
Anne FowlerBoy in the Bathroom
Karizma RoseHairspray
Aline O'ConnorDesperate Measures
Abby HeiserNumber the Stars
Maggie SulkaI'm Connecticut/Odysseus DOA
Sophia AnconaAssassins
Molly EvansThe Pirates of Penzance
Kaitlyn GormanThe Winter's Tale
Aysia ReedNumber the Stars
Kelsea BakerOur Town
Hanna KaplanOur Town
Mischa Dani GoodmanThe Miser
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Costume Design
ESosa, By the Way, Meet Vera Stark
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Lyrics
Glen Hansard and Marketa lrqlova, Once
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Music in a Play
Grant Olding, One Man, Two Guvnors
Suzanne Vega and Duncan SheikCarson McCullers Talks About Love
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Musical
, Once
, Bonnie & Clyde
, Death Takes a Holiday
, Leap of Faith
, Newsies The Musical
, Nice Work If You Can Get It
, Queen of the Mist
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Play
Dan LeFrancThe Big Meal
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Play
Ita mar Moses, Completeness
Members of the Plastic Theatre,, Unnatural Acts
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Revival of a Musical
, Follies
, Carrie
, Evita
, Jesus Christ Superstar
, The Gershwins' Porgy and Bess
The Threepenny Opera
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Revival of a Play
, Death of a Salesman
A Little Journey
, Edward Albee's The Lady from Dubuque
, Gore Vidal's The Best Man
, Lost in Yonkers
Richard III Richard III
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Revue
The Best Is Yet to Come: The Music of Cy Coleman , The Best Is Yet to Come: The Music of Cy Coleman
, Newsical the Musical: End of the World Edition
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Set Design
Jon Driscoll, Rob Howell and Paul Kieve, Ghost The Musical
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Sound Design in a Play
Quentin Chiappetta/mediaNoiseThe Navigator
 
Drama Desk Awards - 2012 - Outstanding Sound Design in a Play
Stowe NelsonSamuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War
 
Drama Desk Awards - 2012 - Special Award
New Victory Theatre
 
Drama Desk Awards - 2012 - Unique Theatrical Experience
, Gob Squad's Kitchen (You've Never Had It So Good)
Give Me Your Hand
Noctu
, The Complete & Condensed Stage Directions of Eugene O'Neill, Vol. 1: Early Plays/Lost Plays
The Ryan Case 1873
White
 
Drama League Awards - 2012 - Distinguished Production of a Musical
, Once
, Ghost
, Leap of Faith
Mission Drift Mission Drift
, Newsies
, Nice Work If You Can Get It
, Queen of The Mist
 
Drama League Awards - 2012 - Distinguished Production of a Play
, Other Desert Cities
, Clybourne Park
, The Columnist
, The Intelligent Homosexual’s Guide to Capitalism and Socialism with a Key to the Scriptures
, The Lyons
, One Man, Two Guvnors
, Peter and The Starcatcher
, Tribes
, Seminar
Septimus and Clarissa Septimus and Clarissa
, Venus in Fur
 
Drama League Awards - 2012 - Distinguished Revival of a Musical
, Follies
, Carrie
, Evita
, The Gershwins' Porgy and Bess
, Jesus Christ Superstar
 
Drama League Awards - 2012 - Distinguished Revival of a Play
, Death of a Salesman
And God Created Great Whales And God Created Great Whales
, Gore Vidal’s The Best Man
, How I Learned To Drive
, Look Back in Anger
The Maids
, Wit
 
Evening Standard Awards - 2012 - Best Actress
Hattie MorahanA Doll's House
 
Evening Standard Awards - 2012 - Best Play
Constellations by Nick Payne
 
Evening Standard Awards - 2012 - Burberry Award for Emerging Director
Simon Godwin
 
Evening Standard Awards - 2012 - Charles Wintour Award for Most Promising Playwright
Lolita Chakrabarti Red Velvet
 
Evening Standard Awards - 2012 - Ned Sherrin Award for Best Musical
Chichester Festival/Adelphi TheatreSweeney Todd
 
Evening Standard Awards - 2012 - The Milton Shulman Award for Outstanding Newcomer
Matthew TennysonMaking Noise Quietly
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliKing Lear
Fabian BarnesMirandy and Brother Wind
Michael J. BobbittMirandy and Brother Wind
Brianne CampHairspray
Ben CunisKing Lear
Fabian BarnesMirandy and Brother Wind
Susan ShieldsSTAY
Robb HunterWalworth Farce
Michael J. Bobbitt Mirandy and Brother Wind
Brianne CampHairspray
Dale Anthony GirardCyrano
Kate Arnold WernickA Year With Frog and Toad
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Kendra RaiGreen Bird
Georgi Alexi-MeskhishviliKing Lear
Chelsey Schuller A Year With Frog and Toad
Richard RoxburghUncle Vanya
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Director, Resident Musical
Keith Alan BakerPop!
Lawrence B. MunseyChicago
Toby OrensteinChicago
Janet StanfordDr. Dolittle
Hunter StylesPop!
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Director, Resident Play
David MuseHabit of Art
David MuseVenus in Fur
Serge SeidenCharlotte's Web
Paata TsikurishviliKing Lear
John VreekeA Bright New Boise
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Ensemble, Resident Musical
Adventure TheatreA Year With Frog and Toad
Studio Theatre 2ndStagePop!
Olney Theatre CenterSound of Music
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Ensemble, Resident Play
GALA Hispanic TheatreAy, Carmela!
Hub TheatreBirds of a Feather
Synetic TheaterKing Lear
Woolly Mammoth Theatre CompanyOedipus El Rey
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Alan WigginsJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Rozina KambosReturn to Haifa
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Carolyn ColeHairspray
Bernardine MitchellHis Eye is On the Sparrow
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Rena BrownWit
Ira KovalKing Lear
Mona MartínezAy, Carmela!
Irina Tsikurishvili King Lear
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Andrew F. GriffinKing Lear
Colin K. BillsA Bright New Boise
Andrew F. Griffin Othello
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Jay CrowderLiberty Smith
Christopher YoustraJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Non-Resident Production
Woolly Mammoth Theatre CompanyAgony and the Ecstasy of Steve Jobs
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
Adventure TheatreCharlotte’s Web
Adventure TheatreA Year With Frog and Toad
Imagination StageAladdin's Luck
Imagination StageDr. Dolittle
Adventure TheatreLilly's Purple Plastic Purse
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Resident Musical
Studio Theatre 2ndStagePop!
Olney Theatre CenterSound of Music
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Resident Play
Synetic TheaterKing Lear
Woolly Mammoth Theatre CompanyA Bright New Boise
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Set Design, Resident Production
Phil Charlwood King Lear
David GhatanVoices Underwater
Misha KachmanA Bright New Boise
Collin RanneyA Year With Frog and Toad
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Chris Baine A Bright New Boise
Konstantine LortkipanidzeKing Lear
Steven Cahill Much Ado About Nothing
Irakli KavsadzeKing Lear
Nicole Martin Voices Underwater
Tom TeasleyGreen Bird
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Matthew DelorenzoPop!
Ricardo Frederick EvansDr. Dolittle
Jobari Parker-NamdarJobari Parker-NamdarA Year With Frog and Toad
Vishal VaidyaA Year With Frog and Toad
Dan Van WhyNational Pastime
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Ben CunisKing Lear
Aubrey DeekerWalworth Farce
Chris DinolfoKing Lear
Philip FletcherKing Lear
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Nova Y. PaytonHairspray
Rachel Zampelli Pop!
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Gabriela Fernandez-CoffeyAfter the Fall
Mirenka CechovaKing Lear
Catherine FlyePride and Prejudice
 
Helen Hayes Awards - 2012 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Hugo WeavingUncle Vanya
Hayley McElhinney Uncle Vanya
 
Helen Hayes Awards - 2012 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Marc AcitoBirds of a Feather
dog & pony dcBeertown
Jason LottWonderful Life
Duncan MacmillanLungs
Deb MargolinImagining Madoff
Helen PafumiWonderful Life
 
Helen Hayes Awards - 2012 - The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company
Faction of Fools Theatre Company
 
Helen Hayes Awards - 2012 - The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Mitchell Hebert After the Fall
Irakli KavsadzeKing Lear
Michael RussottoA Bright New Boise
Paxton Whitehead Habit of Art
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Actor in a Featured Role
Curry WhitmireChristopher Marlowe's Chloroform Dreams
Stephen Alan WilsonThe Last Days of Judas Iscariot
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Actor in a Lead Role
Adam BarrieDust
Greg HortonA Man of No Importance
Brian MiskellEightythree Down
Charlie OwensA Man of No Importance
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Actress in a Featured Role
Celeste AriasDemon Dreams (Oni No Yume)
Teresa KelseyThe House of Mirth
Marie MarshallThe House of Mirth
Ryan TempletonA Hard Wall at High Speed
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Actress in a Lead Role
Renee Claire BergeronA Man of No Importance
Charlotte PinesCallous Cad
Christina ShippAjax in Iraq
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Choreography/Movement
Jessica Isa BurnsFor Black Boys Who Have Considered Homicide When the Streets Were Too Much
Lee Sunday EvansThe Deepest Play Ever: The Catharsis of Pathos
Joe Osheroff & Evan ZesHomunculus: Reloaded
Lauren SharpeThe Complete and Condensed Stage Directions of Eugene O'Neill: Vol. 1, Early/Lost Plays
Turner SmithRomeo and Juliet
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Costume Design
Sidney FortnerThe House of Mirth
Kim KatzbergPenetrating the Space
Jessica Sofia MitraniHypnotik: The Seer Will Doctor You Now
Ayanna Siverls-StreaterFor Black Boys Who Have Considered Homicide When the Streets Were Too Much
David L. ZwiersThe Asphalt Christmas
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Director
Kevin LaibsonDemon Dreams (Oni No Yume)
Aaron RossiniFrogs
August SchulenburgAjax in Iraq
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Ensemble
New York Neo-FuturistsThe Complete and Condensed Stage Directions of Eugene O'Neill: Vol. 1, Early/Lost Plays
Conni’s Avant Garde RestaurantConni's Avant Garde Restaurant Returns in: The Mothership Landing
Hard SparksEightythree Down
Modern-Day Griot Theatre CompanyFor Black Boys Who Have Considered Homicide When the Streets Were Too Much
Homunculus Mask TheaterHomunculus: Reloaded
LaMaMa Experimental Theater Club Urban Odyssey
Juan Francisco VillaEmpanada For A Dream
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Innovative Design
Phone & Text DesignRed Cloud Rising
Maia Cruz PalileoPenetrating the Space
Animation and SculpturePenetrating the Space
Elizabeth Barrett GrothWe in Silence Hear a Whisper
Amy MathewsWe in Silence Hear a Whisper
Puppet DesignWe in Silence Hear a Whisper
Mask DesignHomunculus: Reloaded
Video Editing & DesignUrban Odyssey
Suchan VodoorEndure: A Run Woman Show
Interactive Technology DesignEndure: A Run Woman Show
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Lighting Design
Ben Hagen & Joe SkowronskiLoveSick (or Things That Don't Happen
David A. SextonThe Spring Fling: My Best/Worst Date Ever
Cat Tate StarmerA Hard Wall at High Speed
Jeanette Oi-Suk YewConni's Avant Garde Restaurant Returns in: The Mothership Landing
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Original Full-Length Script
Zac JaffeeHeroes and Other Strangers
Mariah MacCarthyThe Foreplay Play
Juan Francisco VillaEmpanada For A Dream
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Original Music
Karolyn BethkeUrban Odyssey
John SullyUrban Odyssey
Martin WallaceUrban Odyssey
Christine OwmanEndure: A Run Woman Show
Kamala SankaramMiranda
Sxip ShireyPrometheus Within
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Original Short Script
Dean ImperialThe Needle Through the Arm Trick
Dean ImperialToo Much Too Soon
Vincent MaranoArtistic License
Vincent MaranoWhat I Meant Was... The Odd
Vincent MaranoShort-Ish Of Vinnie Marano
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Performance Art Piece
New York Neo-FuturistsThe Complete and Condensed Stage Directions of Eugene O'Neill: Vol. 1, Early/Lost Plays
Conni’s Avant Garde Restaurant in association with the Irondale CenterConni's Avant Garde Restaurant Returns in: The Mothership Landing
Ballybeg & terraNOVA CollectiveEmpanada For A Dream
Collision ProductionsEndure: A Run Woman Show
Modern-Day Griot Theatre CompanyFor Black Boys Who Have Considered Homicide When the Streets Were Too Much
Homunculus Mask TheaterHomunculus: Reloaded
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Premiere Production of a Play
Magic FutureboxDemon Dreams (Oni No Yume)
Hard Sparks in association with Horse Trade Theatre GroupEightythree Down
Caps Lock TheatreThe Foreplay Play
Fault Line TheatreFrom White Plains
Astoria Performing Arts CenterA Hard Wall at High Speed
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Production of a Musical
Project Y Theatre CompanyLoveSick (or Things That Don't Happen)
The Gallery PlayersA Man of No Importance
MirandaCoMiranda
Astoria Performing Arts CenterThe Secret Garden
FullStop CollectiveUnville Brazil
TADA! Youth TheaterUp To You
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Production of a Remounted Play
Fault Line TheatreFrogs
Metropolitan PlayhouseThe House of Mirth
WorkShop Theater CompanyPoe, Times Two
Boomerang Theatre CompanyThe Real Thing
The Active Theater in association with Goode ProductionsThe Violet Hour
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Set Design
Sarah E. MartinThe Spring Fling: My Best/Worst Date Ever
Sara NelsonThe Spring Fling: My Best/Worst Date Ever
Sean RyanClowns Full-Tilt: A Musing on Aesthetics
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Solo Performance
Greg Oliver BodinePoe, Times Two
Zac JaffeeHeroes and Other Strangers
Raïna von WaldenburgOysters Orgasms Obituaries
 
IT Awards - 2012 - Outstanding Sound Design
Martha GoodeCosta Rehab
 
Obie Awards - 2012 - Direction
Richard MaxwellEarly Plays
Jay ScheibWorld of Wires
Richard MaxwellEarly Plays
 
Obie Awards - 2012 - Obie Grant
The Debate Society
The Bushwick Starr
 
Obie Awards - 2012 - Special Citation
Daniel KitsonIt's Always Right Now, Until It's Later
Ethan Lipton & His OrchestraNo Place to Go
Daniel KitsonIt's Always Right Now, Until It's Later
 
Obie Awards - 2012 - The Ross Wetzsteon Award
Youngblood
 
Olivier Awards - 2012 - BBC Radio 2 Olivier Audience Award
-, Les Miserables
-, Billy Elliot
-, Jersey Boys
-, Wicked
 
Olivier Awards - 2012 - Best Actress
Kristen Scott ThomasBetrayal
 
Olivier Awards - 2012 - Best Director
Nicolas Hytner, One Man, Two Guvnors
 
Olivier Awards - 2012 - Best Entertainment And Family
Shaftesbury TheatreDerren Brown: Svengali
Garrick TheatrePotted Potter
Vaudeville Theatre, The Tiger Who Came To Tea
 
Olivier Awards - 2012 - Best Lighting Design
Bruno PoetFrankenstein
 
Olivier Awards - 2012 - Best Musical Revival
Regent's Park Open Air TheatreCrazy For You
Palace Theatre, Singin' In The Rain
London Palladium, The Wizard Of Oz
 
Olivier Awards - 2012 - Best New Dance Production
Akram Khan CompanyDesh
Ballets C de la BGardenia
ZoonationSome Like It Hip Hop
Linbury StudioThe Metamorphosis
 
Olivier Awards - 2012 - Best New Musical
Cambridge Theatre, Matilda The Musical
Novello Theatre, Betty Blue Eyes
Piccadilly Theatre, Ghost The Musical
Cottesloe TheatreLondon Road
Theatre Royal Drury Lane, Shrek The Musical
 
Olivier Awards - 2012 - Best New Play
Cottesloe Theatre, Collaborators
Jerwood Theatre Downstairs At The Royal CourtJumpy
Lyttelton Theatre, One Man Two Guvnors
Gielgud Theatre, The Ladykillers
 
Olivier Awards - 2012 - Best Revival
Theatre Royal HaymarketFlare Path
Wyndham's Theatre, Much Ado About Nothing
 
Olivier Awards - 2012 - Best Sound Design
UnderworldFrankenstein
 
Olivier Awards - 2012 - Outstanding Achievement In Dance
Sylvie Guillem6 Miles Away
Royal BalletAlice's Adventures In Wonderland
Tommy FranzenSome Like It Hip Hop
 
Olivier Awards - 2012 - Outstanding Achievement In Opera
Mark-Anthony TurnageAnna Nicole
Mark-Anthony TurnageTwice Through The Heart
 
Outer Critics Circle Awards - 2012 - Outstanding Book of a Musical ((Broadway or Off-Broadway)
, Newsies
 
Outer Critics Circle Awards - 2012 - Outstanding Book of a Musical (Broadway or Off-Broadway)
, Once
, Nice Work If You Can Get It
, Queen of the Mist
 
Outer Critics Circle Awards - 2012 - Outstanding New Broadway Musical
, Once
, Bonnie & Clyde
, Newsies
, Spider-Man: Turn Off the Dark
 
Outer Critics Circle Awards - 2012 - Outstanding New Broadway Play
, One Man, Two Guvnors
, The Lyons
, Seminar
, Stick Fly
 
Outer Critics Circle Awards - 2012 - Outstanding New Off-Broadway Play
, Sons of the Prophet
, Blood and Gifts
, The School for Lies
, Tribes
 
Outer Critics Circle Awards - 2012 - Outstanding New Score (Broadway or Off-Broadway)
, Newsies
, Bonnie & Clyde
, Death Takes a Holiday
, Queen of the Mist
 
Outer Critics Circle Awards - 2012 - Outstanding Revival of a Musical (Broadway or Off-Broadway)
, Follies
, Carrie
, Evita
, Porgy and Bess
 
Outer Critics Circle Awards - 2012 - Outstanding Revival of a Play (Broadway or Off-Broadway)
, Death of a Salesman
, The Best Man
, The Lady From Dubuque
, Private Lives
 
The Barrymore Awards - 2012 - Clear sound award for outstanding sounddesign
Christopher ColucciKnives in Hens
Daniel PerelstienKnives in Hens
Christopher ColucciThe Mouse Trap
Dan PerelsteinShipwrecked!
James SuggTwelfth Night
Christopher ColucciThe Whipping Man
 
The Barrymore Awards - 2012 - Earl girls award for outstanding set design
Stefanie HansenThe Cripple of Inishmaan
 
The Barrymore Awards - 2012 - F. Otto haas award for an emerging philadelphia theatre artist
Charlotte Ford
Jacqueline Pardue Goldfinger
 
The Barrymore Awards - 2012 - Garfield refining company award for outstanding leading actor in a musical
Fran PriscoA Grand Night for Singing
 
The Barrymore Awards - 2012 - Garfield refining company award for outstanding leading actress in a musical
Barbara D. MillsCrowns
Elisa MatthewsThe Sound of Music
 
The Barrymore Awards - 2012 - Independence foundation award for outstanding new play
Jacqueline GoldfingerSlip/Shot
Kenneth LinFallow
Ray SaraceniMaroons: The Anthracite Grid
Madi DistefanoMeanwhile…
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding choreography/movement
Brett CassidyTwelfth Night
Michelle GaudetteA Grand Night for Singing
Jenn RoseRobin Hood
Samantha BellomoShipwrecked!
Samantha BellomoTreasure Island: A Musical Panto
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding costume design
Rosemarie McKelveyBody Awareness
Rosemarie McKelveyShipwrecked!
Rosemarie McKelveyTreasure Island: A Musical Panto
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding direction of a musical
Pete PryorTreasure Island: A Musical Panto
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding direction of a play
Anne KauffmanBody Awareness
James J. ChristyThe Outgoing Tide
Sanford RobbinsSkin of Our Teeth
Dan RothenbergTwelfth Night
Matt PfeifferThe Whipping Man
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding ensemble in a musical
Delaware Theatre CompanyCrowns
11th Hour Theatre CompanyOrdinary Days
Peoples Light & Theatre CompanyTreasure Island: A Musical Panto
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding ensemble in a play
The Wilma TheaterBody Awareness
The Wilma TheaterAngels in America part one: Millennium Approaches
Theatre ExileThe Aliens
Peoples Light & Theatre CompanyShipwrecked!
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding leading actor in a play
Aubrey DeckerAngels in America part one: Millennium Approaches
Dustin IngramBody Awareness
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding music direction
Rosie LangabeerTwelfth Night
e' Marcus HarperCrowns
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding original music
Rosie LangabeerTwelfth Night
Christopher ColucciOf Mice and Men
Robert MaggioThe Outgoing Tide
Daniel PerelsteinShipwrecked!
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding overall production of a musical
Delaware Theatre CompanyCrowns
11th Hour Theatre CompanyOrdinary Days
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding overall production of a play
The Wilma TheaterBody Awareness
Theatre ExileThe Aliens
Pig Iron Theatre CompanyTwelfth Night
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding supporting actor in a musical
Tom TetiTreasure Island: A Musical Panto
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding supporting actor in a play
Aubie MerryleesThe Aliens
Benjamin PeltesonAngels in America part one: Millennium Approaches
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding supporting actress in a musical
Joliet F. HarrisCrowns
Kimberly S. FairbanksCrowns
Lauren BlackwellCrowns
 
The Barrymore Awards - 2012 - Outstanding supporting actress in a play
Mary Elizabeth ScallenAngels in America part one: Millennium Approaches
Genevieve PerrierReason to be Pretty
Kathleen Pirkl TagueSkin of Our Teeth
 
The Barrymore Awards - 2012 - The brown martin philadelphia award
Kenneth LinFallow
Tadeusz SlobodzianekOur Class
Jacqueline Pardue GoldfingerSlip/Shot
Walt VailBranch
 
The Barrymore Awards - 2012 - The charlotte cushman award for outstanding leading actress in a play
Genevieve PerrierPrivate Lives
Grace GonglewskiBody Awareness
 
The Doras - 2012 -
Kidd Pivot Frankfurt RM production presented by Canadian StageDark Matters
 
The Doras - 2012 - Outstanding Choreography
Toby SedgewickWar Horse
Monica Dottor The Penelopiad
Nicola Pantin Seussical
Tim French Caroline, or Change
Tim Supple One Thousand and One Nights
 
The Doras - 2012 - Outstanding Choreography - Dance
Lina Cruz/Fila 13 Productions Soupe du Jour
Guillaume Côté Fractals
Jean-Sébastien Lourdais Etrange
Ofilio "Sinbadinho" Portillo and Apolonia Velasquez Klorofyl
 
The Doras - 2012 - Outstanding Costume Design
Rae SmithWar Horse
Denyse Karn The Penelopiad
Judith Bowden Seussical
Michael Levine Rigoletto
Terese Wadden A Florentine Tragedy / Gianni Schicchi
 
The Doras - 2012 - Outstanding Costume Design - Independent Theatre
Astrid Janson The Life and Times of Mackenzie King
Camellia Koo The Ugly One
Catherine Hahn The Story
Lindsay Anne Black Peter and the Wolf
Sean Frey and Sonja Rainey A Fool's Life
 
The Doras - 2012 - Outstanding Direction - Independent Theatre
Jennifer Brewin The Story
Ashlie Corcoran The Ugly One
Dan Watson A Fool's Life
Ed Roy His Greatness
Michael Hollingsworth The Life and Times of Mackenzie King
 
The Doras - 2012 - Outstanding Direction of a Play/Musical
Philip AkinTopdog Underdog
Alan Dilworth Crash
Kelly ThorntonThe Penelopiad
Robert McQueen Caroline, or Change
Ross MansonThe Golden Dragon
 
The Doras - 2012 - Outstanding Lighting Design
Kimberly Purtell Crash
Alan Brodie Ghosts
Bonnie Beecher The Small Room at the Top of the Stairs
Kimberly Purtell SVADBA - Wedding
Kimberly Purtell Beckett: Feck It!
 
The Doras - 2012 - Outstanding Lighting Design - Independent Theatre
Andre du Toit The Double
Andy MoroThe Life and Times of Mackenzie King
David DeGrow Hallaj
Kimberly Purtell His Greatness
 
The Doras - 2012 - Outstanding Musical Direction
Reza Jacobs Caroline, or Change
Dáirine Ní Mheadhra & John Hess SVADBA - Wedding
Johannes Debus Rigoletto
Pablo Heras-Casado Iphigenia in Tauris
Sir Andrew Davis A Florentine Tragedy / Gianni Schicchi
 
The Doras - 2012 - Outstanding New Musical/Opera
Ana SokolovicSVADBA - Wedding
Ana Sokolovic SVADBA - Wedding
Brian Goldenberg & Anthony BastianonOff-Broadway On Stage
Nicole Brooks [edit]Obeah Opera
Brian Goldenberg & Anthony Bastianon Off-Broadway On Stage
Nicole Brooks Obeah Opera
 
The Doras - 2012 - Outstanding New Play
Pamela Mala SinhaCrash
Erin Fleck Those Who Can't Do
Evan Webber Ajax & Little Iliad
Ins Choi Kim's Convenience
Tim Supple & Hanan al-Shaykh One Thousand and One Nights
 
The Doras - 2012 - Outstanding New Play or Musical - Independent Theatre
Jules Lewis Tomasso's Party
Adam Paolozza & Arif Mirabdolbaghi The Double
Eric Woolfe Doc Wuthergloom's Haunted Medicine Show
Heather Marie Annis, Amy Lee & Byron Laviolette Morro And Jasp: Go Bake Yourself
Hume BaughCrush
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance - Dance
The Ensemble Klorofyl
Juan Ogalla Aguas / Waters - Celebrating 3 Years
Jung-Ah Chung Excerpts from a Wet Summer
Linnea Swan Four Mad Humours
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance - Opera
Susan Graham Iphigenia in Tauris
Alan Held A Florentine Tragedy / Gianni Schicchi
Jane Archibald Semele
Quinn Kelsey Rigoletto
The Ensemble SVADBA - Wedding
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance - Theatre for Young Audiences
Xin Wang Sanctuary Song
Burgandy Code Tough Case
Meegwun Fairbrother The Great Mountain
Natasha Greenblatt The Neverending Story
Richard Lee The Neverending Story
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance by a Female
Arlene Duncan Caroline, or Change
Deborah Hay Caroline, or Change
Jane Johanson Seussical
Neema Bickersteth Caroline, or Change
Sabryn Rock Caroline, or Change
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Independent Theatre
Astrid Van Wieren This Wide Night
Amy Nostbakken The Big Smoke
Lesley Faulkner Dying City
Melee Hutton Brothers Karamazov
Shannon Taylor The Jones Boy
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Play
Pamela Mala Sinha Crash
Christine Horne Andromache
Maev Beaty The Happy Woman
Michaela Washburn White Biting Dog
Nicole Underhay The Small Room at the Top of the Stairs
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance by a Male
Sterling Jarvis Caroline, or Change
Damien Atkins Seussical
George Masswohl Seussical
Jeff Madden I Love You Because
Michael Levinson Caroline, or Change
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance by a Male in a Principal Role - Independent Theatre
Richard Donat His Greatness
Clinton Walker Ditch
Cyrus Faird The Jones Boy
Daniel MacIvor His Greatness
Eric Woolfe Doc Wuthergloom's Haunted Medicine Show
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance by a Male in a Principal Role - Play
Nigel Shawn Williams Topdog Underdog
Jim Mezon RED
Kevin HanchardTopdog Underdog
Michael Healey Clybourne Park
Paul Sun-Hyung Lee Kim's Convenience
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance in a Featured Role/Ensemble
The EnsembleThe Penelopiad
Fiona Reid White Biting Dog
Jeff Lillico The Glass Menagerie
Ryan Kelly The Normal Heart
The Ensemble The Golden Dragon
 
The Doras - 2012 - Outstanding Performance in a Featured Role/Ensemble - Independent Theatre
The Ensemble Morro And Jasp: Go Bake Yourself
The Ensemble A Fool's Life
The Ensemble Stockholm
The Ensemble The Story
The Ensemble The Life and Times of Mackenzie King
 
The Doras - 2012 - Outstanding Production - Dance
Compagnie Marie Chouinard production presented by Canadian StageOrpheus & Eurydice
Kaha:wi Dance Theatre and Planet IndigenUS, Harbourfront CentreTransMigration
DanceWorks presents BboyizmIZM
Luminato Presents A Sadler's Wells ProductionConfluence
 
The Doras - 2012 - Outstanding Production - Independent Theatre
Theatre SmashThe Ugly One
Ahuri Theatre in association with Why Not TheatreA Fool's Life
Theatre ColumbusThe Story
U.N.I.T. ProductionsMorro And Jasp: Go Bake Yourself
VideoCabaretThe Life and Times of Mackenzie King
 
The Doras - 2012 - Outstanding Production - Opera
Canadian Opera Company , Lyric Opera Chicago, San Francisco Opera and Royal Opera House, Covent GardenIphigenia in Tauris
Canadian Opera Company and English National OperaRigoletto
Canadian Opera CompanyA Florentine Tragedy / Gianni Schicchi
Opera AtelierArmide
Queen of Puddings Music TheatreSVADBA - Wedding
 
The Doras - 2012 - Outstanding Production - Theatre for Young Audiences
Young People's Theatre presents Théâtre Motus and Sô Company (Mali)Baobab
Roseneath Theatre Tough Case
Young People's Theatre presents Bouge de làThe Studio
Theatre Direct CanadaSanctuary Song
Harbourfront Centre's World Stage presents Shary Boyle and Christine FellowsEverything Under the Moon
 
The Doras - 2012 - Outstanding Production of a Musical
Acting Up Stage Company in association with Obsidian Theatre CompanyCaroline, or Change
Angelwalk Theatre I Love You Because
Young People's TheatreSeussical
 
The Doras - 2012 - Outstanding Production of a Play
Obsidian Theatre Company Topdog Underdog
Bob Boyett, Tim LevyWAR HORSE
Nightwood Theatre The Penelopiad
Tarragon Theatre The Golden Dragon
Theatre Passe MurailleCrash
 
The Doras - 2012 - Outstanding Set Design
Wilson Chin A Florentine Tragedy / Gianni Schicchi
Denyse Karn The Penelopiad
Ken MacDonald Ghosts
Michael LevineRigoletto
Teresa Przybylski The Golden Dragon
 
The Doras - 2012 - Outstanding Set Design - Independent Theatre
Camellia Koo The Ugly One
Andrea Mittler Brothers Karamazov
Catherine Hahn The Story
Kimberly Purtell His Greatness
Sean Frey and Sonja Rainey A Fool's Life
 
The Doras - 2012 - Outstanding Sound Design/Composition
Debashis Sinha Crash
John Gzowski Name in Vain (Decalogue Two)
John Wynne Andromache
Christopher Shutt, Adrian Sutton, John TamsWar Horse
Thomas Ryder Payne The Small Room at the Top of the Stairs
 
The Doras - 2012 - Outstanding Sound Design/Composition - Dance
Philippe Noireaut Soupe du Jour
A Tribe Called RedTransMigration
Eugene Draw, Dr Draw Klorofyl
Nicolás Hernández, Oscar Lago Aguas / Waters - Celebrating 3 Years
 
The Doras - 2012 - Outstanding Sound Design/Composition - Independent Theatre
Gaishi Ishizaka A Fool's Life
John Gzowski The Ugly One
John Millard The Story
Patric Caird Peter and the Wolf
Thomas Ryder Payne Hallaj
 
The Doras - 2012 - Outstanding Touring Production
Theatre Passe Muraille and Acting Up Stage CompanyRide the Cyclone
Dancap Inc. NEXT TO NORMAL
Factory Theatre presents The Chop Theatre How to Disappear Completely
Young Jean Lee's Theater Company THE SHIPMENT
Théâtre français de Toronto presents a Théâtre d'Aujourd'hui La Liste (The List)
 
The Lortels - 2012 - Outstanding Alternative Theatrical Experience
Doron Lida, Voca People
Revital Kalfo, Voca People
Leeorna Solomons, Voca People
 
The Lortels - 2012 - Outstanding Choreographer
Annie B ParsonThe Broken Heart
 
The Lortels - 2012 - Outstanding Costume Design
ESosa, By the Way, Meet Vera Stark
Toni Leslie James, Milk Like Sugar
 
The Lortels - 2012 - Outstanding Musical
, Once
, Queen of the Mist
, SILENCE! The Musical
, The Blue Flower
, The Shaggs: Philosophy of the World
 
The Lortels - 2012 - Outstanding Play
, Sons of the Prophet
, Blood and Gifts
Milk Like Sugar
The Big Meal
, The School For Lies
 
The Lortels - 2012 - Outstanding Revival
, The Cherry Orchard
, Blood Knot
, Edward Albee's The Lady from Dubuque
, Look Back in Anger
The Maids
 
The Lortels - 2012 - Outstanding Solo Show
An Iliad
, The Devil's Music: The Life and Blues of Bessie Smith
 
The Lortels - 2012 - Service to Off-Broadway Award
Fire Department of the City of New York
 
Tony Awards - 2012 - Best Musical
Once, Once
New York Theatre Workshop, Once
Newsies the Musical, Newsies the Musical
Leap of Faith, Leap of Faith
Nice Work If You Can Get It, Nice Work If You Can Get It
Shanna Silva, Leap of Faith
Patricia Monaco, Leap of Faith
Rich/Caudwell, Leap of Faith
Leading Investment Co., Ltd, Leap of Faith
Semlitz/Glaser Productions, Leap of Faith
Standing CO Vation, Nice Work If You Can Get It
Raise the Roof 8, Nice Work If You Can Get It
Ed Burke, Nice Work If You Can Get It
Carole L. Haber/Susan Carusi, Buddy and Barbara Freitag/Sanford Robertson, Nice Work If You Can Get It
Under the Wire, Nice Work If You Can Get It
 
Tony Awards - 2012 - Best Revival of a Musical
The Gershwins' Porgy and Bess, The Gershwins' Porgy and Bess
 
Tony Awards - 2012 - Best Revival of a Musical
Cheryl Wiesenfeld/Brunish Trinchero/Lucio Simons TBC, The Gershwins' Porgy and Bess
Freitag Productions/Koenigsberg Filerman, The Gershwins' Porgy and Bess
The Leonore S. Gershwin 1987 Trust, The Gershwins' Porgy and Bess
Tulchin/Bartner/ATG, The Gershwins' Porgy and Bess
Paper Boy Productions, The Gershwins' Porgy and Bess
Alden Badway, The Gershwins' Porgy and Bess
Cheryl Wiesenfeld/Brunish Trinchero/Lucio Simons TBC, The Gershwins' Porgy and Bess
Freitag Productions/Koenigsberg Filerman, The Gershwins' Porgy and Bess
The Leonore S. Gershwin 1987 Trust, The Gershwins' Porgy and Bess
Universal Pictures Stage Productions, The Gershwins' Porgy and Bess
Tulchin/Bartner/ATG, The Gershwins' Porgy and Bess
Paper Boy Productions, The Gershwins' Porgy and Bess
Alden Badway, The Gershwins' Porgy and Bess
 
Tony Awards - 2012 - Best Revival of a Musical
Evita, Evita
Follies, Follies
Jesus Christ Superstar, Jesus Christ Superstar
 
Tony Awards - 2012 - Best Revival of a Musical
Gutterman Fuld Chernoff/Pittsburgh CLO, Evita
Thousand Stars Productions, Evita
Carole L. Haber, Evita
Richardo Hornos, Evita
Jâlé Trepp, Evita
The Dodgers and The Really Useful Group, Jesus Christ Superstar
Waxman-Dokton, Jesus Christ Superstar
Detsky/Sokolowski/Kassie, Jesus Christ Superstar
Florin-Blanshay-Fan, Jesus Christ Superstar
Rich/Caudwell, Jesus Christ Superstar
Shin/Coleman, Jesus Christ Superstar
TheatreDreams North America, LLC, Jesus Christ Superstar
Rich/Caudwell, Jesus Christ Superstar
Shin/Coleman, Jesus Christ Superstar
TheatreDreams North America, LLC, Jesus Christ Superstar
Gutterman Fuld Chernoff/Pittsburgh CLO, Evita
Thousand Stars Productions , Evita
Carole L. Haber, Evita
Richardo Hornos , Evita
Warren & Jale Trepp, Evita
David M. Rubenstein, Follies
Max A. Woodward, Follies
The Dodgers and The Really Useful Group, Jesus Christ Superstar
Waxman-Dokton, Jesus Christ Superstar
Detsky/Sokolowski/Kassie, Jesus Christ Superstar
Florin-Blanshay-Fan/Broadway Across America, Jesus Christ Superstar
Rich/Caudwell, Jesus Christ Superstar
Shin/Coleman, Jesus Christ Superstar
TheatreDreams North America, LLC, Jesus Christ Superstar
 
Tony Awards - 2012 - Best Revival of a Play
Death of a Salesman, Death of a Salesman
 
Tony Awards - 2012 - Best Revival of a Play
Scott Zeilinger, Death of a Salesman
 
Tony Awards - 2012 - Best Revival of a Play
Gore Vidal's The Best Man, Gore Vidal's The Best Man
Master Class, Master Class
Wit, Wit
 
Tony Awards - 2012 - Tony Honor for Excellence in the Theatre
TDF Open Doors
 
- 2011 - Audience Choice Award for Best Long-Running Show
, Blue Man Group
 
- 2011 - Best Long-Running Show
, Avenue Q
, Awesome 8’s Prom
, Black Angels over Tuskegee
Celebrity Autobiography
, Danny and Sylvia: The Danny Kaye Musical
, Fuerza Bruta
, Gazillion Bubble Show
, Love, Loss and What I Wore
, Naked Boys Singing
Perfect Crime
, Stomp
, The Fantasticks
 
- 2011 - Best Musical Revival
Hello Again
, A Tree Grows in Brooklyn
, Dear Edwina
, Imaginocean
Nunsense
 
- 2011 - Best New Musical
, NEWSical the Musica
 
- 2011 - Best New Musical
, Dietrich and Chevalier: The Musical
, The Burnt Part Boys
, The Kid
, Tomorrow Morning
 
- 2011 - Best New Play
, Freud’s Last Session
Devil Boys from Beyond
, Peter and the Starcatcher
, The Divine Sister
, The Whipping Man
 
- 2011 - Best Play Revival
, Angels in America: Millennium Approaches
 
- 2011 - Best Play Revival
, Angels in America: Perestroika
, Marie and Bruce
, My Big Gay Italian Wedding
, The Three Sisters
 
- 2011 - Best Theatrical Experience
Colin Quinn Long Story Short
, Gatz
, Miss Abigail’s Guide to Dating, Mating, and Marriage
, Play Dead
 
- 2011 - Best Unique Theatrical Experience
Sleep No More
 
- 2011 - Jonathan Larson Grants
Joshua Cohen
Marisa Michelson
Michelle Elliott
Danny Larsen
Jack Lechner
Andy Monroe
Michael Zam
 
- 2011 - Legend of Off Broadway Award
Blue Man Group
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Actor in a Musical
Ben LaxtonThe Drowsy Chaperone
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Actor in a Musical or Revue (Resident Non-Equity)
Hunter T. DavisReefer Madness!
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Actor in a Play (Resident Non-Equity)
Jeremy MyersPussy on the House
Evan LinderFrat
Chuck SpencerMan from Nebraska
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Actress in a Musical
Maggie McDowellThe Drowsy Chaperone
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Actress in a Musical or Revue (Resident Equity)
Bethany ThomasPorgy and Bess
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Actress in a Play
Rachel WoodsThe Diary of Anne Frank
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Actress in a Play (Resident Non-Equity)
Honey WestPussy on the House
Nicole WiesnerThe First Ladies
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Book of a Musical
Trey Perker, The Book of Mormon
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Cabaret Artist (Male)
Dennis McNeilMe and My Big Mouth
Tyler MillironBig Sings
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Choreographer
Barkari KingAltar Boyz
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Choreography (Resident Non-Equity)
Kevin BellieUrinetown
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Community Theater Company
Lakewood Theatre
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Community Theatre Production
The Community Players of New HamburgAIDA
Lower Ossington TheatreRocky Horror Picture Show
Fallen Rock ProductionsRENT
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Costume Design (Local)
Sharell MartinThe Drowsy Chaperone
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Costume Design (Resident Equity)
Susan E. MickeyThe Madness Of George III
Jeremy W. FloydMurder for Two
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Costume Design (Resident Non-Equity)
Matt GuthierCats
Branimira IvanovaWuthering Heights
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Dance Production
National Ballet of CanadaAlice in Wonderland
National Ballet of CanadaAlice in Wonderland
Catalyst5th Element
The Cheshire UnicornInfinitum
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Direction of a Musical
Tim PorterTWEED! A New Canadian Musical
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Direction of a Play
Antoni CimolinoGrapes of Wrath
Des MacAnuffTwelfth Night
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Direction of Musical (Local)
Valerie Rachelle25th Annual Putnam County Spelling Bee
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Direction of Play (Local)
Stan ZimmermanBlink and You Might Miss Me
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Director of a play
Pat StreetCrimes of the Heart
Kym SimsMash
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Ensemble (Resident)
Drury Lane TheatreSweeney Todd
Chicago Shakespeare Theater at Navy PierFollies
American Theater CompanyThe Original Grease
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Ensemble Performance in a musical
Boiler Room TheatreRocky Horror Show
Guys and Dolls
13 the Musical
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Ensemble Performance in a play
Boiler Room TheatreCrimes of the Heart
The Diary of Anne Frank
Romeo and Juliet
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Featured Actor in a Musical
Ben LaxtonThe Drowsy Chaperone
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Featured Actor in a Musical (Local)
PaulKiss Me Kate
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Featured Actor in a Play
Chris BassoCrimes of the Heart
Daniel HackmanMagic
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Featured Actor in a Play (Local)
Miles HeymannWhat's Wrong With Angry?
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Featured Actress in a Musical
Casey HebbelThe Drowsy Chaperone
Melodie Madden AdamsRocky Horror Show
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Featured Actress in a Musical (Local)
Jessie WithersJerry Springer: The Opera
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Featured Actress in a Play
Gina d'arcoEurydice
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Featured Actress in a Play (Local)
Vivian KerrThe Crucible
Carole Ita WhiteThe Prisoner of Second Avenue
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Independent Theatre Production
IANA Theatre CompanyTWEED! A New Canadian Musical
Acting Up StageParade
Studio 18Parade
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Leading Actor (Play)
Evan BuilingThe Grapes of Wrath
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Leading Actor in a Play (Local)
Larry BlumBlink and You Might Miss Me
Jo D. JonzForce 12
Emrhys CooperEnteraining Mr. Sloane
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Leading Actress (Play)
Janet WrightThe Grapes of Wrath
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Leading Actress in a Musical (Local)
Quinn MartinAnnie
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Leading Actress in a Play (Touring)
Susan ClaassenA Conversation with Edith Head
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Lighting Design
Anthony PopoloRocky Horror Show
Katie GantLong Way Down
Stephen MossMagic
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Lighting Design (Local)
Bosco FlanniganEnertaining Mr. Sloan
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Musical
Boiler Room TheatreThe Rocky Horror Show
IANA Theatre CompanyTWEED! A New Canadian Musical
The Drowsy Chaperone
The Wedding Singer
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Musical (Local)
Greenway Court TheatreI Love Lucy Live on Stage
Jerry Springer: The Opera
Annie
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Musical Direction
Andre MorinTWEED! A New Canadian Musical
Steven KummerGuys and Dolls
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best New Work/New Adaptation (Resident)
Matt LangStarship
Nick LangStarship
Brian HoldenStarship
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best New Work/New Adaption (Resident)
Kellan BlairMurder for two
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Original Choreography
Stephan DicksonTWEED! A New Canadian Musical
Tracey FlyeBeauty and the Beast
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Original Costume Design
Vanessa DunneTWEED! A New Canadian Musical
Debra HansonTwelfth Night
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Original Lighting Design
Chris MalkowskiTWEED! A New Canadian Musical
Steven HawkinsGrapes of Wrath
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Original Set Design
Tim PorterTWEED! A New Canadian Musical
Debra HansonCamelot
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Original Sound Design
Jackson WraightTWEED! A New Canadian Musical
Jeremy HuttonBullet for Adolf
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Original/New Work
Cori Ann LaemmelThe Best of Evertime
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Performance by a Female in a Feature Role/Ensemble (Musical)
Chillina KennedyA Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Val CasautTWEED! A New Canadian Musical
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Performance by a Female in a Feature Role/Ensemble (Play)
Sarah OrensteinThe Normal Heart
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Performance by a Male in a Featured Role/Ensemb0le (Play)
Steven OuimetteTwelfth Night
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Play
Boiler Room TheatreCrimes of the Heart
Studio 18The Normal Heart
Long Way Down
A Raisin in the Sun
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Play (Local)
The Actors CompanyEntertaining Mr. Sloane
To Kill a Mockingbird
Take Me Out
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Professional Theater Company
Boiler Room Theatre
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Revival of a Musical (Resident Equity)
Chicago Shakespeare Theater at Navy PierFollies
Drury Lane TheatreSweeney Todd
Drury Lane TheatreThe Sound of Music
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Revival of a Musical (Resident Non-Equity)
Theo Ubique Cabaret TheatreCats
Brown Paper Box CompanyReefer Madness!
Bailiwick ChicagoPassing Strange
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Revival of a Play (Resident Equity)
Chicago Shakespeare Theater at Navy PierThe madness of george III
Chicago Shakespeare Theater at Navy PierAs You Like It
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Revival of a Play (Resident Non-Equity)
Strawdog Theatre CompanyOld Times
Steep Theatre CompanyA Brief History of Helen of Troy
Hatmaker Theatrical Productions i/a/w The New ColonyFrat
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Revue (Resident)
Theo Ubique Cabaret TheatreSome Enchanted Evening
The Second CitySky's the Limit (Weather Permitting)
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Scenic Design (Local)
Aaron HendersonI Love Lucy Live On Stage
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Scenic Design (Resident Equity)
Colette PollardThe Front Page
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Scenic Design (Resident Non-Equity)
John ZuikerViolet
Steph CharaskaReefer Madness!
Alan DonahueWuthering Heights
Alan DonahueWuthering Heights
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Set Design
Anthony PopoloRocky Horror Show
Vance NicholsA Scattered, Smothered & Covered Christmas
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Sound Design
JJ StreetAltar Boyz
cody dermoneurydice
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Sound Design (Local)
Michael SamulonDiamonds are Forever: The Songs of Shirley Bassey
Sloe SlawinskiMonkey Adored
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Special Theatre Event (Local)
Allison DuffordI'll Cover You: A Benefit for Broadway Cares/Equity Fights AIDS
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Special Theatrical Event
The Scooty And JoJo ShowAlien queen
Broadway Playhouse at Water Tower PlaceAn Evening With Sutton Foster
Bank Of America TheatreWishful Drinking
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Theatrical Special Event
PAL StratfordBombs over Broadway
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Touring Musical
Pantages TheatreRock of Ages
Avenue Q
Hair
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Touring Play
Ahmanson TheaterGod of Carnage
A Conversation with Edith Head
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Touring Production
Cadillac Palace TheatreWicked
Bank of America TheatreNext to Normal
Cadillac Palace TheatreLes Miserables
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Younger Actor (under age 25)
Zach McCannAmerican Buffalo
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Younger Actress (under age 25)
Rachel WoodsDiary of Anne Frank
Stella LondonAnnie
Lucy TurnerThe Bad Seed
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Best Youth Theatre Production
The Singer's TheatreJane Eyre
Trinity College Dramatic SocietyRENT
Toronto Youth TheatreThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Person to Watch (Local)
Emrhys CooperEntertaining Mr. Sloane
Gil CrawfordHappy Days: a new musical
 
BroadwayWorld Awards - 2011 - Theatrical Venue of the Year
Avon TheatreStratford Shakespare Festival
Canon Theatre
Hart House Theatre
 
Drama Desk Awards - 2011 - Outstanding Choreography
SiudyBetween Worlds
 
Drama Desk Awards - 2011 - Outstanding Music in a Play
Lars Petter HagenBaby Universe
Alan JohnThe Diary of a Madman
 
Drama Desk Awards - 2011 - Outstanding Musical
, The Book of Mormon
, In Transit
, Priscilla Queen of the Desert: The Musical
, See Rock City & Other Destinations
, Sister Act
, The Kid
 
Drama Desk Awards - 2011 - Outstanding Revival of a Musical
, Anything Goes
, Hello Again
, How to Succeed in Business Without Really Trying
 
Drama Desk Awards - 2011 - Outstanding Revival of a Play
, The Normal Heart
, Born Yesterday
, The House of Blue Leaves
, The Importance of Being Earnest
, The Merchant of Venice
, Three Sisters
 
Drama Desk Awards - 2011 - Outstanding Revue
Fyvush Finkel Live!Fyvush Finkel Live!
 
Drama Desk Awards - 2011 - Outstanding Set Design
Zachary Boroway, Lombardi
 
Drama Desk Awards - 2011 - Unique Theatrical Experience
Being Harold PinterBeing Harold Pinter
Circus IncognitusCircus Incognitus
Room 17BRoom 17B
 
Drama League Awards - 2011 - Distinguished Production of a Musical
, The Book of Mormon
 
Drama League Awards - 2011 - Distinguished Production of a Play
, War Horse
 
Evening Standard Awards - 2011 - Best Actor
Benedict CumberbatchFrankenstein
 
Evening Standard Awards - 2011 - Beyond Theatre Award
Pet Shop BoysThe Most Incredible Thing
 
Evening Standard Awards - 2011 - Charles Wintour Award for Most Promising Playwright
Penelope SkinnerThe Village Bike
 
Evening Standard Awards - 2011 - Milton Shulman Award for Outstanding Newcomer
Kyle SollerThe Faith Machine
Kyle SollerThe Glass Menagerie
Kyle SollerGovernment Inspector
 
Evening Standard Awards - 2011 - Ned Sherrin Award for Best Musical
, Matilda
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Choreography, Resident Production
Diane Coburn BruningImprobable Frequency
Ben CunisKing Arthur
Irina TsikurishviliKing Arthur
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Choreography,Resident Production
Irina TsikurishviliOthello
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Anastasia Ryurikov SimesOthello
Murell HortonThe Liar
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Director, Resident Musical
Toby OrensteinHairspray
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Director, Resident Play
Paata TsikurishviliOthello
Kasi CampbellTravels With My Aunt
Paata TsikurishviliThe Master and Margarita
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Ensemble, Resident Musical
Toby's Dinner TheatreHairspray
Adventure TheatreIf You Give a Pig a Pancake
Kennedy Center Family TheaterSnow White
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Ensemble, Resident Play
Synetic TheaterOthello
Woolly Mammoth Theatre CompanyClybourne Park
Rep StageTravels With My Aunt
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Jaqueline GraboisAvenue Q, The Broadway Musical
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Erika RoseIn Darfur
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Holly Twyford OrestesA Tragic Romp
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsThe Master and Margarita
Colin K. BillsAntony and Cleopatra
T.J. GerckensCandide
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Daniel Kluger OrestesA Tragic Romp
Konstantine LortkipandzeOthello
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
James Sugg OrestesA Tragic Romp
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Non-Resident Production
Woolly Mammoth Theatre CompanyLast Cargo Cult
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
Adventure TheatreIf You Give a Pig a Pancake
Kennedy Center Family TheaterKnuffle Bunny: A Cautionary Musical
Puppet CoNutcracker
Imagination StagePirates! A Boy at Sea
Adventure TheatreThe Red Balloon
Kennedy Center Family TheaterSnow White
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Resident Musical
Olney Theatre CenterAnnie
Toby's Dinner TheatreHairspray
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Resident Play
Woolly Mammoth Theatre CompanyClybourne Park
Synetic TheaterMaster and Margarita
Synetic TheaterOthello
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Irakli KavsadzeOthello
Tom TeasleyThe Ramayana
Konstantine LortkipandzeOthello
Matthew M. NielsonHamlet
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
John ManzariDuke Ellington's Sophisticated Ladies
Leo ManzariDuke Ellington's Sophisticated Ladies
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
MaryLee AdamsHairspray
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Lauren 'Coco' CohnGlimpses of the Moon
Jesaira GloverHairspray
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Dawn UrsulaClybourne Park
 
Helen Hayes Awards - 2011 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Jodi KimuraSouth Pacific
 
Helen Hayes Awards - 2011 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Deborah Wicks La PumaKnuffle Bunny
Michael SilversherKnuffle Bunny
Mo WillemsKnuffle Bunny
 
Helen Hayes Awards - 2011 - The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company
No Rules Theatre Company
Factory 449a theatre collective
 
Helen Hayes Awards - 2011 - The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Johnny RameySuperior Donuts
Philip FletcherOthello
Mitchell HébertClybourne Park
Alex MillsOthello
Cody NickellClybourne Park
 
Helen Hayes Awards - 2011 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
Fords TheatreHistory on Stage and History on Foot programs
 
IT Awards - 2011 - Ellen Stewart Award
Horse Trade Theater Group
 
IT Awards - 2011 - Outstanding Costume Design
Ryan J. MollerThe Drowsy Chaperone
 
IT Awards - 2011 - Outstanding Director
Leslie Kincaid BurbyThe Navigator
 
IT Awards - 2011 - Outstanding Ensemble
Whitney BrananThe Drowsy Chaperone
Jennifer DiDonatoThe Drowsy Chaperone
Jake MendesThe Drowsy Chaperone
Trey MitchellThe Drowsy Chaperone
Jan-Peter PedrossThe Drowsy Chaperone
Megan RosenblattThe Drowsy Chaperone
Dawn TrautmanThe Drowsy Chaperone
Craig TreubertThe Drowsy Chaperone
Tyler WallachThe Drowsy Chaperone
 
IT Awards - 2011 - Outstanding Lighting Design
Duane PaganoThe Navigator
 
IT Awards - 2011 - Outstanding Performance Art Production
Locker #4173b
 
IT Awards - 2011 - Outstanding Production of a Play
Balm in Gilead
 
IT Awards - 2011 - Outstanding Stage Manager
Laura SchlachtmeyerThings at the Doorstep
Laura Schlachtmeyer(un)afraid
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Choreography
Lazette Rayford-O’BrienFive Guys Named Moe
Heather BealThe Me Nobody Knows, The Black Rep
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Costume Design
John InchiostroThe Aristocats
JC KrajicekTartuffe, Mustard Seed
Dorothy Marshall EnglisHamlet, Shakespeare Festival St. Louis
JC KrajicekCrumbs From the Table of Joy
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Director of a Play
Philip BoehmOutlying Islands
Bruce LongworthHamlet
Doug FinlaysonEquus
Philip BoehmOedipus King
Deanna JentThe Chosen
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Director of Musical
Ron HimesFive Guys Named Moe
Edward Coffield Man of La Mancha
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Ensemble in a Musical
The Black RepFive Guys Named Moe
New LineThe Wild Party
The MunyDamn Yankees
The MunyCats
Stages St. LouisAristocrats
The MunyShow Boat
Stages St. LouisState Fair
Last of the Red Hot MamasNew Jewish Theatre
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Ensemble in a Play
The ChosenMustard Seed Theatre
The Repertory Theatre of St. LouisThe 39 Steps
Outlying IslandsUpstream Theater
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Lead Actor in a Play
Jason CannonOutlying Islands
Scott McMasterOutlying Islands
Drew PannebackerEquus
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Lead Actress in a Musical
Vanessa RubinYesterdays: An evening with Billie Holiday
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Lead Actress in a Play
Michelle HandFires in the Mirror
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Musical Direction
Charles CreathFive Guys Named Moe
Sallie duMainePump Boys and Dinettes
Lisa Campbell AlbertPromises, Promises
Ben Whiteley The Sound of Music
Catherine Matejka Show Boat
Henry PalkesLast of the Red Hot Mamas
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding New Play or Musical
Jami BrandliThe Sinker
Lee Patton ChilesEye on the Sparrow: The World Within St. Louis, Gitana Productions
Sandra Marie VagoTreading Backward Thru Quicksand Without Wearing Your Water Wings
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Production for Young Audiences
Metro Theatre CompanyDelilah’s Wish
Stages St. LouisThe Aristocrats
The Rep’s Imaginary Theatre CompanyA Peter Rabbit Tale
The Rep’s Imaginary Theatre CompanyAmelia Earhart
The Rep’s Imaginary Theatre CompanyThe Nutcracker
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Production of a Musical
The MunyShow Boat
The Black RepFive Guys Named Moe
Stages St. LouisBig River
The MunyDamn Yankees
Stages St. LouisPromises, Promises
The MunyThe Sound of Music
Stages St. LouisState Fair
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Production of a Play
Shakespeare Festival St. LouisHamlet
Outlying IslandsUpstream Theater
The Repertory Theatre of St. LouisHigh
The ChosenMustard Seed Theatre
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Set Design
Gianni DownsCrime and Punishment
Christopher M. WallerIt Had to be You
Mark HalpinPromises, Promises
Michael HeilOedipus King
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Sound Design
Josh LimpertOutlying Islands
Ann Slayton Hamlet
Matthew KochSlasher
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Jerry VogelOutlying Islands
Aaron Orion BakerLong Day’s Journey Into Night
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Johanna Elkana-HaleLast of the Red Hot Mamas
 
Kevin Kline Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Colleen BackerOur Town
Patrese McClainCrumbs From the Table of Joy
Kelley RyanEquus
Betsy BowmanThe Tempest
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2011 - Best Foreign Play
, Jerusalem
, War Horse
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2011 - Best Musical
, The Book of Mormon
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2011 - Best Play
, Good People
, Other Desert Cities
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2011 - Special Citations
, The Normal Heart
, War Horse
 
Obie Awards - 2011 - Obie Grant
Wakka Wakka
Metropolitan Playhouse
 
Obie Awards - 2011 - Ross Wetzsteon Award
Belarus Free Theatre
 
Obie Awards - 2011 - Special Citation for Design
Livi VaughanSleep No More
Beatrice MinnsSleep No More
 
Obie Awards - 2011 - Special Citation for Lighting
Euan MaybankSleep No More
 
Obie Awards - 2011 - Special Citation for Playwriting
Debbie Tucker GreenBorn Bad
 
Olivier Awards - 2011 - Audience Award
, We Will Rock You
 
Olivier Awards - 2011 - BBC Radio Olivier Audience Award
Queen , We Will Rock You
, Billy Elliot
, Jersey Boys
, Les Miserables
 
Olivier Awards - 2011 - Best Actor in a Musical
David Thaxton, Passion
David Thaxton, Passion
Michelle Xavier, Love Story
 
Olivier Awards - 2011 - Best Actor in a Supporting Role
Hilton McReaEand Of The Rainbow
Lee Roos, Birdsong
 
Olivier Awards - 2011 - Best Actress in a Musical
Elena Roger , Passion
Sierra Boggess , Love Never Dies
 
Olivier Awards - 2011 - Best Actress in a Supporting Role
Michelle TerryTribes
Michelle TerryTribes
Michelle TerryTribes
Rachel Stirling, An Ideal Husband
 
Olivier Awards - 2011 - Best Director
Dominic Cooke, Clybourne Park
Michelle GrandageKing Lear
 
Olivier Awards - 2011 - Best Entertainment
Daniel ClarksonPotted Panto
 
Olivier Awards - 2011 - Best Lighting Design
Huge Vanstone, Deathtrap
 
Olivier Awards - 2011 - Best New Dance Production
Eastman vzwBabel (Words)
Eastman vzwBabel (Words)
Danza Contemporanea de CubaMambo 3XX1
New AdventuresMatthew Bourne's Chinderella
 
Olivier Awards - 2011 - Best New Musical
Bill T Jones, Fela!
 
Olivier Awards - 2011 - Best New Opera Production
Soho TheatreLa Bohème
Soho TheatreLa Bohème
Royl Opera HouseAsriana Lecouvreur
Londom ColiseumA Dog's Heart
 
Olivier Awards - 2011 - Best Performance in a Supporting Role in a Musical
Miriam XavierInto The Woods
 
Olivier Awards - 2011 - Best Revival
Garrick theatreWhen We Are Married
Apollo Theater, All My Sons
 
Olivier Awards - 2011 - Best Sound Design
Craig VearThe Railway Children
Nick ManningGhost Stories
 
Olivier Awards - 2011 - Best Theatre Choreographer
Leon BaughSucker Punch
Leon BaughSucker Punch
 
Olivier Awards - 2011 - Master Card Best New Play
Douglas Carter Beans, The Little dog Laughed
 
Olivier Awards - 2011 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Lyric HammersmithBlasted
Soho TheatreIvan And The Gog's
The Royl Court And Drum TheatreThe Empire
Trafalgar Studios 2 Les Parents Terribles
 
Olivier Awards - 2011 - Outstanding Achievement in Dance
Antony GormleyBabel (Words)
Antony GormleyBabel (Words)
Yoshie Sunahata (Kodo)Drumming in Gnosis
Jhon MacFarlaneAsphodel Meadows
 
Olivier Awards - 2011 - Outstanding Achievement in Opera
Christian GerhaherRoyal Opera’s Tannhäuser
Cristian GerhaherRoyal Opera’s Tannhäuser
Jonas KaufmannAdriana Lecouvreur
 
Olivier Awards - 2011 - Outstanding Achievement or Performance in an Affiliate Theatre
Lyric HammersmithBlasted
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding Costume Design
Tim Chappel & Lizzy GardinerPriscilla Queen of the Deser
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding Director of a Musical
Casey Nicholaw and Trey Parker, The Book of Mormon
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding New Broadway Musical
, The Book of Mormon
, Priscilla, Queen of the Desert
, Sister Act
, Women on the Berge of a Nervous Breakdown
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding New Broadway Play
, War Horse
, Bengal Tiger at the Baghdad Zoo
, Good People
, The Motherf**ker With the Hat
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding New Off-Broadway Musical
, The Kid
, Freckleface Strawberry
, In Transit
, Tomorrow Morning
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding New Off-Broadway Play
, Other Desert Cities
, Blood From a Stone
, Kin
, The Other Place
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding New Score
, The Book of Mormon
, Catch Me If You Can
, Sister Act
, Women on the Verge of a Nervous Breakdown
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding Revival of a Musical
, Anything Goes
, A Tree Grows in Brooklyn
Hello Again
, How to Succeed in Business Without Really Trying
 
Outer Critics Circle Awards - 2011 - Outstanding Revival of a Play
, The Normal Heart
, Born Yesterday
, The Importance of Being Earnest
, The Merchant of Venice
 
The Barrymore Awards - 2011 - Barrymore Tribute for a Distinguished Artist in the Theatre
Terrence McNally ? Playwright
 
The Barrymore Awards - 2011 - Brown Martin Philadelphia Award
Passage Theatre Love and Communication
Amaryllis Theatre CompanyLydia
Arden Theatre Company Superior Donuts
Philadelphia Theatre CompanyRace
Philadelphia Young Playwrights & InterAct Theatre CompanyYoung Voices Monologue Festival
 
The Barrymore Awards - 2011 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design and Original Music
Chas Marsh Between Trains
Andre Pluess Around the World in 8 Days
Ryan Rumery Let Me Down Easy
Mat Wright Marat/Sade
 
The Barrymore Awards - 2011 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design and Original Music
Christopher Colucci In the Next Room, or the vibrator play
John Lionarons Dublin by Lamplight
 
The Barrymore Awards - 2011 - Earl Girls Award for Outstanding Set Design
Alexis Distler In the Next Room, or the vibrator play
Brian Sidney Bembridge The Lieutenant of Inishmore
Riccardo Hernandez Let Me Down Easy
Louisa Thompson The Flea and the Professor
 
The Barrymore Awards - 2011 - Earl Girls Award for Outstanding Set Design
Brian Sidney Bembridge Around the World in 8 Days
 
The Barrymore Awards - 2011 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award
Otis D. Hackney III — Principal, South Philadelphia High School The Wilma Theater/1812 Productions/Philadelphia Young Playwrights
 
The Barrymore Awards - 2011 - F. Otto Haas Award for an Emerging Philadelphia Theatre Artist
James Ijames
Rob McClure
Steve Pacek
Thom Weaver
 
The Barrymore Awards - 2011 - F. Otto Haas Award for an Emerging Philadelphia Theatre Artist
Charlotte Ford
 
The Barrymore Awards - 2011 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actor in a Musical
Rob McClure The Flea and the Professor
Damon Kirsche A Passing Wind
Mel Sagrado Maghuyop Miss Saigon
Stephen Schellhardt Little Women
 
The Barrymore Awards - 2011 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actor in a Musical
Scott GreerThe Flea and the Professor
 
The Barrymore Awards - 2011 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actress in a Musical
Melinda ChuaMiss Saigon
Mary Martello The Threepenny Opera
Leah WaltonThe Great American Trailer Park Musical
 
The Barrymore Awards - 2011 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actress in a Musical
Jennie EisenhowerLittle Women
Ali Stroker The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
 
The Barrymore Awards - 2011 - Independence foundation award for outstanding new play
Michael HollingerGhost-Writer
Jacqueline Goldfingerthe terrible girls
D. W. GregoryMolumby's Million
David Ingram, Anthony Lawton, Jennifer Childs, & Dave JadicoOur Show of Shows
 
The Barrymore Awards - 2011 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
Tarell Alvin McCraneyRun, Mourner, Run
 
The Barrymore Awards - 2011 - Lifetime Achievement Award
Harry Dietzler ? Executive and Artistic DirectorUpper Darby Summer Stage
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outsanding Overall Production of a Musical
Arden Theatre CompanyThe Flea and the Professor
Walnut Street TheatreMiss Saigon
Theatre HorizonThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
11th Hour Theatre Company & Montgomery TheaterThe Great American Trailer Park Musical
Arden Theatre CompanyThe Threepenny Opera
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outsanding Overall Production of a Play
The Wilma Theater In the Next Room, or the vibrator play
Philadelphia Theatre CompanyLet Me Down Easy
The Wilma TheaterMy Wonderful Day
Theatre ExileThe Lieutenant of Inishmore
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Choreography/Movement
Waldo Warshaw & Aaron CromieThe Lieutenant of Inishmore
Samantha BellomoThe Adventures of Tom Sawyer
Samantha BellomoThe Adventures of Tom Sawyer
Jenny Jacobs & John V. Bellomo The Beaux' Stratagem
Jenn Rose The Great American Trailer Park Musical
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Choreography/Movement
John V. Bellomo Superior Donuts
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Costume Design
Olivera Gajic The Flea and the Professor
Rachel HealyAround the World in 8 Days
Marla Jurglanis Legacy of Light
Charlotte Cloe Fox Wind Ghost-Writer
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Costume Design
Oana Botez-BanIn the Next Room, or the vibrator play
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Direction of a Musical
Matthew DeckerThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Anne Kauffman The Flea and the Professor
Bruce Lumpkin Miss Saigon
Terrence J. NolenThe Threepenny Opera
Megan Nicole O'Brien The Great American Trailer Park Musical
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Direction of a Play
Blanka Zizka In the Next Room, or the vibrator play
Leonard Foglia Let Me Down Easy
Richard HamburgerMy Wonderful Day
Matt PfeifferThe Lieutenant of Inishmore
Aaron PosnerAround the World in 8 Days
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Ensemble in a Musical
Arden Theatre Company The Flea and the Professor
11th Hour Theatre Company & Montgomery Theater The Great American Trailer Park Musical
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Ensemble in a Musical
Theatre HorizonThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Bristol Riverside TheatreLittle Women
Walnut Street Theatre Miss Saigon
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Ensemble in a Play
The Wilma Theater In the Next Room, or the vibrator play
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Ensemble in a Play
Delaware Theatre CompanyAround the World in 8 Days
Act II PlayhouseArt
Inis Nua Theatre CompanyDublin by Lamplight
The Wilma Theater My Wonderful Day
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Leading Actor in a Play
Dan Hodge Around the World in 8 Days
Charlie DelMarcelle Dublin by Lamplight
James IjamesAround the World in 8 Days
Jeremiah Wiggins In the Next Room, or the vibrator play
Greg WoodAround the World in 8 Days
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Music Direction
Dan Kazemi The Flea and the Professor
Douglass G. Lutz Miss Saigon
Ryan Touhey The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Mat Wright Marat/Sade
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Music Direction
Alex Bechtel My Way: A Musical Tribute to Frank Sinatra
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding overall production of a play
Delaware Theatre CompanyAround the World in 8 Days
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Michael DohertyThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Carl Clemons-HopkinsThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Aaron CromieThe Flea and the Professor
Steve PacekThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Kim SullivanThe Flea and the Professor
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actor in a Play
James Ijames Superior Donuts
Dan Hodge The 39 Steps
Anthony LawtonOur Show of Shows
Luigi Sottile In the Next Room, or the vibrator play
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Pearce Bunting The Lieutenant of Inishmore
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Rachel CampThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Jennie EisenhowerThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Kim CarsonLittle Women
Alex KeiperThe Flea and the Professor
Elisa MatthewsLittle Women
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Opal AlladinIn the Next Room, or the vibrator play
Opal Alladin My Wonderful Day
Kelly O'SullivanMy Wonderful Day
 
The Barrymore Awards - 2011 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Krista AppleIn the Next Room, or the vibrator play
Kate CzajkowskiIn the Next Room, or the vibrator play
 
The Barrymore Awards - 2011 - PECO Award for Outstanding Lighting Design
Thom Weaver In the Next Room, or the vibrator play
Jerold R. Forsyth Ghost-Writer
Dan OzminkowskiLet Me Down Easy
 
The Barrymore Awards - 2011 - PECO Award for Outstanding Lighting Design
Paul BlackThe 39 Steps
 
The Barrymore Awards - 2011 - Ted and Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations
Robert Smythe and the Chamber Orchestra of PhiladelphiaStravinsky's l'Histoire du Soldat
 
The Barrymore Awards - 2011 - The Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Anna Deavere SmithLet Me Down Easy
Grace Gonglewski A Moon for the Misbegotten
Kate Eastwood NorrisLucy
Lavita Shaurice My Wonderful Day
Catharine SlusarIron
 
The Barrymore Awards - 2011 - The Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Farah BalaAround the World in 8 Days
 
The Doras - 2011 - Outstanding Choreography
Peter Darling Billy Elliot - The Musical
Tim French [title of show]
Teddy Masuku / Heidi Strauss Shine Your Eye - The Africa Trilogy
Ross ColemanProscilla Queen of the Desert - The Musical
Jen Shuber A Year With Frog and Toad
 
The Doras - 2011 - Outstanding Costume Design
Tim Chappel & Lizzy GardinerPriscilla Queen of the Desert - The Musical
Shawn Kerwin Brothel #9
Robin Fisher A Year With Frog and Toad
Joanna Scotcher The Railway Children
Charlotte Dean The Misanthrope
 
The Doras - 2011 - Outstanding Costume Design - Independent Theatre
Melanie McNeill Madhouse Variations
Rosemarie Umetsu The New Electric Ballroom
Jung-Hye Kim Montparnasse
Jessica Botelho Paradise By The River
Camellia Koo paper SERIES
 
The Doras - 2011 - Outstanding Direction - Independent Theatre
Nina Lee Aquino paper SERIES
Trevor Schwellnus Nohayquiensepa (No one knows)
Philip Riccio Through the Leaves
Peter Pasyk Blood Doghouse
Audrey Dwyer The Apology
 
The Doras - 2011 - Outstanding Direction of a Play / Musical
Brendan Healy Blasted
Philip Akin Ruined
Nigel Shawn Williams Brothel #9
Gina Wilkinson Wide Awake Hearts
Allen MacInnis A Year With Frog and Toad
 
The Doras - 2011 - Outstanding Direction of a Play/Musical
Brendan HealyBlasted
Philip Akin Ruined
Nigel Shawn Williams Brothel #9
Gina Wilkinson Wide Awake Hearts
Allen MacInnis A Year With Frog and Toad
 
The Doras - 2011 - Outstanding Lighting Design
Kimberly Purtell Blasted
Thomas Hase Prima Donna
Richard G. Jones The Railway Children
Lorenzo Savoini A Midsummer Night's Dream
Ken MacKenzie (Re)Birth: E.E. Cummings In Song
 
The Doras - 2011 - Outstanding Lighting Design - Independent Theatre
Trevor Schwellnus Nohayquiensepa (No one knows)
Michelle Ramsay paper SERIES
Michelle Ramsay The Atomic Weight of Happiness
Kevin Hutson Hard Times
Gareth Crew Madhouse Variations
 
The Doras - 2011 - Outstanding Musical Direction
Harry Bicket Orfeo ed Euridice
Steuart Bedford Death in Venice
Pablo Heras-Casado Nixon in China
Diane Leah A Year With Frog and Toad
Anthony Bastianon [title of show]
 
The Doras - 2011 - Outstanding New Musical / Opera
Rufus Wainwright Prima Donna
Timothy French and Avery Saltzman To Life
The Ensemble (Re)Birth: E.E. Cummings In Song
 
The Doras - 2011 - Outstanding New Musical/Opera
Rufus WainwrightPrima Donna
Timothy French and Avery SaltzmanTo Life conceived
The Ensemble(Re)Birth: E.E. Cummings In Song
 
The Doras - 2011 - Outstanding New Play
Anusree Roy Brothel #9
Roland Schimmelpfennig Peggy Pickit Sees the Face of God - The Africa Trilogy
Maja Ardal The Cure for Everything
Brendan Gall Wide Awake Hearts
Andrew Kushnir The Middle Place
 
The Doras - 2011 - Outstanding New Play
Anusree Roy Brothel #9
Roland Schimmelpfennig Peggy Pickit Sees the Face of God - The Africa Trilogy
Maja Ardal The Cure for Everything
Brendan Gall Wide Awake Hearts
Andrew Kushnir The Middle Place
 
The Doras - 2011 - Outstanding New Play or New Musical - Independent Theatre
Jovanni Sy A Taste of Empire
Eric Woolfe Madhouse Variations
Darrah Teitel The Apology
 
The Doras - 2011 - Outstanding New Play or New Musical - Independent Theatre
Sky Gilbert The Situationists
Maev Beaty and Erin Shields, with Andrea Donaldson Montparnasse
 
The Doras - 2011 - Outstanding Original Choreography - Dance
Roberto Campanella & Robert Glumbek …in between…
Wayne McGregor Chroma
Tedd Robinson Sticks
Sharon B. Moore The Great Farini Project
Andrea Nann & Brendan Wyatt Beside Each Other
 
The Doras - 2011 - Outstanding Original Sound Design/Composition
Richard Feren Blasted
Mike Ross (Re)Birth: E.E. Cummings In Song
Mike Ross A Midsummer Night's Dream
Debashis Sinha The Post Office
Craig Vear / Christopher Madin The Railway Children
 
The Doras - 2011 - Outstanding Original Sound Design/Composition - Dance
Joby Talbot Chroma
Nicolás Hernández, José Valle Espejo de Oro / Mirror of Gold
Reza Moghaddas Homeland
Gord Downie Beside Each Other
Charles Quevillon Sticks
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance - Dance
Juan Ogalla Espejo de Oro / Mirror of Gold
The EnsembleChroma
The Ensemble …in between…
Peter Chin Sriwijaya
Brian Solomon The Great Farini Project
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance - Opera
Alan Oke Death in Venice
Sondra Radvanovsky Aida
Lawrence Zazzo Orfeo ed Euridice
Jane Archibald Ariadne auf Naxos
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance - Theatre for Young Audiences
John Cleland Edward The "Crazy Man"
The Ensemble DISS - An interactive presentation about the risks of gang involvement
The Ensemble The Grace Project: SICK
Olaf Sham Edward The "Crazy Man"
Colin Doyle Offensive Fouls
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance by a Female in a Principal Role
Yanna McIntosh Ruined
Pamela Sinha Brothel #9
Pamela Sinha Brothel #9
Michelle Monteith Blasted
Jane Spidell Peggy Pickit Sees the Face of God - The Africa Trilogy
Anusree Roy Brothel #9
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Independent Theatre
Sandy Duarte Blood
Rosemary Dunsmore The New Electric Ballroom
Peggy Baker Are You Okay
Maria Vacratsis Through the Leaves
Kyra Harper Vincent River
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Musical Theatre
Kate HennigBilly Elliot - The Musical
Shelley Simester [title of show]
Ma-Anne Dionisio Miss Saigon
Louise Pitre A Year With Frog and Toad
Gabi Epstein To Life
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Play
Yanna McIntosh Ruined
Pamela Sinha Brothel #9
Michelle Monteith Blasted
Jane Spidell Peggy Pickit Sees the Face of God - The Africa Trilogy
Anusree Roy Brothel #9
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance by a Male in a Principal Role
Joseph Ziegler Death of a Salesman
Sterling Jarvis Ruined
Diego Matamoros Oleanna
David Ferry Blasted
Ash Knight Brothel #9
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance by a Male in a Principal Role - Independent Theatre
Gavin Crawford The Situationists
Nicholas Campbell Through the Leaves
Matthew MacFadzean Tom's A-Cold
Eric Woolfe Madhouse Variations
Cyrus Faird Mojo
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance by a Male in a Principal Role - Musical Theatre
Tony SheldonPriscilla Queen of the Desert - The Musical
Will SwensonPriscilla Queen of the Desert - The Musical
Justin Bott [title of show]
Daren A. Herbert Parade
Allen MacInnis A Year With Frog and Toad
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance by a Male in a Principal Role - Play
Joseph Ziegler Death of a Salesman
Sterling Jarvis Ruined
Diego Matamoros Oleanna
David Ferry Blasted
Ash KnightBrothel #9
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance in a Featured Role / Ensemble
Jane Spidell Doc
The Ensemble Our Class
Oliver Dennis Jitters
Ari Cohen Death of a Salesman
 
The Doras - 2011 - Outstanding Performance in a Featured Role / Ensemble - Independent Theatre
Christopher Stanton The New Electric Ballroom
The Ensemble The Apology
The Ensemble paper SERIES
The Ensemble Montparnasse
The Ensemble Nohayquiensepa (No one knows)
 
The Doras - 2011 - Outstanding Production
Buddies In Bad Times TheatreBlasted
Matthew Gale and Jenny King for The Touring Consortium (RC) International and Robert Richardson for Marquis Entertainment The Railway Children
Obsidian Theatre Company, Nightwood TheatreRuined
Volcano Theatre, presented by LuminatoThe Africa Trilogy
Factory TheatreBrothel #9
 
The Doras - 2011 - Outstanding Production - Dance
Harbourfront Centre's World Stage presents Alain Platel/Les Ballets C. de la B. Out of Context - for Pina
Harbourfront Centre's World Stage presents Dave St-Pierre Un peu de tendresse bordel de merde! (A little tenderness for crying out loud!)
The National Ballet of CanadaChroma
ProArteDanza …in between…
Luminato presents Chunky Move Two Faced Bastard
 
The Doras - 2011 - Outstanding Production - Independent Theatre
The Company Theatre Through the Leaves
Eldritch Theatre Madhouse Variations
Doghouse Riley ProductionsBlood
Cahoots Theatre Company in association with The Young Centre for the Performing Arts paper SERIES
Cahoots Theatre Company A Taste of Empire
 
The Doras - 2011 - Outstanding Production - Musical Theatre
Lorraine Kimsa Theatre for Young PeopleA Year With Frog and Toad
Priscilla Queen of the Desert - The Musical
Acting Up Stage & Studio 18 TheatreParade
David Mirvish Billy Elliot - The Musical
Angelwalk Theatre[title of show]
 
The Doras - 2011 - Outstanding Production - Opera
Canadian Opera Company presents Lyric Opera of ChicagoOrfeo ed Euridice
LuminatoPrima Donna
Canadian Opera Company presents Opera Theatre of Colorado, Houston Grand Opera, Minnesota Opera and Portland Opera Nixon in China
Canadian Opera Company presents Houston Grand Opera Association, Welsh National Opera, Gran Teatre del Liceu and Grand Théâtre de Genève La Cenerentola
Canadian Opera Company presents The Aldeburgh Festival, Opéra national de Lyon, Bregenz Opera and Prague State Opera Death in Venice
 
The Doras - 2011 - Outstanding Production - Theatre for Young Audiences
Lorraine Kimsa Theatre for Young People presents Concrete TheatreRoutes
The Sick Collective / Jack Grinhaus and Sarah Miller-Garvin / Next Stage FestivalThe Grace Project: SICK
Hustle N' Bustle Theatre in association with Roseneath TheatreOffensive Fouls
Theatre DirectHead à Tête
Mixed Company Theatre, a division of Maple Leaf Theatre for Social ResponsibilityDISS - An interactive presentation about the risks of gang involvement
 
The Doras - 2011 - Outstanding Production of a Musical
Lorraine Kimsa A Year With Frog and Toad
Angelwalk Theatre [title of show]
Acting Up Stage & Studio 18 TheatreParade
 
The Doras - 2011 - Outstanding Production of a Play
Buddies In Bad Times TheatreBlasted
Matthew Gale and Jenny King The Railway Children
Obsidian Theatre Company in association with Nightwood TheatreRuined
Volcano TheatreThe Africa Trilogy
Factory Theatre Brothel #9
 
The Doras - 2011 - Outstanding Set Design
Julie Fox Blasted
Scott Reid The Clockmaker
Robin Fisher A Year With Frog and Toad
Joanna Scotcher The Railway Children
Glen Charles Landry À toi, pour toujours, ta Marie-Lou
 
The Doras - 2011 - Outstanding Set Design - Independent Theatre
John Thompson Through the Leaves
Andy Moro The Situationists
Lindsay Anne Black The Atomic Weight of Happiness
Jackie Chau Brown Balls
Camellia Koo paper SERIES
 
The Doras - 2011 - Outstanding Sound Design/Composition - Independent Theatre
Richard Lee paper SERIES
Thomas Ryder-Payne Nohayquiensepa (No one knows)
Mike Filippov Madhouse Variations
Christopher Stanton The New Electric Ballroom
Anna Friz 3 TAPES
 
The Doras - 2011 - Outstanding Touring Production
Canadian Stage presents Ex MachinaThe Andersen Project
Canadian Stage presents Ex MachinaThe Andersen Project
Canadian Stage presents the Electric Company TheatreStudies in Motion - The Hauntings of Eadweard Muybridge
Dancap Productions Inc. South Pacific
The Theatre Centre L'Orchestre D'Hommes - Orchestres Performs Tom Waits
Factory Theatre presents Juno Productions Jake's Gift
Canadian Stage, Electric Company TheatreStudies in Motion - The Hauntings of Eadweard Muybridge
Dancap Productions Inc.South Pacific
The Theatre CentreL’Orchestre D’Hommes-Orchestres Performs Tom Waits
Factory Theatre presents Juno ProductionsJake's Gift
 
The Lortels - 2011 - Outstanding Alternative Theatrical Experience
, Gatz
 
The Lortels - 2011 - Outstanding Sound Design
Mikhail Fiksel, The Elaborate Entrance of Chad Deity
 
Tony Awards - 2011 - Best Play
Fabula Media Partners LLC, The Motherf**ker with the Hat
 
Tony Awards - 2011 - Best Scenic Design (Play)
Ultz, Jerusalem
 
Tony Awards - 2011 - Revival (Play)
Stewart F. Lane & Bonnie Comley, The Merchant of Venice
Cathy Chernoff/Jay & Cindy Gutterman, The Merchant of Venice
 
Tony Awards - 2011 - Special Tony Award
Handspring Puppet Company
 
Tony Awards - 2011 - Tony Honors for Excellence in the Theatre
The Drama Book Shop
Alliance for Inclusion in the Arts
 
- 2010 - Dance Finalists
Chase Finlay
Aaron Carr
Leann Underwood
 
- 2010 - Jonathan Larson Grants
Peter Lerman
Daniel Maté
Michael Kooman
Christopher Dimond
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Actor in a Musical or Revue (Resident Non-Equity)
Malcom DevineA christmas carol
John B. LeenChess
Frankie MarroneZanna, don't
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Actor in a Play (Resident Non-Equity)
Josh HambrockThe philadelphia story
Mikie BeattyElevator
Malcom DevineFrom the east to the west
Darrell W. CoxKiller joe
Albert MeijerWounded
Derek MehnHamlet shut up
Greg SpradlinBent
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Actor in a Touring Production
John Peter ViernesBilly elliot
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Actress in a Musical or Revue (Resident Equity)
Bethany ThomasInto the woods
Carmen CuzackRodgers & hammerstein's south pacific
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Actress in a Musical or Revue (Resident Non-Equity)
Heather BodieFour play
Danielle BrothersMan of la mancha
Felicity BryantAnnie
Andrea DennisonTick, tick… boom!
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Actress in a Play (Resident Equity)
Natasha LoweA streetcar named desire
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Actress in a Play (Resident Non-Equity)
Laura McClainThe philadelphia story
Suzanne DeanWho's afraid of virginia woolf
Rebecca Ward-HayesAunt dan and lemon
Claire WellinKiller joe
Paige WhiteWounded
Roxie LeeSouthern baptist sissies
Tegan CohenHamlet shut up
Nickella MoschettiFrom the east to the west
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Choreography
Karole Armitage, Hair
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Choreography (Resident Equity)
Heather CastilloSeussical
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Choreography (Resident Non-Equity)
Gary AbbottAida
Kevin Iaga JeffAida
Kevin BellieThe best little whorehouse in texas
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Community Theatre Production
Brampton Music TheatreRENT
Scarborough Music TheatreAnnie
Brampton Music TheatreJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Encore EntertainmentThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Community/Youth Theatre
Children's Theatre Group of Southern California
LA Theatre Ensemble
ACT-San Diego
California Youth Conservatory
Carlsbad Community Theatre
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Costume Design
, Priscilla Queen of the Desert
, Love Never Dies
, We Will Rock You
, Hair
, Sweet Charity
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Costume Design (Resident Equity)
Brenda WinsteadRagtime
Josephine FirkinsThe illusion
William J. MoreyInto the woods
Sarah E. RossTobacco road
Kristin DeiTosTobacco road
Christa ArmendarizJoseph and the amazing technicolor dreamcoat
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Costume Design (Resident Non-Equity)
Jesus PerezThe best little whorehouse in texas
David CarnevaleZanna, don't
Theresa HamThe glorious ones
Branimira IvanovaTreasure island
William J. MoreyFucking men
Elizabeth WislarThe philadelphia story
Rachel StiversIt's top secret, the musical
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Dance Production
Burn the Floor
Steam Heat: A Fosse Celebration
I Move Forward
Fly Away With Me
Helix Dance Company
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Direction (Resident Equity)
Stephanie A. ColtrinSeussical
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Direction of a Musical
Amanda SinclairAnnie
Sasha ReganPirates of Penzance
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Direction of a Play
Tim CarrollPeter Pan
David BertholdHolding The Man
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Ensemble (Resident Equity)
Chess
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Ensemble (Resident Non-Equity)
The golden gays
The who's tommy
Zanna don't
Gospel according to first squad
A christmas carol
Hamlet shut up
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Ensemble (Resident)
Drury Lane TheatreRagtime
Mary-Arrchie Theatre CompanyCherrywood
Bailiwick ChicagoFucking men
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Featured Actor in a Musical
Steven Hartley, Oliver!
Craig Gallivan, Billy Elliot
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Fringe or Regional Musical
Hairspray
Evita
Porn The Musical
Smokey Joe's Café Landor
Spamalot UK tour
Oklahoma UK tour
Assassins Union
Over The Threshold
Once Upon A Time At The Adelphi Union
Only The Brave
Love Story
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Fringe or Regional Play
OthelloBlue Elephant
Lord Arthur Saville's Crime UK tour
Out Vertigo
Top of the World Spike Theatre
Spring Storm Royal & Derngate, Northampton
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Leading Actor (Musical)
James R. WoodsAnnie
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Leading Actor (Play)
Tom McCamusDangerous Liaisons
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Leading Actor in a Musical
Ricardo Afonso, We Will Rock You
Griff Rhys Jones, Oliver!
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Leading Actor in a Play
David Hyde-Pierce, La Bete
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Leading Actress (Musical)
Janna PolzinThe Sound of Music
Devin CecchetoAnnie
Erin HydeRENT
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Leading Actress (Play)
Akosua Ado-AdemThe Middle Place
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Leading Actress in a Play
Jodhi MayPolar Bears
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Lighting Design
, Love Never Dies
, Hair
, Priscilla Queen of the Desert
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Long-Running West End Show
, Wicked
, Avenue Q
, Blood Brothers
, We Will Rock You
, Chicago
, Billy Elliot
, Mamma Mia!
, Jersey Boys
, Les Miserables
, The Phantom of the Opera
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Musical
DancapJersey Boys
, Love Never Dies
MirvishRock of Ages
MirvishPriscilla Queen of the Desert
The McCaigsBosco & Jones
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Musical (since 2009)
, Legally Blonde
Wolfboy
, Sister Act
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Musical Direction
Josh PriessRENT
Anthony Bastianon[title of show]
Len McCarthyAnnie
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best New Work/New Adaptation (Resident Equity)
Yellow
Gospel according to first squad
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best New Work/New Adaptation (Resident Non-Equity)
The golden gays
Gospel according to first squad
From the east to the west
Edward II
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best New Work/New Adaptation (Resident)
Amanda MurphyFour play
Jamie CampbellFour play
David CzaplewskiLady x
Cheryl SnodgrassLady x
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Orchestrations
, Love Never Dies
, Hair
, Priscilla Queen of the Desert
Les Miserables tour
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Original Choreography
Andy HallsworthPriscilla Queen of the Desert
Amy HelsbyAnnie
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Original Costume Design
Charmaine HuculakAnnie
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Original Lighting Design
Karen BrownAnnie
Kevin FraserEvita
Michael WaltonThe Tempest
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Original Score
Joe DiPetro, Memphis
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Original Set Design
Carolyn M. SmithPeter Pan
Doughlas Parashuk Evita
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Original Sound Design
Peter HylinskiRock of Ages
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Performance by a Female in a Feature Role/Ensemble (Musical)
Patty SullivanAnnie
Jamie BirnbaumRENT
Cleopatra WilliamsBeauty and the Beast
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Performance by a Female in a Feature Role/Ensemble (Play)
Cara RickettsAs You Like It
Adrianna ProsserTwo Noble Kinsman
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Performance by a Male in a Featured Role/Ensemble (Musical)
Caleb CosmanRock of Ages
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Performance by a Male in a Featured Role/Ensemble (Play)
Tom McCamusPeter Pan
Joseph ZeiglerDeath of a Salesman
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Play
StratfordThe Tempest
, War Horse
StratfordPeter Pan
MirvishCloud 9
Anne Boleyn
, La Bete
Holding The Man
Welcome to Thebes
Spring Storm
, Jerusalem
, 39 Steps
, Enron
After The Dance
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Revival of a Musical
, Les Miserables
, Sweet Charity
, Hair
Into The Woods
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Revival of a Musical (Resident Equity)
Theatre at the CenterJesus christ superstar
Parade
Drury Lane TheatreRagtime
Met TheatreChess
Sweeney todd
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Revival of a Musical (Resident Non-Equity)
Theo Ubique Cabaret TheatreChess
The who's tommy
Bailiwick ChicagoAida
Bohemian Theatre EnsembleHello again
Theo Ubique Cabaret TheatreMan of la mancha
Bohemian Theatre EnsembleThe glorious ones
Cinderella
A christmas carol
Bye, bye birdie
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Revival of a Play
The Railway Children
, London Assurance
, La Bete
After The Dance
, All My Sons
The Railway Children
The Crucible
Lord Arthur Saville's Crime
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Revival of a Play (Resident Equity)
Writers' TheatreA streetcar named desire
August: osage county
TimeLine Theatre CompanyThe farnsworth invention
The glass menagerie
A midsummer night's dream
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Revival of a Play (Resident Non-Equity)
Circle TheatreThe philadelphia story
Southern baptist sissies
Raven TheatreDeath of a salesman
Profiles TheatreKiller joe
The House Theatre of ChicagoWilson wants it all
Who's afraid of virginia woolf
Wounded
The mystery of irma vep
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Revue (Resident)
The Second City e.t.c.The absolute best friggin' time of your life
Donny's Skybox at Piper's AlleyImproviser: a musical sketch comedy revue
Writers' TheatreOh coward!
Bailiwick ChicagoShow us your love
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Scenic Design
, Love Never Dies
, Hair
, Priscilla Queen of the Desert
, Sister Act
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Scenic Design (Resident Equity)
Colette PollardA streetcar named desire
Ian ZywicaInto the woods
Christopher BeyriesA midsummer night's dream
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Scenic Design (Resident Non-Equity)
Nate CrawfordChess
Alan DonahueTreasure island
Bob KnuthThe philadelphia story
Kyle LandMan of la mancha
David CarnevaleSouthern baptist sissies
Trefoni RizziChristmas carol
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Sound Design
, Love Never Dies
Priscilla Queen of the Desert
, Jersey Boys
, Hair
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Special Theatrical Event
Cadillac Palace TheatreAn evening with patti lupone and mandy patinkin
Auditorium Theatre of Roosevelt UniversityFuerza bruta: look up
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Theatrical Special Event
Marc Kimmelman's 'I Move Forward'
Best of Fringe Uptown Series
Sharron Matthew's World Domination Tour Fundraiser
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Touring Production
MirvishWicked
Ford Center for the Performing ArtsBilly elliot
Wicked
DancapSouth Pacific
MirvishRent
MirvishAugust: Osage County
MirvishAn Evening With Mandy Patinkin and Patti LuPone
Cadillac Palace TheatreDreamgirls
Cadillac Palace TheatreIn the heights
Cadillac Palace TheatreShrek
Ford Center for the Performing Arts, Oriental TheatreThe addams family
In the heights
Avenue q
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Best Youth Theatre Production
Toronto Youth TheatreRENT
LKTYPA Year With Frog and Toad
Toronto Youth TheatreSeussical
HuttonFairy Tale Ending
MacMillanFairy Tale Ending
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Obie Grant
Harlem School of the Arts
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Outstanding Actress in a Featured Role
Jennifer HarderMilk, Milk Lemonade
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Theatrical Event of the Year
, Love Never Dies
Over The Rainbow
, Sister Act
West End Live
Legally Blonde London live cast recording
Opening of Love Never Dies
Shoshana Bean live in the West End
 
BroadwayWorld Awards - 2010 - Theatrical Venue of the Year
Princess of Wales Theatre
Adelphi Theatre
Toronto Centre for the Arts
Royal Alexandra Theatre
Avon Theatre Stratford
Regent's Park Open Air
Chocolate Factory
Union Theatre
London Palladium
Apollo, Shaftesbury Avenue
Delfont Room
Theatre Royal Drury Lane
Roundhouse
Cardiff Millennium Centre
Palace Theatre
Pantages Theatre
 
Drama Desk Awards - 2010 - Outstanding Actress in a Play
Ayesha Antoine My Wonderful Day
 
Drama Desk Awards - 2010 - Outstanding Lighting Design
Christian M. DeAngelisLizzie Borden
 
Drama Desk Awards - 2010 - Outstanding Musical
The Scottsboro Boys , The Scottsboro Boys
 
Drama Desk Awards - 2010 - Outstanding Musical Revue
Fascinating Aïda Absolutely Miraculous!Fascinating and Absolutely Miraculous!
Newsical The Musical Newsical The Musical
 
Drama Desk Awards - 2010 - Outstanding Revival of a Play (tie)
The Boys in the Band, The Boys in the Band
 
Drama Desk Awards - 2010 - Outstanding Set Design
Karen TennentHansel and Gretel
 
Drama Desk Awards - 2010 - Outstanding Sound Design in a Play
Dale BigallUnderground
 
Drama Desk Awards - 2010 - Unique Theatrical Experience
Charles L. Mee's Fêtes de la NuitCharles L. Mee's Fêtes de la Nuit
Hansel and GretelHansel and Gretel
The Provenance of BeautyThe Provenance of Beauty
 
Drama Desk Awards - 2010 - utstanding Musical Revue
Million Dollar Quartet, Million Dollar Quarte
 
Drama League Awards - 2010 - Distinguished Production of a Musical
, Sondheim on Sondheim
 
Drama League Awards - 2010 - Distinguished Production of a Play
, Red
 
Drama League Awards - 2010 - Unique Contribution to the Theatre
Macy’s Parade and Entertainment Group
 
Evening Standard Awards - 2010 - Charles Wintour Award for Most Promising Playwright
Anya ReissSpur of the Moment
 
Evening Standard Awards - 2010 - Editor's Award for a Shooting Star
Daniel KaluuyaSucker Punch
 
Evening Standard Awards - 2010 - Milton Shulman Award for Outstanding Newcomer
Kate BondYou Me Bum Bum Train
Morgan LloydYou Me Bum Bum Train
 
Evening Standard Awards - 2010 - Ned Sherrin Award for Best Musical
, Passion
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Choreography, Resident Production
Meisha BosmaFever/Dream
Ben CunisDracula
Carina LosanoMomia en el closet: The Return of Eva Perón
Irina TsikurishviliA Midsummer Night's Dream
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliDante
Irina Tsikurishvili Dracula
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Anastasia Ryurikov SimesA Midsummer Night's Dream
Anastasia Ryurikov SimesDante
Norah WorthingtonWittenberg
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Director, Resident Musical
Mark A. RheaRent
Susan Marie RheaRent
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Director, Resident Play
Tony TsendeasWittenberg
Paata TsikurishviliA Midsummer Night's Dream
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Joel EdgertonA Streetcar Named Desire
Dito van ReigersbergHell Meets Henry Halfway
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Parker DrownRent
Jahi KearseCool Papa's Party
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Holly TwyfordLittle Dog Laughed
Tana HickenLost in Yonkers
Holly TwyfordArcadia
Holly TwyfordLost in Yonkers
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsFever/Dream
Andrew F. GriffinA Midsummer Night's Dream
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
William KnowlesCool Papa's Party
Aaron BroderickRent
Jay CrowderThe Civil War
Christopher YoustraAdding Machine: A Musical
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Non-Resident Production
Theater JZero Hour
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
Synetic Family TheaterTale of the Fisherman and the Golden Fish
Imagination StageHeidi
magination Stage Lyle the Crocodile
Imagination StageZomo the Rabbit: A Hip-Hop Creation Myth
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Resident Musical
Kennedy CenterRagtime
GALA Hispanic Theatre Momia en el closet: The Return of Eva Perón
Keegan TheatreRent
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Resident Play
Synetic TheaterA Midsummer Night's Dream
Outstanding Resident PlayAngels in America: Millennium Approaches
Rep StageWittenberg
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Set Design, Resident Production
Misha KachmanFever/Dream
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Tom TeasleyCrazyface
Konstantine LortkipandzeA Midsummer Night's Dream
Veronika VorelArcadia
Veronika VorelBlack Pearl Sings!
Veronika VorelFever/Dream
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Nate DendyThe Fantasticks
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Irakli KavsadzeA Midsummer Night's Dream
Alex MillsA Midsummer Night's Dream
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Kellee KnightenThe Civil War
Elizabeth RaycaOklahoma!
Kimberly SchrafShow Boat
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Marni PenningHysteria
 
Helen Hayes Awards - 2010 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Robin McLeavyA Streetcar Named Desire
Morgan David JonesA Streetcar Named Desire
Mandy McElhinneyA Streetcar Named Desire
Tim RichardsA Streetcar Named Desire
James SuggHell Meets Henry Halfway
 
Helen Hayes Awards - 2010 - The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Musical
Keegan TheatreRent
Fords TheatreCivil War
 
Helen Hayes Awards - 2010 - The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Play
Forum TheatreAngels in America: Perestroika
Forum TheatreAngels in America: Millennium Approaches
Woolly Mammoth TheatreCompany Antebellum
Solas Nua Disco Pigs
 
Helen Hayes Awards - 2010 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Victor LodatoBread of Winter
Gustavo OttMomia en el closet: The Return of Eva Perón
Mariano ValesMomia en el closet: The Return of Eva Perón
 
Helen Hayes Awards - 2010 - The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Cody NickellArcadia
 
Helen Hayes Awards - 2010 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
Andy Shallal
 
IT Awards - 2010 - Caffe Cino Fellowship Award
New York Neo-Futurists
 
IT Awards - 2010 - Outstanding Ensemble
Michael DaltoSamuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War
 
IT Awards - 2010 - Outstanding Original Music
Mark ValadezCaucasian Chalk Circle
 
IT Awards - 2010 - Outstanding Original Short Script
Jonothon LyonsThe Tenement
 
IT Awards - 2010 - Outstanding Performance Art Production
Binding
 
IT Awards - 2010 - Outstanding Production of a Musical
Children of Eden
 
IT Awards - 2010 - Outstanding Production of a Play
Samuel and Alasdair: A Personal History of the Robot War
 
IT Awards - 2010 - Stewardship Award
Dixon Place
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Choreography
Kelly Barclay42nd Street
Dana LewisThe Drowsy Chaperone
Dana LewisGuys and Dolls
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Costume Design
Dorothy Marshall EnglisAmadeus
Betsy KrausnickSouvenir
Tracy ChristensonSouvenir
Lou BirdThe Drowsy Chaperone
Vincent J. ScassellatiHairspray
Lou BirdGuys and Dolls
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Director of a Musical
Michael HamiltonThe Drowsy Chaperone
Michael HamiltonGuys and Dolls
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Director of a Play
Jason CannonDoubt
Paul Mason BarnesAmadeus
Philip BoehmHelver’s Night
Risa BraininSecret Order
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Ensemble in a Musical
The Drowsy ChaperoneStages St. Louis
The 25th Annual Putnam County Spelling BeeNew Line Theatre
HairsprayThe Muny
UnbeatablePlayhouse at Westport Plaza
Black NativityThe Black Rep
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Ensemble in a Play
SouvenirRepertory Theatre of St. Louis
Secret OrderRepertory Theatre of St. Louis
A Song for CorettaThe Black Rep
DoubtDramatic License Productions
AmadeusRepertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Lead Actor in a Musical
Jerry RussoFiddler on the Roof
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Lead Actor in a Play
Jason CannonDoubt
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Lead Actress in a Play
Emily StrembickiA Shot in the Dark
Sarah CannonThe Lady from Dubuque
Kim FurlowDoubt
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Lighting Design
Tyler DuenowThe Trial
Michael SullivanAn Almost Holy Picture
Sean SavoieNeighborhood 3: Requisition of Doom
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Musical Direction
Ross RawlingsHairspray
Dr. Diane White-ClaytonBlack Nativity
Charles CreathBlues in the Night
Lisa Campbell AlbertGuys and Dolls
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding New Play or Musical
Philip BoehmWoyzeck
Ingmar VillqistHelver’s Night
William Missouri DownsCockeyed
Lee Patton ChilesMy Heart is Always Shaking, Gitana Productions
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Production for Young Audiences
Quick-Brewed MacbethShakespeare Festival St. Louis
Portrait of My PeopleAvalon Theatre Company
Alice in WonderlandStages St. Louis
Fables Metro Theater Company
My Father’s DragonThe Rep’s Imaginary Theatre Company
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Production of a Musical
The Drowsy ChaperoneStages St. Louis
Guys and DollsStages St. Louis
Little Shop of HorrorsStages St. Louis
The 25th Annual Putnam County Spelling BeeNew Line Theatre
HairsprayThe Muny
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Production of a Play
AmadeusRepertory Theatre of St. Louis
SouvenirRepertory Theatre of St. Louis
A Song for CorettaThe Black Rep
Glengarry Glen RossHotCity Theatre
DoubtDramatic License Productions
Secret OrderRepertory Theatre of St. Louis
Brooklyn BoyNew Jewish Theatre
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Set Design
Jim BurwinkelThe Good Person of Setzuan
Mark HalpinGuys and Dolls
Christie JohnstonTreasure Island
Patrick Huber9 Parts of Desire
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Sound Design
Chuck HarperNeighborhood 3: Requisition of Doom
Justin BeenThe Trial
Mac MurphyGuys and Dolls
Stuart ElmoreGuys and Dolls
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Brian ClaussenThe 25th Annual Putnam County Spelling Bee
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Jerry RussoGlengarry Glen Ross
Terry MeddowsThe Ugly One
Stan LanchowSecret Order
John BratkowskiWoyzeck
Travis EstesBrooklyn Boy
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Molly DenninghoffQuilters
Lisa M. RameyLittle Shop of Horrors
Valisia LakaeLittle Shop of Horrors
Charity DawsonUnbeatable
 
Kevin Kline Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Cathy SimpsonA Song for Coretta
Kirsten WylderWonder of the World
Elisabeth StanleyAmadeus
Teresa DoggettA Man For All Seasons
 
Obie Awards - 2010 - Design/Music
Steven DufalaMachines Machines Machines Machines Machines Machines Machines Machines Machines
Malcom RippethBrief Encounter
Billy Blaise DufalaMachines Machines Machines Machines Machines Machines Machines Machines
 
Obie Awards - 2010 - Obie Grant
Vampire Cowboys
Ontological Incubator
Harlem School of the Arts
 
Obie Awards - 2010 - Special Citations
The Ohio Theatre
Theatre du Soleil
Hoi PolloiThree Pianos
Les Ephemeres
Philippe QuesneL'Effet de Serge
Gaëtan Vourc'hL'Effet de Serge
 
Olivier Awards - 2010 - Best Actress
Lorraine BurroughsThe Mountaintop
 
Olivier Awards - 2010 - Best Actress in a Supporting Role
Hayley AtwellA View From The Bridge
Alexandra GilbreathTwelfth Night
Rachael StirlingThe Priory
 
Olivier Awards - 2010 - Best Costume Design
Amy RobertsThe Misanthrope
 
Olivier Awards - 2010 - Best Entertainment
Derren BrownDerren Brown: Enigma
 
Olivier Awards - 2010 - Best Lighting Design
Jon Clark Three Days Of Rain
 
Olivier Awards - 2010 - Best New Dance Production
Goldberg: The Brandstrup-Rojo ProjectROH2
Birmingham Royal BalletE=MC²
Rambert Dance CompanyA Linha Curva
Fabulous Beast Dance TheatreThe Rite Of Spring
 
Olivier Awards - 2010 - Best New Opera Production
The Royal OperaTristan Und Isolde
The Royal OperaDer Fliegende Holländer
The Royal OperaLulu
 
Olivier Awards - 2010 - Best Revival
David Leveaux Arcadia directed
 
Olivier Awards - 2010 - Best Supporting Performance in a Musical or Entertainment
Sheila Hancock , Sister Act
 
Olivier Awards - 2010 - Best Theatre Choreographer
Bill T JonesSpring Awakening
 
Olivier Awards - 2010 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Soho TheatreIya Ile
The Tricycle TheatreThe Great Game
 
Olivier Awards - 2010 - Outstanding Achievement in Dance
Rambert Dance Companyan outstanding year of new work
Michael Hullslighting designs
 
Olivier Awards - 2010 - Outstanding Achievement in Opera
Nina StemmeTristan und Isolde
Anja KampeDer Fliegende Holländer
Stuart SkeltonPeter Grimes
Michael VolleLulu and Tristan Und Isolde
 
Olivier Awards - 2010 - Special Award
Dame Maggie Smith
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding New Broadway Musical
, Memphis
, American Idiot
, Fela!
, Sondheim on Sondheim
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding New Broadway Play
, Red
, Next Fall
, Superior Donuts
, Time Stands Still
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding New Off-Broadway Musical
, Bloody Bloody Andrew Jackson
, The Scottsboro Boys
, Tin Pan Alley Rag
, Yank!
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding New Off-Broadway Play
, The Orphans’ Home Cycle
, Clybourne Park
, The Pride
, The Temperamentals
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding New Score
, Memphis
, Bloody Bloody Andrew Jackson
, The Scottsboro Boys
, Yank!
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding Revival of a Musical
, La Cage aux Folles
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding Revival of a Musical
, A Little Night Music
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding Revival of a Musical
, Finian’s Rainbow
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding Revival of a Musical
, Promises, Promises
 
Outer Critics Circle Awards - 2010 - Outstanding Revival of a Play
, Fences
, A View From the Bridge
, Lend Me a Tenor
, The Royal Family
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Overall Production of a Musical
Walnut Street TheatreDirty Rotten Scoundrels
 
The Barrymore Awards - 2010 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design
Christopher ColucciThe Long Christmas Ride Home
Jorge Cousineau The History Boys
Mark ValenzuelaThe Story of My Life
Ryan Rumery Golden Age
 
The Barrymore Awards - 2010 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design
Christopher ColucciThe Breath of Life
 
The Barrymore Awards - 2010 - Earl Girls Award for Outstanding Costume Design
Mark MarianiThe Breath of Life
Rosemarie E. McKelvey Snow White
Rosemarie E. McKelvey Sunday in the Park with George
Richard St. Clair Golden Age
 
The Barrymore Awards - 2010 - Earl Girls Award for Outstanding Costume Design
Colleen GradyFiddler on the Roof
 
The Barrymore Awards - 2010 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award
B. Someday ProductionsOf Mythic Proportions
1812 Productions1812 Outreach
Philadelphia Young PlaywrightsAnnual Playwriting Festival
 
The Barrymore Awards - 2010 - F. Otto Haas Award for an Emerging Philadelphia Theatre Artist
Sarah Sanford
James Ijames
Steve Pacek
Amanda Schoonover
Thom Weaver
 
The Barrymore Awards - 2010 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actor in a Musical
Mark JacobyFiddler on the Roof
Steve PacekLittle Shop of Horrors
Hugh PanaroOliver!
Paul Schoeffler Dirty Rotten Scoundrels
 
The Barrymore Awards - 2010 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actor in a Musical
Ben DibbleDirty Rotten Scoundrels
 
The Barrymore Awards - 2010 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actress in a Musical
Sherri L. EdelenThe Light in the Piazza
Janine DiVitaOliver!
Liz FiliosJoseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat
 
The Barrymore Awards - 2010 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actress in a Musical
Maggie Lakis Little Shop of Horrors
Mary Martello as Golde Fiddler on the Roof
 
The Barrymore Awards - 2010 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
Bruce GrahamAny Given Monday
Kira ObolenskyCabinet of Wonders, An Impossible History
Lauren FeldmanGrace, or the Art of Climbing
 
The Barrymore Awards - 2010 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
Pig Iron Theatre Company & Deborah SteinWelcome to Yuba City
Lee BlessingWhen We Go Upon the Sea
 
The Barrymore Awards - 2010 - Lifetime Achievement Award
Ted & Stevie Wolf
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Choreography/Movement
John Bellomo & Tony “Hitman” StetsonThe Elaborate Entrance of Chad Deity
John BellomoHunter Gatherers
J. Alex CordaroHenry IV, Part I
Michelle GaudetteFiddler on the Roof
Angela Pomo Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Direction of a Musical
Kimberly Reilly & Matt SilvaJoseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat
Richard Stafford Dirty Rotten Scoundrels
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Direction of a Musical
Joe CalarcoThe Light in the Piazza
Bruce LumpkinFiddler on the Roof
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Direction of a Musical
Bud Martin The Story of My Life
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Direction of a Play
Anne KauffmanBecky Shaw
James J. ChristyRabbit Hole
Walter DallasBlue Door
Madi DistefanoA 24-Hour The Bald Soprano
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Direction of a Play
Gabriel Quinn BauriedelWelcome to Yuba City
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Ensemble in a Musical
Act II PlayhouseThe Story of My Life
Montgomery Theater The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
Walnut Street TheatreFiddler on the Roof
The Devon Theater Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat
Philadelphia Theatre CompanyThe Light in the Piazza
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Ensemble in a Play
The Wilma TheaterBecky Shaw
Brat ProductionsA 24-Hour The Bald Soprano
Lantern Theater Company The Breath of Life
Arden Theatre CompanyThe History Boys
Pig Iron Theatre CompanyWelcome to Yuba City
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Leading Actor in a Play
Tony BraithwaiteFully Committed
Keith J. Conallen The Long Christmas Ride Home
Scott Greer Shining City
Steve Pacek as Mouse If You Give a Mouse a Cookie
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Leading Actor in a Play
Jeremy BobbBecky Shaw
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Music Direction
Eric EbbengaThe Light in the Piazza
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Music Direction
Patrick BradyCloser Than Ever
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Music Direction
Eric EbbengaSunday in the Park with George
Douglass G. Lutz Fiddler on the Roof
Collin Maier Joseph & the Amazing Technicolor Dreamcoat
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Original Music
Robert KaplowitzBlue Door
Michael OgbornSnow White
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Original Music
Christopher Colucci The Breath of Life
Christopher ColucciRabbit Hole
Tim Harbeson Cabinet of Wonders, An Impossible History
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Overall Production of a Musical
Walnut Street Theatre Fiddler on the Roof
Arden Theatre Company Sunday in the Park with George
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Overall Production of a Musical
Philadelphia Theatre CompanyThe Light in the Piazza
Act II PlayhouseThe Story of My Life
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Overall Production of a Play
Lantern Theater CompanyThe Breath of Life
Arden Theatre Company The History Boys
Arden Theatre Company If You Give a Mouse a Cookie
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Overall Production of a Play
The Wilma Theater Becky Shaw
Pig Iron Theatre Company Welcome to Yuba City
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Set Design
Dave JadicoThe Foocy
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Set Design
David P. GordonIf You Give a Mouse a Cookie
Michael FaginThe Light in the Piazza
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Set Design
Mimi LienBecky Shaw
Mimi Lien Welcome to Yuba City
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Matthew ScottThe Light in the Piazza
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Nick DaltonFiddler on the Roof
Charles Pistone The Light in the Piazza
Fran Prisco Dirty Rotten Scoundrels
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Marcus Stevens Fiddler on the Roof
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Peter DeLaurierKing Lear
Andrew KaneHenry IV, Part I
Kes Khemnu Blue Door
Stephen NovelliKing Lear
Pete Pryor Any Given Monday
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Whitney BashorThe Light in the Piazza
Jennie EisenhowerShow Boat
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Rita MarkovaFiddler on the Roof
Mary MartelloDirty Rotten Scoundrels
Gianna Yanelli Fiddler on the Roof
 
The Barrymore Awards - 2010 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Brooke BloomBecky Shaw
Kim Carson King Lear
Janis Dardaris Becky Shaw
Charlotte Ford Welcome to Yuba City
Sarah SanfordHunter Gatherers
 
The Barrymore Awards - 2010 - PECO Award for Outstanding Lighting Design
Thom WeaverThe Breath of Life
Thom Weaver The Foocy
 
The Barrymore Awards - 2010 - PECO Award for Outstanding Lighting Design
R. Lee KennedyThe Light in the Piazza
Jack JacobsFiddler on the Roof
Thom WeaverBlue Door
 
The Barrymore Awards - 2010 - Special Recognition Award
Pete Pryor
 
The Barrymore Awards - 2010 - The Brown Martin Philadelphia Award
InterAct Theatre CompanyBlack Pearl Sings!
The Wilma Theater Language Rooms
The People’s Light & Theatre Company Nathan the Wise
 
The Barrymore Awards - 2010 - The Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Cheryl WilliamsThe Breath of Life
Grace GonglewskiRabbit Hole
Patrice Johnson Coming Home
Ceal Phelan The Breath of Life
Mary Elizabeth Scallen Happy Days
C. Kelly Wright Black Pearl Sings!
 
The Barrymore Awards - 2010 - The Ted and Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations
InterAct Theatre Company & Mural Arts Program City of Numbers
Enchantment Theatre Company & The Philadelphia OrchestraThe Firebird
Lantern Theater Company & DaVinci Art AllianceEnvisioning Henry IV, Part I
 
The Doras - 2010 - Outstanding Direction of a Play / Musical
Morris PanychParfumerie
Richard RoseCourageous
Graham McLarenHamlet
Alan Dilworth If We Were Birds
Adam BrazierAssassins
 
The Doras - 2010 - Outstanding Musical Direction
Johannes Debus The Flying Dutchman
Marek Norman Oh What a Lovely War
Gregory OhGiiwedin
David Fallis The Marriage of Figaro
Anthony Walker Maria Stuarda
 
The Doras - 2010 - Outstanding New Musical / Opera - Musical Theatre
Allen Cole, Melody A Johnson, Rick RobertsMimi
 
The Doras - 2010 - Outstanding New Musical / Opera - Musical Theatre
R Murray Schaefer The Children's Crusade
Leslie Arden The Princess & the Handmaiden
Chris Earle Robin Hood, The Environmental Family Musical
Catherine Magowan & Spy Dénommé-WelchGiiwedin
 
The Doras - 2010 - Outstanding New Play
Michael HealeyCourageous
Judith Thompson Such Creatures
Erin Shields If We Were Birds
Carmen Aguirre Refugee Hotel
Anusree Roy Letters to my Grandma
 
The Doras - 2010 - Outstanding New Play
Michael HealeyCourageous
Judith Thompson Such Creatures
Erin Shields If We Were Birds
Carmen Aguirre Refugee Hotel
Anusree Roy Letters to my Grandma
 
The Doras - 2010 - Outstanding Original Choreography
Jonathon Feng Han; Alyssa Xiaoli Wang; Chen Jiao; Wen Qiqi Monkey King
Wendy Seyb The Toxic Avenger Musical
Tim French Altar Boyz
Kelley Devine Rock of Ages
Candace Jennings Oh What a Lovely War
 
The Doras - 2010 - Outstanding Original Costume Design
Martha Mann The Marriage of Figaro
Mara Gottler The Nightingale and Other Short Fables
Judith Bowden The Guardsman
Allen Moyer The Flying Dutchman
A-Kuan & Yi Chun Monkey King
 
The Doras - 2010 - Outstanding Original Lighting Design
Andrea LundyHamlet
Trevor SchwellnusHush
Lorenzo SavoiniAntigone
Kimberly Purtell This is What Happens Next
Anne Militello The Flying Dutchman
 
The Doras - 2010 - Outstanding Original Set Design
Ken MacDonaldParfumerie
Leslie Travers The Children's Crusade
Carl Fillion The Nightingale and Other Short Fables
Camellia Koo Billy Bishop Goes to War
Allen Moyer The Flying Dutchman
 
The Doras - 2010 - Outstanding Original Sound Design/Composition
Thomas Ryder PayneIf We Were Birds
Gavin Bradley and DJ O-nonymous Secrets of a Black Boy
Romeo Candido The Monster Under the Bed
Ted Dykstra / John Gray Billy Bishop Goes to War
 
The Doras - 2010 - Outstanding Performance - Opera
Canadian Opera Company/Festival d'Aix-en- Provence/Opéra national de Lyon in collaboration with Ex Machina The Nightingale and Other Short Fables
Julie Makerov The Flying Dutchman
Opera AtelierThe Marriage of Figaro
Canadian Opera CompanyThe Flying Dutchman
Luminato in association with Soundstreams Canada The Children's Crusade
Canadian Opera CompanyMaria Stuarda
Serena Farnocchia Maria Stuarda
Evgeny Nikitin The Flying Dutchman
Carla Huhtanen The Marriage of Figaro
Alexandrina Pendatchanska Maria Stuarda
 
The Doras - 2010 - Outstanding Performance by a Female in a Principal Role
Tara Rosling If We Were Birds
Tara NicodemoHamlet
Michaela Washburn Such Creatures
Laura de CarteretHamlet
Anusree Roy Letters to my Grandma
 
The Doras - 2010 - Outstanding Performance by a Female in a Principal Role - Musical Theatre
Louise Pitre The Toxic Avenger Musical
Trish LindströmAssassins
Trish LindströmMimi
Patty Jamieson The Light in the Piazza
Jacquelyn French The Light in the Piazza
 
The Doras - 2010 - Outstanding Performance by a Male in a Principal Role
Diego Matamoros Who's Afraid of Virginia Woolf
Pierre Simpson Les Médecins de Molière
Paul Sun-Hyung Lee The Monster Under the Bed
Oliver DennisParfumerie
Eric Peterson Billy Bishop Goes to War
 
The Doras - 2010 - Outstanding Performance by a Male in a Principal Role - Music Theatre
Jeff Lillico The Light in the Piazza
Paul McQuillanAssassins
Jeigh Madjus Altar Boyz
Evan Smith The Toxic Avenger Musical
Daren A Herbert The Toxic Avenger Musical
 
The Doras - 2010 - Outstanding Performance in a Featured Role / Ensemble
Maurice Dean WintCourageous
The Ensemble Oh What a Lovely War
The Ensemble Second City for Mayor
Eric Peterson Of the Fields, Lately
Eric PetersonHamlet
 
The Doras - 2010 - Outstanding Production
Soulpepper Theatre CompanyParfumerie
Tarragon Theatre in association with Groundwater ProductionsIf We Were Birds
Produced by Necessary Angel / Presented by Harbourfront Centre's World StageHamlet
Tarragon Theatre in co-production with Citadel TheatreCourageous
The Canadian Stage Company in co-production with Theatre Calgary7 Stories
 
The Doras - 2010 - Outstanding Production - Musical Theatre
BirdLand Theatre and Talk is Free TheatreAssassins
Dancap Productions Inc.The Toxic Avenger Musical
Acting Up Stage CompanyThe Light in the Piazza
Tarragon TheatreMimi
Angelwalk TheatreAltar Boyz
 
The Doras - 2010 - Outstanding Touring Production
Luminato presents Ex MachinaLipsynch
Harbourfront Centre's World Stage presents Druid TheatreCompany The Walworth Farce
Tarragon Theatre presents Bent Out of Shape ProductionsThe Drowning Girls
Harbourfront Centre's World Stage presents Ontroerend Goed, Kopergietery & Richard Jordan Productions Ltd Once and for all we're gonna tell you who we are so shut up
Luminato presents Catalyst TheatreNevermore
 
The Hewes Awards - 2010 - Notable Effects - Production Design, Scenery
Jeff Cowle, The Orphans' Home Cycle
 
The Lortels - 2010 - Outstanding Musical
Theatreworks USA, Click, Clack, Moo
 
The Lortels - 2010 - Outstanding Play
Signature Theatre Company and Hartford Stage, The Orphans' Home Cycle
Daryl Roth, Stacy Shane and Martian Entertainment, The Temperamentals
 
The Lortels - 2010 - Outstanding Revival
Alexis Doyle, Candida
 
The Lortels - 2010 - Outstanding Sound Design
Ryan Rumery and Christian FredericksonThe Emperor Jones
 
Theatre World Awards - 2010 - Performance
Eddie Redmayne, Red
 
Tony Awards - 2010 - Best Musical
Ruth and Steven Hendel, American Idiot
 
Tony Awards - 2010 - Best Revival (Musical)
RialtoGals Productions, Ragtime
Held-Haffner Productions, Ragtime
 
Tony Awards - 2010 - Tony Honors for Excellence in the Theatre
Alliance of Resident Theatres/New York
Midtown North & South New York City Police Precincts
 
- 2009 - Jonathan Larson Grants
Dave Malloy
Thomas Mizer
Curtis Moore
Ryan Scott Oliver
 
BroadwayWorld Awards - 2009 - Best Orchestrations
Martin Kich, Billy Elliot
 
Drama Desk Awards - 2009 - Outstanding Musical
Shrek the Musical, The Story of My Life
 
Drama Desk Awards - 2009 - Outstanding Revival of a Musica
Pal Joey, West Side Story
 
Drama Desk Awards - 2009 - Outstanding Revival of a Play
The Norman Conquests, Waiting for Godot
exit the, Blithe Spiritt
 
Drama Desk Awards - 2009 - Outstanding Revival of a Play (tie)
So Help Me God!, So Help Me God!
 
Drama Desk Awards - 2009 - Outstanding Sound Design
John H. Shivers, 9 to 5
 
Drama Desk Awards - 2009 - Unique Theatrical Experience
Absinthe (28 Edition)Absinthe
Celebrity Autobiography: In Their Own WordsCelebrity Autobiography: In Their Own Words
DesirDesir
Soul of Shaolin, Soul of Shaolin
SurrenderSurrender
 
Drama League Awards - 2009 - Distinguished Production of a Musical
, Billy Elliot
 
Drama League Awards - 2009 - Distinguished Production of a Play
, God of Carnage
 
Evening Standard Awards - 2009 - Best Designer
Mamoru IriguchiMincemeat
 
Evening Standard Awards - 2009 - Charles Wintour Award for Most Promising Playwright
Alia BanoShades
 
Evening Standard Awards - 2009 - Ned Sherrin Award for Best Musical
Hello, Dolly!
 
Helen Hayes Awards - 2009 - arbara Walsh Grey Gardens arbara Walsh Grey Gardens Outstanding Lead Actress, Resident Play
Holly TwyfordThe Road to Mecca
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Award Year Outstanding Choreography, Resident Production
Robin McFarquharRomeo and Juliet
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Award Year Outstanding Choreography, Resident Production
Daniel Pelzig Romeo and Juliet
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina Tsikurishvili Carmen
Michael J. BobbittGoodnight Moon
Irina TsikurishviliRomeo and Juliet
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Helen Q. HuangStunning
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Director, Resident Musical
Scott Schwartz ROOMS a Rock Romance
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Director, Resident Musical
Mary Hall SurfaceGoodnight Moon
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Director, Resident Play
Paata TsikurishviliRomeo and Juliet
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Director, Resident Play
David MuseBlackbird
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Director, Resident Play
David MuseRomeo and Juliet
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Director, Resident Play
Aaron Posner Macbeth
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Director, Resident Play
Rebecca Bayla Taichman Twelfth Night
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Director, Resident Play
John VreekeBoom
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Alan Cox Frost/Nixon
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Brian Tyree Henry The Brothers Size
J. Robert Spencer Next to Normal
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Will Chase Kiss of the Spider Woman
Hunter Foster Kiss of the Spider Woman
George Hearn The Visit
Doug Kreeger ROOMS a Rock Romance
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Carrie Fisher Wishful Drinking
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Natascia Diaz ROOMS a Rock Romance
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Deidra LaWan StarnesIntimate Apparel
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Kimberly SchrafMeasure for Pleasure
Tana HickenThe Road to Mecca
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Sarah Marshall Maria/Stuart
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsStunning
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Andrew Cissna1984
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Dan Covey In the Heart of America
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Chris Lee Kiss of the Spider Woman
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Charlie Morrison Rabbit Hole
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Jon Kalbfleisch Kiss of the Spider Woman
Konstantine LortkipandzeHost and Guest
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Christopher Youstra Jerry Springer the Opera
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Non-Resident Production
Woolly Mammoth Theatre CompanyNo Child
Theater J Price
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Resident Musical
Studio Theatre 2ndStageJerry Springer the Opera
MetroStage and Geva Theatre Center, in association with Van Hill Enterainment, The Musical Machine, Jeffrey M. Raff, and Small Pond EnterprisesROOMS a Rock Romance
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Resident Play
Shakespeare Theatre Company in association with McCarter Theatre Center Twelfth Night
Folger Theatre and Two River Theater CompanyMacbeth
Synetic Theater Romeo and Juliet
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Set Design, Resident Production
Thomas Kamm Boom
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Set Design, Resident Production
Anastasia Ryurikov Simes Romeo and Juliet
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Set Design, Resident Production
Walt Spangler Les Misérables
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Matthew M. Nielson 1984
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Karin GraybashMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Irakli KavsadzeRomeo and Juliet
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Konstantine Lortkipandze Romeo and Juliet
Neil McFadden Boom
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Kenny WollesenMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Andrew Call Les Misérables
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Floyd KingTwelfth Night
Owen ScottThe History Boys
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Jay SullivanThe History Boys
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Sherri L. Edelen Les Misérables
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Jennifer Mendenhall Measure for Pleasure
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Deidra LaWan StarnesDoubt: A Parable
 
Helen Hayes Awards - 2009 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Sofia Jean Gomez Argonautika
Mark Shunock The Lion King
 
Helen Hayes Awards - 2009 - The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Musical
Adventure Theatre and Tribute ProductionsGoodnight Moon
Studio Theatre 2ndStageJerry Springer the Opera
Studio Theatre, in association with Actors Theatre of Louisville and The CiviliansThis Beautiful City
 
Helen Hayes Awards - 2009 - The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Play
Synetic TheaterRomeo and Juliet
Round House TheatreAlice
Synetic TheaterCarmen
Rep StageIn the Heart of America
African Continuum Theatre Company Intimate Apparel
Forum TheatreLast Days of Judas Iscariot
Woolly Mammoth Theatre CompanyMeasure for Pleasure
Olney Theatre CenterRabbit Hole
Arena Stage in collaboration with Hartford Stage Resurrection
Keegan TheatreTranslations
Shakespeare Theatre Company in association with McCarter Theatre CenterTwelfth Night
 
Helen Hayes Awards - 2009 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Stefanie Zadravec Honey Brown Eyes
Miriam Gordon ROOMS a Rock Romance
 
Helen Hayes Awards - 2009 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Deborah Wicks La PumaChasing George Washington: A White House Adventure
 
Helen Hayes Awards - 2009 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Marco Ramirez Mermaids, Monsters, and the World Painted Purple
Karen ZacaríasChasing George Washington: A White House Adventure
 
Helen Hayes Awards - 2009 - The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
René Auberjonois The Imaginary Invalid
 
Helen Hayes Awards - 2009 - The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Aubrey DeekerBoom
 
Helen Hayes Awards - 2009 - The Robert Prosky Award for Outstanding Lead Actor, Resident Play
Floyd King The History Boys
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Actor in a Featured Role
William Apps IVAmerissiah
Clint MorrisLike You Like It
Most Damaging Wound, Chris Thorn
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Actor in a Lead Role
August Schulenburg8 Little Antichrists
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Actress in a Featured Role
Constance ParngLee/gendary
Ivanna CullinanThe Granduncle Quadrilogy: Tales from the Land of Ice
Maura McNamara The Real Thing
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Actress in a Lead Role
Elyse MirtoAny Day Now
Katrina FoyStomp and Shout (an' Work it All Out)
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Choreography/Movement
Austin McCormickThe Judgement of Paris
Keith AndrewsLike You Like It
Edward ElefterionShadow of Himself
Leigh EvansTraces
Airon ArmstrongLee/gendary
Stefanie SmithThe Selfish Giant
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Costume Design
Michelle BeshawThe Very Sad Story of Ethel & Julius, Lovers and Spyes and about Their Untymelie End while Sitting in a Small Room at the Correctional Facility in Ossining, N.Y.
Emily Morgan DeAngelisAngel Eaters
Hunter KaczorowskiLike You Like It
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Director
Suzi TakahashiLee/gendary
Vit HorejsThe Very Sad Story of Ethel & Julius, Lovers and Spyes and about Their Untymelie End while Sitting in a Small Room at the Correctional Facility in Ossining, N.Y.
Matthew J. NicholsStill the River Runs
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Ensemble
Jeffrey Cranor(Not) Just A Day Like Any Other
Kether DonohueBlue Before Morning
Chris McKinneyBlue Before Morning
Bard GoodrichMost Damaging Wound
Ken MatthewsMost Damaging Wound
Megan McQuillanMost Damaging Wound
Drae CampbellOph3lia
Dawn EshelmanOph3lia
Connie HallOph3lia
Ikuko IkariOph3lia
Hana KalinskiOph3lia
Eunjee LeeOph3lia
Mark LindbergOph3lia
Alanna MedlockOph3lia
Jorge Alberto RubioOph3lia
Magin ShantzOph3lia
Geraldine BartlettStomp and Shout (an' Work it All Out)
Katrina FoyStomp and Shout (an' Work it All Out)
Carolyn McCandlishStomp and Shout (an' Work it All Out)
Christopher RubinStomp and Shout (an' Work it All Out)
Jeremy SchwartzStomp and Shout (an' Work it All Out)
Joe BasileToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Jeffrey CranorToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Ryan GoodToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Alicia HardingToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Sarah LevyToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Lauren ParishToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Joey RizzoloToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Joey TolleyToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Esther BarlowUniversal Robots
Jennifer Gordon ThomasUniversal Robots
David LambertonUniversal Robots
Michelle O'ConnorUniversal Robots
Ridley ParsonUniversal Robot
Nancy SirianniUniversal Robots
Tarantino SmithUniversal Robots
Ben SulzbachUniversal Robots
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Full-Length Script
Johnna AdamsAngel Eaters
James CarmichaelStomp and Shout (an' Work it All Out)
Kate McGovernBlue Before Morning
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Lighting Design
Bruce SteinbergBlue Before Morning
Jennifer RathboneAngel Eaters
Federico RestrepoThe Very Sad Story of Ethel & Julius, Lovers and Spyes and about Their Untymelie End while Sitting in a Small Room at the Correctional Facility in Ossining, N.Y.
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Original Music
Kimmy GatewoodThe Apple Sisters
Andy HertzThe Apple Sisters
Rebekka JohnsonThe Apple Sisters
Jeff SolomonThe Apple Sisters
Drew CutlerStill the River Runs
Paul FoglinoComing, Aphrodite!
Gerard KeenanAngel Eaters
Nick Moore23 Knives
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Performance Art Production
Creating Illusion
Miss America
Dracula
Too Much Light Makes the Baby Go Blind
Traces
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Performance Art Productions
Cirque du Quoi?!?
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Production of a Musical
Like You Like It
Coming, Aphrodite!
Ragtime
The 13rd Annual Performance of Ruddigore, or The Witch's Curse, Presented by Murgatroyd's Hospital for Mental Rehabilitation, Ruddy Gore Maine
The Apple Sisters
The Who's Tommy
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Production of a Play
Lee/gendary
Blue Before Morning
Still the River Runs
Stomp and Shout (an' Work it All Out)
Suspicious Package: an interactive noir
The Reckoning of Kit & Little Boots
Universal Robots
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Set Design
Michael P. KramerRagtime
Jim BoutinComing, Aphrodite!
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Short Script
Nico VreelandThe Interview
Martin DockeryThe Surprise
Ira GamermanDated: A Cautionary Tale for Facebook Users
Jeff GrowCreating Illusion
Kristen KosmasThe Scandal!
Kitt LavoiePerceptions, An Evening of One Acts
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Solo Performance
Jeff GrowCreating Illusion
Martin DockeryThe Surprise
Leigh EvansTraces
Micia MoselyWhere My Girls At?
Una Aya OsatoRecess
 
IT Awards - 2009 - Outstanding Sound Design
Austin McCormickThe Judgement of Paris
Nick Moore23 Knives
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Choreography
Dana LewisThoroughly Modern Millie
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Costume Design
Lou BirdThoroughly Modern Millie
Fumiko BielefeldtEmma
Lou BirdJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Lou BirdLittle Women
Amanda HandleThe Comedy of Errors
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Director of a Musical
Ron HimesSarafina!
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Director of a Play
Philip BoehmBlood Knot
Stuart CardenThe Lieutenant of Inishmore
Eric LittleMary’s Wedding
Wayne LouiGrace and Glorie
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Ensemble in a Musical
Sarafina!The Black Rep
Cotton Club RevueUnity Theatre Ensemble
Joseph and the Amazing Technicolor DreamcoatStages St. Louis
The Music ManStages St. Louis
My Fair LadyThe Muny
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Ensemble in a Play
Grace and GlorieInsight Theatre Company
The Last SederNew Jewish Theatre
The Lieutenant of InishmoreThe Repertory Theatre of St. Louis
The Little Dog LaughedThe Repertory Theatre of St. Louis
PrimalSlightly Askew Theatre Ensemble
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Lead Actor in a Musical
Jeffrey D. PruettPippin
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Lead Actor in a Play
J. Samuel DavisBlood Knot
Cody ProctorThe Comedy of Errors
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Lead Actress in a Play
Victoria Adams-ZischkeRabbit Hole
Amy LouiTwo-Headed
Donna Weinsting’night, Mother
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Lighting Design
Dominique GalloMary’s Wedding
Tim PoertnerComplacency of Silence: Darfur
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Musical Direction
Lisa Campbell AlbertThe Full Monty
Laura BergquistEmma
David Alexander FooteCotton Club Revue
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding New Play or Musical
Carter W. LewisEvie’s Waltz
Lee Patton ChilesComplacency of Silence: Darfur
Tim CollinsA Fire as Bright as Heaven
Dan RubinOverexposed
Lauren DusekOverexposed
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Production for Young Audiences
Me & Richard 3Shakespeare Festival St. Louis
The Jungle BookStages St. Louis
MidsummerShakespeare Festival St. Louis
Myth AdventuresThe Imaginary Theatre Company
The Starry MessengerUpstream Theater
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Production of a Musical
Sarafina!The Black Rep
Cotton Club RevueUnity Theatre Ensemble
EllaThe Repertory Theatre of St. Louis
EmmaThe Repertory Theatre of St. Louis
Thoroughly Modern MillieStages St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Production of a Play
The Little Dog LaughedThe Repertory Theatre of St. Louis
Blood KnotUpstream Theatre
Evie’s WaltzThe Repertory Theatre of St. Louis
The Lieutenant of InishmoreThe Repertory Theatre of St. Louis
Rabbit HoleThe Repertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Set Design
Gianna DownsThe Lieutenant of Inishmore
Steve GilliamMy Fair Lady
Scott C. NealeBlood Knot
Tim PoertnerComplacency of Silence: Darfur
Dunsi DaiTwo-Headed
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Sound Design
Tori MeyerGrace and Glorie
Jason KruegerMy Fair Lady
Kelly KerrMary’s Wedding
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Christopher HickeySmoke on the Mountain
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Joel KingComplacency of Silence: Darfur
Jared NellThe Comedy of Errors
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Colleen BackerSmoke on the Mountain
Willena VaughnCotton Club Revue
 
Kevin Kline Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Colleen BackerMorning’s at Seven
Thomasina ClarkComplacency of Silence: Darfur
Jennifer NitzbandThe Scene
Jenni RyanGrace and Glorie
 
Obie Awards - 2009 - Best New American Play
Lynn Nottage , Ruined
 
Obie Awards - 2009 - Directing
Ken Rus Schmoll , Telephone
 
Obie Awards - 2009 - Music and Lyrics
Stephen Sondheim , Road Show
 
Obie Awards - 2009 - OBIE Grants
The Classical Theatre of Harlem
 
Obie Awards - 2009 - OBIE Grants
The Chocolate Factory
 
Obie Awards - 2009 - Performance
Francois Battiste, The Good Negro
 
Obie Awards - 2009 - Performance
Aaron Monoghan , The Cripple of Inishmaan
 
Obie Awards - 2009 - Performance
Sahr Ngaujah , Fela!
James SuggChekhov Lizardbrain
 
Olivier Awards - 2009 - Best Actor
David BradleyNo Man's Land
 
Olivier Awards - 2009 - Best Entertainment
the HippodromeLa Clique
the Cinema HaymarketNoël Coward’s Brief Encounter
Trafalgar StudiosMaria Friedman
 
Olivier Awards - 2009 - Best New Dance Production
Pina Bausch Tanztheater WuppertalCafe Muller
The Royal Ballet Flanders Impressing The Czar
The Royal BalletInfra
DV8To Be Straight With You
 
Olivier Awards - 2009 - Best New Opera Production
The Royal OperaDon Carlo
The Royal OperaThe Minotaur
 
Olivier Awards - 2009 - Best Performance In A Supporting Role
Kevin R McNallyIvanov
 
Olivier Awards - 2009 - Best Sound Design
Gareth Fry Black Watch
 
Olivier Awards - 2009 - Best Theatre Choreographer
Kate PrinceInto The Hoods
 
Olivier Awards - 2009 - Outstanding Achievement In An Affiliate Theatre
The Jerwood Theatre UpstairsOxford Street
Jo NewberyScarborough
 
Olivier Awards - 2009 - Outstanding Achievement In Dance
The company of the Royal Ballet of FlandersImpressing The Czar
The company of the The Royal BalletInfra
 
Olivier Awards - 2009 - Outstanding Achievement In Opera
Edward GardnerBoris Godunov
Patricia BardonThe Rake's Progress
Feruccio FurlanettoDon Carlo
Christine RiceThe Minotaur
 
Outer Critics Circle Awards - 2009 - Outstanding New Broadway
, Rock of Ages
 
Outer Critics Circle Awards - 2009 - Outstanding New Broadway Musical
, Billy Elliot the Musical
, A Tale of Two Cities
, Shrek the Musical
 
Outer Critics Circle Awards - 2009 - Outstanding New Broadway Play
, God of Carnage
, 33 Variations
Irena’s Vow
, Reasons to be Pretty
 
Outer Critics Circle Awards - 2009 - Outstanding New Off-Broadway Musical
, The Toxic Avenger
, Happiness
, Rooms: a Rock Romance
, What’s That Smell? The Music of Jacob Sterling
 
Outer Critics Circle Awards - 2009 - Outstanding New Off-Broadway Play
, Ruined
, Becky Shaw
, Farragut North
 
Outer Critics Circle Awards - 2009 - Outstanding New Score
Billy Elliot the Musical
, Billy Elliot
, Happiness
, Happiness
, Rooms: a Rock Romance
 
Outer Critics Circle Awards - 2009 - Outstanding Revival of a Musical
, Hair
, Enter Laughing
, Pal Joey
, West Side Story
 
Outer Critics Circle Awards - 2009 - Outstanding Revival of a Play
, The Norman Conquests
, Blithe Spirit
, Joe Turner’s Come and Gone
, The Cripple of Inishmaan
, Waiting for Godot
 
Richard Rodgers Award - 2009 - Richard Rodgers Award for Musical Theater
Scott EthierRosa Parks
Gordon Leary Cheer Wars
Jeff Hughes Rosa Parks
 
The Barrymore Awards - 2009 - Ark Media Award for Outstanding Leading Actor in a Play
Ian Merrill Peakes Something Intangible
Walter CharlesSomething Intangible
Keith ConallenJump/Cut
Scott GreerSomething Intangible
Paul L. NolanThe Hothouse
Kevin RamseyNo Child…
 
The Barrymore Awards - 2009 - Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Kate Eastwood NorrisRock ‘n’ Roll
Elena BosslerAnna Bella Eema
Edwina FindleyGee’s Bend
Sally MercerSomething Intangible
Chandra ThomasNo Child…
 
The Barrymore Awards - 2009 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design
Jorge CousineauSomething Intangible
Nick KourtidesThe Producers
Jeff LorenzIt’s a Wonderful Life! A Live Radio Play
 
The Barrymore Awards - 2009 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design
Jorge CousineauScorched
Christopher ColucciThe Hothouse
 
The Barrymore Awards - 2009 - Earl Girls Award for Outstanding Costume Design
Rosemarie E. McKelveySomething Intangible
Oana Botez-BanRock ‘n’ Roll
Colleen GradyThe Producers
Marla J. JurglanisA Tale of Two Cities
Rosemarie E. McKelvey Cinderella
Charlotte Cloe Fox WindLe Dindon (An Absolute Turkey)
 
The Barrymore Awards - 2009 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award
Lantern Theater CompanyClassroom Connections
B. Someday ProductionsOf Mythic Proportions
Enchantment Theatre CompanyThe Magic of Masks
Montgomery TheaterAccess Education
Philadelphia Young PlaywrightsAnnual Playwriting Festival
 
The Barrymore Awards - 2009 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
Charlotte Cloe Fox Wind
Kala Moses Baxter
Troy Herion
Sarah Sanford
Nicholas Wardigo
 
The Barrymore Awards - 2009 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actor in a Musical
Michael Philip O’BrienAvenue X
Ben DibbleCandide
Ben DibbleThe Producers
Scott Greer Candide
John Pinto, Jr.Altar Boyz
 
The Barrymore Awards - 2009 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actress in a Musical
Jennie EisenhowerForbidden Broadway’s Greatest Hits
Kim CarsonCinderella
Danielle G. HerbertRespect: A Musical Journey of Women
Ellie MooneyForbidden Broadway’s Greatest Hits
Courtney RomanoThoroughly Modern Millie
 
The Barrymore Awards - 2009 - Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play
Terrence J. NolenSomething Intangible
Anne Marie CammaratoNo Child…
Kathryn MacMillanThe Hothouse
Blanka ZizkaRock ‘n’ Roll
Blanka ZizkaScorched
 
The Barrymore Awards - 2009 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
Bruce GrahamSomething Intangible
Kathryn Petersen, Michael OgbornCinderella
Aaron PosnerMy Name is Asher Lev
Andrew CaseThe Rant
Alex Bechtel, Tony Braithwaite, Jennifer Childs, Dave Jadico, Anthony Lawton, Don Montrey, Thomas E. Shotkin, Susan Riley Stevens & Steven Wright This is the Week That Is: The Election Special!
 
The Barrymore Awards - 2009 - Lifetime Achievement Award
Dugald MacArthur
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Choreography/Movement
Samantha Bellomo Cinderella
Karen CleightonThoroughly Modern Millie
Marc Robin The Producers
Jenn RoseAvenue X
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Choreography/Movement
Christopher Gattelli Altar Boyz
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Direction of a Musical
Pete PryorCinderella
Christopher GattelliAltar Boyz
Terrence J. NolenCandide
Megan Nicole O’BrienAvenue X
Patricia RaineThoroughly Modern Millie
Marc RobinThe Producers
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Ensemble in a Musical
The People’s Light & Theatre CompanyCinderella
Bristol Riverside TheatreAltar Boyz
11th Hour Theatre CompanyAvenue X
Arden Theatre CompanyCandide
Walnut Street TheatreThe Producers
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Ensemble in a Play
The Wilma TheaterScorched
Gas & Electric ArtsAnna Bella Eema
Prince Music TheaterIt’s a Wonderful Life! A Live Radio Play
Delaware Theatre CompanyNo Child…
Arden Theatre CompanySomething Intangible
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Musical Direction
Gary AdlerAltar Boyz
Eric EbbengaGrey Gardens
Douglass G. LutzThe Producers
Collin Maier It’s a Wonderful Life! A Live Radio Play
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Musical Direction
Dan KazemiAvenue X
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Original Music
Michael KeckDoubt: A Parable
Daniel KlugerThe Persians
Nick Rye Hysteria
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Original Music
Michael OgbornCinderella
Amir ElSaffar Scorched
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Overall Production of a Musical
The People’s Light & Theatre CompanyCinderella
11th Hour Theatre CompanyAvenue X
Arden Theatre CompanyCandide
Bristol Riverside TheatreAltar Boyz
Walnut Street TheatreThe Producers
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Overall Production of a Play
Arden Theatre CompanySomething Intangible
Delaware Theatre CompanyNo Child...
Lantern Theater CompanyThe Hothouse
The Wilma TheaterRock ‘n’ Roll
The Wilma TheaterScorched
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Set Design
Ola Maslik Scorched
James F. Pyne, Jr.Le Dindon (An Absolute Turkey)
Matt SaundersAmerican Buffalo
Glen Sears O Captain, My Captain: Whitman's Lincoln
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Set Design
James KronzerSomething Intangible
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Forrest McClendonAvenue X
Jeffrey CoonThe Producers
Andrew KaneCinderella
Robert McClureThe Producers
Christopher Patrick MullenCinderella
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Jered McLeniganIt’s a Wonderful Life! A Live Radio Play
Damon BonettiOrange Flower Water
Doug HaraSomething Intangible
David Ingram The Rant
Pete PryorIt’s a Wonderful Life! A Live Radio Play
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Mary MartelloCandide
Amy BodnarThe Producers
Elena BosslerCinderella
Maggie Fitzgerald Cinderella
Erin Weaver Cinderella
 
The Barrymore Awards - 2009 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Janis DardarisScorched
Jolly AbrahamScorched
Jacqueline Antaramian Scorched
Kala Moses Baxter Gee’s Bend
Aadya BediScorched
 
The Barrymore Awards - 2009 - PECO Award for Outstanding Lighting Design
F. Mitchell Dana Something Intangible
Paul Black The Producers
Joshua L. SchulmanRock ‘n’ Roll
Thom Weaver Scorched
Thom WeaverAmerican Buffalo
 
The Barrymore Awards - 2009 - Special Recognition Award
Deen Kogan
 
The Barrymore Awards - 2009 - The Ted and Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations
Delaware Theatre Company & The Ferris School for BoysNo Child…
Arden Theatre Company & The Philadelphia Museum of ArtGee’s Bend
Ego Po Productions & Orchestra 21Bluebird
Theatre Horizon & Montgomery County WorkersOur Community Works Project
Walnut Street Theatre & Please Touch MuseumBerenstain Bears’ Family Matters: The Junk Food Edition
The Wilma Theater & Moore College of Art and DesignScorched: an exhibition
 
The Doras - 2009 - Outstanding New Play
Waawaate FobisterAgokwe
Kevin Loring Where The Blood Mixes
Andrew Moodie Toronto the Good
Charlotte Corbell-Coleman Scratch
Joan MacLeodAnother Home Invasion
 
The Lortels - 2009 - Outstanding Body of Work
The Lark Play Development Center
 
The Lortels - 2009 - Outstanding Revival
Atlantic Theater Company , The Cripple of Inishmaan
 
The Lortels - 2009 - Outstanding Solo Show
Peter Saraf, Sleepwalk With Me
 
Tony Awards - 2009 - Revival (Musical)
Broadway Across America, Hair
Broadway Across America, West Side Story
 
Tony Awards - 2009 - Special Theatrical Event
Gary Sanchez Productions, You're Welcome America. A Final Night with George W. Bush
 
- 2008 - Jonathan Larson Grants
Gaby Alter
Susan DiLallo
Jordan Mann
Jeff Thomson
Joel New
Jason Rhyne
 
Drama Desk Awards - 2008 - Outstanding Musical
Passing Strange, Passing Strange
 
Drama Desk Awards - 2008 - Outstanding Musical
A Catered Affair, A Catered Affair
Adding Machine, Adding Machine
The Slug Bearers of Kayrol Island, The Slug Bearers of Kayrol Island
 
Drama Desk Awards - 2008 - Outstanding Revival of a Musical
South Pacific, South Pacific
The Country Girl, The Country Girl
Black Nativity GypsyBlack Nativity Gypsy
Sunday in the Park with George, Sunday in the Park with George
Take Me Along, Take Me Along
 
Drama Desk Awards - 2008 - Outstanding Revival of a Play
Boeing-Boeing, Boeing-Boeing
King Mary Stuart, The Cripple of Inishmaan
The Dining RoomThe Dining Room
The Return of the ProdigalThe Return of the Prodigal
 
Drama Desk Awards - 2008 - Outstanding Revue
Fugitive SongsFugitive Songs
 
Drama Desk Awards - 2008 - Outstanding Solo Performance
Kris AnderssonDixie's Tupperware Party
 
Drama Desk Awards - 2008 - Unique Theatrical Experience
The 39 Steps, The 39 Steps
Arias With a Twist, Arias With a Twist
Between the Devil and the Deep Blue SeaBetween the Devil and the Deep Blue Sea
Cut to the ChaseCut to the Chase
FabrikFabrik
TracesTraces
 
Drama League Awards - 2008 - Distinguished Production of a Musical
, A Catered Affair
 
Drama League Awards - 2008 - Distinguished Production of a Play
, August: Osage County
 
Evening Standard Awards - 2008 - Natasha Richardson Award for Best Actress
Margaret TyzackThe Chalk Garden
 
Evening Standard Awards - 2008 - Ned Sherrin Award for Best Musical
Street Scene
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Choreography, Resident Production
Eric Lucas Alone It Stands
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina Tsikurishvili The Fall of the House of Usher
Irina TsikurishviliHamlet ... the rest is silence
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Murell Horton Edward II
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Anastasia Ryurikov SimesMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Musical
Keith Alan BakerReefer Madness: The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Musical
Ryan Christie Reefer Madness: The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Musical
Lawrence B. Munsey Titanic The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Musical
Toby Orenstein Titanic The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Play
Paata TsikurishviliMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Play
Timothy DouglasInsurrection: Holding History
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Play
Serge Seiden Souvenir,A Fantasia on the Life of Florence Foster Jenkins
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Play
Shirley Serotsky References to Salvador Dali Make Me Hot
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Play
Howard Shalwitz She Stoops to Comedy
Rebecca Bayla TaichmanDead Man's Cell Phone
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Director, Resident Play
Rebecca Bayla TaichmanThe Taming of the Shrew
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Bill Irwin Who's Afraid of Virginia Woolf?
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Andrew SonntagReefer Madness: The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Arnie Burton I Am My Own Wife
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Edward Gero Shining City
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Charles H. Hyman The Unmentionables
Irakli KavsadzeMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Michael Russotto She Stoops to Comedy
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Lisa O'Hare My Fair Lady
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Kelli Sawyer Avenue Q, The Broadway Musical
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Janet SuzmanCoriolanus
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Carolee Carmello Saving Aimee
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Jessica Francis Dukes Spunk
Tina Fabrique Ella
Donna Migliaccio The Musical of Musicals (The Musical!)
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Gabriela Fernandez CoffeyReferences to Salvador Dali Make Me Hot
Mary Beth Peil 33 Variations
Irina TsikurishviliMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsDead Man's Cell Phone
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsMacbeth
Colin K. BillsThe Unmentionables
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Christopher YoustraTitanic The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Dan KazemiThe Musical of Musicals (The Musical!)
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
William Foster McDaniel The Women of Brewster Place
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Resident Musical
The Studio Theatre 2ndStage Reefer Madness: The Musical
Toby's Dinner TheatreTitanic, The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Resident Play
Synetic TheaterMacbeth
Woolly Mammoth Theatre Company Dead Man's Cell Phone
Synetic Theater Hamlet the rest is silence
Shakespeare Theatre Company Taming of the Shrew
Woolly Mammoth Theatre CompanyShe Stoops to Comedy
Woolly Mammoth Theatre CompanyUnmentionables
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Set Design, Resident Production
Marie Anne Chiment I Am My Own Wife
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Set Design, Resident Production
Derek McLane 33 Variations
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Set Design, Resident Production
Lee Savage Richard III
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Set Design, Resident Production
Anastasia Ryurikov SimesMacbeth
Robin Stapley Crime and Punishment
Joseph B. MusumeciJr. The Weir
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Irakli KavsadzeMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Paata TsikurishviliMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Mark K. AndussTiny Alice
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Matthew M. NielsonNest
Matthew M. NielsonThe Unmentionables
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Ryan Rumery Vigils
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Erik Liberman Merrily We Roll Along
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Christopher Bloch Christmas Carol 1941
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Daniel EscobarShe Stoops to Comedy
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Philip FletcherMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Rick FoucheuxDead Man's Cell Phone
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Karlah Hamilton The Witches of Eastwick
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Kate Eastwood NorrisShe Stoops to Comedy
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Naomi Jacobson The Unmentionables
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Sarah Marshall As You Like It
Salma QarnainMacbeth
 
Helen Hayes Awards - 2008 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Timothy West Coriolanus
 
Helen Hayes Awards - 2008 - The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Production
Synetic Theater Hamlet the rest is silence
Keegan TheatreAlone It Stands
Theater AllianceInsurrection: Holding History
Solas NuaScenes from the Big Picture
Woolly Mammoth Theatre Company Vigils
 
Helen Hayes Awards - 2008 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Sarah Ruhl Dead Man's Cell Phone
Steve ConnellThe Word Begins
 
Helen Hayes Awards - 2008 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Motti Lerner Pangs of the Messiah
 
Helen Hayes Awards - 2008 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Eddie Sugarman Meet John Doe
 
Helen Hayes Awards - 2008 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Dana YeatonRedshirts
 
Helen Hayes Awards - 2008 - The Governor's Award
Henry Schalizki
 
Helen Hayes Awards - 2008 - The John Aniello Award for Outstanding Emerging Theatre Company
Taffety Punk Theatre Company
 
Helen Hayes Awards - 2008 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
The alliance of Arena Stage, the Crystal City BID, Vornado/ Charles E. Smith, Marriott, and Arlington County Economic Development
 
IT Awards - 2008 - Outstading Actress in a Lead Role
Stephanie Barton-FarcasElizabeth Rex
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Actor in a Featured Role
Tom BainThe Pied Pipers of the Lower East Side
Jason GriffinBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Greg T. ParenteNight of Nigro
Matthew SincellBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Actor in a Lead Role
Cameron J. OroThe Accidental Patriot: The Lamentable Tragedy of the Pirate Desmond Connelly, Irish by Birth, English by Blood, and American by Inclination
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Actress in a Featured Role
Britney BurgessProfessional Skepticism
Catherine CorreaThe Round of Pleasure
Erica TerpeningNight of Nigro
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Actress in a Lead Role
Laura HeidingerSix Degrees of Separation
Lauren KelstonMill Fire
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Choreography/Movement
Kelly HayesBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Anabella Lenzu(RUS)H
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Choreoraphy/Movement
Barbara CharleneThe Accidental Patriot: The Lamentable Tragedy of the Pirate Desmond Connelly, Irish by Birth, English by Blood, and American by Inclination
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Costume Design
Rebecca CunninghamWhat I Did Last Summer
Jessica Sofia Mitrani The Round of Pleasure
Ildiko NemethThe Round of Pleasure
Mioko MochizukiArt of Memory
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Director
Edward ElefterionThe Night of Nosferatu
David GowCherry Docs
Damen ScrantonBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Ensemble
Elena ChangFight Girl Battle World
Temar UnderwoodFight Girl Battle World
Tanya CalamoneriArt of Memory
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Ensemble
Heather HarphamArt of Memory
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Ensemble
Cassie TermanArt of Memory
Dave EdsonBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Jason GriffinBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Anna KepeBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Eunjee LeeBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Matthew SincellBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Darrell StokesBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Laura WickensBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
Gita ReddyThe Leopard and The Fox
David SajadiThe Leopard and The Fox
Danny AshkenasiThe Night of Nosferatu
Paul DailyThe Night of Nosferatu
Joe BasileToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Jeffrey CranorToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Ryan GoodToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Sarah LevyToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Joey RizzoloToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Justin TolleyToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Jenny WilliamsToo Much Light Makes the Baby Go Blind
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Full-Length Script
Matthew OpatrnyBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
David PumoAuntie Mayhem
James Scruggs(RUS)H
Stanton WoodThe Night of Nosferatu
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Lighting Design
Kerrie LovercheckMill FIre
Philip SandstromEcho Lake
Benjamin C. TevelowBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Original Music
Mitun SinhaThe Leopard and The Fox
Min Xiao-FenOn the Way to Timbuktu
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Performance Art Production
Removable Parts
Art of Memory
The Island of Dr. Moreau
Too Much Light Makes the Baby Go Blind
You Got Questions? I Got Answers!
The Young Ladies Of...
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Production of a Musical
Yank! A New Musical
Conjur Woman
Honor
The People vs. Mona
The Rockae
Triumph of Love
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Production of a Play
Burn, Crave, Hold: The James Wilde Project
The Caucasian Chalk Circle
Cherry Docs
Fight Girl Battle World
No End of Blame
The Night of Nosferatu
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Set Design
Sean BreaultArt of Memory
Rebecca CunninghamMill Fire
Matt WardMary Trilogy
Patrick ShearerFight Girl Battle World
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Short Script
Aliza ShaneThe Three Sillies
Bronwen Denton-DavisPealing Figs
Daniel GallantGerald's Method
Philip GawthorneModern Life is Rubbish
Nancy HarrisGirl in a Bath
C. Denby SwansonPotato Feast
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Solo Performance
Jonathan PereiraAmerican Cake
 
IT Awards - 2008 - Outstanding Sound Design
Miguel FrasconiArt of Memory
Damen ScrantonBurn, Crave, Hold: The James Wilde Project
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Choreography
Ralph PerkinsKiss Me, Kate
Gemzi de LappeOklahoma!
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Costume Design
Dorothy Marshall EnglisA Little Night Music
Dorothy Marshall EnglisKiss Me, Kate
Vincent J. ScassellatiHello, Dolly!
Teresa DoggettPlayhouse Creatures
Ann CailteuxRemnant
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Director of a Musical
Michael HamiltonThe Full Monty
Michael HamiltonCrazy for You
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Director of a Play
Doug FinlaysonKindertransport
Deanna JentWomen's Minyan
Deanna JentRemnant
Deanna JentPlayhouse Creatures
Susan GreggA Number
Jason CannonHamlet
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Ensemble in a Musical
Crazy For YouStages St. Louis
Urinetown, the MusicalNew Line Theatre
I Love You, You're Perfect, Now ChangeThe Playhouse at West Port Plaza
The Full MontyStages St. Louis
Altar BoysThe Repertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Ensemble in a Play
Women’s MinyanNew Jewish Theatre
KindertransportNew Jewish Theatre
You Can't Take It With YouStray Dog Theatre
You Can't Take It With YouStray Dog Theatre
RemnantMustard Seed Theatre
You Can't Take It With YouStray Dog Theatre
Playhouse CreaturesThe Orange Girls
The Bomb-itty of ErrorsThe Repertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Lead Actor in a Play
Joel LewisDeath of a Salesman
Jason CannonHamlet
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Lead Actress in a Musical
Lee Anne MathewsI Love You, You're Perfect, Now Change
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Lead Actress in a Play
Lavonne ByersA Delicate Balance
Julie VenegoniEnchanted April
Meghan MaguireStanding On My Knees
Annie FitzpatrickBad Dates
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Lighting Design
Jason CannonHamlet
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Musical Direction
Henry PalkesAltar Boyz
Joe DryerI Love You, You're Perfect, Now Change
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding New Play or Musical
Dan RubinDemons…and Other Blunt Objects
James Russell WaxInsignificant Others
Andrew Michael NiemanVeil of Silence
Philip BoehmReturn of the Bedbug
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Production for Young Audiences
Snoopy!!!Stages St. Louis
The Ant and the GrasshopperThe Imaginary Theatre Company
Hana's SuitcaseMetro Theater Company
Much a Doo-wop About NothingShakespeare Festival of St. Louis
Oz in 3Bazoink! Entertainment
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Production of a Musical
The Full MontyStages St. Louis
A Little Night MusicStages St. Louis
Les MiserablesThe Muny
I Love You, You're Perfect, Now ChangeThe Playhouse at West Port Plaza
Crazy for YouStages St. Louis
Altar BoyzThe Repertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Production of a Play
Standing on My KneesThe Orange Girls
Women's MinyanNew Jewish Theatre
RemnantMustard Seed Theatre
Playhouse CreaturesThe Orange Girls
A NumberThe Repertory Theatre of St. Louis
Much Ado About NothingShakespeare Festival of St. Louis
The Bomb-itty of ErrorsThe Repertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Set Design
Dunsi DaiRemnant
Kirk BookmannDracula
Scott DeBrouxAn American Daughter
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Sound Design
Farshid SoltanshahiKnives in Hens
Mike RadentzThe Little Frenchy Files
Mike RadentzSoldier Boy
Tori MeyerAltar Boyz
Matt CallahanSherlock Holmes: The Final Adventure
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Jimmy McEvoyLes Miserables
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor in a Play
John KinneyWhat's Wrong with This Picture?
Nicolas PavlosEnchanted April
Christopher HickeyGreetings!
Adam FloresSecond
 
Kevin Kline Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Teresa DoggettEnchanted April
Meg RoddKindertransport
Melissa Rae BrownStop Kiss
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2008 - Best Musical
Stew Rodewald, Passing Strange
 
Obie Awards - 2008 - Direction
Krzysztof WarlikowskiKrum
 
Obie Awards - 2008 - Special Citations
Nature Theater of OklahomaNo Dice
 
Olivier Awards - 2008 - Best Actress
Kelly Reilly, Othello
 
Olivier Awards - 2008 - Best Lighting Design
Paul Pyant The Lord Of The Rings
 
Olivier Awards - 2008 - Best Musical Revival
Mandisi DyantyisThe Magic Flute
 
Olivier Awards - 2008 - Best New Dance Production
The Royal BalletJewels
Fabulous Beast DanceThe Bull
Mark Morris Dance GroupMozart Dances
Northern Ballet TheatreThe Three Muskateers
 
Olivier Awards - 2008 - Best New Musical
Mark O’Donnell, Hairspray
Lisa Lambert , The Drowsy Chaperone
 
Olivier Awards - 2008 - Best New Opera Production
The Royal OperaPelleas Et Melisande
The Royal OperaLa Fille Du Regiment
 
Olivier Awards - 2008 - Best New Play
Tanya RonderVernon God Little
 
Olivier Awards - 2008 - Best Newcomer in a Play
Stephen Wight Dealer's Choice
 
Olivier Awards - 2008 - Best Sound Design
Christopher Shutt , War Horse
 
Olivier Awards - 2008 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Jerwood Theatre UpstairsGone Too Far!
MariaThe Brothers Size
Jerwood Theatre UpstairsThat Face
 
Olivier Awards - 2008 - Outstanding Achievement in Dance
The Royal Ballet CompanyJewels
Jonathan GoddardRichard Alston Dance Company
 
Olivier Awards - 2008 - Outstanding Achievement in Opera
Natalie DessayLa Fille Du Regiment
Gerald FinleyPelleas Et Melisande
Angelika KirchschlagerPelleas Et Melisande
David McVicar Turn Of The Screw and Agrippina
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - John Gassner Playwriting Award
Bob Clyman, Secret Order
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - Outstanding Featured Actor in a Play
Ral Esparza, The Homecoming
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - Outstanding New Broadway Musical
, Xanadu
, A Catered Affair
, Cry-Baby The Musical
, Young Frankenstein
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - Outstanding New Broadway Play
, August: Osage County
, Rock 'N' Roll
, The 39 Steps
, The Seafarer
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - Outstanding New Off-Broadway Musical
, Adding Machine
Make Me a Song -- The Music of William Finn
, Next to Normal
, The Glorious Ones
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - Outstanding New Off-Broadway Play
, Dividing the Estate
, From Up Here
, The Drunken City
, The Receptionist
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - Outstanding New Score
, Adding Machine
, Next to Normal
, Passing Strange
, Young Frankenstein
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - Outstanding Revival of a Musical
, South Pacific
, Gypsy
, Sunday in the Park With George
, Take Me Along
 
Outer Critics Circle Awards - 2008 - Outstanding Revival of a Play
, The Homecoming
, Come Back, Little Sheba
, Cyrano de Bergerac
, Les Liaisons Dangereuses
 
The Barrymore Awards - 2008 - Ark Media Award for Outstanding Leading Actor in a Play
Jeb KreagerFrozen
Chris FaithGrace
Kes KhemnuThe Piano Lesson
Peter PryorOthello
Matt SaundersBug
 
The Barrymore Awards - 2008 - Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Geneviève Perrier Skylight
Kim Carson Six Characters in Search of an Author
Grace Gonglewski Bug
Mary Martello Frozen
Amanda SchoonoverMr. Marmalade
 
The Barrymore Awards - 2008 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design
Christopher ColucciSuburban Love Songs
Jorge Cousineau The Happiness Lecture
Jorge Cousineau Eurydice
Fabian Obispo Mary's Wedding
James Sugg Bug
 
The Barrymore Awards - 2008 - Earl Girls Award for Outstanding Costume Design
Richard St. ClairSleeping Beauty
Colleen Grady Les Misérables
Janus Stefanowicz Age of Arousal
Charlotte Cloe Fox WindThe Illusion
Lisa Zinni Go, Dog. Go!
 
The Barrymore Awards - 2008 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award Prize, sponsored by the Virginia and Harvey Kimmel Arts Education Fund
Philadelphia Theatre CompanyPASSPORT Theater Residency Program
1812 Productions1812 Outreach
Delaware Theatre CompanyDelaware Young Playwrights Festival
Lantern Theater CompanyClassroom Connections
Montgomery TheaterAccess Education
Philadelphia Shakespeare FestivalThe Open Door Project
 
The Barrymore Awards - 2008 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
Matt Pfeiffer
Kala Moses Baxter
Jeb Kreager
Sarah Sanford
Charlotte Cloe Fox Wind
 
The Barrymore Awards - 2008 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actor in a Musical
Hugh Panaro Les Misérables
Jeffrey CoonAssassins
Steve Luker Dear World
Paul Schoeffler Les Misérables
Dito van Reigersberg Hedwig and the Angry Inch
 
The Barrymore Awards - 2008 - Garfield Refining Company Award for Outstanding Leading Actress in a Musical
Kim Carson Hedwig and the Angry Inch
Ann Crumb Souvenir
Mary GutziDear World
Cary Michele Miller Peter Pan
Erin WeaverTreasure Island
 
The Barrymore Awards - 2008 - Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play
Dan Kern Skylight
Whit MacLaughlinFrozen
Ken MariniSix Characters in Search of an Author
Matt Pfeiffer Bug
Blanka Zizka Eurydice
 
The Barrymore Awards - 2008 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
David DavalosWittenberg
Bill IrwinThe Happiness Lecture
Larry Loebell House, Divided
Luigi Pirandello, Louis Lippa, Six Characters in Search of an Author
Y YorkGetting Near to Baby
 
The Barrymore Awards - 2008 - Lifetime Achievement Honoree
Dolly Beechman Schnall
 
The Barrymore Awards - 2008 - Macy's Award for Outstanding Ensemble in a Musical
11th Hour Theatre CompanyThe World Goes 'Round
Arden Theatre CompanyAssassins
Walnut Street TheatreLes Misérables
Walnut Street Theatre, Independence Studio on 3The Irish... And How They Got That Way
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Choreography/Movement
Karen GetzSuburban Love Songs
Samantha Bellomo Go, Dog. Go!
Lee Ann Etzold & Whit MacLaughlin Prom
Bill Irwin The Happiness Lecture
Chu Shan Zhu M. Butterfly
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Direction of a Musical
Terrence J. Nolen Assassins
Mark ClementsLes Misérables
Kevin GlaccumHedwig and the Angry Inch
Steve PacekThe World Goes 'Round
Marc RobinPeter Pan
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Ensemble in a Play
1812 ProductionsSuburban Love Songs
Arden Theatre CompanyGo, Dog. Go!
Mum PuppettheatreAnimal Farm
Philadelphia Theatre CompanyThe Happiness Lecture
Theatre ExileMr. Marmalade
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Musical Direction
Eric EbbengaAssassins
Troy HerionHedwig and the Angry Inch
Dan KazemiThe World Goes 'Round
Douglass G. LutzLes Misérables
Ethan PoppBeing Alive
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Original Music
Toby TwiningEurydice
Michael Keck I Have Before Me a Remarkable Document Given to Me by a Young Lady from Rwanda
Robert Maggio M. Butterfly
Fabian Obispo Mary's Wedding
Michael Ogborn Treasure Island
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Overall Production of a Musical
Walnut Street TheatreLes Misérables
11th Hour Theatre CompanyThe World Goes 'Round
Arden Theatre CompanyAssassins
Azuka TheatreHedwig and the Angry Inch
Walnut Street Theatre, Independence Studio on 3The Irish... And How They Got That Way
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Overall Production of a Play
The People's Light & Theatre CompanySix Characters in Search of an Author
InterAct Theatre CompanyFrozen
Lantern Theater CompanySkylight
Theatre ExileBug
The Wilma TheaterEurydice
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Set Design, sponsored by Kieran Timberlake Associates LLP
Beowulf BorittArt
Dirk Durossette Skylight
Michael Fagin M. Butterfly
Mimi Lien Eurydice
Matt Saunders Bug
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Scott GreerAssassins
Jeffrey Coon Les Misérables
Chris Faith Treasure Island
Scott Greer Les Misérables
James Sugg Assassins
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Triney Sandoval Eurydice
Peter DeLaurier Six Characters in Search of an Author
Jeb KreagerMr. Marmalade
Yaegel T. Welch The Piano Lesson
William Zielinski Bug
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Christina DeCicco Les Misérables
Julie CraigLes Misérables
Danielle Herbert West Side Story
Gwendolyn Jones Dear World
Mary Martello Assassins
 
The Barrymore Awards - 2008 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Lee Ann EtzoldThe Happiness Lecture
Geneviève PerrierThe Lonesome West
Ceal PhelanSix Characters in Search of an Author
Marcia SaundersSix Characters in Search of an Author
Catharine K. Slusar Mr. Bailey's Minder
 
The Barrymore Awards - 2008 - PECO Award for Outstanding Lighting Design
Joshua SchulmanArt
Chris Lee M. Butterfly
Tyler Micoleau Eurydice
Tyler Micoleau Mary's Wedding
David O'Connor Skylight
 
The Barrymore Awards - 2008 - The Ted and Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations
Arden Theatre Company & Christ ChurchOur Town in Old City
Philadelphia Young Playwrights & Mural Arts ProgramPoetic Life and The Choices We Make
Theatre Exile & American Society of Capoeira & Arts from Brazil Roosters
 
The Doras - 2008 - Outstanding New Play
Judith ThompsonThe Palace of the End
The Ensemble Tazed and Confused
Hannah Moscovitch Essay
Hannah Moscovitch East of Berlin
Brendan Gall Alias Godot
 
The Lortels - 2008 - Outstanding Costume Design
Michael Bottari , Die Mommie Die!
 
The Lortels - 2008 - Outstanding Revival
Theatreworks USA , Seussical
 
The Lortels - 2008 - Outstanding Solo Show
Culture Project , Tings Dey Happen
 
Theatre World Awards - 2008 - Performance
Paulo Szot , South Pacific
 
- 2007 - Jonathan Larson Grants
Melissa Li
Abe Rybeck
Robert Maddock
J. Oconer Navarro
Benj Pasek
 
- 2007 - Jonathan Larson Grants
Justin Paul
Mike Pettry
St. Ann's Warehouse Must Don't Whip 'Um
 
Drama Desk Awards - 2007 - Outstanding Musical
The Glorious Ones, The Glorious Ones
 
Drama Desk Awards - 2007 - Outstanding Musical
Xanadu, Xanadu
Curtains In the HeightsCurtains In the Heights
Legally Blonde LoveLegally Blonde Love
 
Drama Desk Awards - 2007 - Outstanding Revival of a Musical
11 in the Shade, 11 in the Shade
H.M.S. Pinafore, H.M.S. Pinafore
 
Drama Desk Awards - 2007 - Outstanding Revival of a Play
Journey's End, Journey's End
Hedda GablerHedda Gabler
Talk Radio, Talk Radio
The Taming of the Shrew WoyzeckThe Taming of the Shrew
 
Drama Desk Awards - 2007 - Outstanding Revue
Make Me a Song, Make Me a Song
 
Drama Desk Awards - 2007 - Unique Theatrical Experience
Hell HouseHell House
 
Drama League Awards - 2007 - Distinguished Production of a Musical
, Spring Awakening
 
Drama League Awards - 2007 - Distinguished Production of a Play
, The Coast of Utopia
 
Evening Standard Awards - 2007 - Best Designer
The Handspring Puppet Company, War Horse
 
Evening Standard Awards - 2007 - Lebedev Special Award
Stephen Tompkins
 
Evening Standard Awards - 2007 - Natasha Richardson Award for Best Actress
Anna-Marie DuffSaint Joan
 
Evening Standard Awards - 2007 - Ned Sherrin Award for Best Musical
, Hairspray
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina Tsikurishvili Frankenstein
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Choreography, Resident Production
David Neumann Cabaret
Irina TsikurishviliFaust
Irina TsikurishviliDybbuk
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Catherine Zuber Loves Labors Lost
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Anna R. OliverDon Juan
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Robert Perdziola The Beaux' Stratagem
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Kate Turner-WalkerA Midsummer Night's Dream
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Director, Resident Musical
Marion J. Caffey 3 Mo' Divas
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Director, Resident Musical
Kyle Donnelly She Loves Me
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Director, Resident Play
Kjetil Bang-HansenAn Enemy of the People
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Director, Resident Play
Christopher Gallu The Resistible Rise of Arturo Ui
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Director, Resident Play
Paata Tsikurishvili Frankenstein
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Director, Resident Play
John Vreeke Martha, Josie and the Chinese Elvis
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
David Burnham The Light in the Piazza
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Mark Hadfield The Canterbury Tales, Part 1
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Bill Pullman The Subject Was Roses
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Will Gartshore Assassins
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Brad Oscar Cabaret
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Matthew SchleighBuddy: The Buddy Holly Story
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Matthew DetmerA Prayer for Owen Meany
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Kimberly GilbertJosie and the Chinese Elvis
Deidra LaWan StarnesA Raisin in the Sun
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsFrankenstein
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsDybbuk
John HoeyMeasure for Measure
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Non-Resident Production
Woolly Mammoth Theatre CompanyIn the Continuum
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Resident Play
Round House TheatreA Prayer for Owen Meany
Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude FestivalFrankenstein
Woolly Mammoth Theatre CompanyMartha, Josie and the Chinese Elvis
Catalyst Theater CompanyResistible Rise of Arturo Ui
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Set Design, Resident Production
Timian AlsakerAn Enemy of the People
Daniel Conway MarthaJosie and the Chinese Elvis
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Matthew M. NielsonA Prayer for Owen Meany
Irakli KavsadzeFrankenstein
Paata TsikurishviliFrankenstein
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Ralph CoshamA Midsummer Night's Dream
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Rick FoucheuxAn Enemy of the People
James SlaughterAn Enemy of the People
Ralph CoshamA Midsummer Night's Dream
Rick FoucheuxAn Enemy of the People
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Sherri L. Edelen Cabaret
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Kate Eastwood NorrisA Midsummer Night's Dream
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Gia MoraA Prayer for Owen Meany
 
Helen Hayes Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Gia MoraA Prayer for Owen Meany
 
Helen Hayes Awards - 2007 - The Canadian Embassy Award for Outstanding Ensemble, Resident Production
Catalyst Theater Company Resistible Rise of Arturo Ui
Theater AllianceToni Morrisons The Bluest Eye
Studio Theatre SecondstageDog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead
Synetic TheaterFaust
Synetic Theater as part of The Kennedy Centers Prelude FestivalFrankenstein
Longacre LeaRosencrantz & Guildenstern Are Dead
 
Helen Hayes Awards - 2007 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Renee CalarcoShort Order Stories
 
Helen Hayes Awards - 2007 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Phoebe Rusch3/4 of a Mass for St. Vivian
James SuggA Murder, A Mystery & A Marriage
Mary Hall SurfaceLift: Icarus and Me
 
Helen Hayes Awards - 2007 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
Cultural Development Corporation
 
IT Awards - 2007 - Oustanding Ensemble
Casey OpstadThe Fall & Rise of The Rising Fallen
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Actor in a Featured Role
Joe PlummerAs You Like It
Julian Jamesfuckplays
Jay T. JohnsonI Wish You a Boat
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Actor in a Leading Role
Max Rosenak6969
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Actress in a Featured Role
Christine BrumbaughI Wish You A Boat
Jennifer McGuireBetter Living
Suzan PerryStrom Thurmond Is Not A Racist/Cleansed
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Actress in a Leading Role
Marnye YoungWaxing West
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Choreography/Movement
Dan SaferDancing Vs the Rat Experiment
Heidi LatskyTrophy Wife
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Costume Design
Pandora Andrea GastelumDancing Vs the Rat Experiment
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Director
Matthew Hopkins6969
Anya SaffirHamlet
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Ensemble
Julia Lowrie Henderson6969
Ryan Purcell6969
Max Rosenak6969
Phillip Taratula6969
Daniel Walker Stowell6969
Lynn BergBouffon Glass Menajoree
Audrey CrabtreeBouffon Glass Menajoree
Aimee GermanBouffon Glass Menajoree
Laura Berlin StingerDancing Vs the Rat Experiment
Abigail BrowdeDancing Vs the Rat Experiment
Sebastian Calderon-BentinDancing Vs the Rat Experiment
Sean DonovanDancing Vs the Rat Experiment
Emmitt GeorgeDancing Vs the Rat Experiment
Dan SaferDancing Vs the Rat Experiment
Randy ThompsonDancing Vs the Rat Experiment
Adam BelvoMad Forest
Micah FreedmanMad Forest
Marguerite FrenchMad Forest
Matthew GrayMad Forest
Christiaan KoopMad Forest
Mick O'BrienMad Forest
Andy WaldschmidtMad Forest
Jose CavazosSome Historic, Some Hysteric
Catherine CorreaSome Historic, Some Hysteric
Tino del CasarSome Historic, Some Hysteric
Nicole HafnerSome Historic, Some Hysteric
Sara HatfieldSome Historic, Some Hysteric
Florencia MinnitiSome Historic, Some Hysteric
Fabiyan Pemble-BelkinSome Historic, Some Hysteric
Monica RisiSome Historic, Some Hysteric
Gabriele SchaferSome Historic, Some Hysteric
Mary ArchiasThe Fall & Rise of The Rising Fallen
Peter BlomquistThe Fall & Rise of The Rising Fallen
Rod HipskindThe Fall & Rise of The Rising Fallen
Heather PeroniThe Fall & Rise of The Rising Fallen
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Lighting Design
Andrea BoccanfusoPicasso at the Lapin Agile
Dusty RayNever Tell
Mike Riggs6969
Jay RyanDancing Vs the Rat Experiment
Tim WalshJitter
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Original Full Length Script
Kirk Wood BromleyThe Death of Griffin Hunter
Michael PuzzoThe Dirty Talk
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Original Music
Leanne DarlingThe Landlord
Cormac BluestoneHamlet
Paul FoglinoTrophy Wife
Andrew IngkavetAbandon
Michael SirottaHerakles Via Phaedra
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Original Short Script
Lynn BergBouffon Glass Menajoree
Audrey CrabtreeBouffon Glass Menajoree
Aimee GermanBouffon Glass Menajoree
Justin CooperWood - fuckplays
Casey WimpeeArms and the Octopus - fuckplays
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Performance Art Production
Dancing Vs the Rat Experiment
Abandon
Changing Violet
Radiotheatre's The Haunting of 85 East 4th Street
Some Historic, Some Hysteric
Too Much Light Makes The Baby Go Blind
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Production of a Musical
Urinetown, The Musical
The Flood
Tock Tick
Shangri La
Happy End
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Production of a Musical
Greed: a Musical Love $tory
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Production of a Play
Bouffon Glass Menajoree
The Fall & Rise of The Rising Fallen
Strom Thurmond Is Not A Racist/Cleansed
Rules of the Universe
The Imaginary Invalid
West Moon Street
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Set Design
Megan BiddleThe Present Perfect
Michael Paul KramerThe New Brain
Hal Tine'Better Living
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Solo Performance
Mike HoustonThe Ledge
Dan CarboneKingdom of Not
Deborah Louise OrtizChanging Violet
 
IT Awards - 2007 - Outstanding Sound Design
Ryan MaekerDancing Vs the Rat Experiment
Andrew EiseleBetter Living
Brandon LowryShangri La
Ryan Maekerthe silent concerto
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Choreography
Ralph D. PerkinsUrinetown, the Musical
Pepper ClydeSeven Brides for Seven Brothers
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Costume Design
Vincent J. ScassellatiAida
Teresa DoggettMetamorphoses
Lou BirdMeet Me in St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Director of a Musical
Michael HamiltonCabaret
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Director of a Play
Milton ZothMetamorphoses
Andrea UriceOrdinary Nation
Edward CoffieldFrom Door to Door
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Ensemble in a Musical
Urinetown: The MusicalThe Repertory Theatre of St. Louis
The Musical of Musicals – The Musical!The Repertory Theatre of St. Louis
Johnny AppleweedNew Line Theatre
CabaretStages St. Louis
AidaThe Muny
AceThe Repertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Ensemble in a Play
The Probe: An Inquiry into the Meteoric Rise and Spectacular Fall of Orson Welles in HollywoodHotCity Theatre Company and Theatre de la Belle Bete
The PillowmanThe Repertory Theatre of St. Louis
MetamorphosesSt. Louis Shakespeare
Marija's PicturesUpstream Theater
The CrucibleMuddy Waters Theatre
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Lead Actor in a Play
David WassilakThe Crucible
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Lead Actress in a Play
Donna WeinstingFrom Door to Door
Linda KennedyMarija's Pictures
Lavonne ByersThe Sisters Rosensweig
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Lighting Design
Peter E. SargentUrinetown, the Musical
James SaleOf Mice and Men
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Musical Direction
Henry PalkesThe Musical of Musicals – The Musical!
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding New Play or Musical
Carter W. LewisOrdinary Nation
Lydia Scheuermann HodakMarija's Pictures
Chuck HarperThe Probe: An Inquiry into the Meteoric Rise and Spectacular Fall of Orson Welles in Hollywood
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Production for Young Audiences
You’re a Good Man Charlie BrownStages St. Louis
The Velveteen RabbitThe Imaginary Theatre Company
Lilly's Purple Plastic PurseMetro Theater Company
Do OverSpotlight Theatre
Beowulf Metro Theater Company
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Production of a Musical
Urinetown: The MusicalThe Repertory Theatre of St. Louis
AceThe Repertory Theatre of St. Louis
AidaThe Muny
CabaretStages St. Louis
The Musical of Musicals – The Musical!The Repertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Production of a Play
I Am My Own WifeThe Repertory Theatre of St. Louis
Ordinary NationThe Repertory Theatre of St. Louis
MetamorphosesSt. Louis Shakespeare
Marija's PicturesUpstream Theater
Julius CaesarShakespeare Festival of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Set Design
Tim PoertnerThe Last Days of Judas Iscariot
Patrick HuberMetamorphoses
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Sound Design
John H. ShiverAce
Farshid SoltanshahiMarija's Pictures
Tori MeyerUrinetown, the Musical
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Zac HalleyMeet Me in St. Louis
P.J. PalmerThe King and I
Keldon LaVar PriceGrease
Jeffrey C. WolfCabaret
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actor in a Play
David WassilakBuried Child
Robert A. MitchellGirl Gone
Charlie BarronDrama at Inish
Robert AshtonThe Crucible
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Alice KinsellaJohnny Appleweed
Reveka MavrovitisThe King and I
 
Kevin Kline Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Lavonne ByersPolish Joke
Jennifer M. ThebyTartuffe
Ruth HeymanBroken Glass
Sarah CannonThe Crucible
Elizabeth BirkenmeierMarija's Pictures
 
New York Drama Critics Circle Awards - 2007 - Special Citation
Journey’s End
 
Obie Awards - 2007 - Direction
Matthew MaguireAbandon
Eirik StuboThe Wild Duck
 
Obie Awards - 2007 - Ensemble
A Tale of Two Cities
 
Obie Awards - 2007 - Obie Committee
Elizabeth Lawler
 
Obie Awards - 2007 - Obie Grant
Synapse Productions
Peculiar Works Project
 
Obie Awards - 2007 - Performance
Winsome BrownTale of 2Cities
Heather WoodburyTale of 2Cities
 
Obie Awards - 2007 - Special Citations
Johnson AnthonyThe Brig
Gene ArdorThe Brig
Gene ArdorThe Brig
Kesh BagganThe Brig
Steven Scot BonoThe Brig
Gary BrackettThe Brig
Brent BradleyThe Brig
John KohanThe Brig
Albert LamontThe Brig
Peter LesterThe Brig
Jeff NashThe Brig
Josh RobertsThe Brig
Bradford RosenbloomThe Brig
Morteza TavakoliThe Brig
Evan TrueThe Brig
Antwan WardThe Brig
PropellerTaming of the Shrew
 
Obie Awards - 2007 - Voice Judges
Anne Dennin
Alexis Soloski
 
Olivier Awards - 2007 - Best Director
Dominic CookeThe Crucible
 
Olivier Awards - 2007 - Best New Dance Production
The Royal BalletChroma
The Royal BalletSleeping Beauty
DGV The Royal Ballet
 
Olivier Awards - 2007 - Best Performance In A Supporting Role In A Musical
Tom Goodman-Hill , Monty Python's Spamalot
 
Olivier Awards - 2007 - Outstanding Achievement In An Affiliate Theatre
Maria BjornsonLove And Money
 
Olivier Awards - 2007 - Outstanding Achievement In Dance
Carlos AcostaSadler's Wells
Steven McRaeRoyal Ballet's Homage To The Queen and Chroma
Marianela NuñezThe Royal Ballet's DGV and The Sleeping Beauty
 
Olivier Awards - 2007 - Outstanding Achievement In Opera
Amanda RoocroftJenûfa
John TomlinsonGötterdämmerung
 
Olivier Awards - 2007 - Special Award
John Tomlinson
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding Featured Actress in a Musical
Legally Orfeh, Blonde
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding New Broadway Musical
, Spring Awakening
, Curtains
LoveMusik
, Mary Poppins
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding New Broadway Play
, The Coast of Utopia
, The Coast of Utopia
, Coram Boy
, Frost/Nixon
, Radio Golf
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding New Off-Broadway Play
, Indian Blood
, Exits and Entrances
, The Pain and the Itch
, The Scene
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding New Score
, Spring Awakening
, Curtains
, In the Heights
, Mary Poppins
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding Off-Broadway Musical
, In the Heights
, Evil Dead The Musical
, Floyd and Clea
, Gutenberg! The Musical!
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding Revival of a Musical
, Company
, 11 in the Shade
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding Revival of a Musical
, The Apple Tree
, A Chorus Line
 
Outer Critics Circle Awards - 2007 - Outstanding Revival of a Play
, Journey's End
, Inherit the Wind
, Talk Radio
, The Voysey Inheritance
 
The Barrymore Awards - 2007 - Actors' Equity Award for Excellence in Theatre Education and Community Service Award, co-sponsored by the Virginia and Harvey Kimmel Arts Education Fund
Walnut Street TheatreAdopt-A-School
1812 Productions1812 Outreach
Lantern Theater CompanyIllumination
Philadelphia Theatre CompanyMy Philly Reality
 
The Barrymore Awards - 2007 - Ark Media Award for Outstanding Leading Actor in a Play
Brent HarrisOrson's Shadow
Matt Pfeiffer Red Light Winter
Frank X"Master Harold"...and the boys
 
The Barrymore Awards - 2007 - Ark Media Award for Outstanding Leading Actor in a Play
John CampionThe Life of Galileo
Scott Greer Of Mice and Men
 
The Barrymore Awards - 2007 - Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Susan Riley Stevens Bad Dates
Louisa Flaningam Driving Miss Daisy
Erin Clare Hurley Anne of Green Gables
Christie ParkerOthello
Eunice Wong Infinite Ache
 
The Barrymore Awards - 2007 - City Paper Award for Outstanding Ensemble in a Play
Theatre ExileGlengarry Glen Ross
EgoPo ProductionsSpring Awakening
Lantern Theater Company"Master Harold"...and the boys
Walnut Street TheatreOf Mice and Men
The Wilma TheaterThe Pillowman
 
The Barrymore Awards - 2007 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design
Jorge CousineauThe Giver
Troy HerionThe Life of Galileo
Nick KourtidesChekhov Lizardbrain
Bill MoriartyThe Pillowman
Fitz PattonNerds://A Musical Software Satire
 
The Barrymore Awards - 2007 - Earl Girls Award for Outstanding Costume Design
Rosemarie E. McKelveyCaroline, or Change
Millie HiibelLa Ronde
Janus StefanowiczThe Tempest
Janus StefanowiczThe Life of Galileo
Ellis TillmanEnchanted April
 
The Barrymore Awards - 2007 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
Matt Saunders
Lee Ann Etzold
Millie Hiibel
Jeb Kreager
Matt Pfeiffer
 
The Barrymore Awards - 2007 - Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play
Mark Clements Of Mice and Men
Terrence J. NolenA Prayer for Owen Meany
David O'ConnorMaster Harold...and the boys
Matt PfeifferGlengarry Glen Ross
Jiri ZizkaThe Pillowman
 
The Barrymore Awards - 2007 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Charles Abbott42nd Street
Aaron CromieThe Fantasticks
Philip Wm. McKinley Nerds://A Musical Software Satire
Terrence J. NolenCaroline, or Change
Megan Nicole O'BrienThe Bomb-itty of Errors
 
The Barrymore Awards - 2007 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
Jordan Allen-Dutton, Erik Weiner, Hal Goldberg, Nerds://A Musical Software Satire
Peter DeLaurierAnne of Green Gables
Thomas GibbonsA House with No Walls
Bruce GrahamDex and Julie Sittin' in a Tree
Tony Macaulay, Dick Vosburgh, Tony MacaulayWindy City
 
The Barrymore Awards - 2007 - Lifetime Achievement Honoree
Carole Haas Gravagno
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Choreography/Movement
Karen GetzHair
Michelle GaudetteCarousel
Mary Jane Houdina42nd Street
Jody Anderson MillerChicago
Samuel Antonio ReyesThe Bomb-itty of Errors
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Ensemble in a Musical
11th Hour Theatre CompanyThe Bomb-itty of Errors
Arden Theatre CompanyCaroline, or Change
Mum PuppettheatreThe Fantasticks
Philadelphia Theatre CompanyNerds://A Musical Software Satire
Walnut Street Theatre42nd Street
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Leading Actor in a Musical
Rob McClureThe Bomb-itty of Errors
Bev AppletonThe Fantasticks
Jeffrey CoonCarousel
Mark Jacoby42nd Street
Jim PoulosNerds://A Musical Software Satire
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Leading Actress in a Musical
Joilet F. Harris Caroline, or Change
Demetria Joyce Bailey His Eye is On the Sparrow,
Kim CarsonThe Fantasticks
Cara Cooper42nd Street
Leslie Uggams Stormy Weather: Imagining Lena Horne
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Musical Direction
Thomas DelPizzo, Rob McClure, Michael Philip O'Brien, Steve Pacek & Mark ValenzuelaThe Bomb-itty of Errors
Eric EbbengaCaroline, or Change
Douglass G. LutzCarousel
Mark Yurkanin Side by Side
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Musical Direction
Mat Wright & Aaron CromieThe Fantasticks
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Original Music
Hal GoldbergNerds://A Musical Software Satire
Jorge CousineauThe Giver
Ben Edwards with Aaron Cromie, Madi Distefano, and Bradford TrojanEYE-95 Retarred
Tony MacaulayWindy City
Jim RyanThis Is The Week That Is: Political Humor for the Holidays
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Overall Production of a Musical
Arden Theatre CompanyCaroline, or Change
11th Hour Theatre CompanyThe Bomb-itty of Errors
Mum PuppettheatreThe Fantasticks
Philadelphia Theatre CompanyNerds://A Musical Software Satire
Walnut Street Theatre42nd Street
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Overall Production of a Play
Walnut Street TheatreOf Mice and Men
1812 ProductionsThe Four of Us
Lantern Theater CompanyMaster Harold...and the boys
Theatre ExileGlengarry Glen Ross
The Wilma TheaterThe Pillowman
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Set Design, sponsored by KieranTimberlake Associates
Jorge CousineauThe Four of Us
Todd Edward IvinsOf Mice and Men
Mimi LienThe Life of Galileo
Arthur R. RotchSplittin' the Raft
James WolkDex and Julie Sittin' in a Tree
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Dave Jadico The Fantasticks
Thomas DelPizzoThe Bomb-itty of Errors
Christopher Patrick Mullen Robin Hood
Patrick O'Hara Chicago
David Rossmer Nerds://A Musical Software Satire
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Harry PhilibosianGlengarry Glen Ross
Jeb KreagerThe Foreigner
Christopher Patrick MullenSplittin' the Raft
Ian Merrill Peakes Red Light Winter
Pete PryorThe Pillowman
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Dee Hoty Stormy Weather: Imagining Lena Horne
Susan Cella 42nd Street
Sherri L. Edelen Caroline, or Change
Kelly J. Rucker Caroline, or Change
Chandra Lee SchwartzNerds://A Musical Software Satire,
 
The Barrymore Awards - 2007 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Charlotte Northeast Skin in Flames
Rachel Botchan Orson's Shadow
Charlotte FordRed Light Winter
Meghan HeimbeckerMy Children! My Africa!
Susan WilderOrson's Shadow
 
The Barrymore Awards - 2007 - PECO Award for Outstanding Lighting Design
Shelley HicklinOf Mice and Men
Jerold R. ForsythDex and Julie Sittin' in a Tree
Jerold R. ForsythThe Pillowman
Tyler MicoleauThe Life of Galileo
Kenton YeagerA Prayer for Owen Meany
 
The Barrymore Awards - 2007 - Suzanne Roberts Theatre Alliance College Scholarship Award
Caitlin Reed
 
The Barrymore Awards - 2007 - Ted & Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations
Brat Productions & the rock bands: Toothless George, Allison Polans, Danny Mackane, Devin Greenwood & FranzschubertThree Chord Fiction
InterAct Theatre Company, Mural Arts Program & Art-ReachThe Norris Square Project
The Vagabond Acting Troupe & University of Pennsylvania's Museum of Archaeology and AnthropologyThe Trial of Akhenaten
 
The Barrymore Awards - 2007 - The Joseph Cairns, Jr. and Ernestine Bacon Cairns Memorial Scholarship
Shoshana Katz
 
The Doras - 2007 - Outstanding New Play
Michael HealeyGenerous
Morris Panych What Lies Before Us
Mike McPhaden Noble Parasites
Michael Hollingsworth The Saskatchewan Rebellion
Damien Atkins Lucy
 
The Lortels - 2007 - Outstanding Solo Show
Scott Morfee, Tom Wirtshafter and Epic Theatre Center, No Child...
The Public Theater, Wrecks
 
The Lortels - 2007 - Outstanding Musical
Kevin McCollum, Jeffrey Seller, and Jill Furman, In the Heights
Atlantic Theater Company, in association with Tom Hulce and Ira Pittelman, Spring Awakening
Nancy Nagel Gibbs and Greg Schaffert, in association with Mark Johannes and Amy Danis, Striking 12
 
The Lortels - 2007 - Outstanding Sound Design
John Collins, David Herskovits, and Tim Schellenbaum, Faust
 
The Lortels - 2007 - Special Award
Actors Fund Of America
 
Tony Awards - 2007 - Best Musical
Cindy and Jay Gutterman, Spring Awakening
 
- 2006 - Jonathan Larson Grants
Andrew Gerle
Eddie Sugarman
Lance Horne
Joseph Iconis
Kait Kerrigan
Brian Lowdermilk
Alison Loeb
Brendan Milburn
Valerie Vigoda
 
- 2006 - Most promising musical theatre lyricist
Alison Louise Hubbard
 
Drama Desk Awards - 2006 - Outstanding Revival of a Musical
Sweeney Todd, Sweeney Todd
 
Drama Desk Awards - 2006 - Outstanding Musical
Spring Awakening, Spring Awakening
Mary Poppins, Mary Poppins
 
Drama Desk Awards - 2006 - Outstanding New Musical
The Drowsy Chaperone, The Drowsy Chaperone
 
Drama Desk Awards - 2006 - Outstanding Revival of a Musical
The Apple Tree, The Apple Tree
Di Yam Gazlonim, Di Yam Gazlonim
Les Miserables, Les Miserables
 
Drama Desk Awards - 2006 - Outstanding Revival of a Play
The Hairy Ape, The Hairy Ape
 
Drama Desk Awards - 2006 - Unique Theatrical Experience
Christine Jorgensen RevealsChristine Jorgensen Reveals
Absinthe Amajuba: Like Doves We Rise, Absinthe Amajuba: Like Doves We Rise
Be , Be
Brundibar/But the Giraffe, Brundibar/But the Giraffe
 
Drama League Awards - 2006 - Distinguished Production of a Musical
, Jersey Boys
 
Drama League Awards - 2006 - Distinguished Production of a Play
, The History Boys
 
Evening Standard Awards - 2006 - Editor's Award for a Shooting Star
Frost/Nixon
 
Evening Standard Awards - 2006 - Ned Sherrin Award for Best Musical
Caroline, or Change
 
Helen Hayes Awards - 2006 - KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community
American Airlines
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Choreography, Resident Production
Kathleen Akerleyshkspr prjct
Michael John Caseyshkspr prjct
Jonathon Churchshkspr prjct
Melissa-Leigh Douglassshkspr prjct
Christopher Gallushkspr prjct
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Choreography, Resident Production
Scott Kernsshkspr prjct
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Choreography, Resident Production
Adrienne Nelsonshkspr prjct
Kip PiersonShkspr Prjct
Ilona KessellBeauty and the Beast
Irina TsikurishviliDracula (World Premiere)
Irina TsikurishviliJason and the Argonauts
Beth Wilmurt The Death of Meyerhold
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Murell HortonLorenzaccio
Rosemary PardeeCamille
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Director, Resident Musical
Scot Reese Once on This Island
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Director, Resident Play
Joy ZinomanA Number
Rebecca Bayla TaichmanThe Clean House
David MuseThe Intelligent Design of Jenny Chow
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Ricky Jay Ricky Jay and His 52 Assistants
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Rick FoucheuxTake Me Out
Daniel Breaker Comedy of Errors
Scott FortierMetamorphosis
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Deidra LaWan StarnesI Have Before Me a Remarkable Document Given to Me by a Young Lady from Rwanda
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Carolyn PasquantonioThe Miracle Worker
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Erika RosePretty Fire
Vivienne ShubThe American Dream
MaryBeth WiseThe Miracle Worker
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Colin K. BillsThe Clean House
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Jay CrowderUrinetown
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Resident Musical
Round House TheatreOnce on This Island
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Resident Play
Woolly Mammoth Theatre Company The Clean House
Round House Theatre, Perseverance Theatre, and United States Theatre Projectcolumbinus
Theater J Hannah & Martin
Studio Theatre SecondstageThe Intelligent Design of Jenny Chow
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Set Design, Resident Production
Simon Higlett Lady Windermere's Fan
James Kronzer Oliver!
Richard MontgomeryThe Violet Hour
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Set Design, Resident Production
Walt Spangler The Tempest
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Cameron McNaryThe Intelligent Design of Jenny Chow
Jake SuffianTake Me Out
Michael WillisAfter Ashley
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Rebecca A. HerronThe Sptifire Grill
Joanne SchmollThe Spitfire Grill
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Lindsay AllenAn Experiment with an Air Pump
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Sarah Marshall The Clean House
 
Helen Hayes Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Marni PenningAfter Ashley
 
Helen Hayes Awards - 2006 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
S.M. Shephard-MassatStarving
Mickey BirnbaumBig Death & Little Death
 
Helen Hayes Awards - 2006 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Charles Randolph-Wright Cuttin' Up
 
Helen Hayes Awards - 2006 - The Helen Hayes Tribute
Ming Cho Lee
 
Helen Hayes Awards - 2006 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
Arlene R. Kogod
 
IT Awards - 2006 - Oustanding Actor in a Featured Role
David Carr-BerryTo Nineveh: A Modern Miracle
 
IT Awards - 2006 - Oustanding Production of a Play
CollaborationTown, A Theatre Company Inc.They're Just Like Us
 
IT Awards - 2006 - Oustanding Solo Performanc
Joshua RandallIn Delirium: after the sorrows of young werther
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Ensemble
F. Omar TelanToo Much Light Makes the Baby Go Blind
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Actor in a Featured Role
Trey GibbonsHow I Learned to Drive
Adrian AnchondoEdenville
Will HarperRomeo & Juliet
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Actor in a Lead Role
Greg HortonThe Singapore Mikado
Cameron OroStage Kiss
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Actress in a Feature Role
Danielle QuisenberryLocomotive
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Actress in a Featured Role
Summer MooreLast Summer at Bluefish Cove
Andaye' HillTo Nineveh: A Modern Miracle
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Actress in a Lead Role
Ellen DavidTo Nineveh: A Modern Miracle
Cristiane YoungThe Singapore Mikado
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Choreography / Movement
Marius HanfordLiving Dead In Denmark
Marius HandfordThe Lady Cavaliers: Signature Stories
Ryan KasprzakEdenville
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Costume Design
Meredith NealThey're Just Like Us
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Director
Jeffrey LawhornThe Palooka
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Ensemble
David Carr-BerryTo Nineveh: A Modern Miracle
Ellen DavidTo Nineveh: A Modern Miracle
Paul FearsTo Nineveh: A Modern Miracle
Andaye' HillTo Nineveh: A Modern Miracle
Julian JamesTo Nineveh: A Modern Miracle
Brian SchlangerTo Nineveh: A Modern Miracle
Trey GibbonsHow I Learned to Drive
Samantha J. PhillipsHow I Learned to Drive
Erika SchefferHow I Learned to Drive
Jane Brendler BuchiThe Singapore Mikado
Andrew ClatemanThe Singapore Mikado
Timothy DunnThe Singapore Mikado
Joel GelpeThe Singapore Mikado
Emily GrundstadThe Singapore Mikado
Greg HortonThe Singapore Mikado
Kristopher MonroeThe Singapore Mikado
Rebecca PaceThe Singapore Mikado
Andrea SchmidtThe Singapore Mikado
Cristiane YoungThe Singapore Mikado
Regie CabicoToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Chris DippelToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Molly FlynnToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Ryan GoodToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Heather KelleyToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Sarah LevyToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Joey RizzoloToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Justin TolleyToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Yolonda WilkinsonToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Jenny WilliamsToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Tami DixonValiant
Sharahn LaRue McClungValiant
Lanna JoffreyValiant
Doug BrandtThe Whore of Sheridan Square
Vanessa HidaryThe Whore of Sheridan Square
Eric McNaughtonThe Whore of Sheridan Square
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Lighting Design
Arthur AdairThe Emperor Jones
Jennifer GranrudThe Palooka
Jennifer RathboneHow I Learned to Drive
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Original Full-Length Script
Jonathan LeafThe Caterers
Dennis LehaneCoronado
A. Rey PamatmatDeviant
Brandon RamosThe Palooka
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Original Music
Brendan ConnellyMajor Barbara
Nathan BowenTwo Yeats Plays
Dan DemingLiving Dead in Denmark
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Original Short Script
Vishakan JeyakumarJaffna Mangoes
Bethany LarsenMaybe He's Just Not That Into You
Rehana MirzaBombay Screams
Molly RiceMedea Unharnessed
Crystal SkillmanThe Ride
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Performance Art Production
New York Neo-FuturistsToo Much Light Makes the Baby Go Blind
Castillo TheatreHave You Ever Seen a Dream Rapping?
Live Project, Inc.Inside Out
AmazingStoriesThe Pigman of Delancey Street
size ate productionsize ate
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Production of a Musical
Prospect Theater CompanyIron Curtain
Prospect Theater CompanyBook of the Dun Cow
Astoria Peforming Arts CenterForever Plaid
Theater Ten TenThe Singapore Mikado
Prospect Theater CompanyThe Tutor
Vampire Cowboys Theatre CompanyLiving Dead in Denmark
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Production of a Play
Working Man's ClothesTo Nineveh: A Modern Miracle
The Immediate Theater CompanyThe Caterers
The Vortex Theater CompanyDeviant
T. Schrieber StudiosHow I Learned to Drive
Jeffrey LawhornThe Palooka
Brandon RamosThe Palooka
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Set Design
Eddy TrotterLove! Valour! Compassion!
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Solo Performance
Margaux Laskeysize ate
Paul BoocockBoocock's House of Baseball
 
IT Awards - 2006 - Outstanding Sound Design
Paul John DeSenaTo Nineveh: A Modern Miracle
Arthur AdairThe Emperor Jones
Christopher RummelHow I Learned to Drive
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Choreography
Dana LewisFootloose
Dana LewisHello, Dolly!
Vivian Anderson-WattDancing on Air
Theodore JamisonDancing on Air
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Costume Design
Lou BirdHello, Dolly!
Jennifer “JC” CarterDangerous Liaisons
Michael J. McDonaldTake Me Out
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Director of a Musical
Michael HamiltonFootloose
Michael HamiltonHello, Dolly!
Michael HamiltonMan of La Mancha
Edward SternA Funny Thing Happened on the Way to the Forum
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Director of a Play
Deanna JentGoing to See the Elephant
Wayne SalomonFrankie and Johnny in the Clair de Lune
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Ensemble in a Musical
West Side StoryThe Muny
CrownsThe Repertory Theatre of St. Louis
FootlooseStages St. Louis
A Funny Thing Happened on the Way to the ForumThe Repertory Theatre of St. Louis
Hello, Dolly!Stages St. Louis
Man of La ManchaStages St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Ensemble in a Play
Going to See the ElephantOrange Girls
Adult EntertainmentHotCity Theatre
Lobby HeroThe Repertory Theatre of St. Louis
The TempestShakespeare Festival of St. Louis
This Is Our YouthThe Repertory Theatre of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Lead Actor in a Musical
Bill LynchFootloose
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Lead Actor in a Play
Philip Anthony-RodriguezTake Me Out
Norman McGowanI’m Not Rappaport
Andrew Michael NeimanThe Elephant Man
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Lead Actress in a Play
Michelle HandSeparate Tables
Michelle HandA Streetcar Named Desire
Meghan MaguireGoing to See the Elephant
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Musical Direction
Lisa Campbell AlbertMan of La Mancha
Tim CarpenterCrowns
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding New Play or Musical
The EnsembleSo to Speak
Lee Patton ChilesDancing on Air
Margeau SteinauFamous Monsters
B. WellerFamous Monsters
Rachel JacksonFamous Monsters
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Production for Young Audiences
Bah! Humbug!The Imaginary Theatre Company
Bah! Humbug!The Repertory Theatre of St. Louis
Free to Be … You and MeStages St. Louis
Honk!DramaRama
Salt and PepperMetro Theatre Company
The Tempest in a FlashShakespeare Festival of St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Production of a Musical
West Side StoryThe Muny
FootlooseStages St. Louis
A Funny Thing Happened on the Way to the ForumThe Repertory Theatre of St. Louis
Hello, Dolly!Stages St. Louis
Man of La ManchaStages St. Louis
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Production of a Play
Take Me OutThe Repertory Theatre of St. Louis
Going to See the ElephantOrange Girls
The Merchant of VeniceNew Jewish Theatre
The TempestShakespeare Festival of St. Louis
ValhallaHotCity Theatre
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Set Design
Mark HalpinHello, Dolly!
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Sound Design
Ann SlaytonThe Tempest
Jason KruegerWest Side Story
Nathan RuyleAdult Entertainment
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Thomas E. O’BrienMan of La Mancha
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Gary Wayne BarkerDriving Miss Daisy
Michael BalsleyTake Me Out
Drew BellGlen or Glenda: Live!
John KinneyUnexpected Tenderness
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Jamie McKittrickThe Robber Bridegroom
 
Kevin Kline Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Brooke EdwardsGoing to See the Elephant
Teresa DoggettSeparate Tables
Michelle HandGoing to See the Elephant
Liz HopeflSeparate Tables
 
Obie Awards - 2006 - Design
NTUSAAbacus Black Strikes Now
 
Obie Awards - 2006 - Performance
Meg MacCaryWhat Then
 
Olivier Awards - 2006 - Best Actor
Con O’NeillTelstar
 
Olivier Awards - 2006 - Best Entertainment
New LondonBlue Man Group
 
Olivier Awards - 2006 - Best Lighting Design
Hugh Vanstone Mary Stuart
 
Olivier Awards - 2006 - Best New Comedy
Gérald Sibleyras, Heroes
Owen McCaffertyShoot The Crow
 
Olivier Awards - 2006 - Best New Dance Production
Sylvie GuillemPUSH
Rambert Dance CompanyConstant Speed
Fabulous Beast Dance TheatreGiselle
Akram KhanZero Degrees
 
Olivier Awards - 2006 - Best New Musical
Victoria Wood Acorn Antiques – The Musical!
 
Olivier Awards - 2006 - Best New Play
Richard Bean Harvest
 
Olivier Awards - 2006 - Best Performance in a Supporting Role
Noma DumezweniA Raisin In The Sun
David BradleyHenry IV Parts I & II
 
Olivier Awards - 2006 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Jerwood Theatre UpstairsMy Name Is Rachel Corrie
 
Olivier Awards - 2006 - Outstanding Achievement in Dance
Pina BauschNelken and Palermo Palermo
Ballet Nacional de Cuba
Johan KobborgLa Sylphide
 
Olivier Awards - 2006 - Outstanding Achievement in Opera
Sarah ConnollyLa Clemenza Di Tito
David McVicarLa Clemenza Di Tito
Anthony MinghellaMadam Butterfly
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Broadway Musical
, Jersey Boys
, The Color Purple
, The Drowsy Chaperone
, The Woman in White
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Broadway Play
, The History Boys
, Festen
, The Lieutenant of Inishmore
, Primo
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding New Score
, The Drowsy Chaperone
, The Color Purple
, Grey Gardens
, See What I Wanna See
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Off-Broadway Musical
, Grey Gardens
, Bernarda Alba
, See What I Wanna See
, Thrill Me The Leopold & Loeb Story
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Off-Broadway Play
, Stuff Happens
, Beauty of the Father
, In the Continuum
, Tryst
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Revival of a Musical
, Sweeney Todd
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Revival of a Musical
, Jacques Brel Is Alive and Well and Living in Paris
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Revival of a Musical
, The Pajama Game
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Revival of a Musical
, Two Gentlemen of Verona
 
Outer Critics Circle Awards - 2006 - Outstanding Revival of a Play
, Awake and Sing!
, The Caine Mutiny Court-Martial
, The Constant Wife
, The Trip to Bountiful
 
The Barrymore Awards - 2006 - Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Jacqueline AntaramianNine Parts of Desire
Erica Bradshaw The Syringa Tree
Rosalyn ColemanIntimate Apparel
Mary MartelloThe Boys
Marcia SaundersThe Man from Nebraska
 
The Barrymore Awards - 2006 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design
Nick Kourtides Mission to Mercury
Jorge CousineauOpus
Bill Moriarty Syncopation
Fabian ObispoThe Tempest
Mark Valenzuela tick, tick...BOOM!
 
The Barrymore Awards - 2006 - Earl Girls Award for Outstanding Costume Design
Janus StefanowiczIntimate Apparel
Mark MarianiDreamgirls
Janine McCabeWaiting for the Moon
Richard St. ClairThe Dinosaur Musical
Willa KimAdrift in Macao
 
The Barrymore Awards - 2006 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award, sponsored by Harvey & Virginia Kimmel
InterAct Theatre CompanyInterAction
Lantern Theater CompanyIllumination
Philadelphia Theatre CompanyPTC Drama Contact
Delaware Theatre CompanyTotally Awesome Kids
 
The Barrymore Awards - 2006 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
Ben Dibble
Tony Braithwaite
Lee Ann Etzold
Matt Saunders
Charlotte Cloe Fox Wind
 
The Barrymore Awards - 2006 - Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play
Terrence J. Nolen Opus
Joe Canuso Killer Joe
Ken MariniThe Man from Nebraska
Charles McMahonRichard III
Matt Pfeiffer The Foocy
 
The Barrymore Awards - 2006 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Terrence J. NolenWinesburg, Ohio
 
The Barrymore Awards - 2006 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Peter M. Donohue, O.S.A. Urinetown
Vincent MariniWaiting for the Moon
Richard M. Parison, Jr.Dreamgirls
Aaron PosnerA Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
 
The Barrymore Awards - 2006 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
Aaron Posner, James Sugg, A Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Christopher Durang, Peter Melnick, Adrift in Macao
Anthony LawtonThe Foocy
Robert Quillen Camp & the Pig Iron EnsemblePay Up
 
The Barrymore Awards - 2006 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
Michael HollingerOpus
 
The Barrymore Awards - 2006 - Lifetime Achievement Honoree
Robert Hedley
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Choreography/Movement
Mercedes EllingtonDreamgirls
John V. BellomoKiller Joe
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Choreography/Movement
Samantha BellomoSyncopation
Andy BlankenbuehlerWaiting for the Moon
Barby Hobyak RocheUrinetown
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Ensemble in a Musical
Pig Iron Theatre CompanyMission to Mercury
Prince Music TheaterDreamgirls
Delaware Theatre CompanyA Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Arden Theatre CompanyWinesburg, Ohio
Mum PuppettheatreThe Wizard of Oz
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Ensemble in a Play
Theatre ExileKiller Joe
Lantern Theater CompanyThe Foocy
Arden Theatre CompanyOpus
Pig Iron Theatre CompanyPay Up
Lantern Theater CompanyRichard III
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Leading Actor in a Musical
Brian Hissong Winesburg, Ohio
Tony Braithwaite A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Jarrod EmickWaiting for the Moon
Eugene Fleming Dreamgirls
Michael Philip O'Brientick, tick...BOOM!
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Leading Actor in a Play
Pete PryorRichard III
Daniel BeatyEmergence-See!
Peter DeLaurier The Man from Nebraska
Floyd KingI Am My Own Wife
Kraig Swartz Cloud 9
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Leading Actress in a Musical
Rachel deBenedetAdrift in Macao
Lauren Kennedy Waiting for the Moon
Nova Y. PaytonDreamgirls
Chauntee SchulerDreamgirls
Erin Weaver Jack & the Beanstalk
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Musical Direction
Thomas MurrayWinesburg, Ohio
Jay AnsillA Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Charles GilbertA Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Jim RyanUrinetown
Jesse VargasDreamgirls
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Original Music
Andre Pluess & Ben SussmanWinesburg, Ohio
Peter MelnickAdrift in Macao
Rob RealeThe Dinosaur Musical
James SuggA Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Frank Wildhorn & Jack Murphy Waiting for the Moon
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Overall Production of a Musical, sponsored by the University of the Arts
Arden Theatre CompanyWinesburg, Ohio
Arden Theatre CompanyA Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Delaware Theatre CompanyA Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Prince Music TheaterDreamgirls
Lenape Regional Performing Arts CenterWaiting for the Moon
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Overall Production of a Play, sponsored by the Suzanne F. Roberts Cultural Development Fund
Lantern Theater CompanyRichard III
Lantern Theater CompanyThe Foocy
Theatre ExileKiller Joe
The People's Light & Theatre CompanyThe Man from Nebraska
Arden Theatre CompanyOpus
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Set Design, sponsored by Kieran Timberlake Associates
Bradley HelmDaughters of Genius
Tony Cisek A Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Dave JadicoThe Foocy
Daniel Ostling Winesburg, Ohio
Anne PattersonNine Parts of Desire
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Richard Ruiz A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Orville Mendoza Adrift in Macao
Jeffrey Coon A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Ben Dibble Winesburg, Ohio
Scott Greer A Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actor in a Play
John Zak The Tempest
Kevin Bergen The Man from Nebraska
Pearce BuntingKiller Joe
John Glover Some Men
Matt SaundersKiller Joe
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Michele RagusaAdrift in Macao
Lesley Bevan Winesburg, Ohio
Tonilyn Longo Urinetown
Meghan McGeary Aspects of Love
Erin Weaver A Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Miriam HymanThe Man from Nebraska
 
The Barrymore Awards - 2006 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Amanda SchoonoverKiller Joe
Hazel Bowers Agnes of God
Erika Cuenca Opus
Kate HursterRichard III
 
The Barrymore Awards - 2006 - PECO Energy Award for Outstanding Lighting Design
John Stephen HoeyNine Parts of Desire
Howell BinkleyWaiting for the Moon
James LeitnerA Murder, A Mystery, & A Marriage: A Mark Twain Musical Melodrama
Mark O'MaleyPlanetary Enzyme Blues
Dennis ParichyWinesburg, Ohio
 
The Barrymore Awards - 2006 - Special Recognition Award
ComedySportz Philadelphia
 
The Barrymore Awards - 2006 - Suzanne Roberts Theatre Alliance College Scholarship Award
Joseph Pizzi
 
The Barrymore Awards - 2006 - Ted & Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations
Arden Theatre Company & Vertigo String QuartetOpus
Lantern Theater Company & Philadelphia Volunteer Lawyers for the Arts The Trial of Richard III
 
The Barrymore Awards - 2006 - The Joseph Cairns, Jr. and Ernestine Bacon Cairns Memorial Scholarship
Erika Wasko
 
The Doras - 2006 - Outstanding New Play
one womban story by d'bi.youngblood.claat
Rosa Laborde Léo
John Steinbeck (adapted for the stage by 'This is a Bird')The Long Valley
Ronnie Burkett 1 Days on Earth
Niki Landau Territories
 
The Hewes Awards - 2006 - Notable Effects - Puppetry
Wang BoCathay: Three Tales Of China
 
The Lortels - 2006 - Outstanding Play
Scott Rudin/Paramount Pictures, Robyn Goodman, Roger Berlind, and Stuart Thompson, Red Light Winter
 
The Lortels - 2006 - Outstanding Revival
The Classical Theatre of Harlem, Funnyhouse of a Negro
 
The Pulitzer Prize - 2006 - The Pulitzer Prize for Drama
Rollin Jones, The Intelligent Design of Jenny Chow
 
- 2005 - Jonathan Larson Grants
Neil Bartram
Nathan Christensen
Scott Murphy
Michael Cooper
Hyeyoung Kim
Steven Lutvak
Glenn Slater
Stephen Weiner
Lark Play Development Center Barnstormer
 
- 2005 - Most promising musical theatre librettist
Ken Stone
 
Drama Desk Awards - 2005 - Outstanding New Musical
Monty Python’s Spamalot, Monty Python’s Spamalot
 
Drama Desk Awards - 2005 - Unique Theatrical Experience
Slavaâ's SnowshowSlavaa's Snowshow
 
Drama League Awards - 2005 - Distinguished Production of a Musical
, Dirty Rotten Scoundrels
 
Drama League Awards - 2005 - Distinguished Production of a Play
, Doubt
 
Drama League Awards - 2005 - Unique Contribution to the Theatre
The Billy Rose Collection
 
Evening Standard Awards - 2005 - Charles Wintour Award for Most Promising Playwright
Nell LayshonComfort Me With Apples
 
Evening Standard Awards - 2005 - Ned Sherrin Award for Best Musical
, Billy Elliot
 
Evening Standard Awards - 2005 - Patricia Rothermere Award
Penelope Keith
 
Helen Hayes Awards - 2005 - KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community
Sidney Harman
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliThe Master and Margarita
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Choreography, Resident Production
Ilona Kessell Cats
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Choreography, Resident Production
Kelly Parsley Mary's Wedding
Doriana Sanchez Señor Discretion Himself
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina Tsikurishvili The Crackpots
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Kate Turner-WalkerThe Two Gentlemen of Verona
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Director, Resident Musical
Rob McQuay Godspell
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Director, Resident Musical
Toby OrensteinGodspell
Suzanne RichardJesus Christ Superstar
Eric Schaeffer One Red Flower
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Director, Resident Play
Kirsten KellyBoy Gets Girl
Jeremy Skidmore Mary's Wedding
Mike ChamberlinPorcelain
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Ron CuramengMiss Saigon
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Doug BrownOur Lady of 121st Street
Scott FortierElephant Man
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Bernardine MitchellMahalia, a Gospel Musical
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Gin HammondSyringa Tree
Brigid ClearyHomebody/Kabul
Kathleen CoonsMary's Wedding
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
T.J. GerckensPericles
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
William KnowlesTambourines to Glory
Christopher YoustraGodspell
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Non-Resident Production
Rorschach TheatreA Tale of a Tiger
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Resident Musical
True Colors Theatre CompanyTambourines to Glory
Toby's Dinner TheatreGodspell
Open Circle TheatreJesus Christ Superstar
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Resident Play
Woolly Mammoth Theatre CompanyLenny & Lou
Theater AllianceMary's Wedding
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Set Design, Resident Production
Milagros Ponce de LeónBoy Gets Girl
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Mark K. AndussMary's Wedding
Irakli KavsadzeThe Master and Margarita
Ron OshimaPorcelain
Paata TsikurishviliThe Master and Margarita
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
William HubbardMahalia, a Gospel Musical
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Jeffery PetersonThe Who's Tommy
Rick Foucheux Jesus Christ Superstar
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Richard Pelzman Pericles
John DowBoy Gets Girl
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Margo MoorerTambourines to Glory
 
Helen Hayes Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Holly TwyfordThe Two Gentlemen of Verona
Jennifer Mendenhall Lenny & Lou
 
Helen Hayes Awards - 2005 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Culture Clash Señor Discretion Himself
 
Helen Hayes Awards - 2005 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
Joy Zinoman
 
Obie Awards - 2005 - Performance
Rosemary AllenGood Samaritans
 
Obie Awards - 2005 - Special Citations
The Imagine Festival of Arts, Issues & Ideas
Sin: A Cardinal Deposed
Hell Meets Henry Halfway
 
Olivier Awards - 2005 - Best Actress
Caroline O’ConnorBombshells
 
Olivier Awards - 2005 - Best New Dance Production
Rambert Dance CompanySwamp
Northern Ballet TheatreA Midsummer Night's Dream
Royal New Zealand BalletMilagros
Royal New Zealand BalletRomeo And Juliet
 
Olivier Awards - 2005 - Best New Musical
Richard M Sherman, Mary Poppins
 
Olivier Awards - 2005 - Best New Opera Production
The Royal OperaLady Macbeth Of Mtsensk
Les Arts FlorissantsLes Paladins
The Royal OperaPeter Grimes
 
Olivier Awards - 2005 - Best New Play
Marina CarrBy The Bog Of Cats
 
Olivier Awards - 2005 - Best Revival
R C SherriffJourney's End
 
Olivier Awards - 2005 - Outstanding Achievement in Dance
San Francisco BalletProduction Season
Julien MacdonaldRichard Alston Dance Company’s Shimmer
The Royal BalletSylvia
Rambert Dance Company
 
Olivier Awards - 2005 - Outstanding Achievement in Opera
Thomas Adès The Tempest
Ben HeppnerThe Royal Opera
Ben HeppnerPeter Grimes
The Orchestra of the Royal Opera HouseProduction Season
 
Olivier Awards - 2005 - Outstanding Achievement or Performance in an Affiliate Theatre
Kevin HarveyYellowman
Aidan McArdleShadow Of A Gunman
The Tricycle TheatreGuantanamo
 
Outer Critics Circle Awards - 2005 - John Gassner Playwriting Award
David Folwell - Boise Boise
 
Outer Critics Circle Awards - 2005 - Outstanding Broadway Musical
, Monty Python's Spamalot
, All Shook Up
, Chitty Chitty Bang Bang
, Dirty Rotten Scoundrels
, The Light in the Piazza
 
Outer Critics Circle Awards - 2005 - Outstanding Broadway Play
, Doubt
, Brooklyn Boy
, Democracy
, Gem of the Ocean
, The Pillowman
 
Outer Critics Circle Awards - 2005 - Outstanding Off-Broadway Musical
, Altar Boyz
, Dessa Rose
, Lone Star Love
 
Outer Critics Circle Awards - 2005 - Outstanding Off-Broadway Play
, Fat Pig
, Going to St. Ives
, Moonlight and Magnolias
, Romance
, String of Pearls
 
Outer Critics Circle Awards - 2005 - Outstanding Revival of a Musical
, La Cage aux Folles
, Pacific Overtures
, Shockheaded Peter
, Sweet Charity
 
Outer Critics Circle Awards - 2005 - Outstanding Revival of a Play
, Twelve Angry Men
, Counsellor-at-Law
, Glengarry Glen Ross
, A Streetcar Named Desire
, Who's Afraid of Virginia Woolf?
 
The Barrymore Awards - 2005 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award, sponsored by the Harvey & Virginia Kimmel Arts Education Fund
Philadelphia Young PlaywrightsClassic Program of Playwriting Workshops
 
The Barrymore Awards - 2005 - Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Madi Distefano Eden
Stephanie Berry Fences
Juliette Dunn Recent Tragic Events
Jilline Ringle Always a Lady: A celebration of funny women for the holidays
Catharine K. SlusarThe Syringa Tree
 
The Barrymore Awards - 2005 - Clear Sound Award for Outstanding Sound Design
Bill Moriarty, Adriano Shaplin, & James SuggHell Meets Henry Halfway
Jorge CousineauSweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Nick KourtidesChasing Nicolette
John MockLooking Over the President's Shoulder
James Suggall wear bowlers
 
The Barrymore Awards - 2005 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award, sponsored by the Harvey & Virginia Kimmel Arts Education Fund
Theater Catalyst, Inc.2nd Stage Program
Walnut Street TheatreAdopt-A-School
InterAct Theatre CompanyInterAction
The Wilma TheaterWilmagination
 
The Barrymore Awards - 2005 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
James Sugg
Ben Dibble
Madi Distefano
Matt Saunders
Geoff Sobelle
 
The Barrymore Awards - 2005 - Harmelin Media Award for Outstanding Direction of a Play
Maria MileafThe Story
James J. ChristyTake Me Out
Daniel FishThe Clean House
Pete PryorRecent Tragic Events
Jiri ZizkaOutrage
 
The Barrymore Awards - 2005 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Whit MacLaughlinA Year With Frog and Toad
Ethan McSweenyChasing Nicolette
Richard M. Parison, Jr.The Big Bang
 
The Barrymore Awards - 2005 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Terrence J. NolenSweeney Todd, The Demon Barber of Fleet Street
Joe CalarcoElegies: A Song Cycle
 
The Barrymore Awards - 2005 - Independence Foundation Award for Outstanding New Play
John WolfsonThe Lives of Bosie
Adriano ShaplinHell Meets Henry Halfway
Pamela ParkerA Higher Place in Heaven
Bruce GrahamThe Philly Fan
Dael OrlandersmithRaw Boys
 
The Barrymore Awards - 2005 - Lifetime Achievement Honoree
James J. Christy
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Choreography/Movement
Jewel Walker Tuesday
Richard AmeliusCabaret
Karen Getz The Big Bang
Trey Lyford & Geoffrey Sobelle all wear bowlers
Dorothy Wilke Death and the King's Horseman
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Costume Design
Richard St. Clair A Year With Frog and Toad
Constance Hoffman Chasing Nicolette
Marla JurglanisSleeping Beauty: A Comic Panto in the British Style
Marla JurglanisSweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Linda Bee StocktonHoliday
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Ensemble in a Musical
Philadelphia Theatre CompanyElegies: A Song Cycle
Arden Theatre CompanyA Year With Frog and Toad
Prince Music TheaterChasing Nicolette
Delaware Theatre CompanyForever Plaid
Arden Theatre CompanySweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Ensemble in a Play
Amaryllis Theatre Company / VSAarts of PennsylvaniaTuesday
The Vagabond Acting TroupeThe Art of War
Pig Iron Theatre CompanyHell Meets Henry Halfway
1812 ProductionsRecent Tragic Events
Philadelphia Theatre CompanyTake Me Out
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Leading Actor in a Musical
Tony Braithwaite The Big Bang
Richard Amelius Cabaret
Ben Dibble The Big Bang
Bronson Pinchot Chasing Nicolette
Thom Sesma Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Leading Actor in a Play
Bill Irwin Trumbo
Jamie Harris Raw Boys
John Keating Raw Boys
Jered McLenigan The Elephant Man
Ernest Perry, Jr. Fences
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Leading Actress in a Musical
Mary Martello Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Audri T. DalioMiss Saigon
Sherri L. EdelenElegies: A Song Cycle
Donna Migliaccio Elegies: A Song Cycle
Jasika Nicole Pruitt Chasing Nicolette
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Musical Direction
Kimberly GrigsbyElegies: A Song Cycle
Eric EbbengaSweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Charles Gilbert A Year With Frog and Toad
Robert K. MikulskiChasing Nicolette
Jim Ryan The Big Bang
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Original Music
David FriedmanChasing Nicolette
Charles GilbertGemini, the Musical
Jim Ryan, Lee Etzold, Mark Evans, and Janice Rowland Grease and Desist
Adriano Shaplin & James Sugg Hell Meets Henry Halfway
Adam WernickOutrage
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Overall Production of a Musical, sponsored by the University of the Arts
Arden Theatre CompanySweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Arden Theatre CompanyA Year With Frog and Toad
Act II PlayhouseThe Big Bang
Prince Music TheaterChasing Nicolette
Philadelphia Theatre CompanyElegies: A Song Cycle
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Overall Production of a Play, sponsored by the Suzanne F. Roberts Cultural Development Fund
Philadelphia Theatre CompanyTrumbo
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Overall Production of a Play, sponsored by the Suzanne F. Roberts Cultural Development Fund
Philadelphia Theatre CompanyTake Me Out
The Wilma TheaterThe Clean House
1812 ProductionsRecent Tragic Events
The People's Light & Theatre CompanyString of Pearls
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Set Design, sponsored by KieranTimberlake Associates
Mimi Lien Outrage
David Gallo Fences
David P. GordonSweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Andrew LiebermanThe Clean House
Todd Rosenthal Take Me Out
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Joshua LamonA Year With Frog and Toad
Todd Buonopane Gemini, the Musical
Ben Dibble Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Christopher Kale Jones Olympus on My Mind
Joshua Lamon Sweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Kraig Swartz Take Me Out
James Gale Raw Boys
Jeb Kreager Recent Tragic Events
Pete Pryor The Miser
Josh Shirley Take Me Out
Ray Anthony Thomas Fences
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Rebecca BellinghamChasing Nicolette
Anne DeSalvo Gemini, the Musical
Sarah Doherty Grease and Desist
SuEllen EsteyOlympus on My Mind
Denise WhelanSweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
 
The Barrymore Awards - 2005 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Jayne Houdyshell The Clean House
Jennifer Childs The Underpants
Alda Cortese The Miser
Emmanuelle Delpech-Ramey Hell Meets Henry Halfway
Karen Peakes Noises Off
 
The Barrymore Awards - 2005 - PECO Energy Award for Outstanding Lighting Design
John Stephen HoeySweeney Todd - The Demon Barber of Fleet Street
Russell H. ChampaRaw Boys
Jerold R. ForsythOutrage
AC HickoxThe Syringa Tree
Chris LeeElegies: A Song Cycle
 
The Barrymore Awards - 2005 - Suzanne Roberts Theatre Alliance College Scholarship Award
Bayla Rubin
 
The Barrymore Awards - 2005 - Ted & Stevie Wolf Award for New Approaches to Collaborations
Theatre Exile & Reconstruction Pictures cellar
 
The Barrymore Awards - 2005 - The Joseph Cairns, Jr. and Ernestine Bacon Cairns Memorial Scholarship
Ryan Touhey
 
The Doras - 2005 - Outstanding New Play
John MightonHalf Life
Claudia Dey Trout Stanley
Keira Loughran Little Dragon
Rick Miller and Daniel Brooks Bigger Than Jesus
David S. Young with the company No Great Mischief
 
The Lortels - 2005 - Outstanding Body of Work
The Irish Repertory Theatre
 
The Lortels - 2005 - Outstanding Musical
Ken Davenport and Robyn Goodman, in association with Walt Grossman, Ruth Hendel, Sharon Karmazin, Matt Murphy and Mark Shacket, Altar Boyz
TheatreworksUSA , Junie B. Jones
 
The Lortels - 2005 - Outstanding Play
PlanetEarth Partners and Scott MorfeeOrson’s Shadow
 
The Lortels - 2005 - Outstanding Scenic Design
Julian Crouch & Graeme Gilmour, Shockheaded Peter
Jan Versweyved, Hedda Gabler
 
The Lortels - 2005 - Outstanding Solo Show
Atlantic Theater Company in association with Roger Alan Gindi, Stewart F. Lane & Bonnie Conley, Dan Whitten, Herbert Goldsmith Productions, WetRock Entertainment, The Two and Only
 
- 2004 - Jonathan Larson Grants
Jim Bauer
Ruth Bauer
Mark Campbell
Amanda Green
Cynthia Hopkins
Gihieh Lee
Raw Impressions Theatre
Village Theatre Next to Normal
 
Drama Desk Awards - 2004 - Outstanding Play
The Distance From Here, The Distance From Here
 
Drama Desk Awards - 2004 - A Raisin in the Sun Outstanding Revival of a Musical
Assassins, Assassins
 
Drama Desk Awards - 2004 - Outstanding Costume Design
Peggy Eishenhauer, Assassins
 
Drama Desk Awards - 2004 - Outstanding Ensemble Performance
The cast, The Distance From Here
 
Drama Desk Awards - 2004 - Outstanding Musical
Caroline, or Change, Caroline, or Change
Johnny Guitar, Johnny Guitar
The Musical of Musicals: The Musical, The Musical of Musicals: The Musical
 
Drama Desk Awards - 2004 - Outstanding Play
The Tricky Part, The Tricky Part
 
Drama Desk Awards - 2004 - Outstanding Revival of a Musical
Fiddler on the Roof, Fiddler on the Roof
Finian's Rainbow, Finian's Rainbow
First Lady Suite, First Lady Suite
Wonderful Town, Wonderful Town
 
Drama Desk Awards - 2004 - Outstanding Revival of a Play
The Colleen BawnThe Colleen Bawn
The Daughter-in-LawThe Daughter-in-Law
A Midsummer Night's DreamA Midsummer Night's Dream
The Normal Heart, The Normal Heart
A Raisin in the Sun, A Raisin in the Sun
 
Drama Desk Awards - 2004 - Outstanding Revue
Forbidden Broadway SVU: Special Victims Unit, Forbidden Broadway SVU: Special Victims Unit
 
Drama Desk Awards - 2004 - Revival of a Musical
La Cage aux Folles, La Cage aux Folles
 
Drama Desk Awards - 2004 - Unique Theatrical Experience
Ramayana 2K3Ramayana 2K3
 
Drama League Awards - 2004 - Distinguished Production of a Musical
, Wicked
 
Drama League Awards - 2004 - Distinguished Production of a Play
, I Am My Own Wife
 
Drama League Awards - 2004 - Unique Contribution to the Theatre
City Center Encores!
 
Evening Standard Awards - 2004 - Ned Sherrin Award for Best Musical
, The Producers
 
Helen Hayes Awards - 2004 - KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community
Capital One Financial
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Choreography, Resident Production
Ilona KessellRagtime, The Musical
Nick OlcottThe Mad Dancers
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliSalome
John GurskiScaramouché
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Director, Resident Musical
Toby OrensteinRagtime: The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Director, Resident Play
Kasi CampbellDazzle
John VreekeLady Chatterley's Lover
Steven CarpenterThief River
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Richard Kind Bounce
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Tom McKenzieRagtime, The Musical
Steven Skybell Camelot
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
John StevenCrowley Crowns
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Rick FoucheuxTalley's Folly
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Mitchell HébertDrawer Boy
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actress, Non-Resident Production
Alexandra GilbreathTaming of the Shrew
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Bernardine MitchellCrowns
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Nancy Parrish AsendorfRagtime, The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
E. Faye Butler Ain't Misbehavin',The Fats Waller Musical Show
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Michael Learned Elizabeth the Queen
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Michelle ShupeLady Chatterly's Lover
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Chris Lee Follies
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
William F. HubbardCrowns
Douglas LawlerRagtime, The Musical
Christopher YoustraRagtime, The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Resident Musical
Toby's Dinner Theatre Ragtime, The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Resident Play
Round House TheatreThe Drawer Boy
Rep StageThe Dazzle
Theater Jalley's Folley
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Set Design, Resident Production
Richard MontgomeryThe Dazzle
Milagros Ponce de LeónThe Return to Morality
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Chas MarshThe Dazzle
Scott BurgessElizabeth the Queen
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Michael L. Forrest 1776, A Musical
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Michael WillisPatience
Carlos BustamanteWho's Afraid of Virginia Woolf?
Conrad FeiningerPhilanderer
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Chanenz McQuayRagtime, the Musical
Toni Rae BrotonsJunie B. Jones & a Little Monkey Business
Tina Fabrique Crowns
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Tana HickenRichard III
Irina KovalThe Seagull
 
Helen Hayes Awards - 2004 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Simon TrinderThe Taming of the Shrew
 
Helen Hayes Awards - 2004 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Ken Ludwig Shakespeare in Hollywood
 
Helen Hayes Awards - 2004 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Kira LallasTranslations of Xhosa
Chris Stezinwhat dogs do
Keith Bridges Watching Left
 
Helen Hayes Awards - 2004 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play or Musical
Matthew BurnettTheophilus North
Rachel HavrelockFrom Tel Aviv to Ramallah: A Beatbox Journey
 
Helen Hayes Awards - 2004 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
Betti Brown
 
Obie Awards - 2004 - Lifetime Achievement
Mark Russell
 
Obie Awards - 2004 - Obie Grant
THAW (Theaters Against War)
 
Obie Awards - 2004 - Special Citations
The Builders AssociationAlladeen
MotirotiAlladeen
Pieter-Dirk UysForeign AIDS
 
Obie Awards - 2004 - Special Citations for Play Publishing
Terry Nemeth
 
Olivier Awards - 2004 - Best Actor in a Musical
Michael Brandon , Jerry Springer - The Opera
 
Olivier Awards - 2004 - Best Actress
Kelly ReillyAfter Miss Julie
 
Olivier Awards - 2004 - Best Costume Design
Christoper OramPower
Raimonda Gaetaniat Absolutely! (Perhaps)
 
Olivier Awards - 2004 - Best Entertainment
Mark WhitelawDuckie's C'est Barbican
Fascinating AidaOne Last Flutter
 
Olivier Awards - 2004 - Best Lighting Design
Simon CorderHitchcock Blonde
 
Olivier Awards - 2004 - Best New Dance Production
Broken Falla George Piper Dances commission
Nederlands Dans Theater 2Dream Play
George Piper DanceMesmerics
Paul Taylor Dance CompanyPromethean
 
Olivier Awards - 2004 - Best New Opera Production
The Royal OperaMadama Butterfly
The Royal OperaOrlando
 
Olivier Awards - 2004 - Best Performance in a Supporting Role
Warren Mitchell Price
Joe DixonRoman Actor
Oliver Ford Davies Absolutely! (Perhaps)
 
Olivier Awards - 2004 - Best Performance in a Supporting Role in a Musical
The Chorus, Jerry Springer - The Opera
 
Olivier Awards - 2004 - Best Set Design
Bob Crowley Mourning Becomes Electra
 
Olivier Awards - 2004 - Most Promising Newcomer in an Affiliate Theatre
Debbie Tucker GreenBorn Bad
 
Olivier Awards - 2004 - Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
Tanika GuptaFragile Land
The Lyric Hammersmithproduction of Pericles
 
Olivier Awards - 2004 - Outstanding Achievement in Dance
Carlos AcostaTocororo - A Cuban Tale
The dancers of Rambert Dance Companyseason
 
Olivier Awards - 2004 - Outstanding Achievement in Opera
Cristina Gallardo-DomasMadama Butterfly
Bejun MehtaOrlando
Felicity PalmerElektra and Sweeney Todd
 
Olivier Awards - 2004 - Outstanding Musical Production
Steohen Sondheim, Pacific Overtures
Steohen Sondheim, Pacific Overtures
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Actor in a Musical
Alfred Molina Fiddler on the Roof
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Broadway Musical
, Wicked
, Bombay Dreams
, The Boy from Oz
, Caroline, or Change
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Broadway Play
, I Am My Own Wife
, Anna in the Tropics
, Match
, Sixteen Wounded
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Choreography
Farah Kahn, Bombay Dreams
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Featured Actor in a Musical
Mitchell David FederanThe Boy from Oz
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Off Broadway Play
, Intimate Apparel
, The Beard of Avon
, Bug
, Frozen
, Well
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Off-Broadway Musical
, Johnny Guitar
, The Thing About Men
, Fame on 42nd Street
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Revival of a Musical
, Wonderful Town
, Assassins
, Fiddler on the Roof
, Little Shop of Horrors
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Outstanding Revival of a Play
, Henry IV
, The Caretaker
, Jumpers
, A Raisin in the Sun
, Sly Fox
 
Outer Critics Circle Awards - 2004 - Special Awards
, Avenue Q
 
The Barrymore Awards - 2004 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award
Prince Music TheaterRainbow Connection Program
InterAct Theatre CompanyInterAction
Philadelphia Young PlaywrightsPlaywrights Retreats
The Wilma TheaterWilmagination
 
The Barrymore Awards - 2004 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
Jorge Cousineau
Madi Distefano
Nick Embree
Andre D. Harrington
Geoff Sobelle
James Sugg
 
The Barrymore Awards - 2004 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Tazewell ThompsonConstant Star
Jesse ClineThe Wild Party
Peter M. Donohue, O.S.A.Parade
Terrence J. Nolen Café Puttanesca
Douglas C. Wager & Patricia BirchThe Great Ostrovsky
 
The Barrymore Awards - 2004 - Lifetime Achievement Honoree
Louis Lippa
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Choreography/Movement
Aaron Cromie The Comedy of Errors
Richard AmeliusSweet Charity
Patricia Birch The Great Ostrovsky
Barby Hobyak RocheParade
Tazewell ThompsonConstant Star
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Costume Design
Merrily Murray-Walsh Constant Star
Charlotte Cloe Fox WindDon Juan
Millie HiibelThe Comedy of Errors
Marla JurglanisBorn Yesterday
Janus StefanowiczParade
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Direction of a Play
Blanka ZizkaJesus Hopped the 'A' Train
Michael BrophyTravels With My Aunt
Charles McMahonThe Comedy of Errors
Aaron Posner Mary's Wedding
William RoudebushA Christmas Carol
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Ensemble in a Musical
Prince Music TheaterIt Ain't Nothin' but the Blues
Lenape Regional Performing Arts CenterJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Villanova TheatreParade
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Ensemble in a Musical
Delaware Theatre CompanyConstant Star
Arden Theatre CompanyCafé Puttanesca
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Ensemble in a Play
Lantern Theater CompanyThe Comedy of Errors
The Wilma TheaterJesus Hopped the 'A' Train
New Paradise LaboratoriesRose Selavy Takes a Lover in Philadelphia
Lantern Theater CompanyTravels With My Aunt
1812 Productions The Uneasy Chair
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Leading Actor in a Musical
David Colbert Hedwig and the Angry Inch
Hershey Felder George Gershwin Alone
Bob Gunton The Great Ostrovsky
Josh Sauerman Parade
Danny ZolliJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Leading Actor in a Play
Peter DeLaurierUnderneath the Lintel
Aaron Cromie Travels With My Aunt,
Vaneik Echeverria Jesus Hopped the 'A' Train
John Glover Edward Albee's The Goat or, Who is Sylvia?
Bruce McCarty According to Goldman
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Leading Actress in a Musical
Mary Martello Café Puttanesca
Nina Donze Parade
Laura Dysarczyk Sweet Charity
Kristine Fraelich Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Rachel Ulanet The Great Ostrovsky
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Leading Actress in a Play
Lynn Redgrave Collected Stories
Madi Distefano Popsicle's Departure, 1989
Meg O'Brian The Miracle Worker
Karen Peakes Born Yesterday
Erin Weaver Mary's Wedding
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Lighting Design
James LeitnerMary's Wedding
Jerold R. Forsyth Wintertime
Thomas C. Hase Julius Caesar
Charles S. ReeceThe Woman in Black
Robert WierzelConstant Star
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Musical Direction
Dianne Adams McDowell Constant Star
John Baxindine & Ken Brill Parade
Steven GrossThe Great Ostrovsky
Michael Keck It Ain't Nothin' but the Blues
Jim RyanJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding New Play
Scott Greer, Michael Hollinger, Tony Lawton & Aaron PosnerBrief Interviews with Hideous Men
Alden Moore, Raelle Myrick Hodges, An Artist's Workshop
Madi DistefanoPopsicle's Departure, 1989
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding New Play
Thomas GibbonsPermanent Collection
Bruce GrahamAccording to Goldman
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Original Music
Cy ColemanThe Great Ostrovsky
Michael OgbornCafé Puttanesca
Polly PenEmbarrassments
Jim Ryan Something Wonderful Right Away: Improv for The Holidays
Andy Teirstein The Snow Queen
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Overall Production of a Musical
Delaware Theatre CompanyConstant Star
Prince Music TheaterThe Great Ostrovsky
City Theater CompanyHedwig and the Angry Inch
Lenape Regional Performing Arts CenterJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Villanova TheatreParade
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Overall Production of a Play
The Wilma TheaterJesus Hopped the 'A' Train
Lantern Theater CompanyThe Comedy of Errors
Act II PlayhouseMary's Wedding
InterAct Theatre CompanyPermanent Collection
Lantern Theater CompanyTravels With My Aunt
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Set Design
Donald EastmanConstant Star
Beowulf BorittTalley's Folly
Thom BumblauskasMary's Wedding
Nick Embree Permanent Collection
Jerry RojoWintertime
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Sound Design
Fabian ObispoConstant Star
Aaron Cromie & John Mock A Christmas Carol
Lindsay JonesJulius Caesar
James SuggMoby Dick-Rehearsed
Shannon ZuraTalley's Folly
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Lenny HaasThe Fantasticks
Ben Dibble Harry Chapin: Remember When the Music
Jonathan Hadary The Great Ostrovsky
John O'HaraHarry Chapin: Remember When the Music
Edward StaudenmayerThe Great Ostrovsky
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Supporting Actor in a Play
John Douglas Thompson Jesus Hopped the 'A' Train
Bradford William Anderson Edward Albee's The Goat or, Who is Sylvia?
Buck SchirnerIn the Heart of America
Tobias Segal According to Goldman
Geoff Sobelle The Comedy of Errors
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Jennie EisenhowerThe Wild Party
Barbara D. MillsIt Ain't Nothin' but the Blues
Louise Pitre The Great Ostrovsky
Kimberly RehfussHarry Chapin: Remember When the Music
Rachel Ulanet Casino Paradise
 
The Barrymore Awards - 2004 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Karina Mackenzie Collected Stories
Christie Parker Proof
Marcia Saunders Sideways Stories from Wayside School
Danielle Skraastad Jesus Hopped the 'A' Train
Karen Vicks Nickel & Dimed
 
The Barrymore Awards - 2004 - Ted & Stevie Wolf New Approaches to Collaborations Honoree *
Arje Shaw, Michael A. CarsonThe Book and The Cook
 
The Barrymore Awards - 2004 - The Suzanne Roberts Theatre Alliance Scholarship Award
Jaclyn Robinson
 
The Doras - 2004 - Outstanding New Play
Michael HollingsworthConfederation
 
The Lortels - 2004 - Outstanding Featured Actor
Will McCormack , The Long Christmas Ride Home
 
The Lortels - 2004 - Outstanding Musical
The Century Center for the Performing Arts, Johnny Guitar
 
The Pulitzer Prize - 2004 - The Pulitzer Prize for Drama
Theresa Rebeck , Omnium Gatherum
Theresa Rebeck and Alexandra Gersten-Vassilaros, Omnium Gatherum
 
Tony Awards - 2004 - Best Musical
Zollo/Sine, Caroline, or Change
 
Tony Awards - 2004 - Best Play
Zollo/Paleologos, Frozen
Swinsky/Filerman/Hendel, Frozen
Sirkin/Mills/Baldassare, Frozen
 
Tony Awards - 2004 - Tony Honors for Excellence in the Theatre
The cast of the 23 Broadway production of Big River, Big River
 
- 2003 - Jonathan Larson Grants
Nell Benjamin
John Didrichsen
Jeffrey Stock
Nathan Tysen
Chris Miller
New Georges Theatre Magic Kingdom
Vineyard Theatre Miracle Brothers
 
Drama Desk Awards - 2003 - Outstanding Play
The Beard of Avon, The Beard of Avon
 
Drama Desk Awards - 2003 - Outstanding Actress - Play
Claire Higgins, Vincent in Brixton
 
Drama Desk Awards - 2003 - Outstanding Musical
Wicked, Wicked
Avenue Q, Avenue Q
 
Drama Desk Awards - 2003 - Outstanding Play
Humble Boy, Humble Boy
I Am My Own Wife, I Am My Own Wife
Moby Dick, Moby Dick
 
Drama Desk Awards - 2003 - Outstanding Revival of a Musical
Big River, Big River
Gypsy, Gypsy
Nine, Nine
 
Drama Desk Awards - 2003 - Outstanding Revival of a Play
Henry IV, Henry IV
A Day in the Death of Joe Egg, A Day in the Death of Joe Egg
Long Day's Journey Into Night, Long Day's Journey Into Night
Uncle Vanya, Uncle Vanya
 
Drama Desk Awards - 2003 - Special Awards
Vincent Liff
 
Drama Desk Awards - 2003 - Unique Theatrical Expierence
The Play What I Wrote, The Play What I Wrote
 
Drama League Awards - 2003 - Distinguished Production of a Musical
, Hairspray
 
Drama League Awards - 2003 - Distinguished Production of a Play
, Take Me Out
 
Evening Standard Awards - 2003 - Best Director
Polly TealeAfter Mrs Rochester
 
Evening Standard Awards - 2003 - Ned Sherrin Award for Best Musical
, Jerry Springer: The Opera
 
Evening Standard Awards - 2003 - Patricia Rothermere Award
Lord Attenborough
 
Helen Hayes Awards - 2003 - KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community
Michael Kaiser
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliHamlet
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Choreography, Resident Production
Ilona Kessell The Jazz Singer
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Choreography, Resident Production
Kelly ParsleyTales from Ovid
Irina TsikurishviliHost and Guest
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Choreography, Resident Production
Sam ElmoreTales from Ovid
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Marie SchneggenburgerMississippi Pinocchio
Jelena VukmirovicMississippi Pinocchio
Alessandra D'OvidioLa Verdad Sospechosa
Deborah M. DrydenThe Misanthrope
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Director, Resident Musical
Toby OrensteinJekyll & Hyde: The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Director, Resident Play
Paata Tsikurishvili Hamlet
Nick OlcottThe Weir
Paata TsikurishviliHost and Guest
John Vreeke Born Guilty
Joy ZinomanPrometheus
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Rick Hammerly Hedwig and the Angry Inch
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Jon CohnTaste of Fire
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Christopher LaneThe Swan
Doug BrownHambone
Rick FoucheuxOleanna
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Holly TwyfordThe Shape of Things
Tana HickenThe Belle of Amherst
Holly TwyfordOleanna
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Jonathan BlandinWeir
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Resident Musical
Toby's Dinner TheatreJekyll & Hyde The Musical
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Resident Play
Synetic TheaterHamlet
Synetic TheaterHost and Guest
Round House TheatreWeir
Theater JBorn Guilty
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Sound Design, Resident Production
David McKeeverThe After-Dinner Joke and Scotland Road
Paata TsikurishviliHost and Guest
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Scott BurgessKnoyugogh
Scott BurgessOthello
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Lauri KraftBat Boy: The Musical
Mariani EbertBrasil: as coisas do samba
Perri GaffneyPolk County
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Menchu EstebanLa Verdad Sospechosa
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Tana HickenThe Winter's Tale
Dori LeggRecent Tragic Events
Susan LynskeyThe Laramie Project
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Menchu EstebanLa Verdad Sospechosa
Catherine FlyeShe Stoops to Conquer
 
Helen Hayes Awards - 2003 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Mary Ellen MahoneyMamma Mia!
 
Helen Hayes Awards - 2003 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Musical
Dorothy WaringPolk Country
Thomas W. Jones, IIThree Sistahs
Mary Hall SurfaceMississippi Pinnochio
 
Helen Hayes Awards - 2003 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
Ernie JoselovitzShakespeare, Moses, and Joe Papp
Allyson CurrinChurch of the Open Mind
Paul DonnellyTaste of Fire
Joshua FordMiklat
 
Helen Hayes Awards - 2003 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
Lockheed Martin Corporation
 
Obie Awards - 2003 - Obie Grant
The Immigrant Theatre Project
Galapagos
Collapsable Hole
 
Obie Awards - 2003 - Ross Wetzsteon Award
The Ohio TheatreSoho Think Tank's Ice Factory series
 
Obie Awards - 2003 - Special Citations
Randolph Curtis RandTalking Band's Painted Snake in a Painted Chair
Nic UlaruTalking Band's Painted Snake in a Painted Chair
Kathy RandelsNita and Zita
Gary BrownleeTalking Band's Painted Snake in a Painted Chair
Diane BeckettTalking Band's Painted Snake in a Painted Chair
Art AcunaThe Romance of Magno Rubio
"Blue" Gene TyrannyTalking Band's Painted Snake in a Painted Chair
 
Obie Awards - 2003 - Special Citations for Editorship of Theater
Erika Munk
 
Olivier Awards - 2003 - Best Actress in a Supporting Role
Jessica StevensonThe Night Heron
Mark StrongTwelfth Night
 
Olivier Awards - 2003 - Best Director
David LevauxThe Real Thing
 
Olivier Awards - 2003 - Best Entertainment
Rory Bremner Albery
 
Olivier Awards - 2003 - Best Lighting Design
Paul Pyant A Streetcar Named Desire
 
Olivier Awards - 2003 - Best New Dance Production
Danses ConcertantesPolyphonia
RosasRain
Rennie Harris Puremovement'Rome And Jewels
The Royal BalletTryst
 
Olivier Awards - 2003 - Best New Opera Production
The Royal OperaWozzeck
The Royal OperaAriadne Auf Naxos
The Royal OperaDuke Bluebeard's Castle and Erwartung
 
Olivier Awards - 2003 - Most Promising Performer
Noel ClarkeWhere Do We Live
Toby DantzicWhere Do We Live
Sam HeughanOutlying Islands
Sid MitchellThe Dead Eye Boy
 
Olivier Awards - 2003 - Most Promising Playwright
Charlotte EilenbergThe Lucky Ones
 
Olivier Awards - 2003 - Outstanding Achievement in Dance
Robyn OrlinDaddy
Pina BauschKontakthof
Chiaki NagaoMadame Butterfly
 
Olivier Awards - 2003 - Outstanding Achievement in Opera
Antonio PappanoAriadne Auf Naxos and Wozzeck
 
Olivier Awards - 2003 - Outstanding Achievement of the year
Gregory Doran
 
Olivier Awards - 2003 - The Hilton Award for Best New Musical
Richard M Sherman, Chitty Chitty Bang Bang
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - John Gassner Playwriting Award
Louis MustilloBartenders
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - Outstanding Actor in a Play
Jochum ten Haaf , Vincent in Brixton
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - Outstanding Broadway Musical
, Hairspray
, Amour
, Movin' Out
, Urban Cowboy
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - Outstanding Broadway Play
, Take Me Out
, Enchanted April
, The Play What I Wrote
, Vincent in Brixton
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - Outstanding Off-Broadway Musical
, A Man of No Importance
, Avenue Q
, Hank Williams: Lost Highway
, Radiant Baby
, Zanna Don't
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - Outstanding Off-Broadway Play
, The Exonerated
, Kimberly Akimbo
, Observe the Sons of Ulster Marching Towards the Somme
, Talking Heads
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - Outstanding Revival of a Musical
, Nine
La Bohme
, Gypsy
, Man of La Mancha
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - Outstanding Revival of a Play
, A Day in the Death of Joe Egg
, Dinner at Eight
, Our Town
, Tartuffe
 
Outer Critics Circle Awards - 2003 - Special Awards
, Talking Heads
 
Richard Rodgers Award - 2003 - Richard Rodgers New Horizons Award
Peter Mills
 
The Barrymore Awards - 2003 - Excellence in Theatre Education and Community Service Award
1812 Productions1812 Outreach
InterAct Theatre CompanyInterAction
Philadelphia Young PlaywrightsStage Write
 
The Barrymore Awards - 2003 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
Ian Merrill Peakes
Nick Embree
Colleen A. McMillan
James Sugg
Elizabeth Webster
 
The Barrymore Awards - 2003 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Rebecca Bayla Taichman Green Violin
Joe CalarcoThe Last Five Years
Jennifer Childs Bat Boy: The Musical
Terrence J. NolenPacific Overtures
Laurence Maslon Pal Joey
 
The Barrymore Awards - 2003 - Lifetime Achievement Honoree
Tom McCarthy
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Choreography/Movement
David Dorfman Green Violin
Myra BazellPal Joey
Myra Bazell & Geoffrey Kershner Pacific Overtures
J. Alex Cordaro & Brian Sanders Big Love
Jamie H. J. GuanRed
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Costume Design
Janus Stefanowicz Big Love
Marla JurglanisPacific Overtures
Mark MarianiPal Joey
Susan SmytheThe Madwoman of Chaillot
Janus StefanowiczThe Magic Fire
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Direction of a Play
Abigail Adams In the Blood
Terrence J. NolenAll My Sons
Blanka Zizka The Magic Fire
Blanka ZizkaRed
Jiri ZizkaBig Love
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Ensemble in a Musical
1812 ProductionsBat Boy: The Musical
Arden Theatre CompanyPacific Overtures
Pig Iron Theatre CompanyJames Joyce is Dead and so is Paris: The Lucia Joyce Cabaret
Prince Music TheaterGreen Violin
Prince Music TheaterPal Joey
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Ensemble in a Play
In the Blood The People's Light & Theatre Company
1812 ProductionsLike Crazy, Like Wow
The Centre TheaterTerra Nova
Mum PuppettheatreThe Madwoman of Chaillot
The Wilma TheaterThe Magic Fire
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Leading Actor in a Musical
Hal Robinson Green Violin
Wayne Wilcox The Last Five Years
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Leading Actor in a Musical
Raúl Esparza Green Violin
Ben Dibble Bat Boy: The Musical
Michael Longoria Peter Pan and Wendy
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Leading Actor in a Play
Kraig Swartz Fully Committed
Jeffrey DeMunn A Picasso
Francis Jue Red
Benjamin Lloyd Heckler
Tom McCarthy All My Sons
Ruben Santiago-Hudson Lackawanna Blues
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Leading Actress in a Musical
Christine Andreas Pal Joey
Chris Calloway Lady Day at Emerson's Bar and Grill
Mary Martello Bat Boy: The Musical
Kate Suber Green Violin
Nicole Van Giesen The Last Five Years
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Leading Actress in a Play
Roslyn RuffIn the Blood
Carla Belver All My Sons
Jennifer Childs The Madwoman of Chaillot
Michelle Courvais Rosemary
Lydia Look Red
Claudia Robinson Going to St. Ives
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Lighting Design
Russell H. ChampaRed
Russell H. ChampaThe Magic Fire
Jerold R. Forsyth Big Love
Chris Lee The Last Five Years
Daniel MacLean Wagner Pacific Overtures
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding New Play
Jeffrey HatcherA Picasso
Michael CarletonHyde, in the Shadows
Tom CoashCry Havoc
Deborah SteinJames Joyce is Dead and so is Paris: The Lucia Joyce Cabaret
Frank London, Elise ThoronGreen Violin
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Original Music
Frank LondonGreen Violin
Aaron Cromie, Dawn Falato & Dave JadicoThe Madwoman of Chaillot
James Sugg James Joyce is Dead and so is Paris: The Lucia Joyce Cabaret
Andy Teirstein Beauty and the Beast
Nathan WangRed
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Overall Production of a Musical
Philadelphia Theatre CompanyThe Last Five Years
1812 ProductionsBat Boy: The Musical
Arden Theatre CompanyPacific Overtures
Prince Music TheaterGreen Violin
Prince Music TheaterPal Joey
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Overall Production of a Play
The People's Light & Theatre CompanyIn the Blood
Arden Theatre CompanyAll My Sons
The Wilma TheaterBig Love
The Wilma TheaterThe Magic Fire
The Wilma TheaterRed
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Set Design
Jerry Rojo Big Love
Marina DraghiciGreen Violin
Lewis FoldenThe Boxcar Children
James Kronzer Pacific Overtures
James F. Pyne, Jr.A Delicate Balance
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Sound Design
James Sugg Red
Jamie Moffett The Screwtape Letters
Bill Moriarty Big Love
Fabian Obispo Macbeth
Nick RyeThe Tempest
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Romain Frugé Peter Pan and Wendy
Scott Greer Pacific Overtures
Christopher InnvarPeter Pan and Wendy
Joshua Lamon Bat Boy: The Musical
Jason J. Michael City of Angels
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Ian Merrill Peakes All My Sons
Robert BeattyIn the Blood
Peter DonatHamlet
Johnnie Hobbs, Jr. King Hedley II
Al White King Hedley II
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Jeanine Durning Green Violin
Susann Fletcher Pal Joey
Christa Justus Pal Joey
Cheryl Mazzarini City of Angels
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Emmanuelle Delpech-Ramey James Joyce is Dead and so is Paris: The Lucia Joyce Cabaret
 
The Barrymore Awards - 2003 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Marcia Saunders A Delicate Balance
Sarah Doherty The Boxcar Children
Marcia Saunders A View from the Bridge
Cathy Simpson In the Blood
Susan Wilder The Magic Fire
 
The Barrymore Awards - 2003 - Ted & Stevie Wolf New Approaches to Collaborations Honorees
Mum Puppettheatre & The Philadelphia OrchestraSwan Lake
Vagabond Acting Troupe & University of Pennsylvania Museum of Archaeology and Anthropology Three Worlds Intertwined
The Wilma Theater & The Philadelphia Orchestra Every Good Boy Deserves Favor
 
The Lortels - 2003 - Outstanding Play
the LAByrinth Theater Company, Our Lady of 121st Street
 
Theatre World Awards - 2003 - Performance
Jochum ten Haaf , Vincent in Brixton
 
Tony Awards - 2003 - Special Theatrical Event
Jeffrey Chartier, Russell Simmons' Def Poetry Jam on Broadway
 
Tony Awards - 2003 - Tony Honors for Excellence in the Theatre
The principal ensemble of La Bohème, La Bohème
 
- 2002 - Jonathan Larson Grants
Debra Barsha
Peter Jones
Julia Jordan
Michael Korie
Peter Mills
P73 Productions
Signature Theatre Company The Unknown
 
Craig Noel Awards - 2002 - Best Production
Old Globe TheatrePericles
North Coast Repertory TheatreTravesties
 
Drama Desk Awards - 2002 - Outstanding Musical
Amour, Amour
A Man of No Importance, A Man of No Importance
Movin' Out, Movin' Out
The Last 5 Years, The Last 5 Years
Sweet Smell of Success, Sweet Smell of Success
Thoroughly Modern Millie, Thoroughly Modern Millie
 
Drama Desk Awards - 2002 - Outstanding Revival of a Musical
La Boheme, La Boheme
Man of La Mancha, Man of La Mancha
Into the Woods, Into the Woods
Oklahoma!, Oklahoma!
 
Drama Desk Awards - 2002 - Outstanding Revival of a Play
Dinner at Eight, Dinner at Eight
Twelfth Night, Twelfth Night
Twelfth Night, Twelfth Night
The Crucible, The Crucible
Cymbeline, Cymbeline
Morning's at Seven, Morning's at Seven
Private Lives, Private Lives
 
Drama Desk Awards - 2002 - Unique Theatrical Expierence
The Exonerated, The Exonerated
Russell Simmons Def Poetry Jam, Russell Simmons Def Poetry Jam
 
Drama League Awards - 2002 - Distinguished Production of a Musical
, Urinetown
 
Drama League Awards - 2002 - Distinguished Production of a Play
, Metamorphoses
 
Evening Standard Awards - 2002 - Charles Wintour Award for Most Promising Playwright
Vassily SigarevPlasticine
 
Evening Standard Awards - 2002 - Lebedev Special Award
Shakespeare's Globe
 
Evening Standard Awards - 2002 - Natasha Richardson Award for Best Actress
Claire HigginsVincent in Brixton
 
Evening Standard Awards - 2002 - Ned Sherrin Award for Best Musical
, The Full Monty
 
Helen Hayes Awards - 2002 - KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community
Pepco
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Choreography, Resident Production
Ilona KessellDamn Yankees
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Choreography, Resident Production
Ilona KessellJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliDon Quixote
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Choreography, Resident Production
Septime WebreCoyote Builds North America
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Murell HortonHedda Gabler
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Justine Light God of Vengeance
Lucas MaroneyGod of Vengeance
Susan E. Mickey Blues in the Night
Jelena VukmirovicPerseus Bayou
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Director, Resident Musical
Mary Hall SurfacePerseus Bayou
Darryl V. JonesSPUNK
Toby OrensteinJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Catherine FlyeThe Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Director, Resident Play
Thomas W. Jones, IIHome
Joy ZinomanThe Invention of Love
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Director, Resident Play
Joy ZinomanFar East
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Jason WatkinsA Servant to Two Masters
Matt RippyThe Complete Works of William Shakespeare (Abridged)
Ethan SandlerFully Committed
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Barbaro Marin Raices Cubanas 2 (Cuban Roots 2)
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Michael Rupert A New Brain
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Jason Gilbert Putting it Together
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Bruce Alan RauscherThe Andersonville Trial
Conrad FeiningerA Skull in Connemara
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Bernardine MitchellBlues in the Night
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Deidra LaWan StarnesSPUNK
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Jenifer DealThe Muckle Man
Lucy Newman-WilliamsMacbeth
Kate Eastwood NorrisIntimate Exchanges
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Marianne MeadowsThe Chosen
Marcus DilliardThe Oedipus Plays
Pavel DobruskyAgamemnon and His Daughters
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Larry Edward VoteThe Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Resident Musical
Toby's Dinner TheatreJoseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Theatre of the First AmendmentPerseus Bayou
African Continuum Theatre CompanySPUNK
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Resident Play
Round House TheatreHome
Washington Stage GuildMajor Barbara
American Century TheaterThe Andersonville Trial
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Set Design, Resident Production
Greg MitchellAmerican Buffalo
Pavel DobruskyAgamemnon and His Daughters
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Daniel PortaixLes Cloisons (Partitions)
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Mark K. AndussAndromeda Shack
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Fred KarnsThe Invention of Love
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Paul TakacsPerseus Bayou
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actor, Resident Musical
Steven TiptonThe Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!
Andrew WynnThe Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!
Gary Marshall DieterForever Plaid
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Helmar Augusttus CooperJitney
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Roger KrausThe Judas Kiss
Doug BrownFuddy Meers
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actress, Resident Musical
Kadejah Oni HigdonSPUNK
Jane Pesci-Townsend The Pirates of Penzance or The Picaroons of the Potomac!
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Mia WhangFar East
Lynn Chavis Home
Catherine FlyeRapture
Sarah FoxLove & Yearning in the Not-for-Profits and Other Marital Distractions
 
Helen Hayes Awards - 2002 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Tom Riis Farrell dirty BLONDE
 
Helen Hayes Awards - 2002 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
David Maddox Perseus Bayou
Mary Hall SurfacePerseus Bayou
Paul D'AndreaNathan the Wise
Martha King De SilvaStretch Marks
 
Helen Hayes Awards - 2002 - The Governor's Award
Roger Meersman
 
Helen Hayes Awards - 2002 - The Washington Post Award for Innovative Leadership in the Theatre Community
Mark and Merrill Shugoll
 
Obie Awards - 2002 - Obie Grant
Salt Theater Company
 
Obie Awards - 2002 - Ross Wetzsteon Award
PS 122
 
Obie Awards - 2002 - Set and lighting design
Angela MooreDrummer Wanted
Michael SchmellingDrummer Wanted
 
Obie Awards - 2002 - Special Citations
The Wooster GroupTo You, the Birdie!
The Royal Dramatic Theatre of SwedenThe Ghost Sonata
 
Obie Awards - 2002 - Special Citations for support of Off-Broadway theater
A.R.T./NY
 
Olivier Awards - 2002 - Audience Award for Most Popular Show
, The Phantom of the Opera
, Cats
, Mamma Mia!
the CriterionReduced Shakespeare Company
 
Olivier Awards - 2002 - Best Actor in a Supporting Role
Adam Godley Mouth To Mouth
 
Olivier Awards - 2002 - Best Actress in a Supporting Role
Lyndsey MarshalBoston Marriage
 
Olivier Awards - 2002 - Best Costume Designer
Kevin Pollard , Shockheaded Peter
 
Olivier Awards - 2002 - Best Entertainment
Al Murray The Pub Landlord - My Gaff
 
Olivier Awards - 2002 - Best New Comedy
Alistair Beaton Feelgood
 
Olivier Awards - 2002 - Best New Dance Production
Sankai JukuHibiki
Ballett FrankfurtEidos: Telos
Dutch National BalletLive
The Royal BalletOnegin
 
Olivier Awards - 2002 - Best New Opera Production
The Royal OperaBoulevard Solitude
The Royal OperaJenufa
The Royal OperaRigoletto
 
Olivier Awards - 2002 - Best Set Designer
Tim Hatley Humble Boy
 
Olivier Awards - 2002 - Best Supporting Performance in a Musical or Entertainment
Nicholas Le Prevost, My Fair Lady
 
Olivier Awards - 2002 - Best Theatre Choreographer
Scarlett Mackmin , Privates On Parade
 
Olivier Awards - 2002 - Most Promising Performer
Benjamin DaviesFucking Games
Ralf LittlePresence
Leah MullerSix Characters Looking For An Author
 
Olivier Awards - 2002 - Most Promising Playwright
Grae CleughFucking Games
Abi MorganTender
 
Olivier Awards - 2002 - Outstanding Achievement in Dance
Ushio AmagatsuSankai Juku's Hibiki
Dana CaspersenBallett Frankfurt's Artifact and Eidos: Telos
 
Olivier Awards - 2002 - Outstanding Achievement in Opera
Bernard HaitinkJenufa and The Queen Of Spades
David SawerFrom Morning To Midnight
 
Olivier Awards - 2002 - Outstanding Achievement of the Year in Dance
The Paul Taylor Dance Companyits season
 
Olivier Awards - 2002 - Special Award
Rupert Rhymes
 
Outer Critics Circle Awards - 2002 - Outstanding Broadway Musical
, Urinetown
, The Dazzle
, Mamma Mia!
, Sweet Smell of Success
, Thoroughly Modern Millie
, Franz Kafka's The Castle
, The Matchmaker
, 36 Views
 
Outer Critics Circle Awards - 2002 - Outstanding Broadway Play
, The Goat
, Fortune's Fool
, Metamorphoses
, Topdog / Underdog
 
Outer Critics Circle Awards - 2002 - Outstanding Off-Broadway Musical
tick, tick...Boom!
The Last 5 Years
, The Spitfire Grill
, Summer of '42
 
Outer Critics Circle Awards - 2002 - Outstanding Revival of a Musical
, Oklahoma!
, Into the Woods
 
Outer Critics Circle Awards - 2002 - Outstanding Revival of a Play
, Morning's at Seven
, The Crucible
, The Elephant Man
, Noises Off
 
Outer Critics Circle Awards - 2002 - Special Awards
Mos Deff,, Topdog
 
Richard Rodgers Award - 2002 - Richard Rodgers New Horizons Award
Zina Goldrich
 
The Barrymore Awards - 2002 - Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Dael OrlandersmithYellowman
Janis Dardaris Playhouse Creatures
Karen Vicks Pretty Fire
Grace Zandarski Indian Ink
Zuhairah Sojourner
 
The Barrymore Awards - 2002 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
Scott Greer
Jorge Cousineau
Nick Embree
Ian Merrill Peakes
Elizabeth Webster
 
The Barrymore Awards - 2002 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Peter M. Donohue, O.S.A.Chicago
Terrence J. Nolen Baby Case
Eric Rosen Myths and Hymns
Dale SandishForever Plaid
Ted Sperling Lady in the Dark
 
The Barrymore Awards - 2002 - Lifetime Achievement Honoree
Marcia Salvatore
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Choreography/Movement
Robert SmytheEquus
Myra Bazell Chicago
Nichole Canuso, Emmanuelle Delpeche, Lee Ann Etzold & Dan Rothenberg Flop
Joseph Chaikin & Pig Iron Theatre Company Shut Eye
Patricia Scott Hobbs Black Nativity
Robert La Fosse Lady in the Dark
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Costume Design
David BelugouLady in the Dark
Marla JurglanisPlayhouse Creatures
Susan SmytheEquus
Janus StefanowiczChicago
Niki TurnerGreat Expectations
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Direction of a Play
William RoudebushEquus
Edward Keith BakerThe Dresser
James J. Christy The Merchant of Venice
Dan RothenbergFlop
Blanka ZizkaYellowman
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Ensemble in a Musical
Arden Theatre CompanyBaby Case
Villanova TheatreChicago
Walnut Street Theatre Studio 3Forever Plaid
Act II PlayhouseI Love You, You're Perfect, Now Change
Arden Theatre CompanyJames Joyce's The Dead
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Ensemble in a Play
Mum PuppettheatreEquus
Pig Iron Theatre CompanyFlop
Act II PlayhouseOver the River and Through the Woods
Pig Iron Theatre CompanyShut Eye
Lantern Theater CompanyThrough the Looking Glass
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Leading Actor in a Musical
Scott GreerBaby Case
Jeffrey Coon Baby Case
Darren Lenz Chicago
Jamie Torcellini Damn Yankees
Greg Wood James Joyce's The Dead
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Leading Actor in a Play
Douglas Campbell The Dresser
Lenny Haas The Dresser
Paul MeshejianThe Merchant of Venice
Howard Overshown Yellowman
Greg WoodEquus
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Leading Actress in a Musical
Charlotte Cloe FoxChicago
Jackeé Harry Lady Day at Emerson's Bar and Grill
Cherry JonesLysistrata
Andrea MarcovicciLady in the Dark
Elizabeth Sastre Camila
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Lighting Design
Jerold ForsythIndian Ink
Russell H. ChampaPatience
Chris EllisGreat Expectations
James Ingalls Lady in the Dark
Troy A. Martin-O'Shia Myths and Hymns
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding New Play
Dael OrlandersmithYellowman
Michael OgbornBaby Case
Lori McKelveyCamila
Pig Iron Theatre CompanyFlop
Seth RozinMissing Link
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Original Music
Michael OgbornBaby Case
Obadiah Eaves King Lear
Adam Guettel Myths and Hymns
Robert MaggioThe Merchant of Venice
James Sugg As You Like It
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Overall Production of a Musical
Arden Theatre CompanyBaby Case
Villanova TheatreChicago
Walnut Street Theatre Studio 3Forever Plaid
Prince Music TheaterLady in the Dark
Prince Music TheaterMyths and Hymns
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Overall Production of a Play
Mum PuppettheatreEquus
Bristol Riverside TheatreThe Dresser
Philadelphia Theatre CompanyEdward Albee's The Play About the Baby
Pig Iron Theatre CompanyFlop
The Wilma TheaterYellowman
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Set Design
James F. Pyne, Jr. The Merchant of Venice
Nels Anderson The Dresser
David P. Gordon Indian Ink
James SchuetteLady in the Dark
Tony StraigesEdward Albee's The Play About the Baby
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Sound Design
James SuggFlop
Aaron Cromie, William Roudebush & Robert Smythe Equus
Whit MacLaughlinThe Mansion is a Hole
John MockThe Dresser
James SuggAs You Like It
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Richard White A Little Night Music
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Mike Dees Chicago
Ben Dibble Baby Case
Marshall Drew Forever Plaid
Richard Ruiz Baby Case
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Tobias SegalEquus
Paul Nolan The Birthday Party
John Peakes King Lear
Peter Pryor The Lonesome West
Geoff Sobelle As You Like It
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Maureen MuellerLady in the Dark
Alma CuervoDamn Yankees
Kristine Fraelich Baby Case
Tracie Higgins Baby Case
Cheryl Mazzarini Chicago
 
The Barrymore Awards - 2002 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Hazel Bowers The Birthday Party
Mollie Hall A Midsummer Night's Dream
Mary MartelloA Suite in Two Keys
Amanda Schoonover The Loyalist
Dana TrettaTartuffe
 
The Barrymore Awards - 2002 - Philadelphia Inquirer & Daily News Education and Community Service Award
Theater Catalyst, Inc.2nd Stage Program
1812 Productions1812 Outreach
InterAct Theatre CompanyInterAction
Freedom TheatrePerforming Arts Training Program
 
The Hewes Awards - 2002 - Lighting Design
T.J. Gerckens, Metamorphoses
 
The Lortels - 2002 - Outstanding Musical
TheaterDreams Inc., Urinetown
Irwin KellerDragapella!
 
The Lortels - 2002 - Unique Theatrical Experience
The Joseph Papp Public Theatre/New York Shakespeare Festival, George C. Wolfe, ProducerElaine Stritch At Liberty
 
- 2001 - Jonathan Larson Grants
John Bucchino
Mindi Dickstein
Daniel Messé
Laurence O'Keefe
Robert Reale
Willie Reale
Scott Davenport Richards
Amanda Yesnowitz
Children's Theatre Company The Snow Queen
Theatreworks/USA
 
Drama Desk Awards - 2001 - Outstanding Actress - Musical
Marla Schaffel, Jane Eyre
 
Drama Desk Awards - 2001 - Outstanding Costume Design
Richard SanchezChristmas with the Crawfords
 
Drama Desk Awards - 2001 - Outstanding Musical
tick, tick... BOOM!, tick, tick... BOOM!
The Musical, Bat Boy
The Full Monty, The Full Monty
The Producers, The Producers
Urinetown, Urinetown
 
Drama Desk Awards - 2001 - Outstanding Musical Revue
newyorkers, newyorkers
 
Drama Desk Awards - 2001 - Outstanding Orchestrations
Harolld Wheeler, The Full Monty
 
Drama Desk Awards - 2001 - Outstanding Revival - Musical
Bells Are Ringing, Bells Are Ringing
 
Drama Desk Awards - 2001 - Outstanding Revival - Play
One Flew Over the Cuckoo's Nest, One Flew Over the Cuckoo's Nest
Richard II, Richard II
 
Drama Desk Awards - 2001 - Outstanding Revival of a Play
Noises Off, Noises Off
The Seagull, The Seagull
 
Drama Desk Awards - 2001 - Unique Theatrical Experience
And God Created Great Whales, And God Created Great Whales
Mnemonic, Mnemonic
 
Drama League Awards - 2001 - Distinguished Production of a Musical
, The Producers
 
Drama League Awards - 2001 - Distinguished Production of a Play
, Proof
 
Evening Standard Awards - 2001 - Ned Sherrin Award for Best Musical
, Kiss Me, Kate
 
Helen Hayes Awards - 2001 - KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community
David Rutstein
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliFaust
Ilona Kessell 42nd Street
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Murell HortonCamino Real
Howard Tvsi Kaplan Man of La Mancha
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Director, Resident Musical
Mary Hall SurfaceSing Down the Moon, Appalchian Wonder Tales
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Director, Resident Play
Donald HickenThe Glass Menagerie
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Director, Resident Play
Thomas W. Jones, II MASTER HAROLD...and the boys
James A. PetosaCollected Stories
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Director, Resident Play
Kasi CampbellLonesome West
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Lead Actor, Non-Resident Production
Little John Nee The Derry Boat
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Dwayne NitzSing Down the Moon - Appalachian Wonder Tales
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Floyd King Vigil
Christopher LaneTherese Raquin
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Rick FoucheuxHughie
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Tana HickenThe Glass Menagerie
Kate Eastwood NorrisStrange Interlude
Holly TwyfordChesapeake
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Jonathan BlandinMystery of Irma Vep (a penny dreadful)
Jonathan BlandinAvailable Light
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
William KnowlesDinah Was
Deborah Wicks La PumaCrack Between the Worlds: the goddess returns
Jay CrowderSide Show
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Non-Resident Production
Round House TheatreYoure A Good Man, Charlie Brown
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Resident Musical
Theater of the First AmendmentSing Down the Moon: Appalachian Wonder Tales
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Resident Play
Round House Theatre and Everyman TheatreGlass Menagerie
Woolly Mammoth Theatre Company Heaven
Theater J as part of Olney Theatre Center's Potomac Theatre FestivalCollected Stories
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Set Design, Resident Production
Lou Stancari The Mystery of Irma Vep
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Scott BurgessTempest
Brian KeatingFloyd Collins
Brian KeatingIn The Absence of Spring
Hana SellersWonder of the World
Scott BurgessMystery of Irma Vep (a penny dreadful)
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Ted van Griethuysen Timon of Athens
David Jourdan Twelve Angry Men
Brian McMonagleToo 1 to be Good
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Christopher Marlowe RocheThe Importance of Being Earnest
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Carlos CastilloEl burlador de Sevilla y convivado de piedra (Don Juan of Seville)
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Rick FoucheuxHeaven
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Kerri RambowA House In The Country
Kerri RambowThe Most Fabulous Story Ever Told
Jenifer DealDancing at Lughnasa
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Charles Bevel It Ain't Nothin' But the Blues
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Supporting Performer, Resident Musical
Mark JasterThe Fantasticks
 
Helen Hayes Awards - 2001 - Outstanding Supporting Performer, Resident Musical
John J. Kaczynski You're A Good Man Charlie Brown
Nikki Crawford Play On!
 
Helen Hayes Awards - 2001 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
Charles Randolph-Wright Blue
Matthew Sklar The Rhythm Club
Mary Hall SurfaceSing Down the Moon, Appalchian Wonder Tales
 
Helen Hayes Awards - 2001 - The Washington Post Award for Distinguished Community Service
Arlington County for their Cultural Affairs Division's Arts Incubator Program
 
Obie Awards - 2001 - Design
Laurie OlinderJennie Richee
Fred TietzJennie Richee
Howard S. ThiesJennie Richee
Matthew TierneyJennie Richee
 
Obie Awards - 2001 - Obie Grant
Mint Theater
Clubbed Thumb
Classical Theater of Harlem
 
Olivier Awards - 2001 - BBC Award for Best New Play
Joe Penhall Blue/Orange
 
Olivier Awards - 2001 - Best New Dance Production
Compagnie Montalvo-HervieuLe Jardin Io Io Ito Ito
NDT2Indigo Rose
NDT2Mellantid
Zurich BalletMozartina
 
Olivier Awards - 2001 - Best New Musical
Richard Maltby Jr, Fosse
Dana P Rowe, The Witches Of Eastwick
 
Olivier Awards - 2001 - Best New Opera Production
The Royal OperaThe Greek Passion
The Kirov OperaWar And Peace
 
Olivier Awards - 2001 - Best Supporting Actor
Jason WatkinsA Servant To Two Masters
 
Olivier Awards - 2001 - Outstanding Achievement in Dance
Deborah ColkerMix
Michael RevieMozartina
 
Olivier Awards - 2001 - Outstanding Achievement in Opera
Mark-Anthony TurnageThe Silver Tassie
Gerald FinleyThe Silver Tassie
The Kirov OperaProduction Season
Stefanos LazaridisGreek Passion
 
Outer Critics Circle Awards - 2001 - Outstanding Actress in a Play
Mary-Louis Parker, Proof
 
Outer Critics Circle Awards - 2001 - Outstanding Broadway Musical
, A Class Act
, Jane Eyre
, The Full Monty
, The Producers
 
Outer Critics Circle Awards - 2001 - Outstanding Broadway Play
, Proof
, Judgment at Nuremberg
, Stones In His Pockets
, The Invention of Love
 
Outer Critics Circle Awards - 2001 - Outstanding Off-Broadway Musical
, Bat Boy: The Musical
, Newyorkers
, Pete 'n' Keely
, Suburb
 
Outer Critics Circle Awards - 2001 - Outstanding Off-Broadway Play
, Jitney
, Comic Potential
, Lobby Hero
, Ten Unknowns
 
Outer Critics Circle Awards - 2001 - Outstanding Revival of a Musical
, 42nd Street
, Bells Are Ringing
, Follies
, The Rocky Horror Show
 
Outer Critics Circle Awards - 2001 - Outstanding Revival of a Play
, The Best Man
, One Flew Over the Cuckoo's Nest
, Juno and the Paycock
, The Man Who Came to Dinner
 
Richard Rodgers Award - 2001 - Richard Rodgers New Horizons Award
Laurence OKeefe
 
The Barrymore Awards - 2001 - Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Brenda PressleyThe Old Settler
Nora ChesterThe Beauty Queen of Leenane
Oni Faida LampleyThe Dark Kalamazoo
Jane Moore Grace & Glorie
Jo TwissA Moon for the Misbegotten
 
The Barrymore Awards - 2001 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
Catharine K. Slusar
Scott Greer
Peter Jakubowski
Pete Pryor
Elizabeth Webster
 
The Barrymore Awards - 2001 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Terrence J. Nolen The Baker's Wife
Charles Abbott Singin' in the Rain
Marion CaffeyCookin' at the Cookery
Peter M. Donohue, OSA Children of Eden
Brad Rouse 3HREE: The Mice
 
The Barrymore Awards - 2001 - Lifetime Achievement Honoree
Catherine "Kaki" Marshall
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Choreography
Patricia Scott Hobbs Black Nativity
Karen Getz & John Bellomo Romeo & Juliet
Barby Hobyak Children of Eden
Mary Jane Houdina Singin' in the Rain
Whit MacLaughlin/New Paradise Laboratories The Fab Four Reach the Pearly Gates
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Costume Design
Miguel Angel Huidor Candide
Andre D. Harrington Black Nativity
Colleen McMillanSingin' in the Rain
Janus StefanowiczChildren of Eden
Catherine Zuber Compleat Female Stage Beauty
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Direction of a Play
James J. Christy The Laramie Project
Abigail AdamsBook of Days
Melia Bensussen Hearts: The Forward Observer
Harriet PowerMeasure for Measure
Seth Rozin It's All True
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Ensemble
Philadelphia Theatre CompanyThe Laramie Project
Freedom Repertory TheatreBlack Nativity
The People's Light & Theatre CompanyBook of Days
Bristol Riverside TheatreForever Plaid
The People's Light & Theatre CompanyHearts: The Forward Observer
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Leading Actor in a Musical
Brad LittleEvita
Scott Greer Lies & Legends
Jose Llana Candide
Tom NelisCandide
Christopher Sutton Singin' in the Rain
Tom Teti The Baker's Wife
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Leading Actor in a Play
Scott Greer It's All True
Brandon Demery Compleat Female Stage Beauty
Adam Grupper Spin
David HoweyTwelfth Night
Frank X King Lear
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Leading Actress in a Musical
Debra Walton Cookin' at the Cookery
Anna ChristyCandide
Ann DuquesnayCookin' at the Cookery
Maree Johnson Passion
Jilline RingleMondo Mangia
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Lighting Design
Howell Binkley 3HREE
Jerold R. Forsyth Passion
Thomas C. Hase Macbeth
John Stephen Hoey The Baker's Wife
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding New Play
Willy HoltzmanHearts: The Forward Observer
Peter Ullian & Robert Lindsay Nassif3HREE: The Flight of the Lawnchair Man
Pig Iron Theatre CompanyAnodyne
Seth RozinMen of Stone
John Henry RedwoodNo Niggers, No Jews, No Dogs
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Original Music
Kevin CampbellThe Dark Kalamazoo
Fabian ObispoA Christmas Carol
Fabian Obispo Macbeth
Fabian Obispo Romeo & Juliet
Adam Wernick The Adventures of a Boy & His Dog on the High Seas
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Overall Production of a Musical
Prince Music Theater3HREE
Arden Theatre CompanyThe Baker's Wife
Freedom Repertory TheatreBlack Nativity
Prince Music TheaterCandide
Walnut Street TheatreSingin' in the Rain
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Overall Production of a Play
Philadelphia Theatre CompanyThe Laramie Project
The People's Light & Theatre CompanyBook of Days
InterAct Theatre CompanyIt's All True
Freedom Repertory TheatreThe Old Settler
Arden Theatre CompanyPicasso at the Lapin Agile
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Set Design
James Kronzer The Baker's Wife
Bob PhillipsPicasso at the Lapin Agile
James F. Pyne, Jr. Macbeth
Jerome SirlinCandide
Walt Spangler3HREE
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Sound Design
Jorge Cousineau Anodyne
Charles T. Brastow The Music Lesson
Kevin Francis Rhinoceros
Fabian Obispo Macbeth
Adam WernickPerfect Pie
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Jeffrey CoonThe Baker's Wife
Ben Dibble Lies & Legends
Michael Tapley Singin' in the Rain
James Van TreuranEvita
Bruce Winant Rags
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actor in a Play
David Bardeen It's All True
Benjamin LloydRhinoceros
Paul McElweeGreetings!
Ian Merrill Peakes Romeo & Juliet
Matt SaundersMan Measures Man
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Lizz Fields Sparkle: The Musical
Beth Beyer Singin' in the Rain
Mary MartelloThe Baker's Wife
Mary Kate McGrathRags
Connie NelsonRags
 
The Barrymore Awards - 2001 - Outstanding Supporting Actress in a Play
Cathy SimpsonThe Old Settler
Adrienne CarterNo Niggers, No Jews, No Dogs
Rebecca Hatcher LisakThe Music Lesson
Karen HintonIt's All True
Barbara WintersThe Great Northeast
 
The Barrymore Awards - 2001 - Philadelphia Inquirer & Daily News Education and Community Service Award
Mum Puppettheatre: Project 19123
1812 Productions
AIDS Coalition of Southern New Jersey
Philadelphia Young Playwrights Festival
 
The Barrymore Awards - 2001 - Prince Music Theater
Russell H. ChampaPerfect Pie
 
The Barrymore Awards - 2001 - Special Recognition Award
Geraldine A. Duclow (Curator of the Theatre Collection, Free Library of Philadelphia)
 
The Hewes Awards - 2001 - Noteworthy/Unusual Effects
Rudi SternTheater Of Light
 
The Lortels - 2001 - Outstanding Lighting Design
Betsey Adams/Martha Swetzoff, The Laramie Project
 
The Lortels - 2001 - Outstanding Play
Fifty Second Street Productions, The Play About the Baby
Lincoln Center Theatre, Ten Unknowns
 
The Lortels - 2001 - Outstanding Sound Design
Robert Milburn, Jitney
 
The Lortels - 2001 - Unique Theatrical Experience
Mari Glich, Mnemonic
 
- 2000 - Jonathan Larson Grants
Beth Blatt
Jenny Giering
Chad Beguelin
Matt Sklar
Scott Burkell
Paul Loesel
David Kirshenbaum
John Mercurio
David Simpatico
Adobe Theatre Company A Fish Story
Adobe Theatre Company A Fish Story
American Music Center
Musical Theatre Works The Girl Most Likely to...
Douglas Bernstein
O'Neill Musical Theatre Conference
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Ensemble Performance
Cast of "Jitney", Jitney
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Featured Actress - Musical
Indina Menzel, The Wild Party (Manhattan Theatre Club)
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Music
Sean Davey, The Dead
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Musical
The Bubbly Black Girl Sheds Her Chameleon Skin, The Bubbly Black Girl Sheds Her Chameleon Skin
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Musical Revue
American Rhapsody, American Rhapsody
Forbidden Broadway 21: A Spoof Odyssey, Forbidden Broadway 21: A Spoof Odyssey
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding New Musical
Contact, Contact
The Dead, The Dead
Saturday Night, Saturday Night
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Revival - Musical
The Rocky Horror Show, The Rocky Horror Show
The Music Man, The Music Man
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Revival - Play
The Best Man, The Best Man
Betrayal, Betrayal
The Search for Signs of Intelligent Life in the Universe, The Search for Signs of Intelligent Life in the Universe
Tiny Alice, Tiny Alice
Sam Shephard, True West
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Solo Performance
Rose MarcOlympia Dukakis
 
Drama Desk Awards - 2000 - Outstanding Unique Theatrical Experience
Charlie Victor RomeoCharlie Victor Romeo
Do You Come Here Often?Do You Come Here Often?
 
Drama Desk Awards - 2000 - Unique Theatrical Experience
The Laramie Project, The Laramie Project
 
Drama League Awards - 2000 - Distinguished Production of a Musical
, Contact
 
Drama League Awards - 2000 - Distinguished Production of a Play
, Copenhagen
 
Evening Standard Awards - 2000 - Charles Wintour Award for Most Promising Playwright
Gary MitchellThe Force of Change
 
Evening Standard Awards - 2000 - Natasha Richardson Award for Best Actress
Paola DionisottiFurther Than the Furthest Thing
 
Evening Standard Awards - 2000 - Ned Sherrin Award for Best Musical
The Car Man
 
Helen Hayes Awards - 2000 - KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community
Sunoco, Inc
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliThe Idiot
Ilona KessellFollies
Ilona KessellState Fair
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Helen Q. HuangIndian Ink
Justine SchererRenard the Fox
Alessandra D'OvidioLa Dama Boba
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Director, Resident Musical
Thomas W. Jones, IISlam!
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Director, Resident Musical
Charles Randolph-Wright Guys and Dolls
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Director, Resident Musical
Mary Hall SurfaceGrimm Tales
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Director, Resident Play
Joy ZinomanIndian Ink
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Director, Resident Play
Andrei Malaev-BabelThe Idiot
Hugo MedranoLa Dama Boba
Paata TsikurishviliThe Idiot
Joe BannoEdmond
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Dwayne NitzSing Down the Moon - Appalachian Wonder Tales
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Floyd KingVigil
Christopher LaneTherese Raquin
John EmmertStrange Interlude
Rick FoucheuxHughie
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Lauren Kennedy The Rhythm Club
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Tana HickenThe Glass Menagerie
Kate Eastwood NorrisStrange Interlude
Holly TwyfordChesapeake
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Lighting Design, Resident Production
Jonathan BlandinMystery of Irma Vep (a penny dreadful)
Jonathan BlandinAvailable Light
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
William KnowlesSlam!
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Resident Musical
American Century TheaterCradle Will Rock
Theater of the First AmendmentGrimm Tales
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Resident Play
Source Theatre CompanyEdmond
Woolly Mammoth Theatre CompanyDead Monkey
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Mark K. Andusst Orbit of Billy Mars
Ron Ursano/The Chroma Group, LtdAngels In America, Part II: Perestroika
Scott BurgessAdding Machine
Mark K. AndussThe Last Orbit of Billy Mars
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Christopher LaneEquus
Christopher HenleyEntertaining Mr. Sloane
Floyd KingA Midsummer Night's Dream
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Doug BrownLast Orbit of Billy Mars
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
June HansenIndian Ink
Rachel Gardner In Good Company: The Power Edition
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Anthony EvansInspiration
 
Helen Hayes Awards - 2000 - Outstanding Supporting Performer, Resident Musical
Carla Della TorreWest Side Story
John J. KaczynskiSweeny Todd
 
Helen Hayes Awards - 2000 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
Karen ZacariasThe Sins of Sor Juana
Caleen Sinnette JenningsInns & Outs
Oni Faida Lampley The Dark Kalamazoo
 
Helen Hayes Awards - 2000 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
Sam Schwartz, JrCourting Chris
 
Helen Hayes Awards - 2000 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
Chris StezinHoboken Station
 
Helen Hayes Awards - 2000 - The Washington Post Award for Distinguished Community Service
Winifred and Norman Portenoy
 
Obie Awards - 2000 - Asst. To Committee
Charles McNulty
 
Obie Awards - 2000 - Chairman
Brian Parks
 
Obie Awards - 2000 - Excellence of Ensemble Performance
, Jitney
 
Obie Awards - 2000 - Guest Judges
Jo Bonney
 
Obie Awards - 2000 - Obie Grant
Five Myles
Circus Amok
Big Dance Theater
 
Obie Awards - 2000 - Ross Wetzsteon Award
The Foundry
 
Obie Awards - 2000 - Special Citations
The Builders AssociationJet Lag
DillerJet Lag
ScofidioJet Lag
Sarah E. JohnsonLava Love
Jesusa RodriguezLas Horas de Belen -- A Book of Hours
Liliana FelipeLas Horas de Belen -- A Book of Hours
Jan LauwersMorning Song
NeedcompanyMorning Song
Bill TalenThe Reverend Billy
 
Obie Awards - 2000 - Sustained Achievement
Ping Chong
 
Obie Awards - 2000 - Sustained Excellence of Performance
Deb Margolin
 
Obie Awards - 2000 - Voice Judges
James Hannaham
Alisa Solomon
 
Olivier Awards - 2000 - BBC Award for the Play of the Year
Liz LocheadPerfect Days
 
Olivier Awards - 2000 - Best Actor in a Musical
Ben Keaton, Animal Crackers
Gus MacGregorBuddy
 
Olivier Awards - 2000 - Best Actress in a Musical
Rachel LeskovacSpend Spend Spend
 
Olivier Awards - 2000 - Best Entertainment
the New Ambassadors Al Murray - The Pub Landlord
the Theatre Royal Haymarket Fascinating Aida - Barefaced Chic
Mark Clements and Michael VivianSoul Train
 
Olivier Awards - 2000 - Best New Comedy
Ronald HarewoodQuartet
 
Olivier Awards - 2000 - Best New Dance Production
Nederlands Dans Theater 1Symphony Of Psalms
San Francisco BalletSandpiper Ballet
San Francisco BalletThe Cage
Pina Bausch Tanztheater WuppertalViktor
 
Olivier Awards - 2000 - Best New Opera Production
Welsh National OperaHansel And Gretel
 
Olivier Awards - 2000 - Best Set Designer
Maria BjornsonPlenty
 
Olivier Awards - 2000 - Best Supporting Actress
Annie-Marie DuffCollected Stories
Estelle KohlerThe Winter's Tale
 
Olivier Awards - 2000 - Best Supporting Performance in a Musical
Stephen HoughtonSpend Spend Spend
 
Olivier Awards - 2000 - Outstanding Achievement in Dance
Jiri KylianNederlands Dans Theater 1's season
Nina AnaniashviliDon Quixote
Pina Bausch and her companyViktor
David BintleyEdward II
 
Olivier Awards - 2000 - Outstanding Musical Production
Richard Adler and Jerry RossThe Pajama Gamem
Stephen Clarke Dick Whittington
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Outstanding Broadway Musical
, Contact
, James Joyce's The Dead
, Saturday Night Fever
, Swing!
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Outstanding Broadway Play
, Copenhagen
, The Green Bird
, True West
, Waiting in the Wings
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Outstanding Lighting Design
Peter Kaczorwoski , Contact
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Outstanding Off Broadway Play
, Dinner with Friends
, An Experiment with an Air Pump
, Dirty Blonde
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Outstanding Off-Broadway Musical
, The Wild Party
Jolson & Co.
The Bomb-Itty of Errors
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Outstanding Revival of a Musical
, Kiss Me Kate
, Jesus Christ Superstar
, Putting It Together
, The Music Man
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Outstanding Revival of a Play
, A Moon for the Misbegotten
, Amadeus
, The Real Thing
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Outstanding Rival of the Play
, Uncle Vanya
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - Season 1999-2000
, After the Fair
 
Outer Critics Circle Awards - 2000 - The Tale of the Allergist's Wife
The Tale of the Allergist's Wife
 
The Barrymore Awards - 2000 - Charlotte Cushman Award for Outstanding Leading Actress in a Play
Randy Danson Wit
Nora Chester Three Viewings
Janis DardarisSideman
Millicent Sparks The Sty of the Blind Pig
Ellen TobieCollected Stories
 
The Barrymore Awards - 2000 - F. Otto Haas Award for Emerging Philadelphia Theatre Artist
John Lumia
Andre D. Harrington
Pete Pryor
Catharine Slusar
William Zielinski
 
The Barrymore Awards - 2000 - Harold Prince Award For Outstanding Direction of a Musical
Ben Levitt The Hidden Sky
Charles Abbott Phantom
Terrence J. Nolen Into the Woods
David Petrarca Dinah Was: The Dinah Washinton Musical
Jiri Zizka The Tin Pan Alley Rag
 
The Barrymore Awards - 2000 - Lifetime Achievement Honoree
Adele Magner
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Choreography
Richard Stafford La Cage Aux Folles
Patricia Birch The Snow Queen
George Faison The Tin Pan Alley Rag
Whit MacLaughlinStupor
Jawole Willa Jo Zollar St. Louis Woman
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Costume Design
Theoni V. Aldredge & Colleen McMillan La Cage Aux Folles
Hilary CorbettThe Heiress
Galina Solovyeva The Snow Queen
Richard St. Clair The Snow Queen
Janus Stefanowicz The Invention of Love
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Direction of a Play
Blanka Zizka The Invention of Love
James J. Christy Sideman
Ken Marini Dimly Perceived Threats to the System
Maria MileafWit
Terrence J. Nolen Red Herring
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Ensemble
Philadelphia Theatre CompanySideman
The People's Light & Theatre CompanyDimly Perceived Threats to the System
Arden Theatre CompanyRed Herring
New Paradise LaboratoriesStupor
Vagabond Acting TroupeA Vagabond Christmas Carol
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Leading Actor in a Musical
Christopher Sutton Buddy: The Buddy Holly Story
Nat Chandler Phantom
Darin DePaul A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Jamie Torcellini La Cage Aux Folles
Rick WassermanThe Tin Pan Alley Rag
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Leading Actor in a Play
Martin Rayner The Invention of Love
David Chandler Sideman
Pete Pryor Three Days of Rain
Greg Wood Vigil
William Zielinski Rum and Vodka
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Leading Actress in a Musical
E. Faye Butler Dinah Was: The Dinah Washington Musical
Ana Maria Andricain The Hidden Sky
Sondra M. Bonitto St. Louis Woman
Kristin Carbone Phantom
Mary MartelloInto the Woods
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Lighting Design
Russell H. Champa The Invention of Love
Russell H. Champa Wit
Jerold R. Forsyth Cherry Docs
James Leitner Red Herring
Troy A. Martin-O'Shia The Hidden Sky
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding New Play
Michael HollingerRed Herring
Richard KalinoskiBetween Men and Cattle
Mary Fengar GailDrink Me
Kate ChisholmThe Hidden Sky
J.T. RogersWhite People
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Original Music
Michael "Hawkeye" Herman El Paso Blue
Peter Foley The Hidden Sky
Eric Jensen The Snow Queen
John Lionarons The Adventures of Pinocchio
Adam Wernick The Invention of Love
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Overall Production of a Musical
Philadelphia Theatre CompanyDinah Was: The Dinah Washington Musical
Prince Music TheaterThe Hidden Sky
Arden Theatre CompanyInto the Woods
Walnut Street TheatrePhantom
The Wilma TheaterThe Tin Pan Alley Rag
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Overall Production of a Play
The Wilma TheaterThe Invention of Love
The People's Light & Theatre CompanyDimly Perceived Threats to the System
Arden Theatre CompanyRed Herring
Philadelphia Theatre CompanySideman
Philadelphia Theatre CompanyWit
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Set Design
Michael McGarty The Invention of Love
Marie Ann Chiment Born Yesterday
Hiroshi IwasakiEndgame
James F. Pyne, Jr. The Road to Mecca
Paul Wonsek The Heiress
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Sound Design
Whit MacLaughlinDrink Me
Charles T. Brastow Dimly Perceived Threats to the System
Fabian ObispoThe Skin of our Teeth
Peter Rydberg On the Verge
Peter Rydberg Endgame
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Supporting Actor in a Musical
Joel Blum The Tin Pan Alley Rag
Jeffrey Coon The Snow Queen
Scott Greer Into the Woods
Nick Ullett A Funny Thing Happened on the Way to the Forum
Bernard WurgerPhantom
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Supporting Actor in a Play
Ian Merrill Peakes Sideman
Mark AlhadeffThe Invention of Love
Benjamin Lloyd Dimly Perceived Threats to the System
Frank X Beyond Therapy
William Zielinski Betrayal
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Supporting Actress in a Musical
Carla J. Hargrove Dinah Was: The Dinah Washington Musical
Ann ArviaPhantom
Molly EphraimInto the Woods
Joilet Harris St. Louis Woman
Mary Kate McGrath Into the Woods
 
The Barrymore Awards - 2000 - Outstanding Supporting Actress in a Play
E. Ashley Izard Beyond Therapy
Megan BellwoarCollected Stories
Mollie Hall Wit
Sarallen Flyin' West
Jo Twiss Dancing at Lughnasa
 
The Barrymore Awards - 2000 - Philadelphia Inquirer & Daily News Education and Community Service Award
InterAct Theatre CompanyInterAction
1812 Productions1812 Educational Outreach
Prince Music TheaterThe Rainbow Connection at the Prince
The Village of Arts and HumanitiesThe Village Youth Theater
 
The Lortels - 2000 - Outstanding Play
Mark Balsom, Dinner With Friends
 
The Lortels - 2000 - Outstanding Revival
The Drama Department, The Torch-Bearers
 
The Lortels - 2000 - Playwrights Sidewalk Inductee(s)
Charles Busch and Israel Horowitz
 
- 1999 - Jonathan Larson Grants
Kirsten Childs
Sam Davis
Peter Foley
Ricky Ian Gordon
Steven Lutvak
Musical Theatre Works
San Diego Repertory Theatre The Princess and the Black-Eyed Pea
Seattle Childrens Theatre
West Coast Ensemble Theatre The Vanishing Point
West Coast Ensemble Theatre The Vanishing Point
West Coast Ensemble Theatre The Vanishing Point
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Actress - Play
Lynn Thigpen, Jar the Floor
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Costume Design
Argemina AffonsoLuis Bravo's Forever Tango
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Featured Actor - Musical
Max Cassella, The Lion King
Geoffrey Hoyle, The Lion King
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Musical
The Lion King, The Lion King
Luis Bravo's Forever TangoLuis Bravo's Forever Tango
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding New Musical
Swing!, Swing!
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Orchestrations
Taliep Peterson, Kat and the Kings
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Revival - Musical
Kiss Me, Kate, Kiss Me, Kate
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Revival-Musical
Cabaret, Cabaret
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Sound Design
Thomas CabannisMamba's Daughters
 
Drama Desk Awards - 1999 - Outstanding Unique Theatrical Experience
Shockheaded Peter, Shockheaded Peter
 
Drama League Awards - 1999 - Distinguished Production of a Musical
, Fosse
 
Drama League Awards - 1999 - Distinguished Production of a Play
, Wit
 
Evening Standard Awards - 1999 - Ned Sherrin Award for Best Musical
Spend Spend Spend
 
Helen Hayes Awards - 1999 - KPMG Award for Distinguished Service to the Washington Theatre Community
B. F. Saul, II, Chevy Chase Bank
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Choreography, Resident Production
Ilona KessellWest Side Story
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Choreography, Resident Production
Irina TsikurishviliThe Little Tragedies
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Costume Design, Resident Production
Robin StapleyCamille
Natasha DjukicQuartet
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Director, Resident Musical
Carole LehanChildren of Eden
Toby OrensteinChildren of Eden
Catherine FlyeGreat Expectations, the Musical
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Director, Resident Play
Thomas W. Jones, IISeven Guitars
Zeljko DjukicQuartet
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Lead Actor, Resident Musical
Floyd KingMad About the Bard
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Lead Actor, Resident Play
Thomas W. Jones, II Waiting for Godot
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Lead Actress, Resident Musical
Maureen KerriganLady In the Dark
Patricia PearceA Little Night Music
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Tana HickenThe Lion in Winter
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Lead Actress, Resident Play
Holly TwyfordMuch Ado About Nothing
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Musical Direction, Resident Production
Douglas LawlerHot Nostalgia II
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Resident Musical
Signature Theatre in association with Cameron MackintoshFix
Washington Shakespeare CompanyMarat/Sade
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Resident Play
Folger Shakespeare LibraryMuch Ado About Nothing
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Sound Design, Resident Production
Brian KeatingNeville's Island
Scott BurgessSeven Guitars
Scott W. EdwardsYou Can't Take It With You
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Supporting Actor, Resident Play
Nick OlcottDead Funny
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Rena Cherry BrownA Delicate Balance
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Supporting Actress, Resident Play
Lynda Gravátt The Old Settler
Nancy RobinetteFreedomland
Holly TwyfordThe Steward of Christendom
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Supporting Performer, Non-Resident Production
Guy HenryCymbeline
David RyallHamlet
Tony ToddThe Captain's Tiger
Derbhle CrottyHamlet
 
Helen Hayes Awards - 1999 - Outstanding Supporting Performer, Resident Musical
Sal Mistretta The Fix
Robb McKindlesA Little Night Music
Rhea SeehornMarat / Sade
 
Helen Hayes Awards - 1999 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
Caleen Sinnette JenningsPlaying Juliet/Casting Othello
 
Helen Hayes Awards - 1999 - The Charles MacArthur Award for Outstanding New Play
Christi Stewart-BrownThe Gene Pool
Norman Allen Waiting In Tobolsk: the Children of the Last Tsar
 
Helen Hayes Awards - 1999 - The Washington Post Award for Distinguished Community Service
The League of Washington Theatres, for Stages for All Ages
 
Obie Awards - 1999 - Best Production
The Wooster GroupHouse
The Wooster GroupLights
 
Obie Awards - 1999 - Obie Grant
The Point, CDC
National Asian American Theater
 
Obie Awards - 1999 - Performance
Kristine Nielson, Betty's Summer Vacation
 
Obie Awards - 1999 - Playwrighting
W. David HancockThe Race of the Ark Tattoo
Dare ClubbOedipus
 
Obie Awards - 1999 - Ross Wetzsteon Award
Ellie Covan
Dixon Place
 
Obie Awards - 1999 - Special Citations
Richard MaxwellHouse
Carmelita Tropicana
 
Obie Awards - 1999 - Voice Judges
Mark Russell
Una Chaudhuri
Alisa Solomon
Brian Parks
Charles McNulty
Eileen Phelan
 
Olivier Awards - 1999 - BBC Award for the Play of the Year
Conor McPherson The Weir
 
Olivier Awards - 1999 - Best Actor in a Musical
Cast, Kat And The Kings
 
Olivier Awards - 1999 - Best Costume Designer
Maria BjornsonBritannicus and Phedre, Almeida
 
Olivier Awards - 1999 - Best Entertainment
Sean Foley, Hamish McColl and Josef HoubenThe Right Size in Do You Come Here Often?
Steve Coogan and Henry Normal Steve Coogan is The Man Who Thinks He's It
 
Olivier Awards - 1999 - Best New Dance Production
Ballet FrankfurtEnemy In The Figure
City of London BalletRoom Of Cooks, Sadler's Wells
Bill T Jones/Arnie Zane Dance CompanyWe Set Out Early...Visibility Was Poor, Sadler's Wells
 
Olivier Awards - 1999 - Best New Opera Production
Welsh National OperaLa Clemenza Di Tito
The BarbicanBITE:98 season
 
Olivier Awards - 1999 - Best Set Designer
Maria BjornsonBritannicus and Phedre, Almeida
 
Olivier Awards - 1999 - Best Theatre Choreographer
Loukmaan Adams and Jody Abrahams, Kat And The Kings
Arlene Philips, Saturday Night Fever
 
Olivier Awards - 1999 - Outstanding Achievement in Dance
Trisha BrownL'Orfeo
Bill T Jones and his companyWe Set Out Early...Visibility Was Poor, Sadler's Wells
Twyla Tharp and her companyProduction Season
 
Olivier Awards - 1999 - Outstanding Achievement in Opera
The orchestra of the Royal Opera HouseLe Nozze Di Figaro
Sandra FordThe Tales Of Hoffman and Mary Stuart
Rene JacobsL'Orfeo
Andrew ShoreGianni Schicchi and The Elixir of Love
 
Olivier Awards - 1999 - The American Express Award for Best New Musical
David Kramer and Taliep Peterson, Kat And The Kings
 
Olivier Awards - 1999 - The Society's Special Award
Sir Peter Hall
 
Outer Critics Circle Awards - 1999 - John Gassner Playwriting Award
Diana Son , Stop Kiss
Chay Yew Red
 
Outer Critics Circle Awards - 1999 - Outstanding Broadway Musical
, Fosse
, The Civil War
, Parade
, Swan Lake
 
Outer Critics Circle Awards - 1999 - Outstanding Broadway Play
, Not About Nightingales
, Amy's View
Closer
, The Weir
 
Outer Critics Circle Awards - 1999 - Outstanding Director of a Musical
Richard Maltby Jr, Fosse
 
Outer Critics Circle Awards - 1999 - Outstanding Featured A