tv.broadwayworld.com

AWARDS CENTRAL - TV & Film Center Articles
Click Here for More Articles on AWARDS CENTRAL - TV & FILM CENTER...

2013 NAACP Image Awards Winners Announced!

Related: 2013 NAACP Image Awards

The NAACP Image Awards celebrates the accomplishments of people of color in the fields of television, music, literature and film and also honors individuals or groups who promote Social Justice through creative endeavors. Winners were announced last night, Friday, February 1, during the two-hour star-studded event, which will aired live on NBC.

For all of the winners, check out the list below!





MOTION PICTURE
Outstanding Motion Picture
· "Beasts of the Southern Wild" (Fox Searchlight Pictures)
· "Django Unchained" (The Weinstein Company)
· "Flight" (Paramount Pictures)
· "Red Tails" (Lucasfilm) ***WINNER***
· "Tyler Perry's Good Deeds" (Lionsgate)

Outstanding Actor in a Motion Picture
· Denzel Washington - "Flight" (Paramount Pictures) ***WINNER***
· Jamie Foxx - "Django Unchained" (The Weinstein Company)
· Morgan Freeman - "The Magic of Belle Isle" (Magnolia Pictures)
· Suraj Sharma - "Life of Pi" (20th Century Fox)
· Tyler Perry - "Alex Cross" (Summit Entertainment)

Outstanding Actress in a Motion Picture
· Emayatzy Corinealdi - "Middle of Nowhere" (AAFRM)
· Halle Berry - "Cloud Atlas" (Warner Bros. Pictures)
· LorEtta Devine - "In The Hive" (Eone Entertainment)
· Quvenzhané Wallis - "Beasts of the Southern Wild" (Fox Searchlight Pictures)
· Viola Davis - "Won't Back Down" (20th Century Fox) ***WINNER***

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
· David Oyelowo - "Middle of Nowhere" (AFFRM)
· Don Cheadle - "Flight" (Paramount Pictures)
· Dwight Henry - "Beasts of the Southern Wild" (Fox Searchlight Pictures)
· Lenny Kravitz - "The Hunger Games" (Lionsgate)
· Samuel L. Jackson - "Django Unchained" (The Weinstein Company) ***WINNER***

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
· Amandla Stenberg - "The Hunger Games" (Lionsgate)
· Gloria Reuben - "Lincoln" (The Walt Disney Studios)
· Kerry Washington - "Django Unchained" (The Weinstein Company) ***WINNER***
· Phylicia Rashad - "Tyler Perry's Good Deeds" (Lionsgate)
· Taraji P. Henson - "Think Like a Man" (Screen Gems)

Outstanding Independent Motion Picture
· "Beasts of the Southern Wild" (Fox Searchlight Pictures) ***WINNER***
· "Chico & Rita" (GKIDS)
· "Red Tails" (Lucasfilm)
· "Unconditional" (Harbinger Media Partners)
· "Woman Thou Art Loosed: On the 7th Day" (Codeblack)

Outstanding International Motion Picture
· "Chico & Rita" (GKIDS)
· "For Greater Glory: The True Story of Cristiada" (ARC Entertainment)
· "Special Forces" (eOne Films)
· "The Intouchables" (The Weinstein Company) ***WINNER***
· "The Raid: Redemption" (Sony Pictures Classics)

DOCUMENTARY
Outstanding Documentary - (Theatrical or Television)
· "BlacK Wings" (Smithsonian Channel)
· "Brooklyn Castle" (Producers Distribution Agency)
· "First Position" (IFC Films)
· "Marley" (Magnolia Pictures)
· "On the Shoulders of Giants - The Story of the Greatest Team You've Never Heard Of" (Showtime) ***WINNER***



TELEVISION

Outstanding Comedy Series
· "Glee" (FOX)
· "Modern Family" (ABC)
· "The Game" (BET) ***WINNER***
· "The Mindy Project" (FOX)
· "The Soul Man" (TV Land)

Outstanding Actor in a Comedy Series
· Anthony Anderson - "Guys with Kids" (NBC)
· Damon Wayans, Jr. - "Happy Endings" (ABC)
· Don Cheadle - "House Of Lies" (Showtime) ***WINNER***
· Donald Faison - "The Exes" (TV Land)
· Hosea Chanchez - "The Game" (BET)

Outstanding Actress in a Comedy Series
· Amber Riley - "Glee" (FOX)
· Cassi Davis - "Tyler Perry's House of Payne" (TBS) ***WINNER***
· Kellita Smith - "The First Family" (Syndicated)
· Tatyana Ali - "Love That Girl" (TV One)
· Wendy Raquel Robinson - "The Game" (BET)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
· AZIZ ANSARI - "Parks and Recreation" (NBC)
· Craig Robinson - "The Office" (NBC)
· Donald Glover - "Community" (NBC)
· Lance Gross - "Tyler Perry's House of Payne" (TBS) ***WINNER***
· Tracy Morgan - "30 Rock" (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
· Anna Deavere Smith - "Nurse Jackie" (Showtime)
· Gabourey Sidibe - "The Big C" (Showtime)
· Gladys Knight - "The First Family" (Syndicated)
· Rashida Jones - "Parks and Recreation" (NBC)
· Vanessa Williams - "Desperate Housewives" (ABC) ***WINNER***

Outstanding Drama Series
· "Boardwalk Empire" (HBO)
· "Grey's Anatomy" (ABC)
· "Scandal" (ABC) ***WINNER***
· "Treme" (HBO)
· "True Blood" (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series
· Dulé Hill - "Psych" (USA)
· Hill Harper - "CSI: NY" (CBS)
· LL Cool J - "NCIS: Los Angeles" (CBS) ***WINNER***
· Michael Clarke Duncan - "The Finder" (FOX)
· Wendell Pierce - "Treme" (HBO)

Outstanding Actress in a Drama Series
· Chandra Wilson - "Grey's Anatomy" (ABC)
· Kerry Washington - "Scandal" (ABC) ***WINNER***
· Khandi Alexander - "Treme" (HBO)
· Regina King - "SouthLAnd" (TNT)
· Sandra Oh - "Grey's Anatomy" (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
· Clarke Peters - "Treme" (HBO)
· Dev Patel - "The Newsroom" (HBO)
· Omar Epps - "House M.D." (FOX) ***WINNER***
· Rockmond Dunbar - "Sons of Anarchy" (FX)
· Rocky Carroll - "NCIS" (CBS)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
· ARCHIE PANJABI - "The Good Wife" (CBS)
· Joy Bryant - "Parenthood" (NBC)
· LorEtta Devine - "Grey's Anatomy" (ABC) ***WINNER***
· Lucy Lui - "SouthLAnd" (TNT)
· Rutina Wesley - "True Blood" (HBO)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
· "Abducted: The Carlina White Story" (Lifetime)
· "HallMark Hall of Fame's FIRELIGHT" (ABC)
· "Raising Izzie" (GMC TV)
· "Steel Magnolias" (Lifetime) ***WINNER***
· "Sugar Mommas" (GMC TV)

Outstanding Actor in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
· Afemo Omilami - "Steel Magnolias" (Lifetime)
· Cuba Gooding, Jr. - "HallMark Hall of Fame's FIRELIGHT" (ABC) ***WINNER***
· Michael Jai White - "Somebody's Child" (GMC TV)
· Rockmond Dunbar - "Raising Izzie" (GMC TV)
· Tory Kittles - "Steel Magnolias" (Lifetime)

Outstanding Actress in a Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special
· Alfre Woodard - "Steel Magnolias" (Lifetime) ***WINNER***
· Jill Scott - "Steel Magnolias" (Lifetime)
· Keke Palmer - "Abducted: The Carlina White Story" (Lifetime)
· Phylicia Rashad - "Steel Magnolias" (Lifetime)
· Queen Latifah - "Steel Magnolias" (Lifetime)

Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
· Aaron D. Spears - "The Bold and the Beautiful" (CBS)
· Erik Valdez - "General Hospital" (ABC)
· James Reynolds - "Days of Our Lives" (NBC)
· Kristoff St. John - "The Young and the Restless" (CBS) ***WINNER***
· Rodney Saulsberry - "The Bold and the Beautiful" (CBS)

Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
· Angell Conwell - "The Young and the Restless" (CBS)
· Julia Pace Mitchell - "The Young and the Restless" (CBS)
· Kristolyn Lloyd - "The Bold and the Beautiful" (CBS)
· Shenell Edmonds - "One Life to Live" (ABC)
· Tatyana Ali - "The Young and the Restless" (CBS) ***WINNER***

Outstanding News/ Information - (Series or Special)
· "Ask Obama Live: An MTV Interview with The President" (MTV)
· "Judge Mathis" (Syndicated)
· "Save My Son with Dr. Steve Perry" (TV One)
· "Unsung" (TV One) ***WINNER***
· "Washington Watch with Roland Martin" (TV One)

Outstanding Talk Series
· "Don't Sleep!" (BET)
· "Oprah's Lifeclass" (OWN)
· "Oprah's Next Chapter" (OWN)
· "The View" (ABC) **WINNER***
· "Totally Biased with W. Kamau Bell" (FX)

Outstanding Reality Series
· "Dancing with the Stars" (ABC)
· "Real Sports with Bryant Gumbel" (HBO)
· "The X Factor" (FOX)
· "Tia & Tamera" (Style)
· "Welcome to Sweetie Pie's" (OWN) ***WINNER***

Outstanding Variety Series or Special
· "Black Girls Rock" (BET) ***WINNER***
· "Oprah and the Legendary Cast of Roots 35 Years Later" (OWN)
· "Oprah's Master Class" (OWN)
· "The First Graduating Class: Oprah Winfrey Leadership Academy for Girls" (OWN)
· "Verses & Flow" (TV One)

Outstanding Children's Program
· "Degrassi" (TeenNick)
· "Kasha and the Zulu King" (BET) ***WINNER***
· "The Legend of Korra" (Nickelodeon)
· "The TeenNick HALO Awards 2012" (Nick@Nite)
· "The Weight of the Nation for Kids" (HBO)

Outstanding Performance in a Youth/ Children's Program - (Series or Special)
· China Anne McClain - "A.N.T. Farm" (Disney Channel)
· Keke Palmer - "Winx Club" (Nickelodeon)
· LorEtta Devine - "Doc McStuffins" (Disney Junior block on Disney Channel) ***WINNER***
· Nick Cannon - "The TeenNick HALO Awards 2012" (Nick@Nite)
· Tyler James Williams - "Let It Shine" (Disney Channel)


RECORDING

Outstanding New Artist
· Elle Varner (MBK / RCA) ***WINNER***
· Gary Clark, Jr. (Warner Bros. Records)
· Lianne La Havas (Nonesuch Records Inc. / Warner Bros. Records)
· Melanie Amaro (Epic Records)
· The OMG Girlz (Pretty Hustle / Grand Hustle / Streamline / Interscope)

Outstanding Male Artist
· Bruno Mars (Atlantic)
· Lupe Fiasco (Atlantic)
· Miguel (ByStorm / RCA)
· Trey Songz (Atlantic)
· Usher (RCA Records) ***WINNER***

Outstanding Female Artist
· Alicia Keys (RCA Records) ***WINNER***
· Elle Varner (MBK / RCA)
· Estelle (Atlantic)
· Missy Elliott (Atlantic)
· Tamela Mann (Tillymann Music Group)

Outstanding Duo, Group or Collaboration
· Chuck D, Johnny Juice, Will.i.am, Herbie Hancock (Iconomy Multi-Media & Entertainment)
· fun. feat. Janelle Monae (Atlantic)
· Lupe Fiasco feat. Guy Sebastian (Atlantic)
· Mary Mary (Columbia) ***WINNER***
· Ne-Yo, Herbie Hancock, Johnny Rzeznik, Delta Rae, Natasha Bedingfield (Forward Song, LLC)

Outstanding Jazz Album
· "Bone Appetit [Vol. 1 and 2]" - Jeff Bradshaw (Hidden Beach)
· "Dreams" - Brian Culbertson (Verve Records)
· "Renaissance" - Marcus Miller (Concord Jazz)
· "Seeds From The Underground" - Kenny Garrett (Mack Avenue Records)
· "The Preservation Hall 50th Anniversary Collection" - The Preservation Hall Jazz Band (Legacy) ***WINNER***

Outstanding Gospel Album - (Traditional or Contemporary)
· "Best Days" - Tamela Mann (Tillymann Music Group)
· "Go Get It" - Mary Mary (Columbia) ***WINNER***
· "God, Love & Romance" - Fred Hammond (Verity Gospel Music Group)
· "I Win" - Marvin Sapp (Verity Gospel Music Group)
· "Le'Andria Johnson The Experience" - Le'Andria Johnson (Music World Gospel / Music World)

Outstanding World Music Album
· "Ayah Ye! Moving Train" - KG Omulo (KG Omulo)
· "Country, God, Or The Girl" - K'NAAN (A&M / Octone Records)
· "Diversionary" - Brother B (King Chero Records)
· "Wonderful Life" - Estelle (Atlantic) ***WINNER***

Outstanding Music Video
· "Adorn" - Miguel (ByStorm / RCA)
· "Girl On Fire" - Alicia Keys (RCA Records) ***WINNER***
· "Locked Out Of Heaven" - Bruno Mars (Atlantic)
· "This Christmas" - CeeLo Green (Elektra)
· "You're On My Mind" - KEM (Universal Motown)

Outstanding Song
· "Be Mine for Christmas" - KEM (Universal Motown)
· "Glorify the King" - KEM (Universal Motown) ***WINNER***
· "I Look To You" - Whitney Houston and R. Kelly (RCA Records)
· "Locked Out Of Heaven" - Bruno Mars (Atlantic)
· "You're On My Mind" - KEM (Universal Motown)

Outstanding Album
· "Bad - 25th Anniversary Deluxe Edition" - Michael Jackson (Legacy / Epic)
· "Girl On Fire" - Alicia Keys (RCA Records)
· "I Will Always Love You: The Best Of Whitney Houston" - Whitney Houston (RCA Records) ***WINNER***
· "On the Shoulders of Giants - The Soundtrack" - Chuck D, Will.i.am, Herbie Hancock, Nikki Yannofsky (Iconomy Multi-Media & Entertainment )
· "Perfectly Imperfect" - Elle Varner (MBK / RCA)

Related Articles



BLOGS
Spoiler Alert! Recap and Review: THE VOICE Top 12 Performance Show 11/17; Full Results! Fortunately the Show Finished Strong!Spoiler Alert! Review & Recap: THE VOICE Fortunately Finished Strong! BWW Interview: Ricky Ubeda & Valerie Rockey Chat SYTYCD Tour, Living in Close Quarters,  Future Plans
BWW Interview: Ricky & Valerie Chat SYTYCD Tour, Future Career Plan

Become a Fan, Follower & Subscriber