OLIVIERS 2013: All The Winners! SWEENEY TODD, TOP HAT, THE AUDIENCE & More Win Big...

OLIVIERS 2013: All The Winners! SWEENEY TODD, TOP HAT, THE AUDIENCE & More Win Big...

Here are the winners of the Oliviers 2013!

You can follow our Oliviers 2013 liveblog as well.

** denotes winner

BEST ACTOR
Rupert Everett - The Judas Kiss
James McAvoy - Macbeth
Mark Rylance - Twelfth Night
Rafe Spall - Constellations
Luke Treadaway - The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time ** WINNER **

BEST ACTRESS
Helen Mirren - The Audience ** WINNER **
Hattie Morahan - A Doll's House
Billie Piper - The Effect
Kristin Scott Thomas - Old Times

BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE
Paul Chahidi - Twelfth Night
Richard McCabe - The Audience ** WINNER **
Adrian Scarborough - Hedda Gabler
Kyle Soller - Long Day's Journey Into Night

BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE
Janie Dee - NSFW
Anastasia Hille - The Effect
Cush Jumbo - Julius Caesar (Donmar Warehouse)
Helen McCrory - The Last Of The Haussmans
Nicola Walker - The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time ** WINNER **

MASTERCARD BEST NEW PLAY
Constellations
The Audience
The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time ** WINNER **
This House

BEST DIRECTOR
Stephen Daldry - The Audience
Marianne Elliott - The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time ** WINNER **
Jeremy Herrin - This House
Simon McBurney - The Master And Margarita

BEST ACTOR IN A MUSICAL
Michael Ball - Sweeney Todd ** WINNER **
Alex Bourne - Kiss Me, Kate
Tom Chambers - Top Hat
Will Young - Cabaret

BEST ACTRESS IN A MUSICAL
Heather Headley - The Bodyguard
Imelda Staunton - Sweeney Todd ** WINNER **
Summer Strallen - Top Hat
Hannah Waddingham - Kiss Me, Kate

BEST PERFORMANCE IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL
Adam Garcia - Kiss Me, Kate
Debbie Kurup - The Bodyguard
Siân Phillips - Cabaret
Leigh Zimmerman - A Chorus Line ** WINNER **

BEST NEW MUSICAL
Loserville
Soul Sister
The Bodyguard
Top Hat ** WINNER **

BEST REVIVAL
Long Day's Journey Into Night ** WINNER **
Macbeth
Old Times
Twelfth Night

BEST MUSICAL REVIVAL
A Chorus Line
Cabaret
Kiss Me, Kate
Sweeney Todd ** WINNER **

BEST ENTERTAINMENT AND FAMILY
Cinderella (St James Theatre)
Goodnight Mister Tom ** WINNER **
Hansel And Gretel
Room On The Broom

WHITE LIGHT AWARD FOR BEST LIGHTING DESIGN
Paul Anderson - The Master And Margarita
Paule Constable - The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time ** WINNER **
Lee Curran - Constellations
Mark Henderson - Sweeney Todd

BEST SOUND DESIGN
Ian Dickinson and Adrian Sutton - The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time ** WINNER **
Paul Groothuis - Sweeney Todd
David McSeveney and Simon Slater - Constellations
Gareth Owen - Top Hat

BEST COSTUME DESIGN
Bob Crowley - The Audience
Jon Morrell - Top Hat ** WINNER **
Jenny Tiramani - Twelfth Night
Anthony Ward - Sweeney Todd

XL VIDEO AWARD FOR BEST SET DESIGN
Hildegard Bechtler - Top Hat
Miriam Buether & Wang Gongxin - Wild Swans
Bunny Christie & Finn Ross - The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time **WINNER**
Tim Hatley - The Bodyguard

BEST NEW DANCE PRODUCTION
Aeternum by the Royal Ballet at the Royal Opera House, choreographed by Christoper
Wheeldon ** WINNER **
Cacti by Nederlands Dans Theatre 2 at Sadler's Wells, choreographed by Alexander Ekman
A Streetcar Named Desire by Scottish Ballet at Sadler's Wells

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN DANCE
Lez Brotherston for the set and costumes for Matthew Bourne's Sleeping Beauty, New
Adventures at Sadler's Wells
ILL-Abilities company in Breakin' Convention at Sadler's Wells
Marianela Nunez for Aeternum, Diana & Actaeon and Viscera, The Royal Ballet at the Royal Opera House ** WINNER **

BEST THEATRE CHOREOGRAPHER
Scott Ambler - Chariots Of Fire
Bill Deamer - Top Hat ** WINNER **
Scott Graham & Steven Hoggett - The Curious Incident Of The Dog In The Night-Time
Stephen Mear - Kiss Me, Kate

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN AN AFFILIATE THEATRE
Caroline Horton for You're Not Like The Other Girls Chrissy at the Bush Theatre
The production of Red Velvet at the Tricycle Theatre
The season of new writing at the Royal Court Upstairs ** WINNER **
Kate Bond and Morgan Lloyd for You Me Bum Bum Train, presented by Theatre Royal
Stratford East

BEST NEW OPERA PRODUCTION
Billy Budd, English National Opera at the London Coliseum
Caligula, English National Opera at the London Coliseum
Einstein On The Beach at the Barbican Theatre ** WINNER **
La Traviata, English National Opera at the London Coliseum

OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN OPERA
Edward Gardner for his conducting of The Flying Dutchman and Billy Budd at the English National Opera, London Coliseum
Bryan Hymel for his performances in Les Troyens, Robert Le Diable and Rusalka at the Royal Opera House ** WINNER **
Music Theatre Wales for In the Locked Room/Ghost Patrol at the Linbury Theatre, the Royal Opera House
The Stage Management teams at English National Opera, London Coliseum and the Royal Opera House

BBC RADIO 2 AUDIENCE AWARD
Billy Elliot The Musical ** WINNER **
Matilda The Musical
The Phantom Of The Opera
Wicked

SPECIAL AWARD
Gillian Lynne
Michael Frayn



Comment & Share



About Author

Subscribe to Author Alerts