OLIVIERS 2012: All the Winners! MATILDA, ANNA CHRISTIE, Sheridan Smith Pick Up Awards!

‚Äč

OLIVIERS 2012: All the Winners! MATILDA, ANNA CHRISTIE, Sheridan Smith Pick Up Awards!All the winners will be updated as it happens - they'll be bolded in each category.

Full list of nominations:

Best New Play:
Collaborators at the Cottesloe theatre ** WINNER!
Jumpy at the Jerwood Theatre Downstairs at the Royal Court 
The Ladykillers at the Gielgud theatre
One Man, Two Guvnors at the Lyttelton theatre

Best Revival

Anna Christie at the Donmar Warehouse ** WINNER! 
Flare Path at the Theatre Royal Haymarket
Much Ado About Nothing at the Wyndham’s theatre
Noises Off at The Old Vic Theatre

Best Entertainment and Family

Derren Brown - Svengali at the Shaftesbury theatre ** WINNER!
Midnight Tango at the Aldwych Theatre
Potted Panto at the Garrick theatre
The Tiger Who Came To Tea at the Vaudeville theatre

Best Actress
Celia Imrie for Noises Off at The Old Vic Theatre
Lesley Manville for Grief at the Cottesloe theatre
Kristin Scott Thomas for Betrayal at the Harold Pinter theatre
Marcia Warren for The Ladykillers at the Gielgud theatre
Ruth Wilson for Anna Christie at the Donmar Warehouse ** WINNER!

Best Actor
James Corden for One Man, Two Guvnors at the Lyttelton theatre
Benedict Cumberbatch and Jonny Lee Miller for Frankenstein at the Olivier theatre ** WINNER!
David Haig for The Madness of George III at the Apollo Theatre
Douglas Hodge for Inadmissible Evidence at the Donmar Warehouse
Jude Law for Anna Christie at the Donmar Warehouse

Best Performance in a Supporting Role

Mark Addy for Collaborators at the Cottesloe theatre
Oliver Chris for One Man, Two Guvnors at the Lyttelton theatre
Johnny Flynn for Jerusalem at the Apollo Theatre
Bryony Hannah for The Children’s Hour at the Harold Pinter theatre
Sheridan Smith for Flare Path at the Theatre Royal Haymarket ** WINNER!

Best Actress in a Musical

Kate Fleetwood for London Road at the Cottesloe theatre 
Sarah Lancashire for Betty Blue Eyes at the Novello theatre
The Matildas for Matilda The Musical at the Cambridge theatre ** WINNER!
Scarlett Strallen for Singin’ In The Rain at the Palace theatre

Best Actor in a Musical
Bertie Carvel for Matilda The Musical at the Cambridge theatre ** WINNER!
Nigel Lindsay for Shrek The Musical at the Theatre Royal Drury Lane
Reece Shearsmith for Betty Blue Eyes at the Novello theatre
Paulo Szot for South Pacific at the Barbican Theatre

Best Performance in a Supporting Role in a Musical

Sharon D Clarke for Ghost The Musical at the Piccadilly theatre
Sophie-Louise Dann for Lend Me A Tenor The Musical at the Gielgud theatre
Nigel Harman for Shrek The Musical at the Theatre Royal Drury Lane ** WINNER!
Paul Kaye for Matilda The Musical at the Cambridge theatre 
Katherine Kingsley for Singin’ In The Rain at the Palace theatre

Best New Musical

Betty Blue Eyes at the Novello theatre
Ghost The Musical at the Piccadilly theatre
London Road at the Cottesloe theatre
Matilda The Musical at the Cambridge theatre ** WINNER!
Shrek The Musical at the Theatre Royal Drury Lane

Best Musical Revival 

Crazy For You at the Regent’s Park Open Air Theatre ** WINNER!
Singin’ In The Rain at the Palace theatre
South Pacific at the Barbican Theatre
The Wizard Of Oz at the London Palladium

Best Director

Sean Foley for The Ladykillers at the Gielgud theatre
Nicholas Hytner for One Man, Two Guvnors at the Lyttelton theatre
Rufus Norris for London Road at the Cottesloe theatre
Matthew Warchus for Matilda The Musical at the Cambridge theatre ** WINNER!

Best Theatre Choreographer
Peter Darling for Matilda The Musical at the Cambridge theatre ** WINNER!
Javier De Frutos for London Road at the Cottesloe theatre
Stephen Mear for Crazy For You at the Regent’s Park Open Air Theatre
Andrew Wright for Singin’ In The Rain at the Palace theatre

Best Lighting Design

Anna Christie designed by Howard Harrison at the Donmar Warehouse
Frankenstein designed by Bruno Poet at the Olivier theatre ** WINNER!
Ghost The Musical designed by Hugh Vanstone at the Piccadilly theatre
Matilda The Musical designed by Hugh Vanstone at the Cambridge theatre

Best Set Design
Ghost The Musical designed by Rob Howell at the Piccadilly theatre
The Ladykillers designed by Michael Taylor at the Gielgud theatre
Matilda The Musical designed Rob Howell at the Cambridge theatre ** WINNER!
One Man, Two Guvnors designed by Mark Thompson at the Lyttelton theatre

Best Costume Design
Crazy For You designed by Peter McKintosh at the Regent’s Park Open Air Theatre ** WINNER!
Matilda The Musical designed by Rob Howell at the Cambridge theatre
Shrek The Musical designed by Tim Hatley at the Theatre Royal Drury Lane
South Pacific designed by Catherine Zuber at the Barbican Theatre

Best Sound Design
Ghost The Musical designed by Bobby Aitken at the Piccadilly theatre
Frankenstein designed by Underworld and Ed Clarke at the Olivier theatre
The Ladykillers designed by Ben and Max Ringham at the Gielgud theatre
Matilda The Musical designed by Simon Baker at the Cambridge theatre ** WINNER!

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre

Royal Exchange Theatre, Manchester for Mogadishu at the Lyric Hammersmith
Theatre Royal Stratford East in association with the Barbican and Traverse Theatre for Roadkill ** WINNER!
Donmar Warehouse for Salt, Root And Roe at the Trafalgar Studios 2
The Royal Court for The Village Bike at the Jerwood Theatre Upstairs 

Best New Opera Production
English National Opera’s Castor And Pollux at the London Coliseum ** WINNER!
English National Opera’s A Midsummer Night’s Dream at the London Coliseum
English National Opera’s The Passenger at the London Coliseum
ROH2’s Clemency (in association with Scottish Opera) at the Linbury Studio, Royal Opera House

Outstanding Achievement in Opera

ENO for the breadth and diversity of its artistic programme ** WINNER!
Amanda Holden for her translation of Castor And Pollux at the London Coliseum
Richard Jones for his direction of Anna Nicole and  Il Trittico at the Royal Opera House and The Tales Of Hoffmann at the London Coliseum
Mark-Anthony Turnage for his composition of Anna Nicole at the Royal Opera House and Twice Through The Heart at Sadler’s Wells.

Outstanding Achievement in Dance

The Design Team for their work on the Royal Ballet’s Alice’s Adventures In Wonderland at the Royal Opera House
Edward Watson for his performance in The Metamorphosis at the Linbury Studio at the Royal Opera House ** WINNER!
Sylvie Guillem for her performance in her production of 6000 Miles Away at Sadler’s Wells 
Tommy Franzen for his performance in ZooNation’s Some Like It Hip Hop at the Peacock theatre

Best New Dance Production
DESH by Akram Khan Company at Sadler’s Wells, choreographed by Akram Khan ** WINNER!
Gardenia by Les Ballets C de la B at Sadler’s Wells, directed by Alain Platel and Frank van Laecke
The Metamorphosis by ROH2 at the Linbury Studio, choreographed by Arthur Pita
Some Like It Hip Hop by ZooNation at the Peacock, choreographed by Kate Prince, Tommy Franzen and Carrie-Anne Ingrouille

Special Awards

Dame Monica Mason

Sir Tim Rice

BBC Radio Two Audience Award (voted for by the public)

Les Miserables

Comment & Share

About Author

Subscribe to Author Alerts
 
Advertisement Advertisement